Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносни растения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Медоносни растения

    Мед в плодника нямам или е съвсем малко. Така че се надявам да не ми създаде проблеми за зимата. Всичко си качват горе. И утре съм на работа, та или след обяд или неделя ще отварям. Липата и тук е цъфнала и събират. Магазинните рамки по 17см съм ги сложил в нормален магазин в кошер с вътрешен фалц. Там стандартния магазин е пак с вътрешен фалц и дамите рамки провисват надолу от магазина. Така ми дойдоха идеално. Ще си ги бележа че са за там, щото е само един кошер, а нямам втори такъв магазин. В самия град съм и дунава е на не повече от 1км. Рапица има на 4-5км, но доволно си събраха. Никак не ми харесва тази рапица, но ще трябва да се приспособя към нея.

    Коментар


    • #32
      От: Медоносни растения

      Е, че добре си значи. Нищо лошо й няма на рапицата, стига се шашка. Като ги възбуди веднъж и няма спиране. После и слънчоглед, и треволяци, стягай се за 60-70 кила
      Почвам и аз да се хваля. Май-май и мойте вече се канят да работят в магазина, хаха.

      Коментар


      • #33
        От: Медоносни растения

        Днес ги прегледах. Два кошера нямат работеща майка. В единия ми се стори че видях майка, но беше дребна почети като пчела. Сложих маточници във всеки от кошерите. Само в един кошер имах заложени маточници, изчистих ги всички, защото си имат доста пило, дори и в магазина. За другата седмица ще се наложи малко вадене на мед. Времето при нас е облачно от няколко дни и превалява. Преди няколко години беше същото и тогава за първи път се сблъсках с роенето. Пчелите си стояха в кошера и нямаха работа.
        Не ми е ясно защо залагат празни маточни чашки? Предполагам че се гласят за роене.

        Коментар


        • #34
          От: Медоносни растения

          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
          .
          Не ми е ясно защо залагат празни маточни чашки? Предполагам че се гласят за роене.
          Генът им такъв и инстинкт от хилядолетия. По няколко празни чашчици е нормално да си имат в сезона, за кога се наложи Интересното става като снесат яйчица вътре и като ги захранят. Дребната М затуй е дребна, нали трябва да лети с рояка до новата им къща. Ако е дебелогъзеста, ше я загубят по пътя Има ли благоприятни условия, хващат гората.

          Коментар


          • #35
            От: Медоносни растения

            Маточните чашки не са няколко. На всяка рамка има по 10-тина и дори по средата на рамките, като за свещеви маточник. Днес купих два кошера. Ако се налага, ще правя отводка и има един рояк заселил се в комина на къщата при баща ми. Не го знам колко на дълбоко е и не знам дали ще мога да го извадя. Мисля да сложа плодника над комина с няколко рамки. Да пробия дупка под пчелите и да почна да пуша докато не се качат в плодника. Ако са най горе далаците да ги изрежа и да ги вкарам в рамки. Не съм хващал подобен рояк. Комина не се ползва и е затапен по стените. Ще е доста трудна работа.

            Коментар


            • #36
              От: Медоносни растения

              Направих пак отводка. Може да е самосмяна. Имаше 5 маточника, 3 сложих в отводката и два останаха в кошера. Хванах и ройчето. Имаше много пчела и за керемидата над комина имаше сложени далачета. Сложих ги на около половин рамка. Утре ако не вали на ройчето ще сложа преградна дъска и ще преподредя рамките.

              Коментар


              • #37
                От: Медоносни растения

                Хвърляй по някое око на комина, може пак да дойде рояк тия дни. Дано не си изрязъл далаците до дъно.

                Коментар


                • #38
                  От: Медоносни растения

                  Изрязах ги до дъно. Така като гледам може рояка да е на 3-4 дена. За една нощ са ми изградили празната основа. Бяха 3 далачета, двете колкото шепа, а трето мъничко. Комина не се ползва и отгоре беше захлюпен с керемида. на керемидата бяха далаците. Май ще почна да търся за продаване. Вече ми стават много, че и леля ми иска да ми дава нейните два кошера.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Медоносни растения

                    Абе ще се сетиш ти дей на хляба мекото. Гласи ги за напролет.
                    Единият далак ако го беше оставил, на 90% до няколко дена или седмица щеше да има пак. Нищо де, ти пак поглеждай натам. Ся на тоя, наливай захарен сироп и давай основи. След седмица може да му тръснеш малко млада пчела, ако имаш излишък в някой от основните кошерища.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Медоносни растения

                      Липата прецъфтя, днес извадих меда, но остана още, защото имам снесено пило в магазините. Където съм подал основи в плодника са изградени, но слагат нектар. Надявам се да го използвам за пилото и да го изчистят. старите рамки са осеменени и пълни с пило. Таз годишните основи не ми харесват, тънички са кривят се и много търтеиви килиики. Обтелването ми е 4 хоризонтални и 5 вертикални тела. Основата я пъхам между теловете. Предполагам че производителите гледат да спестят малко восък за наша сметка. Ройчето ми се развива много добре.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Медоносни растения

                        Казвай основите на кого са и откъде, кога си ги взел. Аз от години не съм чувал оплаквания от ВО и си мислех че там нещата са оправени... Обтелването ти не е правилно. Това с пъхането на основата - също. Деформираш я, там където се пресичат теловете на пчелата не й харесва и въобще много зор за нищо. Минавай на V-образно обтелване и приключвай с щуротиите. Чудна работа при тебе - снасят в магазините, а в плодника вкарват нектара... Абе важното е че вадиш мед накрая, сичко друго е бошлаф.
                        Търтеевите килийки - или стара майка, или провисване заради кофти основа и кофти монтаж или не им достига мястото да си отгледат търтеи колкото им трябва. Не съм голям фен са строителните рамки, ама в случая мисля че ще ти е от полза да слагаш в плодника по една магазинна рамка с ВО - надолу да правят търтееви далаци.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Медоносни растения

                          Търтеиввите килийки от изкривени основи. До миналата година ги правих с едно V и 4 хоризонтални тела, но тази година се видях в чудо. И за това минах на този вариант обтелване и подпъхване. Не ги знам основите какви са, понеже ги вземам със замяна на восък. Тази година смених за 53 основи и имам още. Магазините нямат проблеми. Вече няма яйца в магазините, но неизлюпено пило има. Като се излюпи ще вадя и останалия мед. И аз не ползвам строителни рамки. Доволен съм от годината като цяло. Баща ми иска да подготвим за още един ред кошери, но мене са ми много. Сам се занимавам и не ми стига времето. Догодина може да почна да продавам отводки.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Медоносни растения

                            Опсс, забравил съм най-важното /щото при мен не се случва/. Да не би да не са ти темперирани основите като ги вкараш в кошера? При туй положение ако нямат разширителна фуга , както си ги опаянтил отвсякъде и както са ти от тънките - ойде коня в ряката... Температурата вътре при пилото знаеш колко е? Винаги монтирам основите преди да ги вкарам в кошера, обикновено по обяд, ако трябва ги държа малко на слънце или в стаята на топло - градусите трябва да са приблизителни на тия дето са вътре! Коването и обтелването може да си го правиш кога си искаш, но основата като я монтираш трябва да си елиминирал риска от деформация заради температурните разлики!
                            Иначе щом ВО са от магазина, не ми са вярва да са проблемни... Там при вас имате сериозни фирми, едва ли ще тръгне някой да прави шменти-капели.
                            За обтелването, понеже съм пробвал различните варианти и миналата година махнах последния хоризонтален тел в кошерите си. На старите рамки /имам някои от самото начало, повече от 20 години/, ползвам дето може скобичките и дупченото и лека-полека ги префасонирам - всички телове са под наклон от горна към долна летва и без да се пресичат никъде. Това за мен е оптималното /щото и ромбовидно зателване съм ползвал някога/ и така ще бъде занапред - страничните телове маалко по-изправени - на 3-4 сантима от страничните летви, горната летва може и на скоба, но долната задължително дупчена /за да не се събират теловете в една точка/ и става перфе.. Ако не забравя събота-неделя ще направя една снимка.

                            П.п. Отводки не може да продаваш - забранено е и ти разбира се, няма да го правиш. Виж, за малки пчелни семейства нещата са по друг начин.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Медоносни растения

                              Като споменах за продаване на отводки имах точно предвид малки пчелни семейства с работеща майка и пило на 3-4 рамки. На мене 5 кошера са ми достатъчно, баща ми ме натиска да ги правя сега 20. Знам че е краста, но не мога да съчетавам работата ми и гледането на много пчелни семейства. Сега имам 5 кошера с магазини. Виждам че без да се правят отводки се роят, а зимата има загуби. Така че това което постигнах сега си мисля че ми е абсолютния максимум.
                              Рамките им слагам основите преди да ги сложа в кошера и обикновено е горещо. Основите почети винаги са по-малки от рамката и си остава доволно фуга. Има някоя основа да идва плътно и им изрязвам един ред килийки (около 5мм). Така че кривенето не се получава от липса на фуга между рамка и основа.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X