Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносни растения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Медоносни растения

    Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
    някой да се похвали с цъфнала акация?
    Лабурнум, според уикипедия се брои акация:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:123aa.JPG
Прегледи:1
Размер:106.7 КБ
ID:5813557

    Имам едно цъфтящо френско грозде Ribes sanguineum, жужи от пчели:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:123.JPG
Прегледи:1
Размер:143.5 КБ
ID:5813558

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:123a.JPG
Прегледи:1
Размер:82.6 КБ
ID:5813559

    Коментар


    • #17
      От: Медоносни растения

      Лабурнум е вид акация, повече познат като "златен дъжд". Виждал съм го тука на едни места, обичат го пчелите. Някои го бъркат и с жълтата акация, ама май са различни. Сега погледнах - дават го отровен ако се консумира повече, каквото и да значи това
      Агрото пита за бялата акация, там е истината, ама ако случим на време и ако Началникът е съгласен

      Коментар


      • #18
        От: Медоносни растения

        Вчера видях цъфнала на места акация, днес е почети на всякъде. Извадих рапицата, макар че нямам много на близо напълниха магазините. От два кошера една тенекия. Остана един магазин и ще го извадя в събота. Видя ми се доста рядък и имаше място да слагат. Два кошера имах слаби, но са тъкмо готови за акация и на тях сложих магазини. Дано има хубаво време за да има акация.
        Рапица за първа година вадя. Четох че се вади преди да запечата. Имах на около 15-20 % запечатано, даже и няколко рамки незапечатани. Надявам се да не вкисне.

        Коментар


        • #19
          От: Медоносни растения

          Е поизбързал си малко! И да бяха вкарали малко акация - нямаше да ти развалят рапицата, напротив - на мен това ми е любимият мед например. Трябва да се постопли още малко че да почнат да вкарват А. Друго което можеш да правиш в такава ситуация е да слагаш магазина с неузрелия мед на по-слаби семейства - те запечатват, медовиците събират. Това при малко кошери и достатъчно инвентар.
          Дръж сега съдовете с рядката рапица отворени, с тензух отгоре и разбърквай отвреме навреме с нещо дървено. Хубаво е медът да е в нещо по-широко, тенджера например.
          И браво!

          Коментар


          • #20
            От: Медоносни растения

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            ...Друго което можеш да правиш в такава ситуация е да слагаш магазина с неузрелия мед на по-слаби семейства - те запечатват, медовиците събират. Това при малко кошери и достатъчно инвентар...
            Това не са ли излишни движения? Не може ли просто да се сложи следващия магазин, ами трябва да се местят незапечатаните? Или се махат, за да не пречат на пътя на пчелите?
            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

            Коментар


            • #21
              От: Медоносни растения

              Зависи, зависи... Мен ме знаеш че съм привърженик на мързеливата школа, ама кога наближи медосбора за икономия на движенията не бива да се мисли, образно казано. Дали ще са излишни движения зависи от безкрайно много фактори и Другарят пчелар трябва да си ги прецени. Например, имаш кратка обилна паша сега, продължителна след две-три седмици. Не искаш да смесват меда. Имаш кошери готови, ама имаш някои не толкова готови, техните пчели вместо да летят на два километра, ще си стоят вкъщи да работят и ще се стягат. Нощите студени, дните топли. Нямаш пити изградени, а усиленият градеж ти намаля добива, няма начин. Вторият магазин даже да е с изградени пити тъй или иначе охлажда плодника, а пчеларят пък може да не иска да се охлажда точно сега. И т.н. още и още.
              Все пак това е непопулярна практика и предимно при малко семейства. Аз в първите години даже и рамки съм размествал между кошерите... Абе дай Боже паша да има и дет вика комшията - те стига да донесат, ний ако трябва и през нощта ще го извадим.

              Коментар


              • #22
                От: Медоносни растения

                Снощи погледнах магазините и може да се каже че са пълни. Акацията прецъфтя, но имам чувството че е доста от рапицата. Ваденето ще го оставя за другата седмица. От рапицата вадена на 30 април вече е побеляла в бурканите. Чудя се какво да правя с ваденето сега, дали да я оставя в тенекиите и ако има рапица да се озахари, а акацията да остане течна или да пълня в буркани? Толкова силно да започне годината не е било до сега, надявам се да продължи до края така.
                В единия кошер миналата седмица, като вадих мед видях 3 маточника, единия беше в магазина. Та реших да направя отводка, единия от плодникова пита, с още един от магазина и две рамки с пило. Понеже имаше много пчела и не можах да видя М. В кошера остана един маточник, като предположих че е самосмяна. Това стана на 4. май. На 6 май отворих отводката и бяха изгризани маточниците, и имаше снесени яйца. Отворих и кошера, бяха изградили основите, но имаше заложени много маточници. Махнах ги, оставих един отворен и стария от самосмяната. Основите прехвърлих в отводката с майка. За втори път ми се случва да взема М в отводката. Другата седмица предвиждам да правя още една отводка.

                Коментар


                • #23
                  От: Медоносни растения

                  Е прави я сега с единия маточник де!! Ако още става... По това време и при такива условия самосмяната почти винаги преминава в роево. Хубаво че си направил отводката по правилния начин. С по един мегазин ли продължаваш да ги мъчиш? Слагай колкото имаш и събирай мед, че таз гадина ше идваме да си купуваме от тебе

                  Коментар


                  • #24
                    От: Медоносни растения

                    С един магазин ги мъча, защото нямам повече. В понеделник 13 май, вечерта се прибирам от работа, баща ми в оранжерята си работи. На кайсията гледам едно кълбо от ройче, викам си че е от моите. Докато наглася кошер и рамки с основи, татко идва и ми каза че си е заминало. Отворих съмнителния кошер и вътре пълно с пчела и доста маточници, но нямаше излязла майка. Хайде разцепвана на една отводка с 4 рамки и добавих по една основа. Тази вечер ще видя какво е станало. Струва ми се че ройчето не е от моя кошер. Нямам кошери и не искам да ги правя повече.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Медоносни растения

                      Ам държиш ги на тясно! От колко години се разправяме - туряй им по още един магазин де! Техничар си, за няколко часа работа имаш. Тва ройче може и да е твое, с някоя от неоплодените майки, втораци дето им викат. Да е живо и здраво. Гледай сега другите да удържиш, че май и липа ще имаш...
                      Дванайсетаците - два магазина, десетаците - три. Това трябва да имаш като инвентар минимум / + 50% още по-добре/ че да ти е мирна главата и да не си усложняваш живота. Бройката кошери се гледа наесен - при зазимяването и окончателно - напролет.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Медоносни растения

                        Знам за бройката кота се гледа, но имам нужда от 3-4 кошера, а с тази отводка станаха 8. Много са ми. И мед не искам да се занимавам да продавам. Просто за лична консумация е. От 4-5 години не съм подхранвал със захар изобщо. Ако се налага съм размивал мед с вода. Кошерите сам съм си правил, само един имам купен. Преди години правих лежак, но се оказа доста несполочлив, поне за мене. Едното семейство винаги беше слабо. Пробвах с различен цвят за всяка половина, но не се получи, може и аз да не му разбирам. Така че го разделих на две половини. Два 10 рамкови и 6 12 рамкови. По доволен съм от 12 рамковите. Сега в събота мисля да вадя мед и ще видим какво ще е положението.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Медоносни растения

                          А, че то най-лесната работа е да са ти много кошерите Наесен - обява във вестника и излишните продаваш. През зимата правиш още 2-3 сандъка и догодина повтаряш упражнението. Пазар за кошери е имало и ще има винаги. Даже при теб както зимуват добре, ще продаваш напролет. Мед да продаваш - само ако имаш пазар на дребно, иначе е тегава работата. Лежака - правилно си постъпил. Две Царици в една къща е против природните закони, нищо че по форумите разтягаме всякакви локуми. И аз съм си направил лежак, ама си седи под сайванта и ме чака да се пенсионирам, хаха.
                          Дванайсе рамков ДБ си остава най-лесния за пчеларстване в един добър пчеларски район, това е положението. Десетрамковия иска малко повече грижи, понякога. Както не ги натискаш, комплектовай ги с два магазина /даже може да не ги сваляш целогодишно от сандъците/ и дет се вика единствената ти грижа ще е да извадиш запечатания мед. И в края на зимата вадиш по 2-3 или 4 черни пити и подаваш ВО на два пъти през сезона, това ти е играта.
                          Айде, събота-неделя ще докладваш кви си ги свършил

                          Коментар


                          • #28
                            От: Медоносни растения

                            Миналата седмица вадих мед, уж акаця, но пак стегна и побелява. Отводиките иммат майки и снасят. Едния кошер, който се рои, още няма работна майка. Има още два запечатани маточника, може да са заложени по-късно. Другата седмица ще гледам какво става. Липата натежава и всеки момент ще цъфне. Имах много рамки осеменени в магазините. Сложих на два кошера по втори магазин с нови основи за градеж. Малко обърках на единия рамките и ги направих 17см и плътно влизат в долните рамки. Тази година ми идва прекалено тежко, не съм работил никога на рапица. Четох че като цъфне акацията и веднага ще се прехвърлят на нея, но не е така. Все пак е мед. От първото вадене от 3 кошера 30кг, сега от второто 25кг. Другата седмица ще вадя рамките, където бяха с пило. Надявам се да няма повече осеменено.
                            При вас как е годината?

                            Коментар


                            • #29
                              От: Медоносни растения

                              Те колегията от работа покрай центрофугите нямат време за Форума, тъй че пак аз...
                              Това с акацията, че се прехвърлят веднага на нея - не е вярно. Докато има рапица, не я оставят. Не те знам близо до Дунава ли си, но за жълтото са готови да бият път и повече от 3 километра и в Румъния да ходят даже Чисто и просто трябваше още преди месец да си с двата магазина минимум, макар и с ВО извътре. Тия сега дето са 17 сантима - или ги преработваш или ги бележиш и на единя магазин му ковеш отдолу по един сант летвички и си питаш шапката. Пчелата не я бърка, стига и центрофугата ти да ги поема така.
                              Преди години май пак имаше осеменени магазини? Вариантите ти са два - или имаш супер М дето не им стига по един ДБ плодник или не им стига обем за прибиране на нектара при наличната ти паша. Най-яката хурка при рапиицата, всъщност е да ти натикат отдолу рапичен мед. Някои колеги по това време центрофугират всичко от плодника, аз не го правя отдавна. Ти ги прегледай при първа възможност и виж кво става долу. Пълните или центрофугираш или до края на лятото трябва да ги обърнат в пило, щото хич не е добре да остават за зимата. Бележиш ги сега и на всяко отваряне пъхаш по една медова между пилото и те щи си оправят грешката /твойте грешки/.
                              При мен годината - нормално. Пчела много, паша никаква, магазини - сухи. Два три дена като работят, после кофти време и квото са събрали си го опапкват. Добре поне че не трябва да ги храня посред лято, хаха. На Гергьовден градушката смля всичко, есенници, дървета, асми - 100%, добре че даде време земеделците да презасеят скоростно. Много слънчоглед, да видим каква ще я сърбаме.
                              Тука иначе липата цъфна, гледам днеска има събирачки.
                              Последно редактирано от jordanov sv; 28-05-19, 19:34.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Медоносни растения

                                При мен годината - нормално. Пчела много, паша никаква, магазини - сухи. Два три дена като работят, после кофти време и квото са събрали си го опапкват.
                                Е те така е и при мене. И на двата пчелина.
                                Дано хванем ливадата.
                                Тази земя, по която тъпча сега,
                                тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                                тази земя – не е моя земя,
                                тази земя, простете, е чужда.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X