Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камък за печене на месо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Камък за печене на месо

    Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
    А този червен бовски камък, какъв камък е реално, гранит? Никак не съм в час с камънаците . А може ли да се полира ... да ги пускам на пазара
    Чети бр Насов, по нагоре съм написарл какво е - пясъчник. Принципно може да се полира сичко, но за този няма смисъл, добре си е и така. че полирането му ще е съкпо и няма родаване никога.
    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
    www.ADV-Bulgaria.com

    Коментар


    • #32
      От: Камък за печене на месо

      Оф да, прочетох темата пак и видях, че си писал... но рекох да си ми седи излагацията... Или пък да я затрия. Инак за продаването се шегувам, но един полиран бих му се радвал за лична употреба. Щом пък е скъпо, значи ще му се радвам натуралиш

      Коментар


      • #33
        От: Камък за печене на месо

        Благодаря на всички включили се в темата.
        Искам да разясня по конкретно какво търся и какъв резултат искам/не искам да получа.
        На първата снимка от първият пост камъка го измъкнах от дувара (зида на оградата)Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130601_202941.jpg
Прегледи:1
Размер:334.4 КБ
ID:5493041,
        по снимките (доколкото нога да се ориентирам от тях) на мен ми прилича на това дето му казвате тикла. Изчетках го с "желязна четка" (Dan7, у наше село и казваме телена четка ), сложих я на мястото на което след това запалих огъня за да се нагрява постепенно да не се спука, готвихме върху камъка около част и половина и на последното зареждане (с хляб) камъка се спука, т.е. на този камък аз не мога да разчитам (въпреки че е възможно да е имал пукнатина и аз да не съм догледал като съм го избирал).
        На втората снимка е някакво китайско изделие, има две дюзи/горелки на газ които загрява плочата която изглежда мраморна, но аз до тук в темата разбрах че мрамора е от най-неподходящите материали за целта.
        На третата снимка камъка вероятно е познат на много хора от форума (поне за тези от и около София). В продължение на няколко съботи и недели беше загряван (и ползван) за по няколко часа но и той се спука/счупи хем че е толкова дебел (по диагонал което беше добре та поне не паднаха мръвките в пепелта/огъня), думата ми е че и той се оказа неподходящ.
        На четвърта снимка е пак някакъв китайски електрически уред камъка на които ми изглежда като гранит, но и за гранита разбрах че не е от най-подходящите.

        До тук мога да си направя извод че най-подходящ е габрото.
        Сега и идва ред и на "по-тънките" неща - дали да е полиран или не.

        Коментар


        • #34
          От: Камък за печене на месо

          Ако е полиран трябва да е идеално нивелиран на терена, че ще се лизгат мръвките.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #35
            От: Камък за печене на месо

            Е кат одиш м/у Годеч/София скокни към бовско и си прасни едно червено камъче от кариерата. Доказано не се чупят, поне тези дето аз наблюдавам. А са бая мазни, та ще да са видели бая мръвка. Инак като се замислям, то и с керемиди би следвало да става, но ще ги чупиш при транспорта .

            Коментар


            • #36
              От: Камък за печене на месо

              То, неполиран, не знам къде ще намериш. Ама е полиран едностранно.

              Коментар


              • #37
                От: Камък за печене на месо

                Първоначално публикуван от Гробаря Преглед на мнение
                ...също така добър е Българския гранит от Малко Търново ....а и е по лесно да се намери!Някога всички павета и бордюри стъпала и т.н. са правени от него......
                Не знам дали всичките, но сигурно поне половината павета, бордюри и стъпала у Софията са правени от витошки гранит.Дядо ми, лека му пръст, беше един от най-добрите каменоделци или казано по нашенски - каменяри.Не съм пробвал витошкия дали става за печене, пробвам ли ще доложа.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • #38
                  От: Камък за печене на месо

                  Преди години в люксембургски ресторант ядохме някакви мръвки на горещ камък... сервитьора домъкна една паница полусурови мръвки и една нагорещена каменна плочка на стойка (запомнил съм го равномерно сиво като брус за точене), и остави плочата да мятаме мръвките на нея. Това което ме шашна е че това нещо стоя достатъчно горещо да ни запече мръвките поне половин час. Водеше се "Pierre de lave", което в буквален превод е "камък от лава". В речника на български се превежда само като "лава" май, а точното му название на френски май е "андезит". Грам не разбирам от камъни, може би за това останах силно впечатлен че гадта стоя гореща толкова време.
                  Последно редактирано от Goblin; 25-03-15, 02:45.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #39
                    От: Камък за печене на месо

                    Има един червен пясъчник от село Кирчево Ловешко-той дали е подходящ?

                    Коментар


                    • #40
                      От: Камък за печене на месо

                      Правихме опит да печем пици на гранитна плоча...НО се оказа конгломерат-изкуствен гранит не питайте кво стана в фурната и на какво миришеше пластмаса разтопена ако сте виждали мамка им китайци страшни са и боклуците забъркват със смоли и не знам си кво........а инак се полира и реже като истински.........бе замириса ми на пластмаса като го рязах на диамантината амаааа нали е еФФтин
                      driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                      Коментар


                      • #41
                        От: Камък за печене на месо

                        Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                        Не знам дали всичките, но сигурно поне половината павета, бордюри и стъпала у Софията са правени от витошки гранит.Дядо ми, лека му пръст, беше един от най-добрите каменоделци или казано по нашенски - каменяри.Не съм пробвал витошкия дали става за печене, пробвам ли ще доложа.
                        . Само да уточня, с риск да съм досаден. Витошките скали не са гранит, а сиенит, на външен вид неразличими, но сиенита няма кварц вътре. За целите на настоящия ни разговор това е абсолютно маловажно, за мръвката са еднакви.
                        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                        www.ADV-Bulgaria.com

                        Коментар


                        • #42
                          От: Камък за печене на месо

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                          Преди години в люксембургски ресторант ядохме някакви мръвки на горещ камък... сервитьора домъкна една паница полусурови мръвки и един нагорещена каменна плочка на стойка (запомнил съм го равномерно сиво като брус за точене), и остави плочата да мятаме мръвките на нея. Това което ме шашна е че това нещо стоя достатъчно горещо да ни запече мръвките поне половин час. Водеше се "Pierre de lave", което в буквален превод е "камък от лава". В речника на български се превежда само като "лава" май, а точното му название на френски май е "андезит". Грам не разбирам от камъни, може би за това останах силно впечатлен че гадта стоя гореща толкова време.
                          Гоблине, и на български е андезит, но всъщност както го описваш, са ти дали плоча от вулкански туф, което е финна и много еднородна скала, резултат от вулкански изригвания под или във вода. Не е рядко нещо, има го и в България, и щото е леко поресто и еднородно трудно изстива, ма и трудно се нагрява, щото трябва да е равномерно и бавно. Тарикати са тия в Люксембург, да знаеш.
                          LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                          www.ADV-Bulgaria.com

                          Коментар


                          • #43
                            От: Камък за печене на месо

                            Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                            . Само да уточня, с риск да съм досаден. Витошките скали не са гранит, а сиенит, на външен вид неразличими, но сиенита няма кварц вътре. За целите на настоящия ни разговор това е абсолютно маловажно, за мръвката са еднакви.
                            Не съм наясно с видовете и наименованията им, но местната фабрика се казваше "Мрамор и гранит", добиваха камък от юго-източните склонове на Витоша, а и горе в гората произвеждаха павета.Камъка е от светло до тъмно сив, твърд.Мрамора за фабриката нямам представа от къде го докарваха.Та на въпросния камък му казват гранит и така е популярен.Нищо чудно през ония години, когато комунистите са създавали фабриката и те да не са знаели точните наименование и вид.
                            Всеки трети е шести

                            Коментар


                            • #44
                              От: Камък за печене на месо

                              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                              Преди години в люксембургски ресторант ядохме някакви мръвки на горещ камък... сервитьора домъкна една паница полусурови мръвки и един нагорещена каменна плочка на стойка (запомнил съм го равномерно сиво като брус за точене), и остави плочата да мятаме мръвките на нея. Това което ме шашна е че това нещо стоя достатъчно горещо да ни запече мръвките поне половин час. Водеше се "Pierre de lave", което в буквален превод е "камък от лава". В речника на български се превежда само като "лава" май, а точното му название на френски май е "андезит". Грам не разбирам от камъни, може би за това останах силно впечатлен че гадта стоя гореща толкова време.
                              То явно си го има навсякъде по света, даже си има и верига която се настанява в по-луксозните ресторанти. Но не за тези камъни става въпрос.

                              Да се върна на грапавостта/гладкостта на страната за печене на камъка.
                              Ако е полиран (освен че ще се лизгат, както е отбелязал Пламен) то разликата едва ли ще много голяма от тиган с тефлоново покритие или от сача от "Оффроуд Тиган или Барбекю"
                              Ако е грапав тооо тогава е друго, тогава мазнината се задържа на много малки локвички и става нещо между печене и пържене от където идва и типичният вкус на нещо приготвено на камък.
                              Ако камъка е прекалено грапав и задържа много мазнина, то камъка трябва да достатъчно наклонен за да се отича иначе си става чисто пържене с прегоряла от камъка мазнина което освен че не е много полезно не е и вкусно.

                              От къде аджеба идва желанието за готвене на/върху камък (та чак го има и в много луксозни и скъпи ресторанти), дали става наистина по-вкусно, или е просто по различно, или е първосигнално защото е по-близо до природата.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Камък за печене на месо

                                Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                                Гоблине, и на български е андезит, но всъщност както го описваш, са ти дали плоча от вулкански туф, което е финна и много еднородна скала, резултат от вулкански изригвания под или във вода. Не е рядко нещо, има го и в България, и щото е леко поресто и еднородно трудно изстива, ма и трудно се нагрява, щото трябва да е равномерно и бавно. Тарикати са тия в Люксембург, да знаеш.
                                Мерси

                                Тарикати зер, мисля че в работно време просто си държаха камъните горещи във фурната и ги вадеха при поръчка.
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X