Обява

Свий
Няма добавени обяви.

XJ или ZJ за офроуд проект?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: XJ или ZJ за офроуд проект?

    Обади се на Иво с Мишеморката и направи едно кръгче. Ще видиш как се движи направен гранд с твоя двигател, само дето гумите са му 33-ки. Разхода на гориво е над 30 на газ постоянно.

    Коментар


    • #17
      От: XJ или ZJ за офроуд проект?

      Малко късно виждам темата и като един от малкото писали в нея, които са притежавали и карали в гората и двата модела, ще кажа как стоят нещата, изхождайки от моя личен опит - всичко друго се прави сравнително лесно, но двигателя мъртвец ли е - всичко останало се обезсмисля тотално. В случая аз карах черок с 2,5 дизел на ВМ, който няма нищо общо с 4 литровия шестак, но все пак - осмака си е осмак и кефа да минаваш през места, където другите раздават цялата газ, а ти минаваш, бъзикайки педала на газта с нокътя на големия пръст е несравним! Ключа за палатката се нарича "въртящ момент", а разликата между двата мотора е е огромна, ако и като голи цифрички да не е толкова фрапираща! Респонс-а на осмака е мигновен, а за мен това е едно от най-важните неща в гората - да няма нужда да я търсиш мощността, а тя да те бие в челото до степен да те респектира и нито за миг да не спираш да се съобразяваш с нея! Казано по-просто - с осмака много по-трудно ще свикнеш до степен да му се наситиш и да ти омръзне! Разхода на двата мотора е относително еднакъв и заиграеш ли се някъде нещата отиват "на час", а не на "изминат пробег", особено ако си в ситуация с лошо сцепление и гумите буксуват - ако се съсредоточиш, ще можеш буквално да видиш как от ауспуха ти хвърчат банкноти, но както са казали хората - кеф с пари се гаси! Така или иначе в подобна ситуация, един дизелов мотор ще отиде къмто 20/100, което обърнато в пари няма да е много далеч от харча на Гранда на газ така, че поне аз не бих гледал разхода, имайки предвид и начина ти на каране - абсолютно съизмерими са осмака и шестака. Що се касае до мостовете - пак всичко зависи основно от стила на каране, но при всички положения 35-ците ще са минимум на "ръба" за полуоските (те се явяват "бушона" в конкретния случай), защото ще им дойдат малко тежки. Могат да устискат много време, могат и да си отидат на първия излет - зависи как работиш с педала на газ-та и най-вече дали ги пазиш от удар (най-вече от това гумите да са се отделили, от грунда и да възстановят контакта си с него, без да пуснеш педала на газта, докато са под "напън"..). Вместо да усилваш мостове, да поръчваш китове и т.н. помисли дали да не си вземеш мостове от Патрул и да ги обърнеш (или да си обърнеш раздатката), или пък да използваш друг донор. И без това дифовете на гранда са бързи, а и с този мощен мотор, нещата съвсем отиват "надолу" (буксуване - окопаване), вместо "напред". Подобно решение ще ти реши и проблема с карданите по-евтино от колкото да поръчваш усилени. Имай предвид, че на Патрула му заспиват кардани от камион Ивеко - без никакви драми (преходници към раздатката - дал Господ, а и да няма в момента - правят се...). Относно скоростите - и те ще се окотят, или ще те погребат в зависимост от стила ти на каране. Хубавото е, че ако се окотят - ребилд комплекти - дал Господ (че и HD такива се намират), а ако не ти се занимава с ремонти - вземаш си една СК от Гранд 5,2 до 96-та година и си караш джипа без да му мислиш - слагат я по един куп камиони (не джипове) в щатите! Освен, че е здрава, е и доста "глупава" - в нея няма почти никаква електроника за разлика от оригиналната, което освен всичко друго - носи повече и на мокрене, ако вземеш мерки за отдушника. Относно раздатката - вариантите ти са в две посоки. Първата посока е да си караш с оригиналната. Колкото и да плюят виско муфата - благодарение на нея раздатката понася по-големи динамични натоварвания, като в същото време липсват "ударите" типични за раздатките с междуосев диф. - работи меко и щади колата. Вярно - силикона старее, прегрява и се опича, но и за това вече си има лек - щом си бил при Дядо и Димата, би трябвало да знаеш за него - муфата се рециклира без никакъв проблем за много сносни пари, а както личи до момента - рециклираните даянят - за сега рекламации няма. Другата посока е смяна на раздатката. Тук вариантите ти са няколко... За сега изключваме идеалния - Атлас II-ка поради цената и (пък може и да ти е по джоба, знам ли..?!). Смислените варианти според мен са два - 242HD или 231, но към нея си вземаш един кит, който я разтоварва посредством замяната на трите сателита със шест такива - това е доказано работещ вариант във времето - в последствие ще счупиш всичко друго, но не и раздатката...

      Та ако не си разбрал досега на къде те дърпам, при положение, че и при двете машини ще започваш от нулата, заради номера на кубинките - остави си Гранда. На черока ще му вземеш хубави пари в този му вид - правил си го и си го гледал с мерак и това се вижда от далеч. Гранда с тоя разход е по-малко ликвиден и би го купил или някой фен на марката и модела, или някое пишлеме с излишни пари - за да му вади душата по светофарите, ама като погледна къде се намираме на картата и се сещам, че не са много нито феновете, нито богатите дупета дето купуват такива возила (те купуват, ама други...). Дано съм ти бил от полза! Ще следя темата от тук насетне... Успех!

      П.П. Ако това има някакво значение - от както имам Гранда ми се е налагало да включвам бавните точно 2 пъти за по 2 минути и то все по време на много стръмни спускания. През останалото време не съм усещал необходимост да го правя - хода на педала на газ-та е достатъчно дълъг, а разликата между 1000 об/мин и 4500 об/мин - чудовищна. Само човек, който се е качвал и е карал, знае колко много неща може да компенсира големия въртящ момент, а тези които прави въобще възможни - няма смисъл да коментираме! За сравнение - дизеловия Черок го карах извън пътя през 90% от времето на "бавни"...
      Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 12-06-13, 08:00.

      Коментар


      • #18
        От: XJ или ZJ за офроуд проект?

        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
        Малко късно виждам темата и като един от малкото писали в нея, които са притежавали и карали в гората и двата модела, ще кажа как стоят нещата, изхождайки от моя личен опит - всичко друго се прави сравнително лесно, но двигателя мъртвец ли е - всичко останало се обезсмисля тотално. В случая аз карах черок с 2,5 дизел на ВМ, който няма нищо общо с 4 литровия шестак, но все пак - осмака си е осмак и кефа да минаваш през места, където другите раздават цялата газ, а ти минаваш, бъзикайки педала на газта с нокътя на големия пръст е несравним! Ключа за палатката се нарича "въртящ момент", а разликата между двата мотора е е огромна, ако и като голи цифрички да не е толкова фрапираща! Респонс-а на осмака е мигновен, а за мен това е едно от най-важните неща в гората - да няма нужда да я търсиш мощността, а тя да те бие в челото до степен да те респектира и нито за миг да не спираш да се съобразяваш с нея! Казано по-просто - с осмака много по-трудно ще свикнеш до степен да му се наситиш и да ти омръзне! Разхода на двата мотора е относително еднакъв и заиграеш ли се някъде нещата отиват "на час", а не на "изминат пробег", особено ако си в ситуация с лошо сцепление и гумите буксуват - ако се съсредоточиш, ще можеш буквално да видиш как от ауспуха ти хвърчат банкноти, но както са казали хората - кеф с пари се гаси! Така или иначе в подобна ситуация, един дизелов мотор ще отиде къмто 20/100, което обърнато в пари няма да е много далеч от харча на Гранда на газ така, че поне аз не бих гледал разхода, имайки предвид и начина ти на каране - абсолютно съизмерими са осмака и шестака. Що се касае до мостовете - пак всичко зависи основно от стила на каране, но при всички положения 35-ците ще са минимум на "ръба" за полуоските (те се явяват "бушона" в конкретния случай), защото ще им дойдат малко тежки. Могат да устискат много време, могат и да си отидат на първия излет - зависи как работиш с педала на газ-та и най-вече дали ги пазиш от удар (най-вече от това гумите да са се отделили, от грунда и да възстановят контакта си с него, без да пуснеш педала на газта, докато са под "напън"..). Вместо да усилваш мостове, да поръчваш китове и т.н. помисли дали да не си вземеш мостове от Патрул и да ги обърнеш (или да си обърнеш раздатката), или пък да използваш друг донор. И без това дифовете на гранда са бързи, а и с този мощен мотор, нещата съвсем отиват "надолу" (буксуване - окопаване), вместо "напред". Подобно решение ще ти реши и проблема с карданите по-евтино от колкото да поръчваш усилени. Имай предвид, че на Патрула му заспиват кардани от камион Ивеко - без никакви драми (преходници към раздатката - дал Господ, а и да няма в момента - правят се...). Относно скоростите - и те ще се окотят, или ще те погребат в зависимост от стила ти на каране. Хубавото е, че ако се окотят - ребилд комплекти - дал Господ (че и HD такива се намират), а ако не ти се занимава с ремонти - вземаш си една СК от Гранд 5,2 до 96-та година и си караш джипа без да му мислиш - слагат я по един куп камиони (не джипове) в щатите! Освен, че е здрава, е и доста "глупава" - в нея няма почти никаква електроника за разлика от оригиналната, което освен всичко друго - носи повече и на мокрене, ако вземеш мерки за отдушника. Относно раздатката - вариантите ти са в две посоки. Първата посока е да си караш с оригиналната. Колкото и да плюят виско муфата - благодарение на нея раздатката понася по-големи динамични натоварвания, като в същото време липсват "ударите" типични за раздатките с междуосев диф. - работи меко и щади колата. Вярно - силикона старее, прегрява и се опича, но и за това вече си има лек - щом си бил при Дядо и Димата, би трябвало да знаеш за него - муфата се рециклира без никакъв проблем за много сносни пари, а както личи до момента - рециклираните даянят - за сега рекламации няма. Другата посока е смяна на раздатката. Тук вариантите ти са няколко... За сега изключваме идеалния - Атлас II-ка поради цената и (пък може и да ти е по джоба, знам ли..?!). Смислените варианти според мен са два - 242HD или 231, но към нея си вземаш един кит, който я разтоварва посредством замяната на трите сателита със шест такива - това е доказано работещ вариант във времето - в последствие ще счупиш всичко друго, но не и раздатката...

        Та ако не си разбрал досега на къде те дърпам, при положение, че и при двете машини ще започваш от нулата, заради номера на кубинките - остави си Гранда. На черока ще му вземеш хубави пари в този му вид - правил си го и си го гледал с мерак и това се вижда от далеч. Гранда с тоя разход е по-малко ликвиден и би го купил или някой фен на марката и модела, или някое пишлеме с излишни пари - за да му вади душата по светофарите, ама като погледна къде се намираме на картата и се сещам, че не са много нито феновете, нито богатите дупета дето купуват такива возила (те купуват, ама други...). Дано съм ти бил от полза! Ще следя темата от тук насетне... Успех!

        П.П. Ако това има някакво значение - от както имам Гранда ми се е налагало да включвам бавните точно 2 пъти за по 2 минути и то все по време на много стръмни спускания. През останалото време не съм усещал необходимост да го правя - хода на педала на газ-та е достатъчно дълъг, а разликата между 1000 об/мин и 4500 об/мин - чудовищна. Само човек, който се е качвал и е карал, знае колко много неща може да компенсира големия въртящ момент, а тези които прави въобще възможни - няма смисъл да коментираме! За сравнение - дизеловия Черок го карах извън пътя през 90% от времето на "бавни"...
        Много ме заинтригува момента с обръщането на раздатката? NP 231 може ли да и се случи това и колко ще е успешно ? къде ще се падне лоста за превключване,
        Samurai Gemax

        Коментар


        • #19
          От: XJ или ZJ за офроуд проект?

          Привет....

          Да разбирам, че гранда не е по-як от малкия черок? Защото така като чета пак иска смяна на всичко за 35-ци.
          Черока си дяни с 33-ки и моя начин на каране, а гранда уж по-як няма да може с 35-ци, които на всичкото отгоре ще са със същата широчина като 33-ките, само дето са с 2.5см по-високи страниците и няколко кг повече.
          Тези 2.5см по-висока гума и няколко килограма повече на колело ще "съборят" гранда ли?

          В крайна сметка кои са по-яките части и звена на гранда спрямо малкия черок и кои са по-слабите?
          Това се опитвам да разбера с темата.


          elbgt, позачетох се какви джанти препоръчват производителите на гуми с 12,5 инча ширина. Дали 33" или 35" ,12.5 инча е стандарт и за двете. Препоръчват ширина на джантата 8,5-10 инча!
          В американските форуми пишат, че идеално става и с 8 инчова джанта, което мога да споделя и аз с джантите, които въртя на малкия черок.

          Джантите на малкия черок са с (-10ЕТ) и на пълно навит волан докосват леко носачите с върха на грайферите си. Значи са точно на ръба. По-висока с 2.5см гума (35") ще иска по изнесена джанта. Не мога да сметна точно с колко. Вероятно с тези 2.5 см трябва да е изнесена джантата по-навън.
          Затова всичко по-нагоре като число от отрицателно 10 ЕТ е добре дошло.

          Варианта с мостове от Патрул + раздатка от Патрул съм го мислил вече. Представям си го на мялкия черок, а на гранда не. Просто не съм мислил за такива генерални промени.
          Предпочитам да се наиграя и да счупя нещо и вече да съм принуден да минавам на този вариант, отколкото да го правя от самото начало.
          Така, че вероятно ще кача гранда на 35-ци и ще видя какво ще издържи, колко ще издържи и тогава ще ги мисля.
          Въпросът е надежността, която ще постигна като начало да не е по-лоша от тази на малкия черок в момента. Защото все още си мисля и съм с представите, че гранда е по-здравата основа.

          Начинът ми на натоварване на техниката и планинско каране няма да се увеличат. Нещата явно отиват на олабване. Имам предвид, че все по-рядко излизам на по-трудни преходи, много отдавне не съм карал с други джипове (обикновено в такава компания се случват разни чупеници).
          Предпочитам да ходя пеш в планината, а джипа ще си се търкаля по равните горски пътища по които минават всички неподготвени джипове в заводско състояние.
          Като цяло искам да си го направя за лично удоволствие, а не с друга цел.
          Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
          0888/00-55-37

          Коментар


          • #20
            От: XJ или ZJ за офроуд проект?

            Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
            ........
            Като цяло искам да си го направя за лично удоволствие, а не с друга цел.
            Тогава какво чакаш почвай .... ко ти пука мнението на другие .. щом е за твой кеф ? Давай смело .. ние само ще завиждаме
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • #21
              От: XJ или ZJ за офроуд проект?

              Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
              elbgt, позачетох се какви джанти препоръчват производителите на гуми с 12,5 инча ширина. Дали 33" или 35" ,12.5 инча е стандарт и за двете. Препоръчват ширина на джантата 8,5-10 инча!
              В американските форуми пишат, че идеално става и с 8 инчова джанта, което мога да споделя и аз с джантите, които въртя на малкия черок.
              Остави ги какви ги пишат производителите на гуми. Те са задължени от DOT стандарта да препоръчват такива размери за джантите. На практика при гума 12.5 почти никой не слага джанта повече от 8". Масовите офроуд джанти са до към 9", на които се карат гуми до 15.5". Избора на джанти от 10" и нагоре е почти никакъв. Няма ги просто защото не се търсят. Ако всички се съобразяваха с препоръките на производителите на гуми трябваше масовия размер да е 10" и нагоре. Аз имам преки впечатление от гума 33х12.5/R16 монтирана на джанта 10х16. Прилича на пистов автомобил. Всеки скален ръб стърже по джантата или се опитва да прехапе страничния борд.
              My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

              Коментар


              • #22
                От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                ...Така, че вероятно ще кача гранда на 35-ци и ще видя какво ще издържи, колко ще издържи и тогава ще ги мисля.
                Това беше и моята препоръка. Направи го и той ще си покаже веднага къде му е слабото място. Почти на 100% съм сигурен, че ако начинът ти на каране е такъв, какъвто казваш, няма да се наложи да смениш нищо по силовото предаване, с изключение на карданите, заради лифта.
                А 8" джанта е по-добре, защото позволява да изпуснеш гумата, когато се налага. При 10" джанта 12.5" гума се разбортира много лесно.
                99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
                It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

                Коментар


                • #23
                  От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                  OK, 8x16 инчови джанти ще търся, въпросът е само да е с по-малко от 4 инча бекспейсинг.

                  Имам конкретно питане касаещо гранда
                  Искам да си монтирам газовата бутилка на мястото на оригиналния резервоар и да се изработи малък такъв за бензин

                  Каква комбинация може да се побере отдолу?
                  Колко литра газова бутилка + колко бензинов резервоар. Някой има ли опит?

                  Някой има ли познат, който да може да заварява резервоари?
                  Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                  0888/00-55-37

                  Коментар


                  • #24
                    От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                    Аз имам опит. Под оригиналната защита на резервоара съм наместил 60 литрова бутилка за газ и 25 литров резервоар Но и двете ги взех от на Борчев Гранда и незнам къде може да ти направят резервоар.

                    В момента моя е с 33ки 10.5 широчина, и не съм имал грижа нито с раздатка, нито с кутия , нито с дифове. Малко по бързо свършват каретата на предните полуоски.
                    Иначе след 3.5 инчовия лифт, счупих карето на кардана на първто разчекване. Димата ми помогна с кардан и кръстачка от черок.

                    Мое мнение е да намериш някой да се кефи на Черока и да си направиш Гранда като за теб

                    Аааа и още нещо аз съм с 8х16ки и мисля че бекспейса ми е 4.25 и яко опират калниците и се режат от праговете
                    Grand Cherokee ZJ 96 5.9 Limited + 4'' Rubicon Express Coils. 4'' Rough Country 2.2 shocks, MAxxis Mudder 33/12.5/15

                    тел. 0897818449

                    Коментар


                    • #25
                      От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                      Мисля, че колегата redair беше слагал бутилката отдолу. Попитай го на ЛС.
                      Жоре ти да не смени гранда? :-) Нали беше с 33х12.50х15 с 15х8" джанти с ЕТ-40?
                      99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
                      It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

                      Коментар


                      • #26
                        От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                        Точно с това съм , баси по- добре от мене знаеш )) Работя и пиша във форума и затова така ))
                        Grand Cherokee ZJ 96 5.9 Limited + 4'' Rubicon Express Coils. 4'' Rough Country 2.2 shocks, MAxxis Mudder 33/12.5/15

                        тел. 0897818449

                        Коментар


                        • #27
                          От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                          5.9 бих си запазил аз, но това щото не им разбирам на Jeep-овете сигурно

                          Коментар


                          • #28
                            От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                            Да, определено съм го решил вече. Ще правя гранда, а черока ще продам.

                            Лошо,
                            60-литрова бутилка газ ще ми дойде доста оскъдна.
                            80 литра и 4.0 идва перфектно.
                            60 литра и V8 ми се струва, че ще малее яко.

                            Ще питам някой мастер дали може да се сложи бензиновият резервоар 25-30 литра в багажника, а газовата бутилка да се разположи сама отдолу и да бъде с по-голям обем.
                            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                            0888/00-55-37

                            Коментар


                            • #29
                              От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                              С голям интерес следя темата. Аз също подкрепям тезата за по-големия брат.
                              Но да припомня! Обема на газовата бутилка не може да бъде запълнен напълно. В моя случай 95л бутилка се пълни докрай само със 75-6 литра газ. Затова хубаво си направи сметката и да не наливаш на всяка срещната газостанция.
                              Може би е най-добре да си сложиш най-голямата на мястото на резервната гума.
                              в общия случай, питащия, приема за точен и коректен,само отговора който е очаквал.....
                              Land Rover Discovery 4 & VW Touareg 3.0TDI

                              Коментар


                              • #30
                                От: XJ или ZJ за офроуд проект?

                                Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                                Да, определено съм го решил вече. Ще правя гранда, а черока ще продам.

                                Лошо,
                                60-литрова бутилка газ ще ми дойде доста оскъдна.
                                80 литра и 4.0 идва перфектно.
                                60 литра и V8 ми се струва, че ще малее яко.

                                Ще питам някой мастер дали може да се сложи бензиновият резервоар 25-30 литра в багажника, а газовата бутилка да се разположи сама отдолу и да бъде с по-голям обем.
                                Очаквах го, но не исках да ти се мешам ... 8-мака сие 8-мак ...
                                Успех в начинаето и прати едно ЛС колко искаш за черока ...
                                Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                                Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                                0885372997 - Дани

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X