Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

    Тука ще пишем за събитията 1968 година. Моля само без политиканство и фобо-филии, ще се разглеждат само ВОЕННИТЕ аспекти.

  • #2
    От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

    Малко войнишки спомени от участници от Харманлийския полкhttp://e-vestnik.bg/4554
    Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
    Пламен Златарев 0888 66 03 18

    Коментар


    • #3
      От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

      Има цитиран в друга тема прекрасен линк и спомени на свързани със сибитията... На едно място се казва, че баш участниците са до толкова "обработени" идейно, че едвали нещо може да се научи от тях...
      Публикувайте отговор

      Коментар


      • #4
        От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

        Още малко разкази от първо лице
        На тогавшния редник Лазаров танк премазва крака муhttp://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2016099
        Един войник се връща по местата, където е бил окупатор ...
        Последно редактирано от Goblin; 04-06-13, 22:32.
        Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
        Пламен Златарев 0888 66 03 18

        Коментар


        • #5
          От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

          Малко май ни е рано да коментираме събитията и то даже и от гледна точка на обикновенния войник (предвид другите теми във форума). ..а и войниците май от както свят светува не са имали много място за избор за да ги съдим ...дали прави ,дали криви.

          Коментар


          • #6
            От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

            Ето това е бойно донесението от щаб на 22 МСП - http://1968bg.com/images/stories/PDF...s%201A8A65.pdf

            Коментар


            • #7
              От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

              Тука список на загиналите по време на тази операцията, има и един българин, Николов Николай Цеков, от 22 МСП, убит на пост - http://www.dunay1968.ru/dead.html

              Коментар


              • #8
                От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                В разскретените документи на БНА от онези години извън изцепките за моралното и политическо състояние на полковете има и доста интересни технически подробности за повредите на бойната техника при придвижването и.
                Исканията за “четирима обущари” и “трима шивачи заедно с техниката им” сега ни звучат смешно,но тогава си е било голяма нужда….
                А пък 400 км марш с 34-ки за 40 часа си е направо подвиг…
                Такива са ни били възможностите тогава.
                Важното е че войската ни е успяла да се върне само с един загинал.
                А пък тиловото и техническо осигуряване ,и логистиката при изпращане на войскови формирования зад граница сега, май изобщо не е мръднало от онези далечни години……Все трябва да се импровизира нещо на място и да се иска помощ от други….
                Не сме си извадили поука!
                Ако се използват пълните възможности на едно нещо, то се счупва!!!
                Пламен Златарев 0888 66 03 18

                Коментар


                • #9
                  От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                  Умолявам коментарите относно обосноваността, адекватността, справедливостта, целсъобразността и прочее целта на акцията да бъдат запазени за други теми. Тази тема е чисто техническа. Всякакви про-анти залитания и в двете посоки ще бъдат модерирани.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                    Сибирски ,интересен сайт.Това което ми направи впечатление ,че България участва с най малко войска в операцията. Нямам боен опит и не мога да коментирам войсково,но това което ме учудва че районът на дислокация на 12 МСП полк е доста голям. Зволен- Б. Бистрица са 20 км ,до другия град Брезно са 50 км. Нещо много разпръснат ми се струва личния състав.А там ие доста планински район-нещо като нашите Родопи.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                      Първоначално публикуван от Goblin
                      Да научим каквото можем за въпросното събитие от военна / тактическа гледна точка - кадърно ли е било спретнато, до каква степен е протекло по план, наложило ли се е показването на непоказвана до тогава техника, тактика, прийоми, ако да - какви, имало ли е излагации от военна гледна точка, ако да - какви, и прочее невеличайши работи. ...
                      Каква непоказвана техника и тактика и какви особени прийоми очакваш да е имало в операция, която практически не е имала военен противник, а основният й опонент са били цивилни демонстранти?!?
                      Намерихме вестник "Руде право" и повишихме степента на бойна готовност (това от изтрития ми пост с цитат от пряк участник в събитията) ...

                      Кой очакваш да даде инфорамция по тази операция, като най-дъртите в този форум тогава сме били в прогимназията?!?
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Каква непоказвана техника и тактика и какви особени прийоми очакваш да е имало в операция, която практически не е имала военен противник, а основният й опонент са били цивилни демонстранти?!?
                        Намерихме вестник "Руде право" и повишихме степента на бойна готовност (това от изтрития ми пост с цитат от пряк участник в събитията) ...

                        Кой очакваш да даде инфорамция по тази операция, като най-дъртите в този форум тогава сме били в прогимназията?!?
                        До колкото операцията е била до голяма степен демонстрация, противник (който да гледа през границата и да записва точките в бележника) е имало.

                        Както споменах в друга тема - с мен професор (западняк) е споделял че са били впечатлени от показаната от верижните машини издръжливост, или поне от симулираната такава. И като цяло - от скоростта на придвижване и разгръщане на верижните машини при тази операция.

                        Отделно се чудя дали пак същия не ми разправяше веднъж че другото нещо на което са цъкали с език е било парашутирането на тежки танкове. Но въобще не съм сигурен дали ми го е споделял във връзка с точно тези събития, или с някои други, предвид че не знам дали точно при тези събития е имало парашутиране на танкове.

                        Което - съвсем не по темата - ми припомня - някой има ли кадри на танк, който се парашутира на платформа, която в последните метри се забавя реактивно ? Да се застрелям - не мога да ги намеря, а съм сигурен че като малък съм виждал някъде по лелевизията. Любопитно ми е.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #13
                          От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение

                          Което - съвсем не по темата - ми припомня - някой има ли кадри на танк, който се парашутира на платформа, която в последните метри се забавя реактивно ? Да се застрелям - не мога да ги намеря, а съм сигурен че като малък съм виждал някъде по лелевизията. Любопитно ми е.
                          И аз съм го виждал това някъде, ама а склероза де! Ама не съм сигурен, че беше танк, мисля, че беше нещо по-леко!
                          יעבור
                          «И това ще мине»

                          Коментар


                          • #14
                            От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                            ... Отделно се чудя дали пак същия не ми разправяше веднъж че другото нещо на което са цъкали с език е било парашутирането на тежки танкове. Но въобще не съм сигурен дали ми го е споделял във връзка с точно тези събития, или с някои други, предвид че не знам дали точно при тези събития е имало парашутиране на танкове.

                            Което - съвсем не по темата - ми припомня - някой има ли кадри на танк, който се парашутира на платформа, която в последните метри се забавя реактивно ? Да се застрелям - не мога да ги намеря, а съм сигурен че като малък съм виждал някъде по лелевизията. Любопитно ми е.
                            Не. Не е имало десант на "тежки" танкове нито в Чехословакия, нито другаде. За тази цел си имаха (имат) олекотени версии на бронирани машини, специално разработени за въздушен десант.
                            И да, парашутните системи на техниката на въздушно-десантни войски имаха някакви реактивни спирачки, които се задействаха над земята. Със сигурност си виждал такива по телевизията и то неведнъж. На десантите от по-ново време обаче не ги виждам тези спирачни ракети.

                            П.П. Не знам от какви точно постижения на танковете е бил впечатлен професорът, но не мисля, че са тръгнали от Москва. Според тази карта 3 от четирите съветски танкови дивизии са влезли в Чехословакия от територията на съседната ГДР.
                            Последно редактирано от Чавдар (V93); 04-06-13, 22:35.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Операция "Дунай", Чехословакия, 1968 г.

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Не. Не е имало десант на "тежки" танкове нито в Чехословакия, нито другаде. За тази цел си имаха (имат) олекотени версии на бронирани машини, специално разработени за въздушен десант.
                              И да, парашутните системи на техниката на въздушно-десантни войски имаха някакви реактивни спирачки, които се задействаха над земята. Със сигурност си виждал такива по телевизията и то неведнъж. На десантите от по-ново време обаче не ги виждам тези спирачни ракети.

                              П.П. Не знам от какви точно постижения на танковете е бил впечатлен професорът, но не мисля, че са тръгнали от Москва. Според тази карта 3 от четирите съветски танкови дивизии са влезли в Чехословакия от територията на съседната ГДР.
                              Мерси

                              Не, професорът разбира се не говореше за идване от Москва. Учудването е било че танковете (или поне част от тях) са се домъкнали на собствен ход по пътната мрежа след относително дълъг преход и не са паркирали директно "в боксовете" за основен ремонт. Ще те излъжа какво точно беше. В общи линии по негови думи очаквания от НАТО стандарт по това време за дълги преходи по пътища е бил едва ли не "Или си ги докарваш с влакчето и си ги караш на място, или идват на собствен ход и като пристигнат преди да ги ползваш за каквото и да е трябва да ги ремонтираш". И ми говореше не само за вериги.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X