Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за КИА Спортидж...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси за КИА Спортидж...

    Здравейте,
    Мислих да кръстя темата „Какво и е на КИА-та?”, но размислих. Та на въпроса – модела е на доста атрактивни цени втора ръка. И аз питам- има ли уловка и къде е тя? Проблемни и чупливи ли са Спортиж (първата генерация)? Колко сте навъртяли с тях и при какви условия? За мен оптимален се явява бензиновия 16 клапанов двигател, грамотно газифициран… Но какво е мнението ви дизела (2.0 ТД)? 83 к.с. Това достатъчно ли е ? Такава КИА как би се държала на магистралата по която евентуално до се стигне до мястото за риба, офроуд разходка и т.н.? Изобщо може ли да поддържа 140 км/ч? Това, което разбрах след доста четене е, че проблемни са автоматичните хъбове и потенциометрите на дизелите. Има ли други болежки за които да гледам при покупка? Изобщо двигателите имат ли ресурс над 200000 км? Трансмисията? Ходовата част? Има ли разлика в качесвото на първата генерация преди и след фейслифта (когато доколкото знам КИА става част от Хюндай)?
    Въпросите ми са породени от това, че наближа смяна на всекидневния ми автомобил, който се поамортизира и се питах възможно ли е Спортиж да е алтернатива? Говорим за 40000 км на година, 20% градско в София, останалото магистрала и обикновено извънградско и разходки в планината. Лек офроуд, основно лятото. Лек защото сега съм с 4х2.
    Или по-добре да си взема отново голям седан а само за офроуда някаква евтина „джипка”? Но пък стават две коли, което си е разход…
    Другите ми алтернативи са Пасат или Октавия или Супърб 4х4, Субару Аутбек или Форестър (малко ми малее), Хонда ЦР-В.
    Моля, за вашето мнение.

  • #2
    От: Въпроси за КИА Спортидж...

    Наблюдения имам само върху дизеловата Кия.
    Двигатела е на Мазда, безпроблемен. По спомени си понагоряваше 10 нафта, ама това повече градско.
    Дали ще поддържаш 140 с дизела-да, ама със зор и дискомфорт.
    Върви и я покарай, ако ти пасне-ти си човека.
    Казват, че била широка вътре. Сравнение с Витарата ми е тясна.
    Аа и не очаквай да върви особено много, но за прилично каране е перфектна.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    08седем9010З60
    MAKE RALLY NOT WAR
    Confidence in Motion

    Коментар


    • #3
      От: Въпроси за КИА Спортидж...

      За всичко друго става киа-та, ама за тези 140км/ч че и да ги поддържа... Не, че няма да може, ама почти при всеки джип, при каране с над 120 усещането не е комфортно.
      За условията които описваш бих ти препоръчал CR-V -то (не че като вдигне 120 няма да ръмжи и вие ама...)
      Иначе и хондата и КИА-та с един хубав инжекцион, ще ти харчат 8-9/100 газ извънградско

      Коментар


      • #4
        От: Въпроси за КИА Спортидж...

        Първоначално публикуван от Двигателист Преглед на мнение
        ...
        Та на въпроса – модела е на доста атрактивни цени втора ръка. И аз питам- има ли уловка и къде е тя...
        Вероятно уловката е, че са вече на по 15г. От там вероятноста да са гнили е голяма. Това е най големия проблем. Другото и да даде фира се прави - електрониката се илиминира с чисто мех. помпа, хъбовете с ръчни, двигателя е типичен азиатец от старата генерация - пригоден за правене и алтернативни части, части втора ръка има, изобщо за човек който може да я потяга не е проблем.

        Коментар


        • #5
          От: Въпроси за КИА Спортидж...

          с този пробег, над 30 хил. извънградско на година, аз бих казал аутбек или ЦР-В, само трябва да търсиш упорито, че са старички вече и читавите държат цена.
          Иначе, за дизелова КИЯ, Пенчо ще ти я покаже,че и дава кръгчета, но за бензиновите от първите, Соти разправя че трябва да е с 2,0 двигателя след 2000г. /ако помня правилно, писано е на доста места, ама пуста старост.../

          за Аутбек втора генерация/ 99-03г./, мога да ти покажа да пробваш и гледаш
          ________________________________________________
          Subaru OUTBACK 2,5
          Hyundai TUCSON 2.0

          Коментар


          • #6
            От: Въпроси за КИА Спортидж...

            Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
            с този пробег, над 30 хил. извънградско на година, аз бих казал аутбек или ЦР-В, само трябва да търсиш упорито, че са старички вече и читавите държат цена.
            Иначе, за дизелова КИЯ, Пенчо ще ти я покаже,че и дава кръгчета, но за бензиновите от първите, Соти разправя че трябва да е с 2,0 двигателя след 2000г. /ако помня правилно, писано е на доста места, ама пуста старост.../

            за Аутбек втора генерация/ 99-03г./, мога да ти покажа да пробваш и гледаш
            Верно, обади се, че ме мързи да пиша.

            Коментар


            • #7
              От: Въпроси за КИА Спортидж...

              Абе колата не си е лоша само че си трябва подръжка и леко да се надигне че прилича на голф.Проблем е газифицирането и хъбовете

              Коментар


              • #8
                От: Въпроси за КИА Спортидж...

                Благодаря за отговорите! Със сигурност, ако се стигне до тест на дизелова КИА, Пенчо е първия на който ще звънна. Нищо не казвате за окачването... Здраво ли е, или е по-скоро се предава по-рано, като при лек автомобил. Ясно ми е, че това зависи основно от експлоатацията, но все пак имате наблюдения - нормално каране, без много съобразяване с дупките по асфалта и лек офроуд, в смисъл черни пътища, без екцесии по тях.
                Masagero за какви проблеми с газифицирането говориш? В смисъл има ли проблем с хубав ГИ, който мисля да си настроя внимателно? Нещо с инжекторните времена ли има проблем, или с традиционното за старите мазди променяне на стила на впръскване в зависимост режима, примерно от 2х2 на фулгруп (едновременно) при промяна на натоварването? Бензиновия двигател също е от Мазда, нали? Относно корозията, за която пише Андро. Соти беше писал отдавна, че рамата на КИА-та е доста по-дебела от на Витарата, демек би трябвало да изчезва по бавно. Тук малко извън темата вмъквам, че преди време заглеждах витари, и с ужас установявах сериозно изгнили рами. Кърпени. Къде с успех, къде абсолютно мърляво.
                Иначе, ако трябва да съм честен, засега Аутбек второ поколение, автоматик ми е фаворит. Но ще видим накъде ще потекат нещата.

                Коментар


                • #9
                  От: Въпроси за КИА Спортидж...

                  Окачването е здраво,първата си Киа я карах всяка седмица в гората в продължение на една година и не успях да я счупя.Да не говорим ако се кара само по асфалт....Няма проблем да я караш и със 160,ако е със хубави гуми щатен размер,с по големи е малко по трудно...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпроси за КИА Спортидж...

                    Димо, това дизеловата ли?
                    Няма начин.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    08седем9010З60
                    MAKE RALLY NOT WAR
                    Confidence in Motion

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпроси за КИА Спортидж...

                      Еми уж като сложиш читав и читаво монтиран газов инжекцион проблеми няма да имаш....да ама друг път.Сложихме инжекциона и се почна.Отначало всичко беше добре добър разход вървеше нормално,но с гуми 195/70/15 и колата изглеждаше като голф.Вдигнахме малко колата 6-7см отпред и 10-на отзад.С тия гуми беше много грозна гледка.Викам ок ще взема по голями гуми-235/75/15 и едни малко по раздути джанти и заприлича на джип.Да но като драснах чертата на разхода и ми стана лошо-20-22газ/100км в града,но за мен този разход е доста и айде при газаджите.Въртяха струваха и пак 20/100 и се почна едно псуване.Викам на Соти ще си я настройваме сами и си направих кабел за връзка с газовия инжекцион.Таман настройхме газовата и оп чека светна и газовия комп загуби настройките.Пак псуване пак 1ден настройки.Тръгнах на дълго под 16газ не можах да я сваля.Айде пак с лаптопа.Върти сучи пак около 15-16газ на дълго.После пак при газаджите -Викам им на майтап:Трябва да харчи 5 /100км поне,кви са тия 15-16.Пипаха струваха и сега съм се примирил -какъвто разход даде.Със Соти си говорихме че рано или късно се стига до Мега.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпроси за КИА Спортидж...

                        Вземайте си дизели, и няма да имате проблеми. Верно малко по-скъпо е, ама грижи никакви.
                        Проверено вече над 22г.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпроси за КИА Спортидж...

                          Първоначално публикуван от Preslav Peychev Преглед на мнение
                          Димо, това дизеловата ли?
                          Няма начин.
                          Не,бензин

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпроси за КИА Спортидж...

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Вземайте си дизели, и няма да имате проблеми. Верно малко по-скъпо е, ама грижи никакви.
                            Проверено вече над 22г.
                            Що бе,да си карат на бензин.Аз затова на втората си Кия не и сложих газ.Извънградско си харчи 8,в града никага не минава 12 и то зимата...само че е къса.Колко харчи дизела?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпроси за КИА Спортидж...

                              Дизеловата при нас 10 смесено. Това с малко по-големи гуми от оригиналните.
                              Ама и Пенчо да каже.
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              08седем9010З60
                              MAKE RALLY NOT WAR
                              Confidence in Motion

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X