Обява

Свий
Няма добавени обяви.

FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

    Бръсначите са еманацията на ковашкото изкуство и са доказателство за високо ковашко майсторство. В миналото е имало много фабрики и отделни майстори, които са произвеждали всякакви и разнообразни бръсначи. Конкуренцията е била много голяма, всеки е търсел своята пазарна ниша, своят уникален продукт и установяване на марката си. Смятам, че в днешно време по редица съображения, е много трудно във фабрични условия да бъде постигнато това качество и резултати каквито са се постигали тогава, благодарение на много отделни фактори. Например, всеки майстор е имал свои секрети, тайни рецепти за закаляване и прочие, пък и достатъчно време измервано в поколения, които са имали и наблюдения и обратна връзка, кое и как работи. В никакъв случай, не бих казал, че сега не може да бъде произведен или че не се произвеждат бръсначи на високо ниво, но колкото и да е куриозно, това днес, е по-трудно отколкото в миналото. Само пример, стоманата, която би имала такива качества, каквито са търсени, не че има проблем да бъде произведена с днешните технологии, но търсенето и като количество е толкова малко, че няма производител, който би се заинтересувал да я произведе на нормална цена. И затова качествените бръсначи днес, са едно много скъпо удоволствие. Има и редица други причини, например, най-удобните форми за и най-трудни за машинно производство, да не кажа невъзможни. С други думи, в края на краищата се опира до ръката на конкретен майстор, нещо трудно в днешно време. С други думи, производството на бръснач и на самурайски меч имат много общо, хубавите са голяма рядкост и са много скъпи за фабрично производство..., което е следствие на малкото търсене разбира се...

    Преди известно време съвсем случайно ми попадна един екземпляр, от т.н. "златни години" на производството в Германия, конкретно разбира се на територията на град Солинген. По тогавашното време, надписът "произведено в Солинген" е бил ясен знак за качество, защото е означавал, че го е правила фабрика или майстор от гилдията на ножарите там. Изискванията и контрола върху участниците в тази гилдия са били много строги и качеството на тяхната продукция на ниво. Толкова е бил "тежък" този надпис, че и до ден днешен успява да продава, макар в наши дни, той просто да значи в 99% от случаите, че китайският производител, има кантора в този град, вероятно само пощенска кутия... Такъв е пътят на промишленото производство, навремето пък Солинген се е утвърдил като център на ножарските занаяти, след като е започнал да залязва Шефилд, който в продължение на много години е бил безапелационен лидер. Интересното е, че в началото на възхода на занаята в град Солинген, ножарската индустрия в Шефилд е направила големи усилия, за да принуди производителите от този град задължително да слагат клеймо на своите произведения: "made in Solingen", за да се отличават от "оригиналите" произведени в Шефилд... Ножарите от Солинген, са превърнали "дефекта в ефект" и след не много време това клеймо е станало нарицателно за високо качество и търсено в цял свят. Тяхно нововъведение при бръсначите е, типичното изтъняване на острието т.н. "full hollow grind", което е правело остриетата по-леки, по-лесни за точене и като страничен ефект тъй като са тънки, те издават ясен звук при отрязването на всяко косъмче... Така и са наречени, "пеещите" бръсначи...

    Конкретният екземпляр, който случайно намерих, е резултат от съдружието между изявеният майстор по онова време, Max Voos и фабриките Dovo. Dovo по-онова време е бил ако не най-големият то, един от най-големите производители, във фабриките му са работели няколко хиляди работници. От своя страна Max Voos се е славел като производител на "бутикови" бръсначи с уникално качество и параметри. Предполагам, целта на съдружието е била излизане на трети пазари извън Германия с уникална стока, която да е като емблема за масовата продукция.

    Бръснача беше оригинално с пластмасова дръжка, вижте я на снимките. Странно е като решение, за високият клас, мога само да предполагам, че пазарът за който е предназначен вероятно е било САЩ, където тези дръжки са били много на мода заради лесната им подръжка и осигуряване на стандартите за хигиена в бръснарниците там.

    Острието оригинално е било със позлата, проблемът бе, че не е съхранявано както трябва и беше тръгнала корозия, която макар на пръв поглед да не бе значима, отне много време и работа. Позлатата нямаше как да бъде спасена, така че вече я няма. Това което се вижда на снимките е след две седмици работа по бавно отнемане с полирпаста. Накрая се видя, че колкото и да имам желание без фини шкурки няма да се мине, тъй че по-нататък включих и поредица от различни едрини. Тук е мястото да спомена, че реставрацията на едно острие на бръснач е "тънка работа". Много е тънко и най-лекото прегряване го съсипва, при това безвъзвратно, защото го разкалява. Качествена реставрация на бръснач се прави само на ръка. Ще срещнете на много места в интернет, където някой взема бръснача и са секунди го полира на машина. Трябва да знаете, че такъв бръснач става единствено за излагане в колекция но не и за използване по предназначение. Изисква се дълга, спокойна и бавна работа, за да бъде възстановено едно острие във вид като при производството му или понякога и по-добър. Междувременно и спокойно ще можете да установите, редица подробности, колко точна му е геометрията, качеството на закаляване и т.н.

    Дръжката беше заменена, защото след претегляне с микровезна, прецених, че за моите цели трябва да е много лека, същевременно, пък се изисква да е здрава и дълговечна. Изборът на материал, дойде съвсем преднамерено за да може да отговори на тези изисквания и той бе карбон. Изключителен като параметри, тегло и здравина, но пък труден за производство. Тук трябва да си призная, че в това отношение съм облагодетелстван, защото в София съвсем наблизо имам както се казва на една ръка разстояние, производител способен на прави всичко или почти всичко от този материал, а именно фирма: Toyaga (http://www.toyaga.org) Със Сашо се знаем отдавна и това не му е първият нестандартен проект, тъй че както винаги се справи перфектно.

    Накрая и няколко думи за качествата му като бръснач, всъщност само една дума: Уникален! Но пък ми докато разбера, как точно да го наточа, ми отне месец, колкото и това да звучи странно. Справих се благодарение на Румбата, който ми предостави микроскоп и "косъм линия", много четене и проби с грешки... Беше и повод да разбера, че има бръсначи, които изискват персонален подход и методика за точене неприложима за повечето от останалите... Но пък резултатът си заслужава... Ако се загледате, ще видите в първоначалните снимки леки драскотинки на острието на около една трета от върха и в противоположният края на гръба на бръснача... Те са следствие от опит за точене по стандартният начин... При това опитите са били два и след техният неуспех този бръснач е потънал в забвение...
    Шайбичките и занитването си направих сам, благодарение на материалите, които ми намери Майстор Пепи Петракиев. По-големи са от стандартно приетите, но пък така ги предпочитам, при това тази дебелина позволява острието да стои много стегнато, без шанс да се удари в дръжката при затваряне...

    Ето и малко снимки:


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC06315.JPG
Прегледи:1
Размер:99.4 КБ
ID:6013164
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM7654.JPG
Прегледи:1
Размер:93.8 КБ
ID:6013165
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM7657.JPG
Прегледи:1
Размер:101.6 КБ
ID:6013166
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM7959.JPG
Прегледи:1
Размер:93.3 КБ
ID:6013167
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM7961.JPG
Прегледи:1
Размер:103.3 КБ
ID:6013168
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM7964.JPG
Прегледи:1
Размер:121.3 КБ
ID:6013169
    Последно редактирано от Венцислав Петров; 07-05-13, 10:35.
    VPetrov.photography

  • #2
    От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

    Интересно решение. Добре е станал. Позлатата смятате ли да я възстановите на по-късен етап?
    Последно редактирано от NovemberCharlie; 07-05-13, 11:58.
    Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

    Коментар


    • #3
      От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

      Не..., едно че технологично би било изключително сложно да се направи качествена позлата, или по-точно надпис, каквото беше. Разбира се, ако можеше бих я запазил, но трябва да се има предвид, че почти винаги, има ли корозия, то задължително тя се намира и под позлатата... нещо което е фатално... особено ако "работи" бавно и спокойно много години... В този аспект, съм привърженик на японската школа, която не позволява никакви покрития върху острието, за да може своевременно и най-малкото петънце да бъде отстранявано... Интересно решение е, да речем гравирането, което поставям на много по-високо ниво, но случаят не беше такъв... Въобще казано, не харесвам позлата в никаква форма и не съжалявам особено, а съдейки по известните ми оцелели образци на бръсначи на Max Voos, той много рядко е поставял такава позлата, почти 7/8 са без. и острието е чисто. Предполагам, че ако острието е било за САЩ, както си мисля, затова е и с позлата, точно това е типът, търсен по онова време там... И не в темата, но във връзка с нея, ровейки се в разни каталози от онова време, горе долу 1920-1930 година, ми прави впечатление, че цените в САЩ са били за сериен с нищо не се отличаващ бръснач приблизително 0.7USD, за подобни като този за който говорим и въобще "топ клас до приблизително 2USD... Подобен клас бръснач сега е приблизително 280-380USD...
      Последно редактирано от Венцислав Петров; 07-05-13, 13:51.
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

        Имам приятел - уникален гравьор. Работи и със сребро и със злато.Повече от 30г. с това си вади хляба.
        Ако може да помогне - телефона ми е виден.

        Браво за добре изпипаната работа. Бат Пепо ще се кефи!

        Коментар


        • #5
          От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

          Точенето на острие е някаква особена форма на медитация. Трябва да се изпита за да се разбере.
          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

          Коментар


          • #6
            От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

            Принципно си прав, ама важи когато ти иде "отръки..." иначе поредното острие... пак в коша... си е чист мазохизъм :-)
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Имам приятел - уникален гравьор. Работи и със сребро и със злато.Повече от 30г. с това си вади хляба.
              Ако може да помогне - телефона ми е виден.

              Браво за добре изпипаната работа. Бат Пепо ще се кефи!
              Благодаря, ще имам предвид, със сигурност някое следващо острие ще наложи. Иначе тук с пробите на този бръснач определено се видя, че стоманата, Silversteel е изключително податлива към корозия. Буквално минута, две да престои в повече една капчица и започва да прави петно. Иска си, веднага да се подсуши, без да бъде отлагано за после, и липсата на покритие е голям плюс... Но пък като качества стоманата си оправдава грижите...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                Благодаря, ще имам предвид, със сигурност някое следващо острие ще наложи. Иначе тук с пробите на този бръснач определено се видя, че стоманата, Silversteel е изключително податлива към корозия. Буквално минута, две да престои в повече една капчица и започва да прави петно. Иска си, веднага да се подсуши, без да бъде отлагано за после, и липсата на покритие е голям плюс... Но пък като качества стоманата си оправдава грижите...
                Така е. Всичкото добро не може да е на едно място.
                И не трябва.

                Коментар


                • #9
                  От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                  Чудесен краен резултат Венци,:

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  ..... Справих се благодарение на Румбата, който ми предостави микроскоп и "косъм линия" ...
                  ...това какво представлява?
                  Сега се загледах в инструментите и приспособленията на Proxxon могат да те вкарат в размисли!
                  Land Rover Discovery:
                  - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                  Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                  Коментар


                  • #10
                    От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                    За инструменти стане ли въпрос, Румбата винаги може да извади невероятни екзотики... някои правени в по-добрите времена за правене на инструменти... Т.н. "косъм линия" е едно парче метал, което има една страна, която е почти идеално права. Максималното отклонение, беше три стотни на метър или нещо подобно... Та това е нещото, което много ми помогна... но тази история е дълга и ще ми е трудна за писане...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                      Е,сега,като го гледам във завършен вид,наистина ми радва окото Бате Пенчо е прав - вида на оригинално острие от от славните години неминуемо ме кара да потрепна...
                      Сега имам и въпрос към колегите,които разбират от такива неща : Кое е нещотото във сегашният вид на този бръснач,което видимо го прави бутиков и веднага личи,че е възтановяван ръчно..?
                      Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
                      Най-добрият ром е студеният ром!
                      Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                        Дръжката ми харесва много.Нов практичен материал.Жалко че занаятите отмират за сметка на конфекцията/конвейрното производство.

                        Коментар


                        • #13
                          От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                          Доста време обмислях материала за тази дръжка, макар и карбона да има сравнително "техногенно" излъчване, то не е крещящо, а по-скоро приглушено и на този фон изпъква отлично перфектната линия и майсторство на създателя на острието. Преди да го направя, пробвах острието наложено на карбона и бях много учуден, от това колко добре се съчетаха. Вероятно тази линия, която е рядкост при бръсначите спомага за възникналата хармония...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #14
                            От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                            Прекрасна реставрация , извършена с мерак и педантичност ! Интересно ми е как бръсне?

                            Коментар


                            • #15
                              От: FLIC на MAX VOOS, един проект за възстановяване и "тунинг"

                              Меко казано, отлично!
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X