Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам...

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Направи си сам...

    А в пчеларството за какво ще се ползва?

    Към колегата divroker, защо са изгнили тия кошери? Ако ти се занимава - изрязваш ги отдолу до здраво, евентуално и отгоре, изграждаш с нови дъски и пускаш по четирите ъгъла по един винкел 50-60 см, едно падащо дъно отдолу на клинове и тоя кошер ще изкара повече от един нов. Разбира се това е само един от възможните варианти и според мен по-добър отколкото магазинната система. Кошерът гние заради краката и/или капаците. Навремето почнах с едни 12сетаци, сигурно бяха над 30 или 40годишни. След време един го ремонтирах и продадох със заварени винкели отдолу, за един друг не ми се занимаваше и го разбих. Нямаше нищо изгнило по корпуса, единия крак беше подменян, другите като че ли бяха скъсявани. Дъното и капака му ги модифицирах и още са в експлоатация по другите ми кошери. Краката трябва да са акация или дъб, поне 20 см от земята, може и винкел ама отдолу да има пети. Разбира се има всякакви варианти и със стойки, кой как му е удобно. Покрива със стрехи и наклон, най-добре двускатен.

    Коментар


    • #17
      От: Направи си сам...

      За третиране против акар.

      Коментар


      • #18
        От: Направи си сам...

        Темата с направа на кошери от фибран ме "грабна" веднага. Мога да кажа само че е много добра идея..
        1. Проблема с гризането (явно на входовете най вече , можеда се реши с инсталирането на дървено рамче (като вход ...залепено).
        2. Запарването може да се реши с отвори за отдушници (влагата си излиза, но тя е проблемна само рано на пролет или след НГ, когато започнат да гледат пило). Отвора можер да се регулира..
        3. ранните отводки искат затопляне, а това е идеалния вариянт..--"евтино и хубаво"..
        Та , колеги имам 5 нуклеоса, ами трябват 10 или повече .. Със сиурност ще направя 2-3 за проба..
        Ако е успешно ще направя повече.
        Има вариянти да се правят и стационарни (пълномащабни) кошери за голями семейства, също и магазини за ДБ..
        Вярно, трябва да се експериментира за да се види дали няма да е нужно укрепване на дъното или стените чрез измазване отвън с теракол , но това е дребоилия ...
        Вятъра си е проблем...
        Велико, ...! Ще има цена под 20-30 лева...
        Най-ми харесва , че може да се изреже и напасва всичко, после измазване (или укрепване по друг начин,,)..и накрая залепване ...
        Гледах един немски кошер от стереопор.... Същата работа, само дето е екструдиран в матрица и изглежда "фабриче", но по същество е същото..

        Коментар


        • #19
          От: Направи си сам...

          И плътноста на матириала е 10 пъти по-голяма.
          Кольо Динев

          Коментар


          • #20
            От: Направи си сам...

            Аз се замислям за следващия сезон да си направя от фибран няколко нуклеусчета, примерно 6 рамкови, за отводки, помощни семейства и прочие. Във фейсбук из пчеларските групи има доста информация, че даже и чертежи има и всичко. Гледам режат фибрана със специален електрически нож за фибран, стиропор и въобще такъв вид материали. После лепенето е по-лесно, тъй като рязането е по-прецизно. Един колега даже беше постнал и количествени и финансови сметки, нуклеусчето излизаше под 10 лв даже.

            Може да се направи и нормален плодник, корпус или магазин от фибран, но трябва яко укрепване, тъй като не съм убеден, че като вдигна магазина (който е пълен с мед, пък и да не е) и в ръцете ми няма да останат само две парченца фибран, а всичко останало ще се разпилее наоколо

            Откъм влага май не се оплакват колегите, то зависи и в кой район е пчелина, в Балкана е едно, в полето друго, но както каза колегата по-горе, могат да се измислят някакви отдушници, които да се затварят при нужда.
            Та сега за зимата ще имаме много теми за размисъл
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #21
              От: Направи си сам...

              Първоначално публикуван от Добрин Григоров Преглед на мнение
              Темата с направа на кошери от фибран ме "грабна" веднага. Мога да кажа само че е много добра идея..
              1. Проблема с гризането (явно на входовете най вече , можеда се реши с инсталирането на дървено рамче (като вход ...залепено).
              2. Запарването може да се реши с отвори за отдушници (влагата си излиза, но тя е проблемна само рано на пролет или след НГ, когато започнат да гледат пило). Отвора можер да се регулира..
              3. ранните отводки искат затопляне, а това е идеалния вариянт..--"евтино и хубаво"..
              Та , колеги имам 5 нуклеоса, ами трябват 10 или повече .. Със сиурност ще направя 2-3 за проба..
              Ако е успешно ще направя повече.
              Има вариянти да се правят и стационарни (пълномащабни) кошери за голями семейства, също и магазини за ДБ..
              Вярно, трябва да се експериментира за да се види дали няма да е нужно укрепване на дъното или стените чрез измазване отвън с теракол , но това е дребоилия ...
              Вятъра си е проблем...
              Велико, ...! Ще има цена под 20-30 лева...
              Най-ми харесва , че може да се изреже и напасва всичко, после измазване (или укрепване по друг начин,,)..и накрая залепване ...
              Гледах един немски кошер от стереопор.... Същата работа, само дето е екструдиран в матрица и изглежда "фабриче", но по същество е същото..
              От дървен материал с дебелина 35мм ми излиза около 30лв 12р ДБ. Вярно е че не слагам в тази сума труда за изработката и машините. И аз съм се замислял за фибран, но ми се вижда малко несериозно за професионално пчеларство. Скоро закупих и възстанових един щрайхмус, но не съм му намерил подходящо място за работа (по-точно трябва да удължа навеса с 2 листа ламарина). На абрихта рендосвам от едната страна талпите и след това в щрайхмуса ги калибрирам на дебелина. До сега се мъчих при рендосването да ги изравнявам, но все се получава в едната страна по-дебела дъската от другата. Предполагам че доста ще се намали така времето за производство на един кошер, а ако се заложи на серииност, ще е още по-бързо. За момента ми отнема около ден на кошер, като се има предвид че лепенето изисква около час преди да се обработва, а аз правя по две лепенета, понеже нямам условия за повече на веднъж. До сега съм се хващал най-много по два кошера заедно да правя.

              Коментар


              • #22
                От: Направи си сам...

                Браво Димич уважавам хора който сами си правят кошерите .Би ли качил някоя снимка на твой кошери от любопитство
                само бараки

                Коментар


                • #23
                  От: Направи си сам...

                  Темата ми се струва най- подходяща за моя въпрос, без да отварям поредна тема с него.
                  От години си правя тинктура: 30 гр. клей, 100 мл. спирт, клатиш десетина дни, отдекантираш и... Наздраве! Няма ли някакви полезни приложения и на утайката? Ясно е, че вътре има восък, спирт и още нещо. Да я ползувам за фугите, дето са ми се отворили между фаянсовите плочки или да я мажа на раничките след бръснене...? Де да знам, вие кажете.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Направи си сам...

                    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                    Темата ми се струва най- подходяща за моя въпрос, без да отварям поредна тема с него.
                    От години си правя тинктура: 30 гр. клей, 100 мл. спирт, клатиш десетина дни, отдекантираш и... Наздраве! Няма ли някакви полезни приложения и на утайката? Ясно е, че вътре има восък, спирт и още нещо. Да я ползувам за фугите, дето са ми се отворили между фаянсовите плочки или да я мажа на раничките след бръснене...? Де да знам, вие кажете.
                    "Още нещо" включва крачета, ръчички и други части от умрели пчелички . Верно че са спиртосани, ама полза от тях йок. Сигурно си забелязал, че тази утайка цапа необратимо. Така че ако женати не хареса цвета на фугите, ще трябва да сменяш плочките.
                    Според мен едно от възможните приложения е да се добави в материала за ракията, но и за това бих използвал по-малко експериментално количество материал - тя ракията и без добавката си е достатъчно здравословна

                    Коментар


                    • #25
                      От: Направи си сам...

                      Относно кошерите от фибран и аз планувам да "произведа" 10-20, 5 рамкови ДБ нуклеуса, които да използвам за помощни семейства и за пренасяне не отводки между пчелините. Като направя първия, тази или следващата седмица, обещавам да кача снимки и размери на детайлите.
                      За кошери, една от първите ми идеи, май ще се окаже най-добра. Верно не е най-най евтиния вариант, но със сигурност е пестелив на време и специални машини. Идеята е проста и се казва "дюшеме и ламперия". Успоредно с фибранения, ще направя и един от дюшеме и ламперия и ще кажа как излиза калулацията.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Направи си сам...

                        Първоначално публикуван от koragroup Преглед на мнение
                        "Още нещо" включва крачета, ръчички и други части от умрели пчелички . Верно че са спиртосани, ама полза от тях йок.
                        Групи, оттатък има един раздел Апитерапия и една стара тема в него - Лечение с пчелен подмор. Не си я чел явно. Колегата с утайката може да си прави разни кремчета - със зехтин, или чиста свинска, заешка, пача мас... И всякви добавки - извлеци от невен напр. и какво ли не.
                        С дюшеме и ламперия може да направиш каквато си искаш конфигурация. Предполагам страниците си ги намислил да са дюшеме, предна задна страна - ламперия на кръст. Съветвам те отвътре да го тапицираш с фазер- най-тънкия мисля беше 4 мм. Отвънка облицовай с шперплат и боя. Бе всичко зависи какъв матрял имаш на сметка.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X