Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам...

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направи си сам...

    Предлагам в тази тема всеки, който има някакви идеи за направа на пчеларски инвентар да ги сподели.

    Понеже съм виждал всякакви дивотии като маси за разпечатване, та се реших да изпълня един чертеж и да го споделя тук. Ориентировъчна сума на масата за разпечатване е около 70-80 лева. В тази сума не влиза труд, електроди и някой друг диск за ъглошлайф.

    Нужни материали:

    Лек правоъгълен профил около 12м.
    3 броя ханеманови решетки ( метални ). Лично ползвах от 12-стаци.
    Лист ламарина според размерите на масата.
    Тънък квадратен профил около 3-4м.
    Кутия грунд за метал.
    Кутия боя. Цвят по желание.
    Около 50бр. нитове.

    Идеята на тази маса е да се улесни работата на тези, които разпечатват питите, както и изчакването на разпечатаните пити преди центрофугиране.

    С някоя друга снимка ще стане по-ясно...



    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0005.jpg
Прегледи:1
Размер:133.1 КБ
ID:6013142

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0006.jpg
Прегледи:1
Размер:74.3 КБ
ID:6013143

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0007.jpg
Прегледи:1
Размер:141.9 КБ
ID:6013144

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0004.jpg
Прегледи:1
Размер:157.0 КБ
ID:6013145

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0009.jpg
Прегледи:1
Размер:204.2 КБ
ID:6013146

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0008.jpg
Прегледи:1
Размер:230.0 КБ
ID:6013147

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0010.jpg
Прегледи:1
Размер:178.9 КБ
ID:6013148

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0011.jpg
Прегледи:1
Размер:186.7 КБ
ID:6013149

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0012.jpg
Прегледи:1
Размер:180.7 КБ
ID:6013150

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0013.jpg
Прегледи:1
Размер:176.4 КБ
ID:6013151

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0072.jpg
Прегледи:1
Размер:164.6 КБ
ID:6013152

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изобр138.jpg
Прегледи:1
Размер:83.5 КБ
ID:6013153

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изобр137.jpg
Прегледи:1
Размер:83.6 КБ
ID:6013154

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изобр136.jpg
Прегледи:1
Размер:79.3 КБ
ID:6013155

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0062.jpg
Прегледи:1
Размер:224.2 КБ
ID:6013156

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0015.jpg
Прегледи:1
Размер:147.4 КБ
ID:6013157

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0016.jpg
Прегледи:1
Размер:139.7 КБ
ID:6013158

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0017.jpg
Прегледи:1
Размер:279.1 КБ
ID:6013159

    Снимките са отвратителни, но с телефон толкова.

    Необходимо време за направата около 3 дни.
    Ден за подбиране на материалите.
    Ден за рязане, заваряне и занитване.
    Ден за грундиране и боядисване.

    Засега е това.
    Прикачени файлове

  • #2
    От: Направи си сам...

    Страхотна работа и идея с решетките.Лично според мен профилите са прекалено дебели, но не пречи и така.Не разбрах само каква е функцията на "А" образната стойка?Ако може снимка в работен вариант ще е чудесно.

    Коментар


    • #3
      От: Направи си сам...

      Първоначално публикуван от piper Преглед на мнение
      Лично според мен профилите са прекалено дебели, но не пречи и така.Не разбрах само каква е функцията на "А" образната стойка?Ако може снимка в работен вариант ще е чудесно.
      Такъв материал имаше на вторични суровини. Функцията на "А" образната стойка е да се сложат по две неразпечатани пити една над друга ( две от ляво и две от дясно). Тази стойка трябва да се сваля, за да се вади коша със събрания восък.

      Снимки ще се постарая да направя!

      Коментар


      • #4
        От: Направи си сам...

        Разбрах, благодаря за пояснението.Аз все отлагам да си направя вана. но съм се спрял на този вариант.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3147324c.jpg
Прегледи:1
Размер:88.8 КБ
ID:5480590Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3147325c.jpg
Прегледи:1
Размер:95.8 КБ
ID:5480591 сега си мисля за някаква комбинация между двата модела. Успешна година на всички колеги!

        Коментар


        • #5
          От: Направи си сам...

          И аз съм си направил вана за разпечатване. Имам тава с размери 42х80см. Сложил съм винкел свътрешни размери 40см и върху него ляга идеално една рамка. Послед с ножа разпечатвам и в тавата пада разпечатката. Не съм си пробил отвор в тавата за изтичане защото нямам с какво да го заваря. Тавата ми е хром-никел. Доста мед се събира от разпечаткате, след което разпечатката я промивам в топла вода и давам медовината на отводките.
          Имах снимки, но не мога да ги намеря сега. Като отида при пчеличките ще снимам и ще кача снимките.

          Коментар


          • #6
            От: Направи си сам...

            Здравейте,тъй като темата е направи си сам,от доста време мисля за фибранов кошер.Моля,ако някой колега е правил такъв от фибран или от полистирол да сподели.Преди време гледах клипове как руснаците си правят сами корпуси от полистирол,всички корпуси са взаимно-заменяеми,и се справят добре.На една от снимките един средно едър руснак стоеше върху корпуса,и нищо му нямаше.....значи ще са издръжливи...Колкото до фибрановите,в други форуми има хора пробвали,и се справят,не всеки има машини,а и дървения материал не може да се намери сух..та от фибран става.Благодаря предварително за отговорите,дано да има развитие,и полза от това..

            Коментар


            • #7
              От: Направи си сам...

              Не гледай толкова здравината. Не знам много за тези видове кошери, но най-важно е да задържа топлина.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #8
                От: Направи си сам...

                Преди 2 години си купих отводки от пчелар на близо. Видях саморъчно направени кошери от фибран. Каза че ги шпакловал с циментова шпакловка за да не изкаря фибрана и после с боя ги боядисва. На бетонни колове му бяха наредени кошерите и тези от фибран бяха вързани с ластици, защото от вятъра се разхвърчавали.

                Коментар


                • #9
                  От: Направи си сам...

                  Знам,че доста вече са експериментирали с такива кошери,но чак да се разхвърчават...ако е обитаем кошера,дори и отводка да е си тежи поне 10кг,малко сложно да хвръкнат,освен ако не са поставени насред поле от ветрогенератори.Чета,и гледам за направата на тези кошери,има си плюсове,но и доста минуси,въпреки всичко ми се иска да пробвам.Още съм начинаещ,тази година ще ми е втора с пчеличките,за сега съм доволен на база знания и резултати.За това лято съм намислил да направя поне 10 отводки,но имаммного малко празни кошери,а други на този етап няма как да взема.Сега в Добрич има панаир за семена торове и препарати,та от една сергия с книги си купих една доста интересна книжка-КОШЕРИ.Честно казано взех книжката не заради друго,а за това че мярнах че има размери на видовете кошери,и от там мога да взаимствам за направа на фибранов кошер.Да,но се оказа че вътре пише много за кошерите още от дълбока древтост,пише и за пабота и възможности на различните системи кошери и то доста подробно.Най голямо впечатление ми направи,че в един 10или12 рамков дадан-блатов кошер могат да зимуват две семейства,и то доста благоприятно,като напролет се развиват доста бързо.От там ми дойде и идеята да направя фибранови кошери,като настаня в тях две отводки,и да си презимуват в тях.Същото мисля да направя и с наличните празни 12рамкови кошери,защото нямам други налични за сега.Като се замисля част от написаното е вярно,миналото лято направих 4 отводки,на по 4 рамки зимуваха,като им сложих и по една пита пълна с мед от редовните,като ги стеснявах.Половината кошер е празен на практика,а от там има и топлинни загуби,да не говорим,че на пролет може да се обединят семействата и да си стане редовен кошер,а едната майка си остава запасна...Ще събера още малко отзиви,и ще направя един фибранов кошер,мисля да пробвам,така или ще стане или не..няма да загубя много,но ако спечеля ще е от голяма полза.





                  ето и малко снимки за надъхване
                  Последно редактирано от Венци- малкия; 08-02-14, 12:34.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направи си сам...

                    Някъде /може би в руските форуми/ съм чел, че фибрановите кошери поради доброто запечатване образуват конденз и от там плесен/мухъл. Бих опитал с един, но не знам каква дебелина фибран да използвам и каква е технологията на изработването му. Не е проблем да го шпакловам от вън и от вътре ама така ли се прави...?
                    Така и така сме започнали тема за алтернативни кошери - нека всеки, който има информация за тях да я слага в темата при желание...
                    И друго...много от колегите нямат в профила написано от къде са...Мисля, че само ще е от полза за всички.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направи си сам...

                      Използвал съм фибран, слагам го зад преградната дъска за изолация зимата, но пчелите почват да го гризят напролет, не става.
                      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направи си сам...

                        Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                        Използвал съм фибран, слагам го зад преградната дъска за изолация зимата, но пчелите почват да го гризят напролет, не става.
                        И фибрана ли ядат? Мислех, че само стиропора ...
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направи си сам...

                          И фибрана.
                          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направи си сам...

                            Принципно е така,с разликата че когато се ползва като преграда,и им отеснее започват да гризат стиропора или фибрана за да се разширят.При кошерите от фибран гризат само входовете когато са стеснени и трябва да се разширят.Никога няма да тръгнат да прояждат стените,дъното и капака...по простата причина че не им пречат.Скоро доброзорно трябва да направя няколко фибранови кошерчета,защото напълних вече празните,а тепърва ще правя отводки.Имам около 20 стари кошера дадан-блат но са поизгнили от долната страна,и мисля да ги отрежа през средата,да направя дъна и да ги използвам като система фарар с магааините....Все пак на два корпуса пак ще мога да сложа плодникова рамка,и да ги позвам като дадан-блатови...ще пробвам,така или иначе няма какво друго да ги правя.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направи си сам...

                              Ето какво скалаписах днес.
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X