Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нашите пчелини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нашите пчелини

    В тази тема всеки, който иска може да представи своите пчелини. Който има желание може да качи снимки, да разкаже как е започнал с пчеларството и т.н. Също така, може да се задават въпроси, когато нещо е неясно или някой има проблеми.

    Първи съм аз.
    Пчеларството е хоби на семейството вече 60 години. Имаме не много, но не и малко кошери. Всяка Събота и Неделя им отделям необходимото време. Както казваше един приятел- ''Когато отворя първия кошер, времето спира,забравям всичко, все едно съм в друг свят.''
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2232.jpg
Прегледи:1
Размер:269.8 КБ
ID:6011646
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2234.jpg
Прегледи:2
Размер:251.1 КБ
ID:6011647
    Последно редактирано от Райковски; 15-06-17, 15:58.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

  • #2
    От: Нашите пчелини

    Моят пчелин е в процес на изграждане,но като стане готов ще го снимам.До края на май трябва да съм готов.

    Коментар


    • #3
      От: Нашите пчелини

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5415.jpg
Прегледи:1
Размер:262.5 КБ
ID:5476072 Моето малко трудно е да се нарече пчелин, но и аз да постна какво имам. Започнат с 1 кошер, 2 години се мъчих с него и двете години се опитах да направя отводки. Първата година я поставих на сянка от една зграда след обяд. Много добре се разви до есента, но зимата тази сянка ми ги унищожи. Миналата година се опитах пак да си направя отводка, но не се върна майката, придадох прясно пило пак, след като се излюпи пак никаква майка и обединих пак с основното семейство. Намерих от познат да си купя 2 отводки с майки. И стахама 3 семейства. Декември месец старото кошерче при външен преглен нямаше признаци на живот. Отворих го, а вътре нямаше пчели, на дъното също нямаше измрели. Питите с меда пълни и не бутани. Тази пролет подхраних кошерите които купих. Първия път и двата кошера вземаха меда и сложих пак. Вория път единия кошер така и не го беше бутнал. Като го отворих, вътре имаше две рамки със снесени яйца, запечатано пило и такова което трябва да се люпи, а вътре никакви пчели.
      Така сега съм с едно кошерче. Много силно се разви. Акацията ще цъфне след 10-тина дни. На 21 април изватих 2 пити с пило и една с мед и пробвах да направя отводка. Днеска ги гледах и са заложили маточници. Оставих няколко големи. Другия кошер му бях сложил 3 празни рамки и днеска и трите рамки бяха пълни с яйца, но и там имам няколко заложени маточника. развалих ги и сложих магазин. Ако им е тясно и да видя как ще се развият нещата. Ако има пак заложеи маточници, ще отделя още 2-3 рамки за отводка.
      Някой знае ли от какво се случи така да останат празни кошерите. Нямам никаква представа от какво е. Пчелите ги гледам в двор в гр. Русе, да не е от замърсяванията във въздуха и да бягат другаде? Един дядо ми каза че и при него се случило така миналата година. Останали му няколко кошера и се е отчаял. Вика че ако за на пред е така, щял да се откаже.

      Коментар


      • #4
        От: Нашите пчелини

        Това е ''Синдром на празния кошер''. Причината е неизвестна. Някои казват, че причината са мобилните оператори и техните клетки, други казват, че е третирането с пестициди. Може и да е друго. Пчелите напускат кошера, когато са силно опаразитени от Вароа Якобсони (Акара)
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #5
          От: Нашите пчелини

          Аз есента сложих лентички на всичките си кошери еднакво. Не вярвам да не са подействали само на единия кошер. Пролетта като отворих кошерите за поставяне на лентичките установих че е опразнен кошера, така че за него мога да се съмнявам че са имали паразити, въпреки че бяха третирани есента.
          Ще се помъча още няколко годинки с пчелите и ще видя до къде ще стигна, но много хора се оплакват. Този дядо, с когото обсъждам пчелите миналата година е загубил по подобен начин около 20 кошера. От 25-6 кошера са му останали 5-6 кошера.

          Коментар


          • #6
            От: Нашите пчелини

            Щом си слагал лентички, не вярвам да е от паразити. Но никога, не може да си на 100% сигурен.
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            0878 23 58 34- Радо

            Коментар


            • #7
              От: Нашите пчелини

              Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
              От 25-6 кошера са му останали 5-6 кошера.
              От 10 останаха ни 2... т.е. 80% "празни кошери" тази пролет.
              Публикувайте отговор

              Коментар


              • #8
                От: Нашите пчелини

                Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                От 10 останаха ни 2... т.е. 80% "празни кошери" тази пролет.
                Сигурни ли сте, че сте направили всичко необходимо, за да оцелеят през зимата ?
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • #9
                  От: Нашите пчелини

                  Ние от 14 само 2 са аут, и то единия го разпределихме по другите кошери, тъй като беше взел съвсем да отслабва, та може да се каже, че не е на 100% загубен, дефакто 1 загубен само - бяха го нападнали мишки зимата, имаше доста умрели пчели, и полека лека кошера съвсем изчезна - причината според мен е ясна.
                  Снимки на мега пчелина ще представя след Гергьовден, тъй като тогава ще съм пак на линия във форума
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нашите пчелини

                    Нещо и от мен.
                    Прикачени файлове
                    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                    Коментар


                    • #11
                      От: Нашите пчелини

                      Прекрасна снимка. Само този кошер ли ти е, стана ми интересно ?
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #12
                        От: Нашите пчелини

                        Не, имам тридесетина кошера, на два пчелина по 15.
                        "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                        Коментар


                        • #13
                          От: Нашите пчелини

                          Вчера съфна акацията. При бърз преглед на 30 април установих в кошера си вече почети 2 рамки от магазина пълни с мед. Не знам от какво са, може да е от акация, цъфнала в района няколко дена по-рано. Друга година за един ден побелява навсякъде, а тази година тук таме се вижда. Обаче и големи горещини и много вода ми изпиват пчелите. Направих нова поилка преди седмица, но неискат да ходят на нея. Двете са една до друга. Снощи не допълних поилката на която ходят и днеска ги гледам се прехвърлили на новата. Напълних и старата и се надявам сега да не се налага всеки ден да зареждам вода, а да изкарва 2-3 дена.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Нашите пчелини

                            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                            Вчера съфна акацията. При бърз преглед на 30 април установих в кошера си вече почети 2 рамки от магазина пълни с мед. Не знам от какво са, може да е от акация, цъфнала в района няколко дена по-рано. Друга година за един ден побелява навсякъде, а тази година тук таме се вижда. Обаче и големи горещини и много вода ми изпиват пчелите. Направих нова поилка преди седмица, но неискат да ходят на нея. Двете са една до друга. Снощи не допълних поилката на която ходят и днеска ги гледам се прехвърлили на новата. Напълних и старата и се надявам сега да не се налага всеки ден да зареждам вода, а да изкарва 2-3 дена.
                            Откъде си, че е цъфнала акацията ? В балкана, още не е.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #15
                              От: Нашите пчелини

                              От Русе съм. Живея в покрайнините на града и имам дворно място 1,4дка. ЖП линията минава в този район и около нея има доста акация. Струва ми се че до 10-ти ще е пецъфтяла. Липата обикновено цъфва към 20-25 май, след това малко от тревите събирам (по поречието на р. Русенски Лом) до към края на юли. Имам село на 30-тина км от Русе. Там акацията цъфти след 15-ти Май, а липата към 10 Юни. Мисля да увелича семействата си и тогава да ги занеса там на по-благоприятна паша.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X