Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

    Здравейте,

    Скоро станах част от голямото семейство на offroad-bulgaria.
    Искам да Ви представя нещо, с което се захванах преди време, воден хобито си. Както се вижда от заглавието, това е сгъваем котлон, който може да бъде използван с повечето популярни горива, типични за излет сред природата, извънредни ситуации и др.
    А тук можете да видите клипове с първите тестове, които аз заправих.






    След известни препоръки на колеги, както и мой наблюдения, се родиха няколко нови версии, чиито снимки на последната от тях искам да публикувам тук. Ще се радвам на коментарите и препоръките Ви.

    Предстоят още подобрения
    Поздрави
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 23-04-13, 11:05. Причина: линк: bushcraft Forum
    Looking the things from different angle brings freedom...

  • #2
    От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

    Имам нещо по-добро от този. Само със запалени пет елови шишарки за 12 минути завря литър вода в туристически чайник.
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #3
      От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

      Половин кило не е ли малко тежичко.... но вярно компактен е.
      Looking the things from different angle brings freedom...

      Коментар


      • #4
        От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

        И двете ми харесват.
        Концепцията не е нова, изпълнения много.
        Кефя се на всичко направено собственоръчно от наши хора.

        Така че добре дошъл на dkt и успех в начинанието!
        С удоволствие бих си закупил и тествал негова микро-печка.

        Коментар


        • #5
          От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

          Първоначално публикуван от dkt Преглед на мнение
          Половин кило не е ли малко тежичко.... но вярно компактен е.
          Тежичек щото много стабилен и здрав. Плюс има едно нещо, което много важно. Гориво за него не се носи в раницата, а се събира наоколо при необходимост. И не става дума само за шишарки, също така стават и съчки, и суха трева и каквото си поискаш.

          Коментар


          • #6
            От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

            Мерси колега!
            Аз предоставих вече един прототип за тестване
            Надявам се скоро на отзиви, че идеята ми е да я направя максимално ефективна.
            Looking the things from different angle brings freedom...

            Коментар


            • #7
              От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

              Браво! Продължавай в същия дух
              * иначе аз ползвам от газоввите коткончета, дето са с бутилки на винт и съм повече от доволен. Има 3 вида бутилчици, най - малката стига за 14 - 17кипвануя на 700 мл. вода

              Коментар


              • #8
                От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                Тежичек щото много стабилен и здрав. Плюс има едно нещо, което много важно. Гориво за него не се носи в раницата, а се събира наоколо при необходимост. И не става дума само за шишарки, също така стават и съчки, и суха трева и каквото си поискаш.
                Точно. Това и моята идея. Горивото е всевъзможно. Идеята е да може да се използват освен изброените от теб, също и сух спирт на таблетки, гел, спиртник..... според предназначението
                Looking the things from different angle brings freedom...

                Коментар


                • #9
                  От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                  В моя случай хубавото е, че котлон не се разглобява на много парчета, които винаги могат да се загубят, отваря се и се затваря с едно движение. Ако претеглим газов котлон плюс бутилка за него горе-долу те ще тежат също толкова, ако не и повече, колкото моя играчка.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                    Веднага си претеглих най-лекият газов титанов котлон, който имам, после го претеглих заедно със средна по големина бутилка, и ето какво се получи. Разликата в тегло не е голяма, както се вижда.
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • #11
                      От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                      От газовите котлонии аз съм доволен. Имам едно в раницата, което си ползвам в нормални условия. А разглобяемото ми е в джоба "emergency" на раницата
                      Прототипа от снимката е около 300 грама, щото го направих от 0,8мм стомана. Тия дни пускам една бройка от 0,6мм с някои допълнителни подобрения и очаквам теглото да е около 200 грама. Сега проучвам и въпроса с титания. Там ще стане перце. Освен това не е задължително човек да носи всички горива, щом дръвца, шишарки или други природни горива ще са в наличност.
                      Looking the things from different angle brings freedom...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                        Недей да тръгваш по пътя на намаляване на дебелина на стените, пък и титан хич не е евтин, ама хич. Газовите котлони имат както и предимства, така и недостатъци, и то сериозни.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                          По-добре ще си е от неръждавейка /жароустойчива/.
                          Титана при такава конструкция ще трябва да е от доста по-дебели плочи или ще трябва да е щампа с усилващи ребра и т.н

                          Коментар


                          • #14
                            От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                            Един тестов екземпляр на този универсален котлон е вече при мен за тестове. Точното му тегло в момента пълен комплект е 316.3 грама. Първите впечатления са отлични. Към момента котлончето доказано работи с два вида спиртници с различни размери, съвместим с Трианглия и такъв на Татонка. С дърва и шишарки тестовете предстоят. Тепърва и ще направим точно сравнение, между отделни горивни системи и тяхната ефективност. Тук имаме уникалната възможност производителят, да може да се промени конструкцията, така че най-добре да пасва на всякаква възможна употреба. Затова и ще се постараем, да намерим всичките му конструктивни недостатъци ако има такива и във вследващата версия те да бъдат подобрени.
                            За момента, това което на мен не ми харесва е общото му тегло. 300 грама е твърде много, смятам, че как да се намали сериозно теглото.
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              От: Сглобяем котлон за инзвънредни ситуации....и не само

                              Сетне намирам фотоси от тест с шишарки.
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X