Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Облепване на "гърбa" на бръснача при точене, предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Облепване на "гърбa" на бръснача при точене, предимства и недостатъци

    Може да си направя сам каиш за заточване-имам всички необходими инструменти и съм набелязал кожа за каиша.Купих си каиш от магазина линкнат във форума, но каиша няма лицева кожа(някаква много мека е и има дефекти-гънки които не подлежат на изправяне), а хубавите каиши гледам са с лицева кожа и такава се препоръчва.
    Ха-така де! Честито колега и със здраве да си го ползваш! Това наистина е страхотен бръснач!
    Сигурен съм,че знаеш,но да ти напомня - винаги облепвай гърбът му с нещо(изолирбанд) преди заточване.Ако ще се бръснеш с него в този му вид,пробвай дали може да отреже косъм и ако хромоксидът ти е по-едър от 0.5м. не полирай позлатата с него.Кожата на каиша не бива да е твърда,обработи го със шкурка,1000,1500 и 2000,а след това го намажи няколко пъти с течен парафин.Успех!
    Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
    Най-добрият ром е студеният ром!
    Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

  • #2
    От: Моят бръснач

    Благодаря за добрите съвети.Ще ги спазя.Имам лента за облепване на фреонови тръби на климатик, ще ползвам нея за облепване.В интерес на истината се чудех за течния парафин дали да си купя още преди 2 седмици когато дойде каиша от Варна, но не бях сигурен и не купих.Сега имам една неабразивна жълта паста на Дово(която дойде с един малък каиш преди 10-на месеца време), мисля че е някаква мас(овча или друга) в малка тубичка и с нея мазах 1-2 пъти каиша поръчан от магазина във Варна, но специално китайската тенекия по-скоро я затъпява отколкото да оправя ръба на бръснача(това след минаване на един малък каиш-20 см закупен от е-бей и натъркан с хромова паста от грубата/задната му страна). Засега няма да заточвам брънача, а направо ще го пробвам "на голо" как е защото когато дойде видях че по него има 1-2 отрязъка от косми и ми се струва, че немеца го е заточил безплатно и го е пробвал, може би като бонус за покупката, тъй като при него заточването на бръснач е отделна услуга струваща 19'90 евро.Аз исках да ползвам и друга "опция" -гравиране на бръснача с избран от мен текст и го попитах дали може да ми го гравира, в коя част на бръснача се прави гравирането, може ли да гравира на кирилица и какъв е метода който използва за гравирането? Той отговори, че гравирането се извършва по дължина на дръжката до 26 символа, гравирането се прави по традиционинния метод с метални остриета(или нещо подобно доколкото разбрах) досега не е гравирал на кирилица и да му изпратя желания текст на снимка, за да го види. Бил съм му първият клиент българин .Когато разбрах, че гравира на дръжката се отказах, тъй като дръжката е от кост и гравирането според мен само би я загрозило и лишило от автентичност, а и отделно текста който си бях избрал беше повече от 26 символа. По принцип този бръснач е сами по себе си произведение на занятчийското изкуство и ми се строи кощунство/нелепо след като е излезнал от ковачницата/работилницата на Wacker да бъде "доработван" от който и да е друг.Ако поръчвам отново Wacker и искам да е поръчков с гравиран текст на него, то ще изпратя запитване до самия Wacker, а не до негов дистрибутор, представител или какъвто и да е друг посредник. Tе Wacker като гледам страницата им изработват и единични бройки и закупува ли се от тях не е необходимо да се загрозяват/нарушава с каквото и да допълнително тяхната автентичност...

    Коментар


    • #3
      От: Моят бръснач

      По отношение запазването на външният вид на един бръснач, който се точи и облепването му с лепенка за целта, има някои нюанси, поне според мен. Когато се произвежда един бръснач, ъгълът на който се точи, се определя от съотношението между ширината на острието и дебелината на "гърба" на бръснача. Този ъгъл е много, много важен. Когато бръсначът е нов, дали ще го точите с лепенка на "гърба" или не, е на практика все тая. Защото всичко му е наред, много малко се отнема и т.н. Но, ако да речем трябва да се поправи бръснач с по-сериозен проблем, т.н. "щтръбка" и подобни не е така. Тогава ширината на острието се намалява с не малко или по-точно с достатъчно, за да се промени значимо за рязането ъгълът. Въобще за да бъде запазен неизменен ъгълът на рязане, докато един бръснач се износи, трябва успоредно с намаляване на ширината на острието да бъде намалявана и дебелината на "гърба" му. В някои случаи това обективно разваля "дизайна", макар, при по-внимателен оглед, да забележите поне на реномираните марки, че винаги лентите където се очаква да се сваля материал, са свободни за целта. Тук основните проблеми колкото и да е невероятно, не са с най-добрите образци, а точно обратното, от тази процедура се "страхуват", бръсначите с дефекти... Те са приблизително девет от всеки десет. Изключителна рядкост е, да намерите бръснач, който да е толкова прецизно направен, че двете линии от двете му страни да са симетрични, красиви и при това да са в пълен синхрон с успоредните им на острието... Рядкост е това, но пък имате ли такъв пазете си го... Случва се дори, даже не толкова рядко, бръсначът да е толкова крив, че такова заточване въобще да не може да се направи, тогава се прилагат други техники. В голям процент от случаите, можете да наточите както следва без лепенка, след това внимателно с поредица от шкурки да възстановите отново дизайна на "гърба". Това разбира се, трябва да съобразите с общият дизайн, както и дали острието е полирано или не, ако не е, накъде са линиите на шлайф, можете ли и Вие да ги постигнете същите... Освен това, имайте предвид, че една лепенка на "гърба" Ви позволява да "оберете" леките несъответствия на режещият ръб, т.е. не идеалната му линия... Без лепенка, "истината излиза наяве"... Въобще преценката, как да бъде постигнат един резултат, а и това дали ще сте в състояние да го направите е сложна. И знайте, че грешките при точенето на бръсначи обикновено са трудно поправими... Ако ще се учите, правете го върху някой стар... Всъщност върху няколко десетки, които не стават за друго...
      VPetrov.photography

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X