Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 44

Тема: Опитах се да помогна...

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

По подразбиране Опитах се да помогна...

Преди 30 минути човек почина в ръцете ми...Случва се...викам си...А и не ми е за първи път...Но винаги остава един въпрос в главата ми "Направих ли всичко за да помогна...."
    Накратко:
    Разглеждам си разни антики в едно магазинче на една тясна варненска улица.На улицата има място да премине само един автомобил..навсякъде паркирани автомобили..Чу се трясък обърнах се и видях как дясната предна част на бронята виси предните колелета са извити на ляво и след секунда колата се заби в чинара от другата страна на улицата.Хукнах на там ...Водача беше на около 70 години може и повече..лежеше на седалката до водача..Предните врати бяха заключени..отворих предните през задните врати и с помоща на един друг мъж го изправихме на неговата седалка..Пуснахме седалката до максимум в легнало положение ,започнах сърдечен масаж на момента ..На 30 секунди и малко повече човека взимаше дълбоко въздух...Но само това никаква реакция..Околните почнаха да звънят на 112...Слушах как отговарят на глупави въпроси..опитах се да се надвиквам с тях да кажат какво е състоянието и аз какво правя...не се получава...Аз продължавам..и продължавам...ситуацията е същата..Махнах му долната част на изкуствената челюст...и пак продължавам..Незнам колко време мина...но един предложи да ме смени..През това време една жена отново се обясняваше по 112 аз я помолих аз да говоря с тях..Обясних в 30 сек най важното...те ми казаха , че това трябва да го кажа на спешната /още 10 сек/ ...после ме свърза със спешната...после и на тях обясних...те ми казаха да продължавам...Отидох да сменя пак колега...Линейката се чу и после се видя...Спря до автомобила...и разбира се отзад колона ,почна се едно свирене..Е хората не знаят ,че искаме да спасим един живот...Дойдоха две мед лица...По старшата на която "докладвах"..ме изгледа от глава до пети погледна човека..светна с фенерче в очите му издаде заповед на по младата която скокна удари се в ръба на врата и хукна към линейката.../минута/..донесе дефибрилатор..сложиха му сензорите..излезе една диаграмка....и това беше..."Ми той човека е умрял"....Бог да го прости...
    Спешна помощ ли ...незнам...
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

Място
    Ивански;Шумен
    Публикации
    974
    Точки (при гласуване)
    11

По подразбиране От: Опитах се да помогна...

Направил си каквото можеш...
    Мисля,по-интересно е времето за реакция на СП.

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Сега се опитвам да "сглобя" времето...Между другото...покойника е още на мястото ...вече има двама полицаи ,които пазят..докато дойде дежурната следствена група...Сега вече разгледах и по надалече...Човека вероятно е получил сърдечен удар или инсулт поне 30 метра преди това ..защото първият трясък който чух и се чудих от къде дойде е бил удар в едно паркирано А4 ..Времето от първият трясък до момента в който го видях не беше и секунда..Вероятно е ускорил като се е отпуснал на газта...Добре че , не удари други хора...
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

Място
    София
    Публикации
    2,228
    Точки (при гласуване)
    12

Дано има повече хора като теб... жалко за човека

Място
    гр. Стралджа
    Публикации
    2,788
    Точки (при гласуване)
    13

Направил си каквото можеш..
    Между другото аз имах един подобен случай, който мисля, че споделях някъде..
    Беше в Ямбол, преди 3 години ако не ме лъже паметта.. С приятелката ми слизахме от Боровец към града, зад болницата..
    Един дядо караше колело по тротоара и точно като се разминавахме той падна на земята.. Спрях, отидох до него и се опитах да го изправя, като си мислих, че нещо се е случило с колелото и за това е паднал, но не.. Инсулт..
    Като видях състоянието му го подпирах на земята, облегнат на задната ограда на болницата!
    Моментално извадих телефона и звъннах на спешна помощ, като им обясних какво се е случило и точното местоположение, на което се намираме..
    Времето си минаваше и нито сирени на линейка, нито бягащи доктори.. Следва второ звънене, което беше с малко по-агресивен тон, щото явно си личеше, че някой го мързи да изплюе цигарата и да остави кафето на масата и да направи един 50 метров крос до вече получаващия втори инсулт дядо..
    Спря да помогне едно момче на еконт, всички други минаващи просто си минаваха..
    От някъде се появи акушер ама и той нищо не предприе..
    Накрая, след 20 може и 30 минути, не съм засичал времето дойдоха, просто го натовариха на линейката и го закараха в болницата.. По-нататък не знам, дано е оцелял..

Evgeni Enduro е офлайн
    Евгени Тошев
    Утвърден участник | +ПЛ |* МСС *
    Място
    Нови Искър
    Публикации
    801
    Точки (при гласуване)
    17

Това, че си реагирал своевременно и адекватно е единственото нещо, което може да направи случаен човек на твое място и това никак не е малко!
    Мнозина ще подминат - едни от страх, други от безразличие.
    Минавал съм многократно всякакви подобни обучения и занятия по първа помощ, но все още имам страх дали при определена ситуация ще взема най-правилното решение за действие.
    За съжаление ми се наложи да се сблъскам с такъв проблем още на 18 години. Загиналият ми беше връстник. Колона от 3 мотора, висока скорост, зверски сблъсък, незабравими пируети на човешкото тяло във въздуха ...... Ушите ми изпищяха адски. Повиках бърза помощ, умолявайки ги да дойдат навреме. Не се забавиха, просто момчето бързаше да си отиде. Цялата гледка ми е пред очите до днес.
    Това обаче като, че ли малко ми помогна за запазване на хладнокръвие в подобни моменти.
    В този ред на мисли ... направил си всичко по силите си. Човекът не е имал дни! Това обаче не означава, че същите ти действия при друг подобен случай /дано не ти се налага/ няма да спасят човешки живот!

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Е да направих каквото можах...ама все в главата ми беше как идват онези млади момчета ,които сме гледали по филмите с оранжавите якета и как бързо действат за да спасят човешки живот...Тъжна картинка сме... Един единствен , човек от гледащите пожела да ме смени...

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,618
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на green Преглед на публикациите
    все в главата ми беше как идват онези млади момчета ,които сме гледали по филмите с оранжавите якета и как бързо действат за да спасят човешки живот...
    Тях ги има само по филмите. Ония другите, дето не винаги имат оранжеви якета, но пък целият им ден е това - замисли се и за тях - за пръв път ти умира човек в ръцете, а те вероятно идват от друг, който им е умрял в ръцете. И бързат колкото изобщо могат, но то не е колкото тебе. Пък и са по-наясно от тебе, коя кауза е безсмислена.
    Правилно си постъпил, това е всичко.
    Irrigation of the land with sewater desalinated by fusion power is ancient. It's called 'rain'.

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Тях ги има само по филмите. Ония другите, дето не винаги имат оранжеви якета, но пък целият им ден е това - замисли се и за тях - за пръв път ти умира човек в ръцете, а те вероятно идват от друг, който им е умрял в ръцете. И бързат колкото изобщо могат, но то не е колкото тебе. Пък и са по-наясно от тебе, коя кауза е безсмислена.
    Правилно си постъпил, това е всичко.
    За първи път някой умря в ръцете ми от естествена смърт...С едното ухо слушах как една жена се опитва да обясни на 112 случая.По отговорите рабрах , че те я питат за НЕЙНИТЕ данни първо,а тя се опитваше да предаде най бързо информацията ...и се губеше време.Мисля ,че от първото обаждане до идването на спешна помощ минаха от 15 до 20 мин. Спешната помощ се намира на 1000 метра нагоре по булеварда..Не съдя спешната помощ...задавам си сам въпроси..

Място
    София
    Публикации
    7,507
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    26

Успокоителното в случая е, че вече не е било спешно... Обаче, ако дядото беше прегазил някой, пак щеше да им отнеме 20 мин... Много се пазят от фалшиви сигнали тия 112!
    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,997
    Точки (при гласуване)
    33

А днес е Европейски ден на пациента... и по този повод ще има ... кръгла маса
    http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5698931

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Тедо /LJ73/ Преглед на публикациите
    Успокоителното в случая е, че вече не е било спешно... Обаче, ако дядото беше прегазил някой, пак щеше да им отнеме 20 мин... Много се пазят от фалшиви сигнали тия 112!
    Всъщност паркираните коли са предотвратили след първият удар да не се прехвърли на тротоара в дясно и да се забие в магазина...а чинара в ляво го спря окончателно..

Място
    Враца , преживява до Намюр
    Публикации
    2,856
    Точки (при гласуване)
    12

Поздрави,Грийн!За реакцията и действието.Ние пък преди много години,един дето беше "дишал под вода" го мъчихме двайсетина минути на плажа.После дойде и линейката.Оцеля човекът,а на нас ни дърпаха ушите за две счупени ребра от пресилен външен сърдечен масаж.Та истината е някъде там...
    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

Място
    Нови Искър
    Публикации
    4,188
    Точки (при гласуване)
    15

Браво човеко Грийн!Така трябва,остави съмненията за своите действия и не се обвинявай,когато някой умира в ръцете ти е така,но мисля ,че тези отСП са изтървали нещата ,може пък и да са били необратими!Важно е най-вече ,че си реагирал веднага ,не си бил от другата страна при сейрджиите!
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

Място
    Разград
    Публикации
    1,138
    Блог Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    13

Браво! Не го мисли - ти си направил правилното. Това е важното. Този човек си е отишъл, но следващия или предишния ще/е жив!

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Благодаря за подкрепата...Пак казвам не ми е за първи път...И винаги чувството е едно и също...На абсолютна безпомощност пред смъртта....сменено с ярост към тази безпомощност ..и накрая с примирение към нещо което е извън нашата сила и възможности...
    Та после звънях на мой приятел който е работил в спешното..доктор и попитах едно....Възможно ли е 10 минути по време на сърдечния масаж ,човека да поема въздух..дълбоко...Е оказа се , че е възможно...всъщност той си е умрял../секунди след като го поставих легнал сякаш "изгасна"/ реакцията на вдишване просто е част агонията ..още повече ,че с масажа кръвта циркулира ..Абе ....това е положението...

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,676
    Точки (при гласуване)
    25

На мене ми се случи за първи път преди около месец. Действахме по обстановка. Служебния джип хвърчеше по пътя, когато забелязахме аварийните както в нашето така и в насрещното платно. С пуснати буркани заобиколихме колоната от 4-5 автомобила. Отпред в осветеното от фаровете лежеше блъснатия човек, на възраста на баща ми. Тялото беше неестественно усукано, а една жена клечеше до него. Проверих, човека имаше пулс но не дишаше. Жената се оказа медицинско лице и започна да натиска гръдния кош за изкуственно дишане. Предупредих я че при тоя удар и това неестественно положение на тялото има вероятност човека да има счупени ребра и/или гръбнак. В същото време бях зает и да спасявам виновния шофьор от линч и да отбивам мераците на некакви "юнаци" да преместят пострсдалия щото бързали и искали да минат. Тогава жената ми извика и поиска да проверя пак пулса. Проверих, едва намерих пулса на шията. Утихваше и спря. Светнах с фенерчето в полуотворените очи, зениците не реагираха. В тоя момент пристигна линейката. Поискаха пак да светна та да видят и те че зениците не реагират. Бързо дойде иначе линейката, като се има в предвид че има около 10 - 12км.
    Доста време усещах горчилка след тоя случай, та даже и сега като се сещам. Тежко е да гледаш как човек умира и да си безпомощен!

Място
    София
    Публикации
    2,228
    Точки (при гласуване)
    12

Добре де,само по филмите ли,на човек като му спре сърцето могат да го реанимират? Да приемем,че този с катасрофата може да е имал мн.вътрешни кръвоизливи и нищо не е могло да се направи,ама все пак не може ли да се пробва? Гледал съм и по някоя от документалните... наблъскват ги с разни препарати...дефибрилират ги.. и ги изхвърлят на докторите живи... а тука даже и не пробват ? При положение,че до преди 3 мин,човека е имал пулс.. нека някой който е на ясно да каже... че ме мъчи тоя въпрос

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на публикациите
    Добре де,само по филмите ли,на човек като му спре сърцето могат да го реанимират? Да приемем,че този с катасрофата може да е имал мн.вътрешни кръвоизливи и нищо не е могло да се направи,ама все пак не може ли да се пробва? Гледал съм и по някоя от документалните... наблъскват ги с разни препарати...дефибрилират ги.. и ги изхвърлят на докторите живи... а тука даже и не пробват ? При положение,че до преди 3 мин,човека е имал пулс.. нека някой който е на ясно да каже... че ме мъчи тоя въпрос
    Този въпрос и мен ме мъчи..затова звънях на всички доктори които познавам да ми кажат мнението си.Ние можем само да се съгласяваме с тях..нали...те са учили години..имат опит..приемам , че те знаят повече...Както каза Ясен по горе..."хвъркатите момчета с оранжави костюми" ги има само във филмите...

Публикации
    659
    Точки (при гласуване)
    10

Колега Грийн,деиствал си съвсем човешки,доста хора биха подминали,така че това ти прави чест,а това че112 имат проблем е очевадно,но това е друга тема,важното е че ти си направил каквото трябва!!!!

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Някой може ли да ми помогне ?
    От g0g0lin0 във форум JEEP
    Отговори: 48
    Последно мнение: 16-02-13, 08:36
  2. Някой може ли да ми помогне
    От dor4o във форум Клубове и групи
    Отговори: 2
    Последно мнение: 01-05-08, 06:22
  3. Някой да помогне
    От foksy във форум DAEWOO KIA