Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Опитах се да помогна...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Опитах се да помогна...

    Преди 30 минути човек почина в ръцете ми...Случва се...викам си...А и не ми е за първи път...Но винаги остава един въпрос в главата ми "Направих ли всичко за да помогна...."
    Накратко:
    Разглеждам си разни антики в едно магазинче на една тясна варненска улица.На улицата има място да премине само един автомобил..навсякъде паркирани автомобили..Чу се трясък обърнах се и видях как дясната предна част на бронята виси предните колелета са извити на ляво и след секунда колата се заби в чинара от другата страна на улицата.Хукнах на там ...Водача беше на около 70 години може и повече..лежеше на седалката до водача..Предните врати бяха заключени..отворих предните през задните врати и с помоща на един друг мъж го изправихме на неговата седалка..Пуснахме седалката до максимум в легнало положение ,започнах сърдечен масаж на момента ..На 30 секунди и малко повече човека взимаше дълбоко въздух...Но само това никаква реакция..Околните почнаха да звънят на 112...Слушах как отговарят на глупави въпроси..опитах се да се надвиквам с тях да кажат какво е състоянието и аз какво правя...не се получава...Аз продължавам..и продължавам...ситуацията е същата..Махнах му долната част на изкуствената челюст...и пак продължавам..Незнам колко време мина...но един предложи да ме смени..През това време една жена отново се обясняваше по 112 аз я помолих аз да говоря с тях..Обясних в 30 сек най важното...те ми казаха , че това трябва да го кажа на спешната /още 10 сек/ ...после ме свърза със спешната...после и на тях обясних...те ми казаха да продължавам...Отидох да сменя пак колега...Линейката се чу и после се видя...Спря до автомобила...и разбира се отзад колона ,почна се едно свирене..Е хората не знаят ,че искаме да спасим един живот...Дойдоха две мед лица...По старшата на която "докладвах"..ме изгледа от глава до пети погледна човека..светна с фенерче в очите му издаде заповед на по младата която скокна удари се в ръба на врата и хукна към линейката.../минута/..донесе дефибрилатор..сложиха му сензорите..излезе една диаграмка....и това беше..."Ми той човека е умрял"....Бог да го прости...
    Спешна помощ ли ...незнам...
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

  • #2
    От: Опитах се да помогна...

    Направил си каквото можеш...
    Мисля,по-интересно е времето за реакция на СП.
    Нищо не мога,и нищо не знам...

    Коментар


    • #3
      От: Опитах се да помогна...

      Сега се опитвам да "сглобя" времето...Между другото...покойника е още на мястото ...вече има двама полицаи ,които пазят..докато дойде дежурната следствена група...Сега вече разгледах и по надалече...Човека вероятно е получил сърдечен удар или инсулт поне 30 метра преди това ..защото първият трясък който чух и се чудих от къде дойде е бил удар в едно паркирано А4 ..Времето от първият трясък до момента в който го видях не беше и секунда..Вероятно е ускорил като се е отпуснал на газта...Добре че , не удари други хора...
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: Опитах се да помогна...

        Дано има повече хора като теб... жалко за човека

        Коментар


        • #5
          От: Опитах се да помогна...

          Направил си каквото можеш..
          Между другото аз имах един подобен случай, който мисля, че споделях някъде..
          Беше в Ямбол, преди 3 години ако не ме лъже паметта.. С приятелката ми слизахме от Боровец към града, зад болницата..
          Един дядо караше колело по тротоара и точно като се разминавахме той падна на земята.. Спрях, отидох до него и се опитах да го изправя, като си мислих, че нещо се е случило с колелото и за това е паднал, но не.. Инсулт..
          Като видях състоянието му го подпирах на земята, облегнат на задната ограда на болницата!
          Моментално извадих телефона и звъннах на спешна помощ, като им обясних какво се е случило и точното местоположение, на което се намираме..
          Времето си минаваше и нито сирени на линейка, нито бягащи доктори.. Следва второ звънене, което беше с малко по-агресивен тон, щото явно си личеше, че някой го мързи да изплюе цигарата и да остави кафето на масата и да направи един 50 метров крос до вече получаващия втори инсулт дядо..
          Спря да помогне едно момче на еконт, всички други минаващи просто си минаваха..
          От някъде се появи акушер ама и той нищо не предприе..
          Накрая, след 20 може и 30 минути, не съм засичал времето дойдоха, просто го натовариха на линейката и го закараха в болницата.. По-нататък не знам, дано е оцелял..

          Коментар


          • #6
            От: Опитах се да помогна...

            Това, че си реагирал своевременно и адекватно е единственото нещо, което може да направи случаен човек на твое място и това никак не е малко!
            Мнозина ще подминат - едни от страх, други от безразличие.
            Минавал съм многократно всякакви подобни обучения и занятия по първа помощ, но все още имам страх дали при определена ситуация ще взема най-правилното решение за действие.
            За съжаление ми се наложи да се сблъскам с такъв проблем още на 18 години. Загиналият ми беше връстник. Колона от 3 мотора, висока скорост, зверски сблъсък, незабравими пируети на човешкото тяло във въздуха ...... Ушите ми изпищяха адски. Повиках бърза помощ, умолявайки ги да дойдат навреме. Не се забавиха, просто момчето бързаше да си отиде. Цялата гледка ми е пред очите до днес.
            Това обаче като, че ли малко ми помогна за запазване на хладнокръвие в подобни моменти.
            В този ред на мисли ... направил си всичко по силите си. Човекът не е имал дни! Това обаче не означава, че същите ти действия при друг подобен случай /дано не ти се налага/ няма да спасят човешки живот!
            "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
            А+
            LZ1DRZ

            Коментар


            • #7
              От: Опитах се да помогна...

              Е да направих каквото можах...ама все в главата ми беше как идват онези млади момчета ,които сме гледали по филмите с оранжавите якета и как бързо действат за да спасят човешки живот...Тъжна картинка сме... Един единствен , човек от гледащите пожела да ме смени...
              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

              Коментар


              • #8
                От: Опитах се да помогна...

                Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                все в главата ми беше как идват онези млади момчета ,които сме гледали по филмите с оранжавите якета и как бързо действат за да спасят човешки живот...
                Тях ги има само по филмите. Ония другите, дето не винаги имат оранжеви якета, но пък целият им ден е това - замисли се и за тях - за пръв път ти умира човек в ръцете, а те вероятно идват от друг, който им е умрял в ръцете. И бързат колкото изобщо могат, но то не е колкото тебе. Пък и са по-наясно от тебе, коя кауза е безсмислена.
                Правилно си постъпил, това е всичко.

                Коментар


                • #9
                  От: Опитах се да помогна...

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Тях ги има само по филмите. Ония другите, дето не винаги имат оранжеви якета, но пък целият им ден е това - замисли се и за тях - за пръв път ти умира човек в ръцете, а те вероятно идват от друг, който им е умрял в ръцете. И бързат колкото изобщо могат, но то не е колкото тебе. Пък и са по-наясно от тебе, коя кауза е безсмислена.
                  Правилно си постъпил, това е всичко.
                  За първи път някой умря в ръцете ми от естествена смърт...С едното ухо слушах как една жена се опитва да обясни на 112 случая.По отговорите рабрах , че те я питат за НЕЙНИТЕ данни първо,а тя се опитваше да предаде най бързо информацията ...и се губеше време.Мисля ,че от първото обаждане до идването на спешна помощ минаха от 15 до 20 мин. Спешната помощ се намира на 1000 метра нагоре по булеварда..Не съдя спешната помощ...задавам си сам въпроси..
                  ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Опитах се да помогна...

                    Успокоителното в случая е, че вече не е било спешно... Обаче, ако дядото беше прегазил някой, пак щеше да им отнеме 20 мин... Много се пазят от фалшиви сигнали тия 112!
                    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                    Коментар


                    • #11
                      От: Опитах се да помогна...

                      А днес е Европейски ден на пациента... и по този повод ще има ... кръгла маса
                      http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5698931

                      Коментар


                      • #12
                        От: Опитах се да помогна...

                        Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                        Успокоителното в случая е, че вече не е било спешно... Обаче, ако дядото беше прегазил някой, пак щеше да им отнеме 20 мин... Много се пазят от фалшиви сигнали тия 112!
                        Всъщност паркираните коли са предотвратили след първият удар да не се прехвърли на тротоара в дясно и да се забие в магазина...а чинара в ляво го спря окончателно..
                        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Опитах се да помогна...

                          Поздрави,Грийн!За реакцията и действието.Ние пък преди много години,един дето беше "дишал под вода" го мъчихме двайсетина минути на плажа.После дойде и линейката.Оцеля човекът,а на нас ни дърпаха ушите за две счупени ребра от пресилен външен сърдечен масаж.Та истината е някъде там...
                          Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Опитах се да помогна...

                            Браво човеко Грийн!Така трябва,остави съмненията за своите действия и не се обвинявай,когато някой умира в ръцете ти е така,но мисля ,че тези отСП са изтървали нещата ,може пък и да са били необратими!Важно е най-вече ,че си реагирал веднага ,не си бил от другата страна при сейрджиите!
                            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Опитах се да помогна...

                              Браво! Не го мисли - ти си направил правилното. Това е важното. Този човек си е отишъл, но следващия или предишния ще/е жив!
                              "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                              2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X