Страница 2 от 3 ПървиПърви 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 44

Тема: Опитах се да помогна...

Място
    По света...
    Публикации
    4,977
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    21

По подразбиране От: Опитах се да помогна...

Браво Грийн, евала за действията!

Имам един въпрос, когато дойдоха медиците и докато го преглеждаха пострадалия беше ли подложен на сърдечен масаж и обдишване, имаше ли време до "констатирането" на смърта през което потрадалия да НЕ бил на CPR?

На Ясен мъдростите ги остави, надали има опита, квалификацията и основанието да коментира тези неща.

В белите а и не само в бели държави, прамедиците идват до десетина минути, в държавата където съм нормата е под осем минути.

Варна, ще ме извиняват шувенистите но е едно забутано село от към медицина и от към болници.

Роднина мой с инсулт бе оставен 4 часа да чака триаж и да го обработят... е сега с едностранна парализа и много проблеми.

Аз по спешност бях докаран в Спешния Център, два часа не бях стигнал и до триаж... теглих им една хубава майна и си отидох в правилното отделение на четири крака.

Преди година две Варна нямаше денонощна частна болница...

Трагедия за съжаление е нивото на медицината извън София...

Колега Грийн, бъди с чиста съвест въпреки изхода за пострадалия бъди горд, че си дал всичко от себе си да помогнеш!

Хубаво е прочелите темата да се замислят дали не е удачно човек да е адекватно информиран, подготвен и готов да действа подобно на теб, такива нещастия се случват навсякъде и може да се случат на всеки.
    Бъдете живи и здрави

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,616
    Точки (при гласуване)
    60

Ясен е адски беден на мъдрости. Просто е преживял случката 1:1 с единствената разлика, че човекът не караше кола, ами си падна на земята както си чакаше автобуса. После се е замислил.
    Irrigation of the land with sewater desalinated by fusion power is ancient. It's called 'rain'.

Място
    София....
    Публикации
    7,058
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на green Преглед на публикациите
    Преди 30 минути човек почина в ръцете ми...
    Изчетох темата и мислех да пиша повече, ама не. Незнаеш каква е ситуацията и съвсем правило оказваш първа помощ ( да си жив и здрав да илядиш) но човека си е пътник "бай дифолт", на български заминаващ си е....и си е заминал. Виждал съм как загасва живота в очите не веднъж, и знам мине ли отвъд една граница вече не е при нас душата, а тялото още малко може и да се съпротивлява, но е отписано......а горчилката в устата ни остава (с времето се свиква, но пак си е горчилка). Това е, щом сме се родили, ще умрем някой ден, за това живеем и се борим и помагаме на другите докато можем..............
    0877 17 07 27
    Понеделник - почивен ден

Място
    Sandanski
    Публикации
    3,676
    Точки (при гласуване)
    25

Тая работа да правиш сърдечен мясаж и изкуствено дишане не е за всеки! Мене ме е страх, признавам си! И си имам основателна причина! Първия път когато ме учиха да правя изкуствено дишане на жив човек, беше на военното обучение. Такава я свърших че се наложи докторката наистина после да прави изкуствено дишане на съученика ми и едва го спаси. После съм карал още два курса по оказване на първа помощ, като на единия обдишвахме електронна кукла, която уж показваше дали го правим правилно, обаче страха си ми остана. Да не говорим пък и че нещата се забравят ако не се практикуват редовно.

Място
    По света...
    Публикации
    4,977
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    21

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Ясен е адски беден на мъдрости. Просто е преживял случката 1:1 с единствената разлика, че човекът не караше кола, ами си падна на земята както си чакаше автобуса. После се е замислил.
    Нали и аз това казвам, в неща които не си вещ колкото и да се замисляш...

Но не вкарвай в заблуждение хората, факт е, че 112 е зле, факт е, че на пострадалия медиците в случая не са опитали дори да помогнат, ако ги е чакал друг спешен случай добре ама надали... факт е че недостатъчно хора са адекватно подготвени за екстремни ситуации, факт е, че колкото по-скоро се започне да се помага в подобни ситуации толкова е по-голям шанса пострадалия да има благоприятен изход...

Яд ме е, че тук има сума лекари във форума а съвети и мнения от тях се броят на пръсти, информацията е полезна само ако се споделя...

В медицинските раздели, не знам дали и един медик е отворил една тема да каже аз съм педиатър и от опита ми с годините искам да ви посъветвам еди си какво или да или съветвам ви да НЕ правите еди си какво...

С риск да си навлека проблеми от модовете, ще провокирам медиците да не си траят и да не мълчат като под строй а да споделят мнението си и виждането от тяхната гледна точка, иначе аз лично ще продължа да смятам, че в БГ повечето са само търгаши на лекарства и карат ден да мине друг да дойде без да носят значителна добавена стойност на обществото...
    Бъдете живи и здрави

derhunter е офлайн Старши участник | ТО || OM |
    | news || Организатор |
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    6,535
    Точки (при гласуване)
    27

Респект Грийн!
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    48,616
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на BatGeorgeone Преглед на публикациите
    Нали и аз това казвам, в неща които не си вещ колкото и да се замисляш...

Но не вкарвай в заблуждение хората, факт е, че 112 е зле, факт е, че на пострадалия медиците в случая не са опитали дори да помогнат, ако ги е чакал друг спешен случай добре ама надали... факт е че недостатъчно хора са адекватно подготвени за екстремни ситуации, факт е, че колкото по-скоро се започне да се помага в подобни ситуации толкова е по-голям шанса пострадалия да има благоприятен изход...

Яд ме е, че тук има сума лекари във форума а съвети и мнения от тях се броят на пръсти, информацията е полезна само ако се споделя...

В медицинските раздели, не знам дали и един медик е отворил една тема да каже аз съм педиатър и от опита ми с годините искам да ви посъветвам еди си какво или да или съветвам ви да НЕ правите еди си какво...

С риск да си навлека проблеми от модовете, ще провокирам медиците да не си траят и да не мълчат като под строй а да споделят мнението си и виждането от тяхната гледна точка, иначе аз лично ще продължа да смятам, че в БГ повечето са само търгаши на лекарства и карат ден да мине друг да дойде без да носят значителна добавена стойност на обществото...
    Ти явно си по-вещ, де да можех и аз. Аз пък знам защо лекарите рядко пишат в медицинския раздел и не си позволявам да ги обиждам на търгаши.
    Irrigation of the land with sewater desalinated by fusion power is ancient. It's called 'rain'.

upi е офлайн
    Юпи
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    4,524
    Точки (при гласуване)
    25

Евала Гриин! Дано хората като теб стават повече.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило! ;)
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на BatGeorgeone Преглед на публикациите
    Браво Грийн, евала за действията!

Имам един въпрос, когато дойдоха медиците и докато го преглеждаха пострадалия беше ли подложен на сърдечен масаж и обдишване, имаше ли време до "констатирането" на смърта през което потрадалия да НЕ бил на CPR?

На Ясен мъдростите ги остави, надали има опита, квалификацията и основанието да коментира тези неща.

В белите а и не само в бели държави, прамедиците идват до десетина минути, в държавата където съм нормата е под осем минути.

Варна, ще ме извиняват шувенистите но е едно забутано село от към медицина и от към болници.

Роднина мой с инсулт бе оставен 4 часа да чака триаж и да го обработят... е сега с едностранна парализа и много проблеми.

Аз по спешност бях докаран в Спешния Център, два часа не бях стигнал и до триаж... теглих им една хубава майна и си отидох в правилното отделение на четири крака.

Преди година две Варна нямаше денонощна частна болница...

Трагедия за съжаление е нивото на медицината извън София...

Колега Грийн, бъди с чиста съвест въпреки изхода за пострадалия бъди горд, че си дал всичко от себе си да помогнеш!

Хубаво е прочелите темата да се замислят дали не е удачно човек да е адекватно информиран, подготвен и готов да действа подобно на теб, такива нещастия се случват навсякъде и може да се случат на всеки.
    Сърдечния масаж продължи докато дойдат лекарите. Тогава отстъпих защото пречех вече и си мислех , че те ще продължат. Лекарката не продължи със сърдечния масаж , а провери зениците,после даде команда на сестрата да донесе дефибрилатора ,и сложиха сензорите..в този период никой нищо не е правил . Не правихме обдишване поради това /както го писах в началото/ , че човека на 30сек. до минути правеше много дълбоки вдишвания. Според лекарката това е било агония и той е починал. Не е нужно тук да влизаме в спор. Споделих случката за да се знае ако на някой му се случи. Ще се опитам да направя някои изводи.
    1.Беше неудобно за всякакво действие. Спазвах правилото да не се мести и затова единственото което направих е да го изправим на седалката от която се беше свлякъл /тази на водача/ и да я пуснем в легнало положение.
    2. Аз съм почти 190см и много трудно ми беше да се навра в малката кола и да правя масажа.Едната ръка не можеше да натиска колкото другата заради позицията.
    3.Седалката макар и в легнало положение от натиска пружинираше. Казах на едно момче да си сложи крака и да я подпре, но нямам спомени дали го направи или не.
    4.Много хора се събраха ..трябваше да се надвиквам за да диктувам за състоянието на една жена която говореше с 112.
    5."Спешните " като дойдоха не ме попитаха нищо, а мисля че беше правилно да изяснят всички факти и обстоятелства за да са наясно с възможните травми.
    И последното...Ако ви се случи правете каквото знаете...най малкото подръжте ръката на човека..някак си да не е сам.
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

Място
    гр.Варна
    Публикации
    462
    Точки (при гласуване)
    12

Постъпили сте достойно!
    Поздравления!
    Не всеки може да реагира по подходящия начин и навременно. Но затова се изисква малко знания, малко умения и най-вече кураж!
    Бързата помощ дори и да иска да е такава във Варна е спъната от толкова много легнали полицаи, че е трудно човек да проумее кретенизма на комисията в Община Варна по безопасност на движението.

Място
    North Wales, UK
    Публикации
    5,542
    Точки (при гласуване)
    28

Стига с тия ТВ мъдрости. Че 112 е зле е очевидно, но не по презумпция, а защото толкова е компетенцията на служителите. Колкото до реакцията на оранжевите елечета "там", прочети темата на hamilton, как когато си беше разпрал крака го бяха закърпили надве-натри и го бяха изгонили сам да се оправя с инфекцията. Тая с пристигането на седмата секунда, търчането до припадък и "искам пълна кръвна картина и скенер...." я има само в сериалите. Освен това както казва Дядо Владо има една граница, дето като я преминеш вече няма връщане. БП са извадили ЕКГ (не дефибрилатор, както смяташ) колкото да се убедят, че човека вече е свършил и няма смисъл от повече ренимация. През месец-два имам такива случаи. Все пак поздравления за куража ти да поемеш инициативата, че повечето се задоволяват само да звъннат и да стоят отстрани!
    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
    Неизвестен мъдрец

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на kuzdov Преглед на публикациите
    Стига с тия ТВ мъдрости. Че 112 е зле е очевидно, но не по презумпция, а защото толкова е компетенцията на служителите. Колкото до реакцията на оранжевите елечета "там", прочети темата на hamilton, как когато си беше разпрал крака го бяха закърпили надве-натри и го бяха изгонили сам да се оправя с инфекцията. Тая с пристигането на седмата секунда, търчането до припадък и "искам пълна кръвна картина и скенер...." я има само в сериалите. Освен това както казва Дядо Владо има една граница, дето като я преминеш вече няма връщане. БП са извадили ЕКГ (не дефибрилатор, както смяташ) колкото да се убедят, че човека вече е свършил и няма смисъл от повече ренимация. През месец-два имам такива случаи. Все пак поздравления за куража ти да поемеш инициативата, че повечето се задоволяват само да звъннат и да стоят отстрани!
    Уреда е комбиниран ...поне така ми се стори..дефибрилатор + екг+ още си нещо.
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

Публикации
    1,733
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на публикациите
    Добре де,само по филмите ли,на човек като му спре сърцето могат да го реанимират? Да приемем,че този с катасрофата може да е имал мн.вътрешни кръвоизливи и нищо не е могло да се направи,ама все пак не може ли да се пробва? Гледал съм и по някоя от документалните... наблъскват ги с разни препарати...дефибрилират ги.. и ги изхвърлят на докторите живи... а тука даже и не пробват ? При положение,че до преди 3 мин,човека е имал пулс.. нека някой който е на ясно да каже... че ме мъчи тоя въпрос
    Може да бъде реанимиран, ако има субстрат-тоест жив миокард. При ритъмна смърт навременния сърдечен масаж и дефибрилация имат успех в над 95%. При масивен инфаркт на миокарда с резултат нарушения на ритъма или асистолия прогнозата е силно съмнителна.Имал съм случаи на възстановяване на сърд. дейност чрез дефибрилация 7-8 пъти в рамките на една нощ, но в крайна сметка изходът е летален. Да не забравяме, че причината може да бъде и друга-масивен инсулт, белодробна емболия, дисекация на аорта-общо взето това са най-честите причини за внезапна смърт. Достатъчно опитен реаниматор много бързо разбира дали човек е жив, и дали има смисъл от опити за реанимация.
    Въжето е духовна връзка. И е опънато до скъсване.
    Ръцете ти нагоре бързат.
    Сърцето пълно е...
    Пред пръсване. Венци Росманов

Място
    Варна
    Публикации
    450
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат от днешния в-к "Черно Море":
    "71-годишен варненец почина внезапно зад волана на автомобила си вчера около обяд и се блъсна в дърво на ул. "Цар Асен".
    "При случаи на подобна внезапна смърт, а и имайки предвид годините на шофьора, в случая най-вероятно става въпрос за инфаркт или някакво друго сърдечно заболяване. Не мога да се ангажирам с конкретна диагноза. Тялото е откарано в Съдебна медицина, за да се разбере конкретната причина за внезапната смърт на човека." Това обясни началникът на "Бърза помощ" д-р Мая Рашева. Тя допълни с огорчение, че спешният медицински екип, който се е отзовал на сигнала, бил посрещнат изключително грубо от насъбралите се около ударената кола хора. Те се развикали на лекаря, че не прави нищо, за да спаси мъжа зад волана, а той вече е бил починал. Лекарят останал на мястото, за да изчака пристигането на полицията."...

Лека му пръст на човека...
    Големи адмирации, колега - за предприетие активни действия - въпреки всичко!
    SUZUKI V-STROM 1000
    TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
    о889 525 о74 - Владо

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Shider Преглед на публикациите
    Цитат от днешния в-к "Черно Море":
    "71-годишен варненец почина внезапно зад волана на автомобила си вчера около обяд и се блъсна в дърво на ул. "Цар Асен".
    "При случаи на подобна внезапна смърт, а и имайки предвид годините на шофьора, в случая най-вероятно става въпрос за инфаркт или някакво друго сърдечно заболяване. Не мога да се ангажирам с конкретна диагноза. Тялото е откарано в Съдебна медицина, за да се разбере конкретната причина за внезапната смърт на човека." Това обясни началникът на "Бърза помощ" д-р Мая Рашева. Тя допълни с огорчение, че спешният медицински екип, който се е отзовал на сигнала, бил посрещнат изключително грубо от насъбралите се около ударената кола хора. Те се развикали на лекаря, че не прави нищо, за да спаси мъжа зад волана, а той вече е бил починал. Лекарят останал на мястото, за да изчака пристигането на полицията."...

Лека му пръст на човека...
    Големи адмирации, колега - за предприетие активни действия - въпреки всичко!
    Малко са пресилили нещата...Аз стоях минута след като лекарката се произнесе , че е мъртав..В това време една жена ,която всъщност говореше със 112 през цялото време само тя "повдигна" тон срещу лекарите ,но аз и казах да замълчи...После незнам ...

Място
    София
    Публикации
    1,648
    Точки (при гласуване)
    28

Цитат Мнение на green Преглед на публикациите
    .....Ако ви се случи правете каквото знаете...най малкото подръжте ръката на човека..някак си да не е сам.
    Адмирации не само, че си опитал да помогнеш, green, а и за човещината да разбереш и да напишеш този съвет.
    Suzuki Jimny 1.3 16V 2009

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Danika Преглед на публикациите
    Адмирации не само, че си опитал да помогнеш, green, а и за човещината да разбереш и да напишеш този съвет.
    "Live Together,Die alone" казват някой...Някак си винаги ми се искало да го опровергая

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Линк към тема на колегата icerunner ...много полезен!!!!

http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=164574

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Колега green адмирации за смелата постъпка и адекватните действия. Много хора на твое място биха се обърнали на другата страна!
    Освен, че си постъпил правилно там, много полезна дискусия си пуснал за участниците тук, във форума.
    Колебаех се дали е подходящо в тази тема да коментирам ситуацията от гледна точка на първата помощ, но green лично разсея притесненията ми.

Много хора питат дали само по филмите се спасяват хора в състояние на клинична смърт - отговора е еднозначен - не, не само по филмите. Това обаче не цялата истина - факт е, че с извънгръдни притискания и дишане уста в уста в много редки случаи може да върнем пострадалия към живот (възможно е при удавяне например). В повечето случаи тази реанимация не възстановява жизнените функции - тя само ги поддържа докато дойде дефибрилатора. И дефибрилатора не е магически уред сам по себе си - той също има една основна цел - да даде време на пострадалия да стигне жив до болницата. Когато обаче "спасителната верига" не се прекъсне никъде - тогава магията е налице - над 65% са шансовете за оцеляване на пострадал със сърдечен арест, ако се изпълни следното:

1. Незабавно започване на реанимация от свидетели на инцидента (в първата минута)
    2. Навременно осигуряване на дефибрилатор (до 5 минути)
    3. Навременен транспорт до спешен център.

С всяка минута забавяне, шансовете намаляват с около 10%...

Да изпълни горните условия не е по силите на никоя спешна помощ в света. Но начин има.
    За осигуряване на т.1 трябва масово обучение на хората за оказване на първа помощ - само така свидетелите на инцидента могат да помогната незабавно.
    За осигуряване на т.2 се използват автоматични външни дефибрилатори - AED - те се използват от НЕмедицински лица и са на разположение на всякакви обществени места - гари, летища, метростанции, магазини, молове, ресторанти, административни сгради, библиотеки и т.н. В някои европейски държави с AED са оборудвани всички таксита. По този начин е възможно пострадалия да получи необходимия електрически шок в рамките на няколко минути, а това е от изключителна важност защото дори отлично изпълнявана от обучен човек реанимация успява да компенсира едва около 20% от дейността на сърцето. Т.е. освен че не може да съживи човек, тази реанимация не може и да го поддържа безкрайно дълго, но достатъчно...
    едва т.3 е в ръцете на спешна помощ....

В конкретния случай започването на извънгръдни притискасния незабавно е било напълно правилно. Правилно е също така пострадалия да бъде изваден от колата и поставен на твърда основа - на земята. На седалката на автомобила ефективността на реанимацията ще е още по-ниска от споменатите по горе 20%. По принцип правилото за пострадал в автомобил е да НЕ се вади, освен ако живота му в автомобила не е в непосредствена опасност. Липсата на дишане и сърдечна дейност Е непосредствена опасност. Грубо казано нищо по-лошо от това не може да му се случи за да се притесняваме от евентуални травми при изваждането. Отварям скоба - същото се отнася и за пострадал в безсъзнание, дори и да има нормално дишане и сърдечна дейност, тъй като той трябва задължително да се постави да лежи настрани с отворени дихателни пътища.

Колкото до дишането - това което описва колегата се нарича агонално дишане и то НЕ е ефективно дишане. В този случай се прави и дишане уста в уста. Всъщност според съвременните насоки последователността от действия е следната:

1. Проверка на съзнание чрез запитване и внимателно разтърсване.
    при безсъзнание
    2. Викане за помощ от околните
    3. Осигуряване на проходимост на дихателните пътища и проверка за НОРМАЛНО дишане до 10 сек.
    при липса на дишане
    4. Повикване на 112 (може да се направи от друг, разбира се, ако не сме сами, но е с приоритет!)
    5. Започване на реанимация с 30 извънгръдни притискания последвани от 2 вдухвания в устата
    6. В момента в който (при нас по-скоро "ако изобщо") има наличен автомастичен външен дефибрилатор се включва и се следват гласовите му инструкции, той дава инструкции включително и за продължаването на реанимацията след това.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

Място
    Ямбол/Варна
    Публикации
    2,755
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    19

Благодаря на колегата Сашо Кратко , точно и ясно..Дано повече хора да го прочетът!

Страница 2 от 3 ПървиПърви 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Някой може ли да ми помогне ?
    От g0g0lin0 във форум JEEP
    Отговори: 48
    Последно мнение: 16-02-13, 08:36
  2. Някой може ли да ми помогне
    От dor4o във форум Клубове и групи
    Отговори: 2
    Последно мнение: 01-05-08, 06:22
  3. Някой да помогне
    От foksy във форум DAEWOO KIA