Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Опитах се да помогна...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Опитах се да помогна...

    Благодаря за подкрепата...Пак казвам не ми е за първи път...И винаги чувството е едно и също...На абсолютна безпомощност пред смъртта....сменено с ярост към тази безпомощност ..и накрая с примирение към нещо което е извън нашата сила и възможности...
    Та после звънях на мой приятел който е работил в спешното..доктор и попитах едно....Възможно ли е 10 минути по време на сърдечния масаж ,човека да поема въздух..дълбоко...Е оказа се , че е възможно...всъщност той си е умрял../секунди след като го поставих легнал сякаш "изгасна"/ реакцията на вдишване просто е част агонията ..още повече ,че с масажа кръвта циркулира ..Абе ....това е положението...
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #17
      От: Опитах се да помогна...

      На мене ми се случи за първи път преди около месец. Действахме по обстановка. Служебния джип хвърчеше по пътя, когато забелязахме аварийните както в нашето така и в насрещното платно. С пуснати буркани заобиколихме колоната от 4-5 автомобила. Отпред в осветеното от фаровете лежеше блъснатия човек, на възраста на баща ми. Тялото беше неестественно усукано, а една жена клечеше до него. Проверих, човека имаше пулс но не дишаше. Жената се оказа медицинско лице и започна да натиска гръдния кош за изкуственно дишане. Предупредих я че при тоя удар и това неестественно положение на тялото има вероятност човека да има счупени ребра и/или гръбнак. В същото време бях зает и да спасявам виновния шофьор от линч и да отбивам мераците на некакви "юнаци" да преместят пострсдалия щото бързали и искали да минат. Тогава жената ми извика и поиска да проверя пак пулса. Проверих, едва намерих пулса на шията. Утихваше и спря. Светнах с фенерчето в полуотворените очи, зениците не реагираха. В тоя момент пристигна линейката. Поискаха пак да светна та да видят и те че зениците не реагират. Бързо дойде иначе линейката, като се има в предвид че има около 10 - 12км.
      Доста време усещах горчилка след тоя случай, та даже и сега като се сещам. Тежко е да гледаш как човек умира и да си безпомощен!
      "Do not correct a fool, for he will hate you;
      Correct a wise man, for he will appreciate you."

      Коментар


      • #18
        От: Опитах се да помогна...

        Добре де,само по филмите ли,на човек като му спре сърцето могат да го реанимират? Да приемем,че този с катасрофата може да е имал мн.вътрешни кръвоизливи и нищо не е могло да се направи,ама все пак не може ли да се пробва? Гледал съм и по някоя от документалните... наблъскват ги с разни препарати...дефибрилират ги.. и ги изхвърлят на докторите живи... а тука даже и не пробват ? При положение,че до преди 3 мин,човека е имал пулс.. нека някой който е на ясно да каже... че ме мъчи тоя въпрос

        Коментар


        • #19
          От: Опитах се да помогна...

          Първоначално публикуван от Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на мнение
          Добре де,само по филмите ли,на човек като му спре сърцето могат да го реанимират? Да приемем,че този с катасрофата може да е имал мн.вътрешни кръвоизливи и нищо не е могло да се направи,ама все пак не може ли да се пробва? Гледал съм и по някоя от документалните... наблъскват ги с разни препарати...дефибрилират ги.. и ги изхвърлят на докторите живи... а тука даже и не пробват ? При положение,че до преди 3 мин,човека е имал пулс.. нека някой който е на ясно да каже... че ме мъчи тоя въпрос
          Този въпрос и мен ме мъчи..затова звънях на всички доктори които познавам да ми кажат мнението си.Ние можем само да се съгласяваме с тях..нали...те са учили години..имат опит..приемам , че те знаят повече...Както каза Ясен по горе..."хвъркатите момчета с оранжави костюми" ги има само във филмите...
          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

          Коментар


          • #20
            От: Опитах се да помогна...

            Колега Грийн,деиствал си съвсем човешки,доста хора биха подминали,така че това ти прави чест,а това че112 имат проблем е очевадно,но това е друга тема,важното е че ти си направил каквото трябва!!!!

            Коментар


            • #21
              От: Опитах се да помогна...

              Браво Грийн, евала за действията!

              Имам един въпрос, когато дойдоха медиците и докато го преглеждаха пострадалия беше ли подложен на сърдечен масаж и обдишване, имаше ли време до "констатирането" на смърта през което потрадалия да НЕ бил на CPR?

              На Ясен мъдростите ги остави, надали има опита, квалификацията и основанието да коментира тези неща.

              В белите а и не само в бели държави, прамедиците идват до десетина минути, в държавата където съм нормата е под осем минути.

              Варна, ще ме извиняват шувенистите но е едно забутано село от към медицина и от към болници.

              Роднина мой с инсулт бе оставен 4 часа да чака триаж и да го обработят... е сега с едностранна парализа и много проблеми.

              Аз по спешност бях докаран в Спешния Център, два часа не бях стигнал и до триаж... теглих им една хубава майна и си отидох в правилното отделение на четири крака.

              Преди година две Варна нямаше денонощна частна болница...

              Трагедия за съжаление е нивото на медицината извън София...

              Колега Грийн, бъди с чиста съвест въпреки изхода за пострадалия бъди горд, че си дал всичко от себе си да помогнеш!

              Хубаво е прочелите темата да се замислят дали не е удачно човек да е адекватно информиран, подготвен и готов да действа подобно на теб, такива нещастия се случват навсякъде и може да се случат на всеки.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #22
                От: Опитах се да помогна...

                Ясен е адски беден на мъдрости. Просто е преживял случката 1:1 с единствената разлика, че човекът не караше кола, ами си падна на земята както си чакаше автобуса. После се е замислил.

                Коментар


                • #23
                  От: Опитах се да помогна...

                  Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                  Преди 30 минути човек почина в ръцете ми...
                  Изчетох темата и мислех да пиша повече, ама не. Незнаеш каква е ситуацията и съвсем правило оказваш първа помощ ( да си жив и здрав да илядиш) но човека си е пътник "бай дифолт", на български заминаващ си е....и си е заминал. Виждал съм как загасва живота в очите не веднъж, и знам мине ли отвъд една граница вече не е при нас душата, а тялото още малко може и да се съпротивлява, но е отписано......а горчилката в устата ни остава (с времето се свиква, но пак си е горчилка). Това е, щом сме се родили, ще умрем някой ден, за това живеем и се борим и помагаме на другите докато можем..............
                  0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                  Коментар


                  • #24
                    От: Опитах се да помогна...

                    Тая работа да правиш сърдечен мясаж и изкуствено дишане не е за всеки! Мене ме е страх, признавам си! И си имам основателна причина! Първия път когато ме учиха да правя изкуствено дишане на жив човек, беше на военното обучение. Такава я свърших че се наложи докторката наистина после да прави изкуствено дишане на съученика ми и едва го спаси. После съм карал още два курса по оказване на първа помощ, като на единия обдишвахме електронна кукла, която уж показваше дали го правим правилно, обаче страха си ми остана. Да не говорим пък и че нещата се забравят ако не се практикуват редовно.
                    "Do not correct a fool, for he will hate you;
                    Correct a wise man, for he will appreciate you."

                    Коментар


                    • #25
                      От: Опитах се да помогна...

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Ясен е адски беден на мъдрости. Просто е преживял случката 1:1 с единствената разлика, че човекът не караше кола, ами си падна на земята както си чакаше автобуса. После се е замислил.
                      Нали и аз това казвам, в неща които не си вещ колкото и да се замисляш...

                      Но не вкарвай в заблуждение хората, факт е, че 112 е зле, факт е, че на пострадалия медиците в случая не са опитали дори да помогнат, ако ги е чакал друг спешен случай добре ама надали... факт е че недостатъчно хора са адекватно подготвени за екстремни ситуации, факт е, че колкото по-скоро се започне да се помага в подобни ситуации толкова е по-голям шанса пострадалия да има благоприятен изход...

                      Яд ме е, че тук има сума лекари във форума а съвети и мнения от тях се броят на пръсти, информацията е полезна само ако се споделя...

                      В медицинските раздели, не знам дали и един медик е отворил една тема да каже аз съм педиатър и от опита ми с годините искам да ви посъветвам еди си какво или да или съветвам ви да НЕ правите еди си какво...

                      С риск да си навлека проблеми от модовете, ще провокирам медиците да не си траят и да не мълчат като под строй а да споделят мнението си и виждането от тяхната гледна точка, иначе аз лично ще продължа да смятам, че в БГ повечето са само търгаши на лекарства и карат ден да мине друг да дойде без да носят значителна добавена стойност на обществото...
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Опитах се да помогна...

                        Респект Грийн!
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #27
                          От: Опитах се да помогна...

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          Нали и аз това казвам, в неща които не си вещ колкото и да се замисляш...

                          Но не вкарвай в заблуждение хората, факт е, че 112 е зле, факт е, че на пострадалия медиците в случая не са опитали дори да помогнат, ако ги е чакал друг спешен случай добре ама надали... факт е че недостатъчно хора са адекватно подготвени за екстремни ситуации, факт е, че колкото по-скоро се започне да се помага в подобни ситуации толкова е по-голям шанса пострадалия да има благоприятен изход...

                          Яд ме е, че тук има сума лекари във форума а съвети и мнения от тях се броят на пръсти, информацията е полезна само ако се споделя...

                          В медицинските раздели, не знам дали и един медик е отворил една тема да каже аз съм педиатър и от опита ми с годините искам да ви посъветвам еди си какво или да или съветвам ви да НЕ правите еди си какво...

                          С риск да си навлека проблеми от модовете, ще провокирам медиците да не си траят и да не мълчат като под строй а да споделят мнението си и виждането от тяхната гледна точка, иначе аз лично ще продължа да смятам, че в БГ повечето са само търгаши на лекарства и карат ден да мине друг да дойде без да носят значителна добавена стойност на обществото...
                          Ти явно си по-вещ, де да можех и аз. Аз пък знам защо лекарите рядко пишат в медицинския раздел и не си позволявам да ги обиждам на търгаши.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Опитах се да помогна...

                            Евала Гриин! Дано хората като теб стават повече.
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • #29
                              От: Опитах се да помогна...

                              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                              Браво Грийн, евала за действията!

                              Имам един въпрос, когато дойдоха медиците и докато го преглеждаха пострадалия беше ли подложен на сърдечен масаж и обдишване, имаше ли време до "констатирането" на смърта през което потрадалия да НЕ бил на CPR?

                              На Ясен мъдростите ги остави, надали има опита, квалификацията и основанието да коментира тези неща.

                              В белите а и не само в бели държави, прамедиците идват до десетина минути, в държавата където съм нормата е под осем минути.

                              Варна, ще ме извиняват шувенистите но е едно забутано село от към медицина и от към болници.

                              Роднина мой с инсулт бе оставен 4 часа да чака триаж и да го обработят... е сега с едностранна парализа и много проблеми.

                              Аз по спешност бях докаран в Спешния Център, два часа не бях стигнал и до триаж... теглих им една хубава майна и си отидох в правилното отделение на четири крака.

                              Преди година две Варна нямаше денонощна частна болница...

                              Трагедия за съжаление е нивото на медицината извън София...

                              Колега Грийн, бъди с чиста съвест въпреки изхода за пострадалия бъди горд, че си дал всичко от себе си да помогнеш!

                              Хубаво е прочелите темата да се замислят дали не е удачно човек да е адекватно информиран, подготвен и готов да действа подобно на теб, такива нещастия се случват навсякъде и може да се случат на всеки.
                              Сърдечния масаж продължи докато дойдат лекарите. Тогава отстъпих защото пречех вече и си мислех , че те ще продължат. Лекарката не продължи със сърдечния масаж , а провери зениците,после даде команда на сестрата да донесе дефибрилатора ,и сложиха сензорите..в този период никой нищо не е правил . Не правихме обдишване поради това /както го писах в началото/ , че човека на 30сек. до минути правеше много дълбоки вдишвания. Според лекарката това е било агония и той е починал. Не е нужно тук да влизаме в спор. Споделих случката за да се знае ако на някой му се случи. Ще се опитам да направя някои изводи.
                              1.Беше неудобно за всякакво действие. Спазвах правилото да не се мести и затова единственото което направих е да го изправим на седалката от която се беше свлякъл /тази на водача/ и да я пуснем в легнало положение.
                              2. Аз съм почти 190см и много трудно ми беше да се навра в малката кола и да правя масажа.Едната ръка не можеше да натиска колкото другата заради позицията.
                              3.Седалката макар и в легнало положение от натиска пружинираше. Казах на едно момче да си сложи крака и да я подпре, но нямам спомени дали го направи или не.
                              4.Много хора се събраха ..трябваше да се надвиквам за да диктувам за състоянието на една жена която говореше с 112.
                              5."Спешните " като дойдоха не ме попитаха нищо, а мисля че беше правилно да изяснят всички факти и обстоятелства за да са наясно с възможните травми.
                              И последното...Ако ви се случи правете каквото знаете...най малкото подръжте ръката на човека..някак си да не е сам.
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Опитах се да помогна...

                                Постъпили сте достойно!
                                Поздравления!
                                Не всеки може да реагира по подходящия начин и навременно. Но затова се изисква малко знания, малко умения и най-вече кураж!
                                Бързата помощ дори и да иска да е такава във Варна е спъната от толкова много легнали полицаи, че е трудно човек да проумее кретенизма на комисията в Община Варна по безопасност на движението.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X