Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Технологични карти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Технологични карти

    Технологичен проект за малини
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #32
      До: Технологични карти

      Браво, това имах предвид !
      На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

      Коментар


      • #33
        До: Технологични карти

        Първоначално публикуван от Пламен Петров Преглед на мнение
        Ееееее, много голям интерес към тези сливи
        колега,прегледах картите и ,понеже преди няколко дена си купих едно дворче в Балкана и искам да си направя овощна гардина,не разбрах как в един декар "влизат" 88 бр. овошки.Всички ми обясняват, че сливи се садят 44 на декър.
        Въпроса ми е :какви са отстоянията между дърветата и ако е реализиран проекта на базата на вашият опит какъв/какви/сортове да засадя?
        Има ли заначение подложката,сорта или .....

        Стоката от градината е за лична консумация!
        А, и реално ли е 1000 кг от декър или само в добри години?

        Коментар


        • #34
          До: Технологични карти

          Колега, преди няколко дена си купих едно компютърче, попрочетох това онова, обаче не ми стана ясно като как така са го програмирали да работи това . Има ли значение хардуера и софтуера?
          Това на шега, да не вземеш да се засегнеш !
          При информацията, която даваш преди да питаш , единствения и най-добър съвет според мен, е да отидеш в Националната Служба за Съвети в Земеделието( НССЗ ), които имат представители във всеки областен град, да им кажеш къде ти е дворчето и да ги питаш всички тези въпроси.
          От опит знам, че хора, които имат "едно дворче", и искат да имат в него овощни дървета, за плодове "за лична консумация", обикновено засаждат най-различни видове, череши, сливи, ябълки и т.н., с цел да имат различни плодове, дълго време в двора.За децата най-малкото
          А иначе, да, имат значение и сорта, и подложката, и разстоянията между редовете и вътре в редовете. Има значение и надморската височина и запасеността на почвата, и много други работи.
          На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

          Коментар


          • #35
            До: Технологични карти

            Аз такова дворче с различни дървета вече имам.Но понеже искам да си направя овощна градина само за сливи си купих това местенце.То е 1 дка.,на надморска височина 750 метра,пустеещо от 10 години,до него минава едно поточе.Заради градинката направих бентче,за да поливам,и бях решил да засадя сливи,но да се върна на проблема, разтоянията който ми дадоха от Националната Служба за Съвети в Земеделието( НССЗ ),бяха много общи, и цитираха 44 бр. в декър,с отстояния 5Х4 метра.
            След като се зачетох във Вашата карта забелязах 80-88 бр. в дка.
            Затова попитах,за сорт,подложкта и отстояния.
            Обшо взето хората в НССЗ са много заети с проекти по евро мерките и не им е до такива като мен със площи 1 дка.
            В нета информация много,но не е от хора с реален практически опит.
            Хванах се да попитам само заради бройката на дърветата и сортовете,защото всеки се опитва да пробутва разни теории-стенлей не е хубав сорт,стар,що не сложиш от сръбските сортове,бъларските сортове на Дряново са най-плодородни и адаптивни и ......
            А плодовете ще правя на ракия.Че все не стига пущината.

            Коментар


            • #36
              До: Технологични карти

              При отглеждане на екстензивна градина, добре нека да са 44 броя. там подложките са по-силно растящи, дърветата стават големи, затова и такива разстояния. при отглеждане на интензивна градина се избират по-слабо растящи подложки, намалява се както междуредовото, така и вътрередовото разстояние. Идеята е да се насити площта с дървета и да се получи по-голям добив от единица площ. Вярно скъсява се срока на плододаване, но мисля, че във твоя случай това не е голяма беда. Що се отнася до сортовете, то според мен е въпрос на личен избор. Ако правилно разсъждавам, след като каза, че мястото е в Балкана, не е лошо да се разходиш в Троянския и Ловешкия край, да поразгледаш сливовите насаждения, да поговориш със собствениците, и веднага ще изплуват предимствата и недостатъците на отглежданите сортове. Така ще имаш база информация, на основата на която ще си избереш и сорт. И подложка. Казвам за тези краища, защото сигурно условията ще са близки до твоите. Чак после ще търсиш добър посадъчен материал. Мой съвет е да се ориентираш към интензивна градина, защото освен изброените по-горе предимства има още едно немаловажно, а именно могат да се берат от земята.
              Успех от мен !
              На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

              Коментар


              • #37
                До: Технологични карти

                С риск да досаждам какво означава интензивна градина?Ако е възможно дай някъкъв пример-разтояние,сорт,подложка,добив,срок на плододаване.До сега никой не е поставял такава дилема пред мен.
                Мястото ми е между Ловеч и Троян,но всички който съм срещнал са на ниво хоби-копаят дупка 25/25 сантиметра,купуват слива от пазара и готово.
                После не тя не ражда,окапва,засъхва.
                Когато засаждах в "другият"двор -разнородната градина извиках, багер да ми изкопае дупките за дърветата.Още се майтапаят с мен на тази тема.Ама как да копая 40 дупки 1/1/1 метра.На ръка?В камъните?Багера копае за 40 лв. на час.Но това е друга тема.

                А ако има някаква литература-давай,ще се самообразовам.

                Коментар


                • #38
                  До: Технологични карти

                  Първоначално публикуван от Пламен Петров Преглед на мнение
                  При информацията, която даваш преди да питаш , единствения и най-добър съвет според мен, е да отидеш в Националната Служба за Съвети в Земеделието( НССЗ ), които имат представители във всеки областен град, да им кажеш къде ти е дворчето и да ги питаш всички тези въпроси.
                  Някъде бях чел, че само още година-две съветите им ще са безплатни.

                  Освен това мисля, че съветват само регистрирани земеделски производители.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Технологични карти

                    Ванка, насочих човека натам, защото не беше дал почти никаква информация, а си мислех, че в местната служба със сигурност имат информация и за почвено-климатичните условия в неговия район, и за подходящ набор сортове. Та затова
                    А това за регистрираните земеделски производители, вече съм го забравил !
                    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                    Коментар


                    • #40
                      До: Технологични карти

                      Първоначално публикуван от piper Преглед на мнение
                      С риск да досаждам какво означава интензивна градина?Ако е възможно дай някъкъв пример-разтояние,сорт,подложка,добив,срок на плододаване.До сега никой не е поставял такава дилема пред мен.
                      Мястото ми е между Ловеч и Троян,но всички който съм срещнал са на ниво хоби-копаят дупка 25/25 сантиметра,купуват слива от пазара и готово.
                      После не тя не ражда,окапва,засъхва.
                      Когато засаждах в "другият"двор -разнородната градина извиках, багер да ми изкопае дупките за дърветата.Още се майтапаят с мен на тази тема.Ама как да копая 40 дупки 1/1/1 метра.На ръка?В камъните?Багера копае за 40 лв. на час.Но това е друга тема.

                      А ако има някаква литература-давай,ще се самообразовам.
                      Според мен точно там ( нищо, че отдавна не съм ходил ) са едни от многото сливови насаждения. Тук във форума има хора, които са от този край и с това се занимават, ама защо не пишат......
                      Това с 25/25 го остави, не е сериозно. Във гугъла намерих това :
                      http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=5519
                      и това
                      http://www.zemedelec.info/site/zemedelie4.html
                      има и още !
                      Поздрави !
                      На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                      Коментар


                      • #41
                        До: Технологични карти

                        Балгодаря за информацията,поръчах си книгата.Очаквам я другата седмица.Ако някой отглежда сливи бих бил доволен за сподели кои сортове са най-подходящи за отглеждане в малки градини като моята.

                        Специални благодарности на колегата Пламен Петров за вниманието и споделената иформация.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Технологични карти

                          [QUOTE=Пламен Петров;744362]Благодаря за добрите думи и се радвам, че поне малко съм бил полезен. Искренно Ви желая успех при разглеждането и одобрението на Вашия проект, тъй като смятам, че всяка помощ оказана на хора опитващи се да намалят грозната гледка на пустеещи земи в България не отива напразно.



                          Здравейте,
                          доста чакахме,но доживяхме да подпишем договор за вишните
                          Още веднъж -благодаря!

                          Коментар


                          • #43
                            До: Технологични карти

                            [QUOTE=lidiya15;896605]
                            Първоначално публикуван от Пламен Петров Преглед на мнение
                            Благодаря за добрите думи и се радвам, че поне малко съм бил полезен. Искренно Ви желая успех при разглеждането и одобрението на Вашия проект, тъй като смятам, че всяка помощ оказана на хора опитващи се да намалят грозната гледка на пустеещи земи в България не отива напразно.



                            Здравейте,
                            доста чакахме,но доживяхме да подпишем договор за вишните
                            Още веднъж -благодаря!
                            Здравейте, и аз съм изпаднал в същото положение като Вас. През месец Април си подадох проект за създаване на ябълково насаждение. Тогава ми приеха проекта без да се изискваше Технологична карта за създаване на градина и схема на засаждане. На 23.10.2009 получих писмо за допълнителна информация и документи. Срокът е 10 дни да ги набавя. А, много бързо изтичат. Затова Ви моля, ако можете да ме насочите как да си подготвя картата за 28.235 дка ябълки. Схемата за засаждане също не знам как да я подготвя. Прочетох всички коментари до тук и видях много EXCEL - ски файлове, но за други овошки. Бих ли могъл в моя случай да ползвам някоя от тях и съответно с моите параметри. Благодаря Ви предварително.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Технологични карти

                              [/QUOTE]Здравейте,
                              доста чакахме,но доживяхме да подпишем договор за вишните
                              Още веднъж -благодаря![/QUOTE]

                              Поздравления!
                              На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                              Коментар


                              • #45
                                До: Технологични карти

                                [QUOTE=svetlio8313;898412]
                                Първоначално публикуван от lidiya15 Преглед на мнение

                                Здравейте, и аз съм изпаднал в същото положение като Вас. През месец Април си подадох проект за създаване на ябълково насаждение. Тогава ми приеха проекта без да се изискваше Технологична карта за създаване на градина и схема на засаждане. На 23.10.2009 получих писмо за допълнителна информация и документи. Срокът е 10 дни да ги набавя. А, много бързо изтичат. Затова Ви моля, ако можете да ме насочите как да си подготвя картата за 28.235 дка ябълки. Схемата за засаждане също не знам как да я подготвя. Прочетох всички коментари до тук и видях много EXCEL - ски файлове, но за други овошки. Бих ли могъл в моя случай да ползвам някоя от тях и съответно с моите параметри. Благодаря Ви предварително.
                                Много ми е интересно къде ги приемат тези проекти без технологични карти! И какъв е този проект без да се знае какво, кога и как ще се прави, колко ще струва. Егати!
                                Ще се опитам да намеря, някъде сигурно имам, карта за ябълки, обаче с оглед на малкия срок, личния ми съвет е тичай в службата за съвети, там трябва да ти дадат или направят лично за теб. Аз ако намеря няма да е загуба.
                                На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X