Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Технологични карти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Технологични карти

    Първоначално публикуван от Пламен Петров Преглед на мнение
    Поради големия интерес към селското стопанство и интересните дискусии реших да съм полезен като публикувам няколко технологични карти за отглеждане на различни култури. Бих призовал и други участници, които разполагат с такива или имат познания и възможности, да прибавят още и така ..........
    Преди това ще направя няколко уговорки:
    1. Това са технологични карти, които аз съм разработвал преди години и според мен няма пречка да ги публикувам и подаря на колегите.
    2. Аз не съм агроном
    3. не считайте за закон нито данните, нито формата в тях
    4.цифрите може да са остаряли ама не ми се прави проучване на ново

    Правя това с ясното съзнание, че биха били полезни на хора, които искат да диверсифицират по някакъв начин бизнес и капитали или хора, които ще имат селското стопанство, като хоби. За колеги, които ще се занимават сериозно е необходима задължителна работа с агроном. Ако могат да са им полезни - ОК.

    Като начало ще се опитам да кача технологични карти за създаване и отглеждане на череши в два варианта - за 20 и 500 дка.

    Тъй като не можах да измисля по-подходящо име и място на темата, моля модераторите да вземат мерки. Ако решат
    Здравейте,възможно ли е да ми изпратите технологична карта за вишни?Или тя се припокрива с черешите?
    Много ми е спешно!ако някой може да помогне,ще съм му много задължена.

    Коментар


    • #17
      До: Технологични карти

      Много ми е спешно да ми изпратите технологична карта за вишни!!!Ако някой може да ми помогне

      Коментар


      • #18
        До: Технологични карти

        Някой може ли да ми каже какви са задължителните компоненти в една технологична карта?само разходите ли описва или и някакви дати,срокове за дейностите по създаване?

        Коментар


        • #19
          До: Технологични карти

          Уважаема Лидия, никъде не споменавате за какво Ви е необходима технологичната карта. Публикуваните от мен карти обхващат основно необходимите разходи по създаване и отглеждане на определена култура. За да се стигне до това обаче преди всичко се уточнява технологията, тя по себе си води сроковете, определя се техниката, с която ще се извършват дейностите, цени на материали и труд, и чак тогава се прави разчет на разходите.
          На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

          Коментар


          • #20
            До: Технологични карти

            Здравейте,
            благодаря Ви за бързия отговор!Трябва ми технологична карта за вишни/128.840 дка/.Благодарение на тази,която бяхте качили за черешите,успях да напиша за моите вишни.Но не съм наясно дали съм се справила.Ако може, да погледнете прикачения файл и да ми кажете, върши ли ми работа тази карта или пък,ако имате такава за вишни-да ми помогнете.Благодаря Ви-Лидия
            Прикачени файлове

            Коментар


            • #21
              До: Технологични карти

              Все пак не ми казахте с каква цел изработвате технологичната карта . Така направена ми прави впечатление следното:
              1. За близо 130 дка вишнева градина въобще не е разумно сама да се опитвате да правите такава карта, има специалисти агрономи, намерете по възможност по-добър, платете му добри пари и той ще направи нещо наистина добро. Имайте предвид, че овощна градина от такъв мащаб(размер) е едно малко предприятие и не е шега работа.
              2. Как определихте необходимите количества тор, както за запасяващото торене, така и за напред през годините !?
              3.Много силно ми се върти в главата, че посочените от Вас материални разходи, далеч не са всички необходими.
              4. При посочените около 120 дръвчета на декар, означава, че Вие се стремите към създаване на интензивна градина, от което следва, че се опитвате да постигнете висока ефективност от единица площ, от което следва, че пред Вас стои въпроса със цялостоното ресурсно обезпечаване, както за отглеждане на градината, така и за следреколтното манипулиране, съхранение на продукцията и т.н, и т.н.Всичко това значи, че записаните от Вас разходи ще се увеличат мнгократно.
              5.Практиката показва, че дори да приемем записаните от Вас еднакви разходи за отглеждане на градината са следствие на предвидените еднакви по вид и количество мероприятия, то едва ли ценовото им изражение, ще се запази еднакво през годините.
              6. Има и още
              Съжалявам, че се увлякох, но ако имате намерение наистина да създадете такава градина, и може би искате да кандидатствате за субсидиране на проекта, моят личен съвет е да се обърнете към доказани специалисти, както по технологията на създаване и отглеждане, така и по самото изготвяне на целия проект. В случай, че нямате такива контакти, то се ангажирам да Ви препоръчам на мои познати упражняващи успешно тази дейност.
              Поздрави!
              На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

              Коментар


              • #22
                До: Технологични карти

                Здравейте,благодаря за отговора.
                Бихте ли погледнали моята карта за вишни и да ми кажете,дали съм схванала правилно нещата/ръководих се от вашата карта за череши/.Благодаря-Лидия
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #23
                  До: Технологични карти

                  Съжалявам,не видях отговора Ви и изпратих отново картата.Благодаря за изчерпателния отговор.А сега конкретно:
                  1.Вишневата градина вече е създадена
                  2.Проектът е подаден по ПРСР
                  3.След първата проверка на място,получихме уведомително писмо за неясноти в документацията
                  4.Една от точките е:Не е представена технологична карта за създаваните трайни насаждения от вишни с описани всички дейности по създаването и поддържането на насаждението.
                  5.Субсидията евентуално,ще е само за създаване на насаждението,а бъдещите разходи съм ги съобразила с бизнес плана.Така са посочени там/еднакви за следващите години и явно недостатъчни/.Мисля,че тях няма да ги гледат толкова,важното е да съвпадат с бизнес плана
                  6.Повече се притеснявам за дейностите по създаването и начина по който е написана картата.
                  7.Ако мислите,че няма да ми свърши никаква работа,насочете ме към специалист,но нямам много време.И колко струва изработката на такава карта?Тя трябва да е съобразена с документацията ,която сме подали /да съвпадат всички дейности,материални и др.разходи/
                  8.И, ако ми позволите,последен въпрос:Какво означава според вас"Подробно описание и скица на точното разположение на трайните насаждения по вид и сорт,върху площта на парцелите,където ще бъде извършена инвестицията".Това е още една от точките от уведомителното писмо.Аз направих върху скиците на парцелите чертеж, как са разположени дръвчетата и описание на бройките и схема на засаждането.Дали е достатъчно и дали акцентът във въпроса е върху разположението на самите дръвчета на парцелите?

                  Още веднъж се извинявам,че не видях отговора Ви.И много Ви благодаря.Имах нужда да се консултирам с някого.А между другото,имаме два проекта за малини и капково напояване по САПАРД/реализирани/.
                  Поздрави-Лидия

                  Коментар


                  • #24
                    До: Технологични карти

                    здравейте! имате ли някаква представа откъде мога да намеря технологична таблица за малини ...трябва ми просто за ориентация на един проект!
                    браво на Пламен Петров!

                    Коментар


                    • #25
                      До: Технологични карти

                      Когато кандидатствахме за малините преди 5 г.,не ни искаха тех.карта,а тех. проект.Мога да пратя проекта

                      Коментар


                      • #26
                        До: Технологични карти

                        Здравейте!
                        Личния ми съвет е да ползвате публикуваната карта за череши и да я адаптирате за вашите площи и бройки. Казвам го защото технологията за отглеждане на череши и вишни е почти еднаква. Може да се предвиди при вишните едно пръскане повече по време на цъфтеж, тъй като те са по-поддатливи на кафявото гниене. Карата за череши е съставена като екселова таблица, така че ще Ви е лесно. Не казвате откъде сте и нямам идея дали имам контакти във вашия район. Нямам идея колко би струвало изработване на такава карта.
                        Успех!
                        На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                        Коментар


                        • #27
                          До: Технологични карти

                          Първоначално публикуван от lidiya15 Преглед на мнение
                          8.И, ако ми позволите,последен въпрос:Какво означава според вас"Подробно описание и скица на точното разположение на трайните насаждения по вид и сорт,върху площта на парцелите,където ще бъде извършена инвестицията".Това е още една от точките от уведомителното писмо.Аз направих върху скиците на парцелите чертеж, как са разположени дръвчетата и описание на бройките и схема на засаждането.Дали е достатъчно и дали акцентът във въпроса е върху разположението на самите дръвчета на парцелите?
                          По този начин написано според мен искат върху скиците на земята, в случай, че имате повече от един сорт, да го онагледите. Кой сорт къде е разположен.
                          Щом казвате, че имате реализирани проекти по САПАРД, то мисля, че вече сте на ти с проектите. Вярно за капковото напояване не е било необходимо, но за създаването на малините със сигурност се е изисквало, а по всяка вероятност и имате технологична карта.
                          Поздрави !
                          На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                          Коментар


                          • #28
                            До: Технологични карти

                            Много Ви благодаря.Вашата карта за черешите ми беше много полезна.И коментарите и насоките Ви също ми бяха полезни.Радвам се,че все още има такива хора-да помагат съвсем безкористно.Като чета мненията във форума,явно са доста хората на които сте помогнал.Пожелавам Ви успех и още веднъж-благодаря!Ако случайно ни одобрят проекта за вишните-и Вие ще имате заслуга.
                            Поздрави-Лидия

                            Коментар


                            • #29
                              До: Технологични карти

                              Първоначално публикуван от zlatina Преглед на мнение
                              здравейте! имате ли някаква представа откъде мога да намеря технологична таблица за малини ...трябва ми просто за ориентация на един проект!
                              браво на Пламен Петров!
                              Искате ли технологичен проект за малини?С негова помощ можете да изготвите и карта.Описани са всички агротехнически мероприятия и т.н.
                              Поздрави

                              Коментар


                              • #30
                                Първоначално публикуван от lidiya15 Преглед на мнение
                                Много Ви благодаря.Вашата карта за черешите ми беше много полезна.И коментарите и насоките Ви също ми бяха полезни.Радвам се,че все още има такива хора-да помагат съвсем безкористно.Като чета мненията във форума,явно са доста хората на които сте помогнал.Пожелавам Ви успех и още веднъж-благодаря!Ако случайно ни одобрят проекта за вишните-и Вие ще имате заслуга.
                                Поздрави-Лидия
                                Благодаря за добрите думи и се радвам, че поне малко съм бил полезен. Искренно Ви желая успех при разглеждането и одобрението на Вашия проект, тъй като смятам, че всяка помощ оказана на хора опитващи се да намалят грозната гледка на пустеещи земи в България не отива напразно.

                                Първоначално публикуван от lidiya15 Преглед на мнение
                                Искате ли технологичен проект за малини?С негова помощ можете да изготвите и карта.Описани са всички агротехнически мероприятия и т.н.
                                Поздрави
                                Когато започнах темата, точно това имах предвид. Хора притежаващи такива карти, и разбира се желаещи да ги споделят с другите, да ги публикуват и така да помогнат на много други хора. Това са знания и опит трупани в продължение на години и съпроводени с много грешки и лишения и само с едно натискане на клавиш биха спестили на други тръгнали по Вашия или нечий друг път много, много усилия. Без да навлизам в една друга и много голяма тема, и въобще не желаещ да пораждам спорове, от опит Ви уверям, че удоволствието да помогнеш на някой друг си струва, и още как . Ако искате да споделите Вашия проект за малини, то моля публикувайте го тук .
                                Още веднъж Ви желая успех !
                                Последно редактирано от cveti; 20-05-09, 19:41.
                                На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X