Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътеводител за атрактивните места в Турция

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Пътеводител за атрактивните места в Турция

    Мисля, че 2005 или 2006 г. посетихме Ефес, но малко спомени са ми останали от тогава. Слагам си го в "ту ду" листа.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • От: Пътеводител за атрактивните места в Турция

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Мисля, че 2005 или 2006 г. посетихме Ефес, но малко спомени са ми останали от тогава. Слагам си го в "ту ду" листа.
      И няма да сбъркаш. Ето следващата порция от Ефес. Има още няколко.

      От театъра се продължава на юг по Мраморната алея, която минава край почти всички забележителности в Ефес. Казва се така, защото от край до край е застлана с мраморни плочи.



      От дясната страна на алеята се намира една от двете агори на Ефес – търговската.



      От лявата страна са останките от т.н. „Частна къща“, която всъщност е изпълнявала фунцията на публичен дом. Това, което е останало от нея не е много, но е удобно за сядане и позиране за снимки. Много от туристите, обаче вероятно не знаят пред какво точно позират.



      Малко след агората се минава през трисводовата порта Мазеус-Митриадес, наречена на имената на двама роби, които са я построили и по-късно били освободени за тази си заслуга.



      След като се мине през портата веднага от дясната страна се вижда това, което най-често се показва, когато става дума за Ефес и може да се нарече ногова емблема. Става дума за останките от библиотеката на Целсус, строена през 125 г. AD. Главната фасада е старателно реконструирана от оригинални елементи и е най-красивото нещо, което може да се види в Ефес.



      И една обща снимка на портата и библиотеката, тъй като се намират една до друга.



      От това място мраморната алея завива на югоизток и вече се казва Улицата на Куретите, които са били полубожества.



      Първото нещо край нея е от лявата страна. Това е латрината, което представлява римска тоалетна. Обстановката е била точно както се вижда на снимката – без никакви прегради или паравани. Били са само за мъже, които са седяли на дупките и са общували помежду си. Някои източници смятат, че там са се организирали събрания, но чак толкова ми се струва прекалено. Интересното е, че под дупките е имало канал с течаща вода. Чиста вода за измиване е течала и по улея, който се вижда.

      Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

      Коментар


      • От: Пътеводител за атрактивните места в Турция

        Да-а, този Ефес наистина не е за изпускане - особено амфитеатъра е шок! След някоя-друга седмица мисля да обикалям из района и въпреки, че съм основно природолюбител, ще се наложи да се отбия и до там! Мерси!
        Honda XL600LM, 1987
        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

        Коментар


        • От: Пътеводител за атрактивните места в Турция

          Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
          Да-а, този Ефес наистина не е за изпускане - особено амфитеатъра е шок! След някоя-друга седмица мисля да обикалям из района и въпреки, че съм основно природолюбител, ще се наложи да се отбия и до там! Мерси!
          Амфитеатъра наистина е впечатляващ, но и другите неща не са за изпускане. Още от Ефес :

          Непосредствено до латрината е била банята на Схоластика. Тя била заможна римлянка, която построява обществена бяна с два входа : един откъм улицата и един от задната страна, където са били домовете на обикновените хора. Банята е била на два етажа. На първия етаж имало съблекалня с 10 кабини, после прохладна стая с басейн, после топла стая за разпускане и накрая гореща стая с много добре развита отоплителна система. Вторият етаж имал стаи за масаж, козметика и спа-процедури.



          Всъщност банята, латрината и „Частната къща“ вероятно са представлявали един комплекс.

          Пак в началото на Улицата на Куретите, но от дясната страна може да се види Портата на Адриан, строена през 117 г. AD



          Зад портата се намира една част от Ефес, която е под изкуствен покрив. Това са терсовидните къщи, където може да се види интериора на къщите, в които са живеели жителите на града. Входът към тази част изисква отделен билет.



          Веднага след терасовидните къщи успоредно с улицатата на Куретите се появява Улицата с мозайките. Виждат се като настилка.



          След нея пак отдясно са останките от стар римски басейн, наречен нимфеум. Строен е по времето на император Траян и носи неговото име.



          Срещу нимфеума се намира храмът на Адриан. На фасадата му се виждат четири коринтски колони и красива арка.



          Улицата на Куретите продължава на югоизток през Портата на Херкулес.



          След нея от лявата страна се вижда монумента на римския поет Гай Мемий



          А от дясната фонтана на Полио, до който е стигала вода по тръби от печена глина от главния акведукт.

          Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

          Коментар


          • От: Пътеводител за атрактивните места в Турция

            Зад фонтана се намира Храмът на Домициан, който е първият, посветен не на бог, а на император.



            Още по-нагоре по улицата се стига до храмовете на покровителката на Рим - Деа Рома и Дивус Юлиус (Божествения Юлий), както са наричали Юлий Цезар.



            Зад тях са останките от сграда, наречена Пританеон. В нея се съхранявали архивите на града.



            Улицата на Куретите свършва с Градската Агора



            И Одеона, който представлява малък амфитеатър с капацитет 1 500 зрители.



            Оттам съвсем близо е горният вход към обекта.

            Толкова за Ефес. Както отбелязах по-горе, 2-3 часа са едно разумно време за разглеждане. Ако влизате в района с терасовидните къщи, добавете още един час. Ако сте любители на археологията и четете всички табели с описания, не знам още колко. Аз не съм от тях. Така или иначе билетът важи за цял ден а през летния сезон музеят е отворен от 8:00 до 19:00. Актуалната цена за 2019 г. е 60 лири и 30 лири допълнително за терасовидните къщи който иска.
            Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

            Коментар


            • От: Пътеводител за атрактивните места в Турция

              С това свършва описанието на останките на древния град, но не и атракциите в неговите околности. Още едно много посещавано от туристи място се намира на 5 км от горния вход. Това е последният дом на Дева Мария - място за поклонничество не само на християни, но и на мюсюлмани, защото откакто е открит тук са запомнени много случаи на изцеляване на болни.
              Според християнските легенди Светата Дева след разпятието на сина си напуска Йерусалим заедно с Апостол Йоан - комуто Исус възложил да се грижи за майка му. След пристигането си тук Йоан построява малка къща високо в планината - за да бъде Мария извън големия град, и да я предпази от поклонниците на Артемида. Тя живяла в тази къща до края на живота си. Умряла е на 64 години, но не се знае къде е погребана. Любопитното е, че в Ерусалим също показват гроба на Божията майка, а спорът за това къде е гробът й продължава повече от век. На турски мястото се нарича Мерием Ана (Майка Мария). /35108-Meryem Ana/

              Към паркинга се влиза контролирано след заплащане на съответната такса. За 2019 г. тя е 35 лири, а работното време от 8:00 до 18:00.



              Интересно, че когато аз бях там през 2010 г. на мястото без да се натрапва имаше въоръжена охрана и това не бяха някакви наети охранители а редовни войници с автомати.
              Самата къща е малка каменна постройка частично вградена в скалите. От входа се влиза в малък хол, в дъното му има удължение, където е мястото за молитви с олтар. Вдясно се намира спалнята, а вляво явно е била кухнята. На изхода на молитвената стая има извор с три чучура и се смята, че водата му има лечебни свойства.





              Отстрани на сградата има стена, където всеки може да закачи своя молба към Светата Дева. Смята се, че желанията, оставени там, ще се сбъднат до 9 месеца. Листчета на десетки езици вече са запълнили около 30 метра от стената.



              По пътя към мястото има и статуя на Божията майка.



              В района на Ефес има още една забележителност, свързана с историята. Макар и почти непосещавана от туристи, ще я спомена. Това е пещерата на Светите седем отроци. Легендата разказва за седем младежи, живели в Ефес по времето на император Деций, които са били преследвани заради вярата си в Христа. Те се отказват от всичко земно и се оттеглят в една пещера, където заспиват дълбок сън. Събуждат се след 300 години и един от тях отива в града за храна. Учудването му било голямо, когато видял християнски кръстове навсякъде. След това всички слезнали до града и разказали чудотворната си история. Мохамеданите също имат своя интепретация на тази легенда, която по принцип е същата, но вместо християнството главната роля играе ислямът. Всичко е в сферата на легендите, а мястото се нарича „Седемте спящи“ и представлява група катакомби. /35109-Yedi Uyurlar/



              В раойна на Ефес има още една забележителност. Това е село Шириндже, което се намира на едно възвишение срещу антчиния град. Селото възниква през 15 век когато Ефес е изцяло обезлюден и част от жителите се пренасят там. Това, с което се отличава обаче, е създадено през 20-ти век. Тогава се изграждат множество малки хотелчета с ресторанти и магазини към тях. Ето как изглежда селото. /35110-Sirince/



              Справедливо е последната точка от околия Ефес да бъде от археологията. Това е една древногръцка гробница, в която през 245 г. BC е погребан цар Антиох II Теос. /35111-Belevi/



              С това вилает Измир приключи, както обещах, преди активния отпускарски сезон. Следва малка пауза в изложението, после продължаваме.

              Файловете с точките :

              35_Izmir.txt

              35_Izmir.gdb
              Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

              Коментар


              • От: Пътеводител за атрактивните места в Турция

                Слънчевото лято отмина, очаквам продължение по темата...
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • Сега съм малко на вълна пътеписи. После продължавам.
                  Ако някой от компанията мълчи, причините може да са две : Или няма какво да каже или няма на кого да го каже.

                  Коментар


                  • Spasoff_70
                    Spasoff_70 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Страхотен пътеводител ! Благодаря Ви за огромния труд ! Респект ! Въпреки,че съм бил на доста от описаните места,отново ги разглеждам с интерес и чета полезната информация ! Жив и здрав да сте и очакваме продължението !!!

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X