Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

    Първоначално публикуван от Pacific Преглед на мнение
    .... и как да помогнем на пострадалите в него.
    Не можем да помогнем с неща които не можем да направим. А какво можем, нека да помислим преди да пишем.

    Можем да спазваме правила за безопасност в трудовата си дейност, закона по пътищата, и ред такива скучни неща.
    Когато забележим нарушение да информираме съответните служби - а не да махнем с ръка, така можем да спасим човешки живот или решим криминален проблем.
    При тежък инцидент - освен обаждане на 112 и сигнализиране ( бил съм свидетел как зяпачи катастрофират и те) на мястото на инцидента.
    Не бих препоръчал пипане на пострадал, защото не знаем какви са невидимите увреждания - забелязал съм в някои страни първо слагат яки и после преместват човека, никога очевидците не пипат нещо. Но задължително и доброволно остават да дадат показания. Тук май не е така?
    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
    В. Иванов

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
      Не можем да помогнем с неща които не можем да направим. А какво можем, нека да помислим преди да пишем.
      Точно и правилно. За това има съответните курсове, където се научават "нещата" и където се учат ABCD`S, както каза по-горе колегата.

      Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
      Можем да спазваме правила за безопасност в трудовата си дейност, закона по пътищата, и ред такива скучни неща.
      Когато забележим нарушение да информираме съответните служби - а не да махнем с ръка, така можем да спасим човешки живот или решим криминален проблем.
      При тежък инцидент - освен обаждане на 112 и сигнализиране ( бил съм свидетел как зяпачи катастрофират и те) на мястото на инцидента.
      Не бих препоръчал пипане на пострадал, защото не знаем какви са невидимите увреждания - забелязал съм в някои страни първо слагат яки и после преместват човека, никога очевидците не пипат нещо. Но задължително и доброволно остават да дадат показания. Тук май не е така?
      За мен, главното неразбиране идва от незнанието на Закона за Добрия Самарянин. Или по-скоро, нежеланието на властите за разпространението му и от там, нежелание на хората да го възприемат. След това идва и неразбирането на идеята за Първата помощ. Доколкото знам от намереното, не съществува пречка от нормативен характер за действията на място на авария. Има за последствията, ако засягат НК.
      От там идва и заблудата, че само трябва да се обадите на 112 и да гледате как човека си отива от кръвозагуба.

      Само да допълня, че в някои европейски държави, бездействието в цитираните ситуации (авария, катастрофа и подобни) е инкриминирано.
      Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 15-03-13, 15:46.
      LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

      Коментар


      • #18
        От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

        Първоначално публикуван от Pacific
        Точно и правилно. За това има съответните курсове, където се научават "нещата" и където се учат ABCD`S, както каза по-горе колегата.


        За мен, главното неразбиране идва от незнанието на Закона за Добрия Самарянин. Или по-скоро, нежеланието на властите за разпространението му и от там, нежелание на хората да го възприемат. След това идва и неразбирането на идеята за Първата помощ. Доколкото знам от намереното, не съществува пречка от нормативен характер за действията на място на авария. Има за последствията, ако засягат НК.
        От там идва и заблудата, че само трябва да се обадите на 112 и да гледате как човека си отива от кръвозагуба.
        Моля да споделите връзки към съответните цитирани по-горе закони, не намирам нищо конкретно в интернет, а колкото и гадно да звучи страха от негативни последствия са пречка в огромен процент от случаите, лично се притеснявам да помагам, имал съм възможността и щастието да помагам и да ми се размине на косъм, но имам едно на ум а много хора просто ще стоят в пас защото знаят рисковете не само в БГ, хубаво е да сме наясно с възможности, предписания и евентуални последствия относно първата помощ...
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #19
          От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          Моля да споделите връзки към съответните цитирани по-горе закони, не намирам нищо конкретно в интернет, а колкото и гадно да звучи страха от негативни последствия са пречка в огромен процент от случаите, лично се притеснявам да помагам, имал съм възможността и щастието да помагам и да ми се размине на косъм, но имам едно на ум а много хора просто ще стоят в пас защото знаят рисковете не само в БГ, хубаво е да сме наясно с възможности, предписания и евентуални последствия относно първата помощ...
          Закона за Добрия Самарянин е по скоро морален кодекс, а не закон, в прекия смисъл на думата. Съществува като правна концепция. Но не е облечена в правна форма. Името му идва от Библията, както е написано в статията.
          Страха от негативни последствия е оправдан, но той лесно се трансформира в увереност след многократни тренировки.
          LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

          Коментар


          • #20
            От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

            В Турция Спешната помощ е от парамедици.
            Посетихме факултета по подготовка на такива кадри ... преподавателите бяха мед. сестри и лекар.
            Материалната им база .... имаше всичко, което може да трябва за подобно обучение.
            Обучението е сведено до "Автоматизиране" на всички действия при различни ситуации. Е разбира се има и не малко теория ... все пак е 3 години, но ... толкова.
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • #21
              От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

              Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
              Може ли да помоля да уточните за кои страни става дума? Занимавам се с първа помощ от повече от 15 години и се опитвам да следя тенденциите в различни страни - САЩ, Канада, Австралия и др., но по ред причини най-вече в Европа, и определението, което е дадено от Сашо по-горе, според мен е доста актуално. Safety First е задължителен принцип в първата помощ, но далеч не смятам, че съвременните доктрини се заключават предимно в него. За справка могат да се видят редовно обновяваните насоки на Европейския съвет по ресусцитация, доста изчерпателните, подробни и постоянно обновявани ръководства по първа помощ на Британския Червен кръст (от порядъка на 300 стр.), нивото на Европейската конвенция по първа помощ (във формат на ежегодно състезание) и др. Дори в елементарно няколкочасово обучение по първа помощ се включват доста повече неща от безопасността (без да отричам, че самата тя може да отнеме многоневно обучение, просто въпрос на баланс). Говоря само за първа помощ - от немедицински лица, без специални задължения да оказват такава и пр.

              Ама точно вие сте човекът който може да ни разкаже повече, това доброволческа организация ли е или начин на препечелване на малко пари ? Аз съм строител, строя болници и високо строителство от САЩ до Англия, имам пет шофьорски книжки като само в Дубай/Абу Даби съм карал нов курс и не се учи кръво спиране или локация за счупване за разлика от 1985 в БГ. Строителството е високо рискова дейност, особено при високи температури и височини от 500 метра нагоре когато и най малкият полъх на вятъра при тази височина си е като ураган. Всичко се свежда до безопасност на работата, точни и ясни инструкции и безприкословно изпълнение. HSE на обектите са като Гестапо, при най малко провинение уволняват и/или не изплащат обезщетения така че с желязна дисциплина -няма жертви.Иначе на всеки обект има Първа помощ която се свежда до помощ от порязване, настинки, главоболие и имат право да спрат работника от работа за известно време или да го транспортират до болница ако има нужда.

              По пътищата, в Тексас, Флорида или Близкият Изток при катастрофа задължително пристигат линейка, пожарна и полиция.Всички са оборудвани така ,че в линеиката само операционна няма, пожарната осигурява безопасността от взрив на газ, бензин, тръбопроводи и всичко в района а полицията прави разследване и протокол на случката.

              PS. Прочетох за доброволчеството, това е морална категория и да го пишем и да не го пишем, лично е и всеки сам си решава. Важното е как да намалим инцидентите.Аз писах как е в демократичните страни- с индиректна принуда.
              В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
              В. Иванов

              Коментар


              • #22
                От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                Относно "Първа помощ“ - на писане всичко изглежда лесно и ясно, но на терена е ужасно трудно. Очевидец съм на няколко тежки инцидента. Пострадалият е видимо зле, но хората наоколо не знаят какво да правят, суетят се, губят ценно време, а дрънкалата дават безсмислени съвети. Верно, че вече има тел. 112, ама белите често се случват на места, където няма покритие. При дългогодишния ми теренен опит, аз знам какво на направя само при счупен или ранен крайник, и при удавяне или задушаване...
                Ако има възможност, да предложим на някоя телевизия да направи предаване по този въпрос, а зрителите ще са много повече, отколкото на тъпите им филми.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #23
                  От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                  Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
                  ......
                  PS. Прочетох за доброволчеството, това е морална категория и да го пишем и да не го пишем, лично е и всеки сам си решава. Важното е как да намалим инцидентите.Аз писах как е в демократичните страни- с индиректна принуда.
                  Никой не отрича превенцията. И никой не спори за нейната ефикасност. Въпеки, че ми се струва, че вие говорите за строго профилирана дейност. Вярвам, сам съзнавате, че при падане от 500м. малко може да се направи. И за това - бесопасността на първо място. И правилно. Но, дискутираната тема е за следващия етап - след като превенцията не е помогнала и има жертва.На която може да се помогне. Поради страх и незнание, много хора не помогат и това е плашещото в случая.

                  ПП
                  Демокрацията няма общо с превенцията. В България такава принуда има и тя е даже директна. Със закон. Друг е въпроса защо не се спазва.
                  LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                  Коментар


                  • #24
                    От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                    НЕ мисля, че все още има завършили и сертифицирани ПАРАМЕДИЦИ произведени в БГ институциите но интересно ми е какви ще са им обхвата на дейности и т.н. в БГ? Предварително благодаря.
                    Грешите колега,
                    Вече има един випуск завършил точно това в Благоевград. Мисля че бяха около 20 човека изучавали точна тази специалност. Която вече до колкото разбрах е одобрена от МОН и МЗ
                    Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                    A POS
                    0885600200
                    За момента пасажер

                    Коментар


                    • #25
                      От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                      Полезни теми.
                      Лично за себеси, едва сега срещам такова точно и ясно класифициране на: Пърза помощ; Неотложна помощ; Спешна помощ.
                      Всичките тези теми разглеждат нещата строго от практическата гледна точка. Това са неща, които е много добре да се знаят ( а става ясно, че съвсем не е така, като правило). Мен, обаче ме вълнува юридическата страна на нещата, в смисъла на правомощия. В края на краищата знанията се придобиват, уменията се създават. Какво реално е възможно/позволено да се прави, конкретно за първа помощ (другите етапи касаят професионалисти)?
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                        Лошата новина е, че всъщност поради липсата на законова регламентация в нашето законодателство, е трудно предсказуемо какво и как би преценил Съдът при евентуален спор... Но във всеки случай, определено, лице с немедицинско образование има предимството да каже, правих каквото можех... с най-добри намерения. Като огромен куриоз, е фактът, че при оказване на Първа помощ и евентуални проблеми, едно медицинско лице носи пълна отговорност съгласно законът... защото е медицинско лице и трябва добре да знае какво прави...В тази връзка медицинските лице в подобна ситуация са силно уязвими...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #27
                          От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          Лошата новина е, че всъщност поради липсата на законова регламентация в нашето законодателство, е трудно предсказуемо какво и как би преценил Съдът при евентуален спор... Но във всеки случай, определено, лице с немедицинско образование има предимството да каже, правих каквото можех... с най-добри намерения. Като огромен куриоз, е фактът, че при оказване на Първа помощ и евентуални проблеми, едно медицинско лице носи пълна отговорност съгласно законът... защото е медицинско лице и трябва добре да знае какво прави...В тази връзка медицинските лице в подобна ситуация са силно уязвими...
                          Което в някой случаи играе лошата роля .. защото медицинското лице знае какво може да се случи и в някои случаи не предприемат нищо, за да не са после под отговорност. Което е много лошо. Не казвам, че е практика това но се случва доста често. Мисля, че няколко поправки в закона могат да изиграят много добра роля към добро.
                          Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
                          A POS
                          0885600200
                          За момента пасажер

                          Коментар


                          • #28
                            От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                            Съвсем наскоро попаднах в обсъжданата ситуация. ПТП, пострадал пешеходец (дете). Полицаи изобщо не ме допуснаха в близост. Аз съм общо-взето уравновесен човек, държанието ми съвсем не беше трескаво-паникьорско, имах намерение просто да спра кръвотечението, да подържа ръката на детето, да го позаметна и да му говоря (линейката дойде след 40-ина минути). Полицаите бяха категорични - нямам място в близост (и право на каквито и да е действия).
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Съвсем наскоро попаднах в обсъжданата ситуация. ПТП, пострадал пешеходец (дете). Полицаи изобщо не ме допуснаха в близост. Аз съм общо-взето уравновесен човек, държанието ми съвсем не беше трескаво-паникьорско, имах намерение просто да спра кръвотечението, да подържа ръката на детето и да му говоря (линейката дойде след 40-ина минути). Полицаите бяха категорични - нямам място в близост (и право на каквито и да е действия).
                              Каза ли им, че имаш медицинска подготовка и можеш да помогнеш?
                              LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                              Коментар


                              • #30
                                От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

                                Какво значи да имам подготовка. Ако става въпрос тапии - нямам никакви.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X