Страница 2 от 3 ПървиПърви 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 53

Тема: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

Място
    На много места.
    Публикации
    1,244
    Точки (при гласуване)
    13

По подразбиране От: Какво е ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?

Цитат Мнение на eager Преглед на публикациите
    Може ли да помоля да уточните за кои страни става дума? Занимавам се с първа помощ от повече от 15 години и се опитвам да следя тенденциите в различни страни - САЩ, Канада, Австралия и др., но по ред причини най-вече в Европа, и определението, което е дадено от Сашо по-горе, според мен е доста актуално. Safety First е задължителен принцип в първата помощ, но далеч не смятам, че съвременните доктрини се заключават предимно в него. За справка могат да се видят редовно обновяваните насоки на Европейския съвет по ресусцитация, доста изчерпателните, подробни и постоянно обновявани ръководства по първа помощ на Британския Червен кръст (от порядъка на 300 стр.), нивото на Европейската конвенция по първа помощ (във формат на ежегодно състезание) и др. Дори в елементарно няколкочасово обучение по първа помощ се включват доста повече неща от безопасността (без да отричам, че самата тя може да отнеме многоневно обучение, просто въпрос на баланс). Говоря само за първа помощ - от немедицински лица, без специални задължения да оказват такава и пр.

Ама точно вие сте човекът който може да ни разкаже повече, това доброволческа организация ли е или начин на препечелване на малко пари ? Аз съм строител, строя болници и високо строителство от САЩ до Англия, имам пет шофьорски книжки като само в Дубай/Абу Даби съм карал нов курс и не се учи кръво спиране или локация за счупване за разлика от 1985 в БГ. Строителството е високо рискова дейност, особено при високи температури и височини от 500 метра нагоре когато и най малкият полъх на вятъра при тази височина си е като ураган. Всичко се свежда до безопасност на работата, точни и ясни инструкции и безприкословно изпълнение. HSE на обектите са като Гестапо, при най малко провинение уволняват и/или не изплащат обезщетения така че с желязна дисциплина -няма жертви.Иначе на всеки обект има Първа помощ която се свежда до помощ от порязване, настинки, главоболие и имат право да спрат работника от работа за известно време или да го транспортират до болница ако има нужда.

По пътищата, в Тексас, Флорида или Близкият Изток при катастрофа задължително пристигат линейка, пожарна и полиция.Всички са оборудвани така ,че в линеиката само операционна няма, пожарната осигурява безопасността от взрив на газ, бензин, тръбопроводи и всичко в района а полицията прави разследване и протокол на случката.

PS. Прочетох за доброволчеството, това е морална категория и да го пишем и да не го пишем, лично е и всеки сам си решава. Важното е как да намалим инцидентите.Аз писах как е в демократичните страни- с индиректна принуда.
    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
    В. Иванов

Място
    София
    Публикации
    3,871
    Точки (при гласуване)
    16

Относно "Първа помощ“ - на писане всичко изглежда лесно и ясно, но на терена е ужасно трудно. Очевидец съм на няколко тежки инцидента. Пострадалият е видимо зле, но хората наоколо не знаят какво да правят, суетят се, губят ценно време, а дрънкалата дават безсмислени съвети. Верно, че вече има тел. 112, ама белите често се случват на места, където няма покритие. При дългогодишния ми теренен опит, аз знам какво на направя само при счупен или ранен крайник, и при удавяне или задушаване...
    Ако има възможност, да предложим на някоя телевизия да направи предаване по този въпрос, а зрителите ще са много повече, отколкото на тъпите им филми.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

Pacific е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София, денем в Центъра, вечер-не !
    Публикации
    3,036
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на Жоро Байкушев Преглед на публикациите
    ......
    PS. Прочетох за доброволчеството, това е морална категория и да го пишем и да не го пишем, лично е и всеки сам си решава. Важното е как да намалим инцидентите.Аз писах как е в демократичните страни- с индиректна принуда.
    Никой не отрича превенцията. И никой не спори за нейната ефикасност. Въпеки, че ми се струва, че вие говорите за строго профилирана дейност. Вярвам, сам съзнавате, че при падане от 500м. малко може да се направи. И за това - бесопасността на първо място. И правилно. Но, дискутираната тема е за следващия етап - след като превенцията не е помогнала и има жертва.На която може да се помогне. Поради страх и незнание, много хора не помогат и това е плашещото в случая.

ПП
    Демокрацията няма общо с превенцията. В България такава принуда има и тя е даже директна. Със закон. Друг е въпроса защо не се спазва.
    LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

Място
    София
    Публикации
    658
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на BatGeorgeone Преглед на публикациите
    НЕ мисля, че все още има завършили и сертифицирани ПАРАМЕДИЦИ произведени в БГ институциите но интересно ми е какви ще са им обхвата на дейности и т.н. в БГ? Предварително благодаря.
    Грешите колега,
    Вече има един випуск завършил точно това в Благоевград. Мисля че бяха около 20 човека изучавали точна тази специалност. Която вече до колкото разбрах е одобрена от МОН и МЗ
    Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
    A POS
    0885600200
    За момента пасажер

Място
    Копривщица
    Публикации
    15,381
    Точки (при гласуване)
    45

Полезни теми.
    Лично за себеси, едва сега срещам такова точно и ясно класифициране на: Пърза помощ; Неотложна помощ; Спешна помощ.
    Всичките тези теми разглеждат нещата строго от практическата гледна точка. Това са неща, които е много добре да се знаят ( а става ясно, че съвсем не е така, като правило). Мен, обаче ме вълнува юридическата страна на нещата, в смисъла на правомощия. В края на краищата знанията се придобиват, уменията се създават. Какво реално е възможно/позволено да се прави, конкретно за първа помощ (другите етапи касаят професионалисти)?
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

Място
    София
    Публикации
    9,457
    Точки (при гласуване)
    60

Лошата новина е, че всъщност поради липсата на законова регламентация в нашето законодателство, е трудно предсказуемо какво и как би преценил Съдът при евентуален спор... Но във всеки случай, определено, лице с немедицинско образование има предимството да каже, правих каквото можех... с най-добри намерения. Като огромен куриоз, е фактът, че при оказване на Първа помощ и евентуални проблеми, едно медицинско лице носи пълна отговорност съгласно законът... защото е медицинско лице и трябва добре да знае какво прави...В тази връзка медицинските лице в подобна ситуация са силно уязвими...

Място
    София
    Публикации
    658
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на Венцислав Петров Преглед на публикациите
    Лошата новина е, че всъщност поради липсата на законова регламентация в нашето законодателство, е трудно предсказуемо какво и как би преценил Съдът при евентуален спор... Но във всеки случай, определено, лице с немедицинско образование има предимството да каже, правих каквото можех... с най-добри намерения. Като огромен куриоз, е фактът, че при оказване на Първа помощ и евентуални проблеми, едно медицинско лице носи пълна отговорност съгласно законът... защото е медицинско лице и трябва добре да знае какво прави...В тази връзка медицинските лице в подобна ситуация са силно уязвими...
    Което в някой случаи играе лошата роля .. защото медицинското лице знае какво може да се случи и в някои случаи не предприемат нищо, за да не са после под отговорност. Което е много лошо. Не казвам, че е практика това но се случва доста често. Мисля, че няколко поправки в закона могат да изиграят много добра роля към добро.
    A POS
    0885600200
    За момента пасажер

Място
    Копривщица
    Публикации
    15,381
    Точки (при гласуване)
    45

Съвсем наскоро попаднах в обсъжданата ситуация. ПТП, пострадал пешеходец (дете). Полицаи изобщо не ме допуснаха в близост. Аз съм общо-взето уравновесен човек, държанието ми съвсем не беше трескаво-паникьорско, имах намерение просто да спра кръвотечението, да подържа ръката на детето, да го позаметна и да му говоря (линейката дойде след 40-ина минути). Полицаите бяха категорични - нямам място в близост (и право на каквито и да е действия).

| Модератор |
    Място
    Публикации
    3,036
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    24

Цитат Мнение на davc Преглед на публикациите
    Съвсем наскоро попаднах в обсъжданата ситуация. ПТП, пострадал пешеходец (дете). Полицаи изобщо не ме допуснаха в близост. Аз съм общо-взето уравновесен човек, държанието ми съвсем не беше трескаво-паникьорско, имах намерение просто да спра кръвотечението, да подържа ръката на детето и да му говоря (линейката дойде след 40-ина минути). Полицаите бяха категорични - нямам място в близост (и право на каквито и да е действия).
    Каза ли им, че имаш медицинска подготовка и можеш да помогнеш?

Място
    Копривщица
    Публикации
    15,381
    Точки (при гласуване)
    45

Какво значи да имам подготовка. Ако става въпрос тапии - нямам никакви.

Марто (Мартин Христов) е офлайн
    Семкаджия
    Banned | OM || Организатор |
    | ОС || СзО |* МСС *
    Място
    гр. София
    Публикации
    7,278
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Бил съм в доста държави но в посоката на темата, най-впечатлен съм от видяното във Франция! Няма значение от естеството на сигнала на техния телефон за спешни случаи - на място винаги пристигат "пожарна", "бърза помощ" и "полиция". Бил съм свидетел на няколко инцидента там и винаги съм оставал шашнат от бързината и точността с която се реагира, независимо от трафика и деня от седмицата (работен, неработен ден или официален празник)! Франсета са ми казвали, че помежду им (пожарната, бърза помощ и полицията) от край време има необявена официално, но абсолютно сериозна надпревара относно това, кой ще е първи на мястото. Дори французите се шегуват по този повод казвайки, че Франция е единствената държава в света, в която каквото и да се случи, човек никога не умира сам и Републиката е до него винаги, за да му държи ръката! Явяването и на трите служби при сигнал там е задължително. Обикновено "помпиетата" (пожарната) са първи и екипите им имат подготовката (и статута явно) на фелдшери, специализирани в оказването на "първа помощ"! Синхрона между трите служби е завиден, и гледайки от страни, дори и да си нямаш бегла представа от работата им виждаш, че всеки знае какво прави и има всичко необходимо за целта и работи, без да пречи на останалите. Ако там се случи нещо подобно като тук - линейка да се чака по няколко часа, или откровено да ти откажат, да реагират на сигнала и да започнат да те "лекуват" по телефона, случката най-вероятно ще завърши със линч, а оцелелите от линча ще бъдат съдени до дупка и от държавата и от потърпевшите (нямам предвид потърпевшите медици).
    Последно редактиран от Марто (Мартин Христов) ; 15-03-13 в 22:09

Място
    София
    Публикации
    658
    Точки (при гласуване)
    13

Жоро .. за да го допуснат ще му искат документ че е лекар. Това че има изкаран курс или наистина знае какво да прави тях не ги интересува. Единствено и само ако изкара карта на лекар ще го допуснат. През другото време ще гледа от страни. Защото ако се случи нещо лошо дървото ще го яде полицая че го е допуснал до пациента и тн.. В сегашните времена всеки си пази работата. Тъпото е че полицая е според мен човека който би трябвало да е изкарал някакъв курс и вместо да седи с ръцете в джебовете може да помогне, но това е друга тема. Трябват си промени в закона и няколко добри граждански курса .. а не смешните курсчета на бчк задължителните шоферски. Ако това се случи и покажеш карта примерно на парамедик ще те пуснат не ами ще те питат и какво да помогнат. Но това в някой друг свят
    A POS
    0885600200
    За момента пасажер

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Темата на мен повече ми заприличва на пазарлък каква ни се струва, че трябва да бъде "ПЪРВА ПОМОЩ, СПЕШНА ПОМОЩ и НЕОТЛОЖНА ПОМОЩ?" отколкото изясняване на съществуващите дефиниции. Който иска да се запознае с това какво може и какво не може да прави при оказване на първа помощ няма нужда да ходи на специализиран курс (курсовете са за да се научи как да го прави), достатъчно е да си набави и внимателно да прочете някое авторитетно ръководство - примерно съвременно издание на British First Aid Manual. Щом като е одобрено от организации като St. Jones Ambulance и British Red Cross, горе долу може да му имате довери повече отколкото на препоръките в махленската кръчма. Ако му нямате доверие - има организации като ERC и др. които дават авторитетни и одобрени в Европа насоки в конкретни направления.

Цитат Мнение на Pacific Преглед на публикациите
    Саше, уит ол май респект, ама кое от двете е вярно:
    1.
    Мнение на icerunner
    Всъщност Първата помощ е строго регламентирана дисциплина с ясни и точни, приети от съответните отговорни институции правила.
    2.
    Мнение на icerunner
    Да, в България законодателството е кошмарно изостанало в това отношение и изобщо думите Първа помощ се срещат на 1-2 места, при това далеч не ясно регламентирани.
    Много през редовете четеш. Написал съм ясно, че който иска, съвсем правомерно използва приетите в Европа практики. Ние така правим. Който иска да търси под вола теле...

... HSE на обектите са като Гестапо, при най малко провинение уволняват и/или не изплащат обезщетения така че с желязна дисциплина -няма жертви.
    Като цитирате Health and Safety Executive защо по внимателно не прочетете изискванията им за обучение за оказване на Първа помощ на работното място. Кой, как и кога се обучава и кой, как и кога го обучава? И по конкретно бихте ли ми посочили тази препоръка от къде е заимствана, защото според мен сериозно противоречи на приетите в страните за които говорите практики:

...
    Не бих препоръчал пипане на пострадал, защото не знаем какви са невидимите увреждания
    Интереса ми е чисто професионален и ще бъда благодарен да се запозная с документа на който се позовава това твърдение.
    [/QUOTE]

Не можем да помогнем с неща които не можем да направим. А какво можем, нека да помислим преди да пишем.
    Тук сте абсолютно прав. Точно поради това обучението за оказване на Първа помощ е задължително. За да не се налага да правим неща които не можем или да не направим неща, които е трябвало да можем.

Цитат Мнение на Венцислав Петров Преглед на публикациите
    Това е така Венци на теория. На практика (по мои лични наблюдения, не претендирам за обективност) приказката "гарван гарвано око не вади" е в пълна сила и не знам за случай в България в който лекар да е понесъл отговорност за действията или бездействията си при оказване на помощ на пострадал извън работната си среда.
    Последно редактиран от icerunner ; 15-03-13 в 22:05
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

Място
    По света...
    Публикации
    5,023
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    22

Сашо, Извинявай за тона но и ти четеш между редовете, България не е Европа, в България няма закона уреждаш в детайли Първата Помощ и евентуалните последствия, позитивни и/или негативни, няма закон за Добрия Самарянин в БГ както и няма закон за НЕоказване на Първа Помощ, независимо какво пише в Уикипедия, преди малко прегледах НПК отново... Ти си тренираш Първа Помощ хубаво но нека и други като нас имат мнения и опит различни от твоя. Нужно е да знаем с какво се захващаме преди да се захванем, защото всеки човек го е страх от непознатото, какво непознато нещо може да ти се случи ако опиташ да помогнеш, независимо дали успешно или неуспешна помощ се е оказало, най-често непознатото го приемаме като риск, риск с негаивни последици, с позитивите всеки може да живее но с негативи от рода на съдебни дела, гневни роднини кълнящи те че си им погубил родата или киснене в полиции и съдълища, ходене да даваш показания, задължения за свидетелстване... ако имаш бизнес или личен живот и планове всичко може да иде у ряката само защото си опитал да правиш 1ва помощ и всичко е свършило не до там добре... имаме право да се стревожим и на какво ти прилича темата сигурно е точно на това на което трябва, на неясна материя която се опитаме да изясним, ако имаш конкретни закони правила заповеди документи предписания и т.н. моля те цитирай до тогава и ти като нас си лансираш личните виждания и не се обиждай ако нашите са различни от твоето, истината е една само когато всички я виждат по един и същи начин, черно на бяло...
    Бъдете живи и здрави

| Модератор |
    Място
    Публикации
    3,036
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    24

Да беше ми отговорил по същество, ама ти.....
    Цитат Мнение на icerunner Преглед на публикациите
    Венци, извинявай, че ти вадя 3 думи от контекста, но те са изключително важни и представляват основния проблем в неразбирането. Това е много широка заблуда и именно тя става повод много хора да разглеждат Първата помощ като олекотена, непълна и недефинирана част от Спешната медицинска помощ. Всъщност Първата помощ е строго регламентирана дисциплина с ясни и точни, приети от съответните отговорни институции правила. Да, в България законодателството е кошмарно изостанало в това отношение и изобщо думите Първа помощ се срещат на 1-2 места, при това далеч не ясно регламентирани. Но това не е повод за притеснение, нито за различно отношение към Първата помощ от нас, тъй като, както знаем, за всичко, което не е регламентирано в нашето законодателство се използва Европейското такова. Така, че на който му е важно да се занимава с първа помощ - има си достатъчно добра регламентация по въпроса. На който му се занимава със законодателство - ето му поле за изява. Аз не съм от вторите.
    Много през редовете четеш. Написал съм ясно, че който иска, съвсем правомерно използва приетите в Европа практики. Ние така правим. Който иска да търси под вола теле....
    Цитирам по-горни пост с молба (отново) да ми обясниш какво си искал да кажеш. Не през ред, в два последователни реда. Не те разбирам? Би ли пояснил?

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на Pacific Преглед на публикациите
    Да беше ми отговорил по същество, ама ти.....

Цитирам по-горни пост с молба (отново) да ми обясниш какво си искал да кажеш. Не през ред, в два последователни реда. Не те разбирам? Би ли пояснил?
    Жоро, това което казвам (и не виждам с какво противоречи на твоите наблюдения) е, че в България (почти) липсва нормативна уредба, но в Европа такава има и всеки в България може да я използва.

Всъщност първи това направиха някои западни фирми, които си пренесоха това заедно с останалия модел на работа.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

Място
    По света...
    Публикации
    5,023
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    22

Жоро, това което казвам (и не виждам с какво противоречи на твоите наблюдения) е, че в България (почти) липсва нормативна уредба, но в Европа такава има и всеки в България може да я използва.

Всъщност първи това направиха някои западни фирми, които си пренесоха това заедно с останалия модел на работа.
    ОК добре, а какво ще се случи със служител на западна фирма, която 99% в БГ е с БГ юридическо лице и някой е назначен и обучен за първа помощ, има инцидент, първата помощ е упълномощен от фирмата и разбира се на него се разчита докато чака екипа повикан от 112 да дойде да оказва помощ, нещастието става, помоща е неуспешна, човека си отива, според теб фирмата дали ще му признае времето по разпити, показания, недай боже и под следствие или ще го уволни и просто ще каже ами всичко си е твоя вина, ние само ти дадохме пари за курс хайде чао и се оправяй сам и ако не дойдеш още 1-2 пъти на работа ще те уволним за по-лесно, по-чисто и да не раздухваме лоши новини за името на фирмата по медиите, познай дали има закон или каквото и да е било което да защити човека опитал се да помогне... и не успял, примерно... аз съм убеден в развитието на подобен казус, дори и в чужбина имам приятели за нещастие изпадали в подобни ситуации... за това и говорим по-горе, че ясно осъзнаваме рисковете при кофти развръзка на ситуация с първа помощ, освен ако някой не обясни закони правила начини за автоматинчно отпадане на вина при оказване на първа помощ, ситуацията ще си остане същата, масов страх от намеса, особено ако свидетеля е медик, тогава риска е дори по-голям, особено ако осъзнава шанса примерно за успешна помощ...
    Бъдете живи и здрави

eager е офлайн Утвърден участник | СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    308
    Точки (при гласуване)
    11

Вижте, все още никой никого в България не е задължил да оказва първа помощ. Има едно витиевато изречение по въпроса в ЗДП и толкова. Оттам нататък е въпрос на личен избор. Ако някой иска да се научи как се прави, за да може да помогне на себе си, на близките си или на непознат в нужда - учи се. Ако не - не. Ако се е научил и го е направил, никой в България не може да го осъди, просто защото закон по въпроса няма, а ако се използва европейското законодателство - то е в полза на прилагането на правилните мерки за ПП. Всъщност е много по-елементарно, отколкото понякога изглежда. Мога само да се надявам, че с времето все повече тези практики ще навлизат тук, защото за десетките курсове, които съм провела до момента, един не е минал, без хората да възкликнат: "Това всъщност са много важни неща, защо не се учат навсякъде?!"

До колегата Жоро Байкушев, който пише:
    "Ама точно вие сте човекът който може да ни разкаже повече, това доброволческа организация ли е или начин на препечелване на малко пари ? Аз съм строител, строя болници и високо строителство от САЩ до Англия, имам пет шофьорски книжки като само в Дубай/Абу Даби съм карал нов курс и не се учи кръво спиране или локация за счупване за разлика от 1985 в БГ. Строителството е високо рискова дейност"

- Честно казано, изобщо не разбрах това питане, явно отправено към мен, така че моля да го изясните. Ако става дума дали аз самата се занимавам доброволно или професионално с това (израза "припечелване на малко пари" ще го подмина), отговорът е "и двете". Била съм много години член и инструктор в доброволен спасителен отряд, доброволен инструктор към БЧК, работя и като платен инструктор. Ако пък питате къде е мястото на първата помощ в конкретна високорискова професия като вашата, това е вече доста по-специализиран въпрос, който не виждам как можем да изясним тук. Между другото, "локация за счупване" е интересен термин. Но да оставим това настрана; нали разбирате, че в повечето сфери от живота силните кръвотечения и счупванията са доста по-често срещан случай от падането от 500 м? Затова и се учи първа помощ. Има основа, която хората в развитите страни отдавна са разбрали, че е добре да я знаят и умеят колкото може по-голяма част от населението, а всеки, който си има специална нужда от специални обучения, си ги провежда допълнително. Що се отнася до пътищата по Тексас, Флорида и Близкия Изток, за които споменавате, няма страна, в която нормативът за пристигане на специализиран екип да е под 5 минути, а точно в тези 5 или 10 минути (или 40-50 в други страни) е решаващата роля на първата помощ.

| Модератор |
    Място
    Публикации
    3,036
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    24

С нищо не противоречи. Просто не ми беше ясно. Опит се опитвам да почерпя, ти си мислиш друго В България ЛИПСВА нормативна уредба. Ако "почти" , за теб е една Наредба, то ти си прав. Но, в някои други европески държави е горе-долу същото положение. В други, има текстове в Гражданските им закони (Civil Law) или в Наказателните (Criminal Law), които, индиректно, подсказват какво може/трябва да се прави в подобни ситуации. Както вече казах, в някои страни, бездействието се наказва с до 5г. (по спомен). А тук, като знам как се творят законите, се питам дали не е ли по-добре, че няма подобен?

Място
    София
    Публикации
    264
    Точки (при гласуване)
    12

http://btvnews.bg/bulgaria/obshtestv...-po-chudo.html
    Човекът лека му пръст миналата седмица почина,не от инсулта,а от бронхопневмония,която е развил докато са го заливали със студена вода да изтрезнее.
    Тома Томов
    Вече с Kia Sportage.

Страница 2 от 3 ПървиПърви 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Частна спешна помощ.
    От vilka1 във форум Медицина, лечение и лекарства
    Отговори: 38
    Последно мнение: 20-08-10, 20:55

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове