Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    Благодаря Ви. Ние курсове за оказване на Първа помощ провеждаме отдавна, но не сме провеждали такъв за членове на OFFRoad-Bulgaria, а ни струва, че не е лоша идея
    За добро или лошо обаче нямаме право, нямаме възможност и нямаме желание да правим такива за спешна медицина. Надявам се изясняване на разликата не е необходимо, но ако се налага ще я опиша подробно.
    Колкото до това какви "илачи" бих намерил в спешната чанта в СМП, явно четете всички теми които съм пуснал днес, но не достатъчно внимателно и смесвате информацията. А това, че във възможен отговор се съдържат някакви таблетки (даже май не съм уточнявал, че са таблетки), надявам се не води до мнението, че това е верния отговор.

    И последно, само, ако го приемете добронамерено, надявам се : Какво означава мнемоничното правило ABC споменахте по-горе. Какво означава популярното разширение Dr'sABC?
    Едно и също е,само че за по-широка употреба....все пак хамериканците не си казват занаята.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #17
      От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

      Последния от трите въпроса които зададох предизвика малко по-слаб интерес, но не и за мен. Интереса ми е засилен от резултатите. Правилата в съвременната Първа помощ са точно толкова еднозначно определени и тук, но отговорите са доста различни. Освен това с явно предимство в резултата е грешен отговор.
      Пак колегата _kalata_ (подозрителен ми става, трябва да се запознаем ) е посочил верния отговор. Немедицинско лице не може да дава каквито и да било медикаменти при оказване на първа помощ. Причината за това е ясна - почти всички медикаменти имат сложна схема от действия и странични ефекти, които лекарите изучават с години във ВУЗ за да придобият знанията необходими за прилагането им. Банален пример е Аналгина, към който редица хора са алергични и последствията от "безобидната" му употреба могат да бъдат фатални. Накратко казано един доктор може да си позволи да сбърка с хапчето и ако оплеска нещата после в повечето случаи може да ги оправи. Човек без необходимото образование, независимо дали е изкарал курс по Първа помощ или не, няма необходимите знания да оправи нещата, след като ги оплеска.

      Оказващия първа помощ може само да помогне на пострадалия да приеме необходимите му медикаменти, които сам нуждаещия се има, знае как и колко да приеме.

      Има единични и строго регламентирани изключения, но те се броят на пръсти - напр. при явни симптоми за инфаркт, в някои Европейски държави се препоръчва даването на Аспирин. Също така е допустимо даването на Активен въглен при съмнения за погълнати отрови. Горе-долу с това се изчерпват правомощията за използване на медикаменти. Всичко останало е извън първата помощ и касае изключително лична отговорност. За да отговоря предварително на очакван въпрос - не казвам, че не можете да дадете аналгетик на детето си за висока температура, нито, че някой ще ви съди, ако се опитате да спасите живота на приятел с Урбазона, който имате в собствената си аптечка. Казвам, че това е категорично извън правилата за оказване на Първа помощ, които е добре всеки да познава. Някой горе хубаво беше казал "стига да не е адвокат", но реално е достатъчно близък на пострадалия да е виждал адвокат по телевизията....
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #18
        От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

        Др Михов е прав за парентералнотонприложение на спешните лекарства, немедиците имат две опции пер ос и зад ос. На обезводнен човек вена трудно се лови от неопитен човек, а и в пустоща няма винаги под ръка ИВ и Рингер, на повръщащ човек каквито хапчета и сиропи да дадеш, нулев ефект ако повърне веднага, дори по-лошо... всеки си знае за себе си, аз лично предпочитам да имам повече от колкото минималното за една аптечка, дъщеря ми преди години в провинцията претърпя хирургична интервенция с мое осветление и с моя лупа за добро виждане и с мой локален анестетик... за близките си всеки си решава сам...
        Едън въпрос, хубав истински турникет има ли в БГ и колко струва?
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #19
          От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          Др Михов е прав за парентералнотонприложение на спешните .....
          Колеги, успокойте се. Тези думички звучат достатъчно авторитетно и без да ги сливате по няколко накуп. А въпроса беше ясно поставен и НЕ касае спешната медицина. Убеден съм, че интерес във форума би имало и към нея, стига да има кой да пише.

          П.С. Хубави турникети в България има. Купуваме си ги от UK или USA. Не струват кой знае колко много.
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #20
            От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

            Др Михов, моля пишете, че да не ставам аз смешен бившия ветеринар

            Шегата на страна, Сашо защо не пуснеш подходяща анкета в която да чуем и за спешната медицина, освен Др Михов май има и доста други опитни които има какво да кажат?

            П.С. сливам в бързината с моите криви пръсти, моля за извинение
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #21
              От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

              То няма голяма разлика между ветеринарията и хуманната(предвид чипа и материала),но другото е важно.Къде е разликата между първа,спешна и неотложна помощ.Кой я констатира и дефинира,кога и как.Самото заглавие на темата-пострадал?,оказване на първа помощ и медикаменти-все неопределености и хипотези.От какво е пострадал-от препиване,преяждане,слънчев удар....
              Не бива да се забравя,че човешкия организъм има огромни компенсаторни механизми за противодействие,повечето остри състояния(заболявания) водят до самоограничаване и всяка хуманна и нехуманна намеса може да влоши нещата.
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #22
                тежки алергични реакции към лекарства (алергичен шок) са рядкост и обикновено хората знаят към кои са алергични. лекарства като аналгин, парацетамол, нурофен, аспирин, бусколизин, но-шпа, че дори и аулин нямат и заслужаващи сериозно внимание нежелани ефекти и взаимодействия и при необходимост аз бих ги дал и на непознат човек. И още за алергиите - не е лошо винаги да се носи един флакон солу-медрол (обръзам внимание, НЕ депо-медрол) 40мг и разбира се спринцовка 2мл с игла, това нещо е познатият от преди урбазон и в някои случаи може да спаси живот, почти всеки пчелар си носи едно такова в джоба.

                относно отг.2 - при твърдите лекарствени форми (разбирай таблетки и капсули), срокът на годност е силно приблизителен, определя се с разни ускорени тестове при високи температури и обикновено (неофициално) могат да се приемат още поне 3-4 месеца след изтичане срока им на годност, поне аз така правя , работя в аптека, чакам да бракуваме нещо което би ми било полезно и си го вземам без пари
                Течните и полутечните (повечето кремове) лекарства обаче по принцип нямат особено дълъг срок на годност, а след отваряне става още по-къс.
                Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 25-03-13, 08:04.
                нема начин да нема начин
                Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
                LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X