Резултати от Анкетата: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

Гласоподаватели
51. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Единствено и само такива, които се продават без рецепта.

1 1.96%
  • Единствено и само такива, които са в срок на годност и съм добре запознат с показанията и дозировките им.

26 50.98%
  • Единствено и само такива, които пострадалия сам има или ме помоли да му донеса и помогна да вземе и сам знае кога, колко и как да приеме.

17 33.33%
  • Леки обезболяващи като Аналгин, Парацетамол или Бусколизин например.

7 13.73%
Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 22

Тема: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

По подразбиране Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

Моля, изберете един верен отговор и го маркирайте. Коментар по темата ще пусна след изтичане на анкетата.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

Място
    София- Мировяне
    Публикации
    1,618
    Точки (при гласуване)
    16

По подразбиране От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

Все пак решаващо за преценката е конкретната ситуация. "Пострадал" е твърде общо понятие. Диабетик, хипертоник, наркоман...или пострадал при ПТП...или пожар...или...

Jimi е офлайн
    Явор Мичев
    Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Букурещ
    Публикации
    3,493
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    24

По подразбиране От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

Много подвеждащ въпрос. Отговора е 2... само да не лекуваш адвокат.
    Много ми е интересно, ако пострадалия е в безсъзнание, как точно да каже как да го лекувам.
    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
    Drag Grand Canyon Daily
    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
    LZ1JYM

Място
    Бургас
    Публикации
    4,509
    Точки (при гласуване)
    25

Ако влака му е минал през бедрата и краката са му отделени от тялото ще му дам аспирин да не го боли главата....що за въпрос?
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на Джамбазов Преглед на публикациите
    Ако влака му е минал през бедрата и краката са му отделени от тялото ще му дам аспирин да не го боли главата....що за въпрос?
    Митко, въпроса е точно толкова общ, колкото е написано. Не за конкретно състояние, а изобщо какви медикаменти Ти имаш право да дадеш на пострадал по твоя преценка, оказвайки му Първа помощ? И отговора не отразява личното ми мнение, а еднозначно възприети правила.

Надявам се никой да не остане с впечатление, че го изпитвам. Интересувам се живо от получените отговори и не случайно съм подбрал тези въпроси.

П.С. Отнася се и към въпроса на Цвета.

Публикации
    1,204
    Точки (при гласуване)
    12

Единствено и само такива, които пострадалия сам има или ме помоли да му донеса и помогна да вземе и сам знае кога, колко и как да приеме.

Място
    Раднево
    Публикации
    2,408
    Точки (при гласуване)
    15

Пак не мога да маркирам нито един отговор,защото такъв няма верен.

Публикации
    3,931
    Точки (при гласуване)
    18

отг. 1 - За две седмици ми свалиха четири мъдреца, познайте аналгитиците без рецепта дали помагат.
    отг. 2 - А ако не е в срок на годност и сме на зор? В интерес на истината знаете ли как и кога се появява срока на годност на лекарствата?
    отг. 3 - Ако иска морфин?
    отг. 4 - Ако леките обезболяващи не помагат, както в т.1? Нали сте наясно, че не мога да пия Аулин примерно по 3 пъти на ден в продължение на 2 седмици?

s_s1 е офлайн
    Светослав Генчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |
    Място
    с. Стража до гр. Търговище
    Публикации
    8,383
    Точки (при гласуване)
    29

От какво е пострадал?

Повечето лекарства извън срок на годност са годни.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Публикации
    659
    Точки (при гласуване)
    10

Лично мнение,но неспециалист не би трябвало да дава никакъв медикамент,щото не знае непоносимоста на пострадалия,към лекарства и евентуални алергии!! Та вероятноста е по скоро да попречи,говоря за непознат човек,жена ми знам какво пие,и какво и е противопоказно!!

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на mihov_1969 Преглед на публикациите
    Пак не мога да маркирам нито един отговор,защото такъв няма верен.
    Смятам е ясно, че за Вас като лекар верните отговори не се съдържат в изброените

Място
    Плевен/София
    Публикации
    3,635
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    16

На отровен с метилов алкохол бих дал спирт 95%... Преди 10 дена го научих от старшата сестра в Токсикология, когато я помолих за малко спирт за спиртника...
    Понякога се научават неща трайно и ненадейно.
    Бъдете живи и здрави!

Място
    Раднево
    Публикации
    2,408
    Точки (при гласуване)
    15

Цитат Мнение на icerunner Преглед на публикациите
    Смятам е ясно, че за Вас като лекар верните отговори не се съдържат в изброените
    Щото ще провеждате някакви курсове...,Ви съветвам да отидете в близкия Спешен център по медицина(единствено оторизирано,овластено и легитимно място за спешна мед.помощ) и надникнете в една спешна чанта.Ако намериш някоя таблетна форма на илач...ела и ми се обади.Спешната медицина работи изключително с парентерално прилагани лекарствени средства в рубриката D-drugs,това което следва след A,B,C....които по рано цитирах.
    П.П.Така,че аналгина и парацетамола са за сутринта при главоболие от много четене на мед.книги.

Място
    Раднево
    Публикации
    2,408
    Точки (при гласуване)
    15

Цитат Мнение на p-pleven Преглед на публикациите
    На отровен с метилов алкохол бих дал спирт 95%... Преди 10 дена го научих от старшата сестра в Токсикология, когато я помолих за малко спирт за спиртника...
    Понякога се научават неща трайно и ненадейно.
    Това е известно отдавна на науката и практиката.В Русия има и инфузионни разтвори от 5% воден разтвор на етанол....по разбираеми културални и цивилизационни причини.Ролята на етанола в ензимните системи на черния дроб е тази че той измества от там конкурентно метанола.Този афинитет на алкохолдехидрогеназата към етанол за сметка на метанол,спасява дроба ,мозъка и очите.
    Тъй като в България няма от къде да се намери този разтвор се препоръчва употреба на качествен концентриран алкохол най-вече винени дестилати(коняци,виняци и др.)

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на mihov_1969 Преглед на публикациите
    Щото ще провеждате някакви курсове...,Ви съветвам да отидете в близкия Спешен център по медицина(единствено оторизирано,овластено и легитимно място за спешна мед.помощ) и надникнете в една спешна чанта.Ако намериш някоя таблетна форма на илач...ела и ми се обади.Спешната медицина работи изключително с парентерално прилагани лекарствени средства в рубриката D-drugs,това което следва след A,B,C....които по рано цитирах.
    П.П.Така,че аналгина и парацетамола са за сутринта при главоболие от много четене на мед.книги.
    Благодаря Ви. Ние курсове за оказване на Първа помощ провеждаме отдавна, но не сме провеждали такъв за членове на OFFRoad-Bulgaria, а ни струва, че не е лоша идея
    За добро или лошо обаче нямаме право, нямаме възможност и нямаме желание да правим такива за спешна медицина. Надявам се изясняване на разликата не е необходимо, но ако се налага ще я опиша подробно.
    Колкото до това какви "илачи" бих намерил в спешната чанта в СМП, явно четете всички теми които съм пуснал днес, но не достатъчно внимателно и смесвате информацията. А това, че във възможен отговор се съдържат някакви таблетки (даже май не съм уточнявал, че са таблетки), надявам се не води до мнението, че това е верния отговор.

И последно, само, ако го приемете добронамерено, надявам се : Какво означава мнемоничното правило ABC споменахте по-горе. Какво означава популярното разширение Dr'sABC?

Място
    Раднево
    Публикации
    2,408
    Точки (при гласуване)
    15

Цитат Мнение на icerunner Преглед на публикациите
    Благодаря Ви. Ние курсове за оказване на Първа помощ провеждаме отдавна, но не сме провеждали такъв за членове на OFFRoad-Bulgaria, а ни струва, че не е лоша идея
    За добро или лошо обаче нямаме право, нямаме възможност и нямаме желание да правим такива за спешна медицина. Надявам се изясняване на разликата не е необходимо, но ако се налага ще я опиша подробно.
    Колкото до това какви "илачи" бих намерил в спешната чанта в СМП, явно четете всички теми които съм пуснал днес, но не достатъчно внимателно и смесвате информацията. А това, че във възможен отговор се съдържат някакви таблетки (даже май не съм уточнявал, че са таблетки), надявам се не води до мнението, че това е верния отговор.

И последно, само, ако го приемете добронамерено, надявам се : Какво означава мнемоничното правило ABC споменахте по-горе. Какво означава популярното разширение Dr'sABC?
    Едно и също е,само че за по-широка употреба....все пак хамериканците не си казват занаята.

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Последния от трите въпроса които зададох предизвика малко по-слаб интерес, но не и за мен. Интереса ми е засилен от резултатите. Правилата в съвременната Първа помощ са точно толкова еднозначно определени и тук, но отговорите са доста различни. Освен това с явно предимство в резултата е грешен отговор.
    Пак колегата _kalata_ (подозрителен ми става, трябва да се запознаем ) е посочил верния отговор. Немедицинско лице не може да дава каквито и да било медикаменти при оказване на първа помощ. Причината за това е ясна - почти всички медикаменти имат сложна схема от действия и странични ефекти, които лекарите изучават с години във ВУЗ за да придобият знанията необходими за прилагането им. Банален пример е Аналгина, към който редица хора са алергични и последствията от "безобидната" му употреба могат да бъдат фатални. Накратко казано един доктор може да си позволи да сбърка с хапчето и ако оплеска нещата после в повечето случаи може да ги оправи. Човек без необходимото образование, независимо дали е изкарал курс по Първа помощ или не, няма необходимите знания да оправи нещата, след като ги оплеска.

Оказващия първа помощ може само да помогне на пострадалия да приеме необходимите му медикаменти, които сам нуждаещия се има, знае как и колко да приеме.

Има единични и строго регламентирани изключения, но те се броят на пръсти - напр. при явни симптоми за инфаркт, в някои Европейски държави се препоръчва даването на Аспирин. Също така е допустимо даването на Активен въглен при съмнения за погълнати отрови. Горе-долу с това се изчерпват правомощията за използване на медикаменти. Всичко останало е извън първата помощ и касае изключително лична отговорност. За да отговоря предварително на очакван въпрос - не казвам, че не можете да дадете аналгетик на детето си за висока температура, нито, че някой ще ви съди, ако се опитате да спасите живота на приятел с Урбазона, който имате в собствената си аптечка. Казвам, че това е категорично извън правилата за оказване на Първа помощ, които е добре всеки да познава. Някой горе хубаво беше казал "стига да не е адвокат", но реално е достатъчно близък на пострадалия да е виждал адвокат по телевизията....

Място
    По света...
    Публикации
    5,023
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    22

Др Михов е прав за парентералнотонприложение на спешните лекарства, немедиците имат две опции пер ос и зад ос. На обезводнен човек вена трудно се лови от неопитен човек, а и в пустоща няма винаги под ръка ИВ и Рингер, на повръщащ човек каквито хапчета и сиропи да дадеш, нулев ефект ако повърне веднага, дори по-лошо... всеки си знае за себе си, аз лично предпочитам да имам повече от колкото минималното за една аптечка, дъщеря ми преди години в провинцията претърпя хирургична интервенция с мое осветление и с моя лупа за добро виждане и с мой локален анестетик... за близките си всеки си решава сам...
    Едън въпрос, хубав истински турникет има ли в БГ и колко струва?
    Бъдете живи и здрави

| Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на BatGeorgeone Преглед на публикациите
    Др Михов е прав за парентералнотонприложение на спешните .....
    Колеги, успокойте се. Тези думички звучат достатъчно авторитетно и без да ги сливате по няколко накуп. А въпроса беше ясно поставен и НЕ касае спешната медицина. Убеден съм, че интерес във форума би имало и към нея, стига да има кой да пише.

П.С. Хубави турникети в България има. Купуваме си ги от UK или USA. Не струват кой знае колко много.

Място
    По света...
    Публикации
    5,023
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    22

Др Михов, моля пишете, че да не ставам аз смешен бившия ветеринар

Шегата на страна, Сашо защо не пуснеш подходяща анкета в която да чуем и за спешната медицина, освен Др Михов май има и доста други опитни които има какво да кажат?

П.С. сливам в бързината с моите криви пръсти, моля за извинение
    Бъдете живи и здрави

Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Отговори: 0
    Последно мнение: 29-03-12, 20:58
  2. Правила при оказване на първа помощ.
    От Венцислав Петров във форум Спешна помощ, аптечки и медикаменти
    Отговори: 35
    Последно мнение: 17-03-12, 23:33
  3. Отговори: 0
    Последно мнение: 20-03-09, 20:54