Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

    Моля, изберете един верен отговор и го маркирайте. Коментар по темата ще пусна след изтичане на анкетата.
    51
    Единствено и само такива, които се продават без рецепта.
    1.96%
    1
    Единствено и само такива, които са в срок на годност и съм добре запознат с показанията и дозировките им.
    50.98%
    26
    Единствено и само такива, които пострадалия сам има или ме помоли да му донеса и помогна да вземе и сам знае кога, колко и как да приеме.
    33.33%
    17
    Леки обезболяващи като Аналгин, Парацетамол или Бусколизин например.
    13.73%
    7

    Анкетата е изтекла.

    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

  • #2
    От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

    Все пак решаващо за преценката е конкретната ситуация. "Пострадал" е твърде общо понятие. Диабетик, хипертоник, наркоман...или пострадал при ПТП...или пожар...или...

    Коментар


    • #3
      От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

      Много подвеждащ въпрос. Отговора е 2... само да не лекуваш адвокат.
      Много ми е интересно, ако пострадалия е в безсъзнание, как точно да каже как да го лекувам.
      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
      Drag Grand Canyon Daily
      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
      LZ1JYM

      Коментар


      • #4
        От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

        Ако влака му е минал през бедрата и краката са му отделени от тялото ще му дам аспирин да не го боли главата....що за въпрос?
        "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

        Коментар


        • #5
          От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

          Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
          Ако влака му е минал през бедрата и краката са му отделени от тялото ще му дам аспирин да не го боли главата....що за въпрос?
          Митко, въпроса е точно толкова общ, колкото е написано. Не за конкретно състояние, а изобщо какви медикаменти Ти имаш право да дадеш на пострадал по твоя преценка, оказвайки му Първа помощ? И отговора не отразява личното ми мнение, а еднозначно възприети правила.

          Надявам се никой да не остане с впечатление, че го изпитвам. Интересувам се живо от получените отговори и не случайно съм подбрал тези въпроси.

          П.С. Отнася се и към въпроса на Цвета.
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #6
            От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

            Единствено и само такива, които пострадалия сам има или ме помоли да му донеса и помогна да вземе и сам знае кога, колко и как да приеме.







            Коментар


            • #7
              От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

              Пак не мога да маркирам нито един отговор,защото такъв няма верен.
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #8
                От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                отг. 1 - За две седмици ми свалиха четири мъдреца, познайте аналгитиците без рецепта дали помагат.
                отг. 2 - А ако не е в срок на годност и сме на зор? В интерес на истината знаете ли как и кога се появява срока на годност на лекарствата?
                отг. 3 - Ако иска морфин?
                отг. 4 - Ако леките обезболяващи не помагат, както в т.1? Нали сте наясно, че не мога да пия Аулин примерно по 3 пъти на ден в продължение на 2 седмици?
                If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                Коментар


                • #9
                  От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                  От какво е пострадал?

                  Повечето лекарства извън срок на годност са годни.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                    Лично мнение,но неспециалист не би трябвало да дава никакъв медикамент,щото не знае непоносимоста на пострадалия,към лекарства и евентуални алергии!! Та вероятноста е по скоро да попречи,говоря за непознат човек,жена ми знам какво пие,и какво и е противопоказно!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                      Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                      Пак не мога да маркирам нито един отговор,защото такъв няма верен.
                      Смятам е ясно, че за Вас като лекар верните отговори не се съдържат в изброените
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                        На отровен с метилов алкохол бих дал спирт 95%... Преди 10 дена го научих от старшата сестра в Токсикология, когато я помолих за малко спирт за спиртника...
                        Понякога се научават неща трайно и ненадейно.
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                          Смятам е ясно, че за Вас като лекар верните отговори не се съдържат в изброените
                          Щото ще провеждате някакви курсове...,Ви съветвам да отидете в близкия Спешен център по медицина(единствено оторизирано,овластено и легитимно място за спешна мед.помощ) и надникнете в една спешна чанта.Ако намериш някоя таблетна форма на илач...ела и ми се обади.Спешната медицина работи изключително с парентерално прилагани лекарствени средства в рубриката D-drugs,това което следва след A,B,C....които по рано цитирах.
                          П.П.Така,че аналгина и парацетамола са за сутринта при главоболие от много четене на мед.книги.
                          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                            На отровен с метилов алкохол бих дал спирт 95%... Преди 10 дена го научих от старшата сестра в Токсикология, когато я помолих за малко спирт за спиртника...
                            Понякога се научават неща трайно и ненадейно.
                            Това е известно отдавна на науката и практиката.В Русия има и инфузионни разтвори от 5% воден разтвор на етанол....по разбираеми културални и цивилизационни причини.Ролята на етанола в ензимните системи на черния дроб е тази че той измества от там конкурентно метанола.Този афинитет на алкохолдехидрогеназата към етанол за сметка на метанол,спасява дроба ,мозъка и очите.
                            Тъй като в България няма от къде да се намери този разтвор се препоръчва употреба на качествен концентриран алкохол най-вече винени дестилати(коняци,виняци и др.)
                            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какви медикаменти може да дадете на пострадал при оказване на Първа помощ?

                              Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                              Щото ще провеждате някакви курсове...,Ви съветвам да отидете в близкия Спешен център по медицина(единствено оторизирано,овластено и легитимно място за спешна мед.помощ) и надникнете в една спешна чанта.Ако намериш някоя таблетна форма на илач...ела и ми се обади.Спешната медицина работи изключително с парентерално прилагани лекарствени средства в рубриката D-drugs,това което следва след A,B,C....които по рано цитирах.
                              П.П.Така,че аналгина и парацетамола са за сутринта при главоболие от много четене на мед.книги.
                              Благодаря Ви. Ние курсове за оказване на Първа помощ провеждаме отдавна, но не сме провеждали такъв за членове на OFFRoad-Bulgaria, а ни струва, че не е лоша идея
                              За добро или лошо обаче нямаме право, нямаме възможност и нямаме желание да правим такива за спешна медицина. Надявам се изясняване на разликата не е необходимо, но ако се налага ще я опиша подробно.
                              Колкото до това какви "илачи" бих намерил в спешната чанта в СМП, явно четете всички теми които съм пуснал днес, но не достатъчно внимателно и смесвате информацията. А това, че във възможен отговор се съдържат някакви таблетки (даже май не съм уточнявал, че са таблетки), надявам се не води до мнението, че това е верния отговор.

                              И последно, само, ако го приемете добронамерено, надявам се : Какво означава мнемоничното правило ABC споменахте по-горе. Какво означава популярното разширение Dr'sABC?
                              Technical Rescue Direct - life lies in courage
                              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X