Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    Пак същия колега е цитирал верния отговор. Е, не е единствен разбира се. Отново, както и в другата тема два отговора си поделят почти по равно резултата от гласуването. По горе - пост #9, колегата Стефан Шопов е обяснил доста добре за "глътнатия" език, а друг колега в следващия пост е добавил обяснение на проблема със запушването на дихателните пътища. Затова повече за "грешния" отговор не е необходимо да пиша.

    Колкото до мерките за човек в безсъзнание - отново има ясен и точен алгоритъм за действие.

    1. Оценка на риска, осигуряване на безопасност - обща мярка, ако някой обича мнемоничните правила е обърнал внимание на написаното от доктор Михов ABC, a популярното разширение Dr'sABC, за което споменах аз символизира точно това Danger, Response, Shout, Airways, Breathing, Circulation.

    2. Проверка за съзнание - внимателно разтърсване, запитване за името.

    3. Извикване за помощ от околните - това не е обаждане на 112, а повикване на свидетел на инцидента за помощ. Ако има такъв, той може да се обади веднага на 112, ако не, обаждането става на по-късен етап, след определени неотложни животоспасяващи мерки.

    4. Осигуряване на проходимост на дихателните пътища, чрез внимателно отвеждане на главата на пострадалия назад и повдигане на брадичката му нагоре. Отвеждането става с ръка на челото и брадата на пострадалия, като се внимава натиска да е точно на костта на брадичката, а не по ниско.

    5. Проверка за наличие на нормално дишане до 10 сек. (слушане и усещане с ухо върху носа на пострадалия и едновременно с това следене с поглед за движение на гърдите).

    ако пострадалия диша (разглеждания случай)

    6. Поставяме пострадалия в Стабилно Странично Положение (позата, както и техниката за обръщане на пострадалия също са специфични и точно регламентирани). Отново се обръща внимание на проходимостта на дихателните пътища и позицията на главата.

    7. Проверяваме отново дали пострадалия диша.

    8. Завиваме пострадалия със спасително фолио, одеяло или дреха.

    9. Обаждаме се на тел. 112, ако това все още не е направено от помощник.

    10. Непрекъснат контрол за дишане на пострадалия.
    Много точно и систематично!Бих добавил-проверка на циркулацията(пулс),наличие на видими наранявания,кръвотечения,телесни течности от естествени отвори,преценка на съзнанието,адекватност и т.н.
    Другите неща на които е нужно да се акцентира в евентуален курс, е обучение за направа на превръзки,имобилизации,носилки,заслони с подръчни материали и при екстремални условия и т.н.Обаждането на 112 се подразбира ,но първите 10 минути са най-важни.Не случайно Европа наля първите пари по програма ФАР за спешните центрове и реанимобилите,но както става в България винаги......със стари к...и ,нов бардак не става.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #17
      От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
      Благодаря Ви за отговора колега, може би се е отнасял за другия въпрос свързан с мерките при силно кръвотечение?
      Моля, преместете постинга на правилното място.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #18
        От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

        Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
        Пак същия колега е цитирал верния отговор. Е, не е единствен разбира се. Отново, както и в другата тема два отговора си поделят почти по равно резултата от гласуването. По горе - пост #9, колегата Стефан Шопов е обяснил доста добре за "глътнатия" език, а друг колега в следващия пост е добавил обяснение на проблема със запушването на дихателните пътища. Затова повече за "грешния" отговор не е необходимо да пиша.

        Колкото до мерките за човек в безсъзнание - отново има ясен и точен алгоритъм за действие.

        1. Оценка на риска, осигуряване на безопасност - обща мярка, ако някой обича мнемоничните правила е обърнал внимание на написаното от доктор Михов ABC, a популярното разширение Dr'sABC, за което споменах аз символизира точно това Danger, Response, Shout, Airways, Breathing, Circulation.

        2. Проверка за съзнание - внимателно разтърсване, запитване за името.

        3. Извикване за помощ от околните - това не е обаждане на 112, а повикване на свидетел на инцидента за помощ. Ако има такъв, той може да се обади веднага на 112, ако не, обаждането става на по-късен етап, след определени неотложни животоспасяващи мерки.

        4. Осигуряване на проходимост на дихателните пътища, чрез внимателно отвеждане на главата на пострадалия назад и повдигане на брадичката му нагоре. Отвеждането става с ръка на челото и брадата на пострадалия, като се внимава натиска да е точно на костта на брадичката, а не по ниско.

        5. Проверка за наличие на нормално дишане до 10 сек. (слушане и усещане с ухо върху носа на пострадалия и едновременно с това следене с поглед за движение на гърдите).

        ако пострадалия диша (разглеждания случай)

        6. Поставяме пострадалия в Стабилно Странично Положение (позата, както и техниката за обръщане на пострадалия също са специфични и точно регламентирани). Отново се обръща внимание на проходимостта на дихателните пътища и позицията на главата.

        7. Проверяваме отново дали пострадалия диша.

        8. Завиваме пострадалия със спасително фолио, одеяло или дреха.

        9. Обаждаме се на тел. 112, ако това все още не е направено от помощник.

        10. Непрекъснат контрол за дишане на пострадалия.
        Същото го пише и в книжката, която дават БЧК, когато се явяваш на теория/ 6 часа/ и после решаваш тест.... За водачи на МПС.
        Даже и филмче пускат накрая, преди теста....
        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
        Honda Dominator 650
        088ЧЧ93979-->Борис
        0878956Ч38-->Борис

        Коментар


        • #19
          От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

          Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
          ...Бих добавил-проверка на циркулацията(пулс),наличие на видими наранявания,кръвотечения,телесни течности от естествени отвори,преценка на съзнанието,адекватност и т.н.
          Проверката за видими наранявания е задължителна. Мой пропуск в #15. В този случай се прави след т.5 и преди т.6.
          Проверка за циркулация (проверка на пулс), според издадените през 2005 г. (и осъвременени през 2010 г, без промени касаещи тази част) препоръки на ERC (Европейски Съвет по Ресусцитация - водещата в Европа структура в тази област) не се прави. Причините са: Проведено мащабно изследване показва, че в такава ситуация допусканите грешки в оценката за наличие на пулс са около 50 %. При това изследването включва медицински лица. Другата причина е, че по-голямата част от всички случаи касае сърдечно-съдов проблем и изключва възможността за нормално кръвообръщение при спряло дишане. Поради това и самият алгоритъм за реанимация не предвижда такава разлика, а след установяване липса на нормално дишане се преминава към извънгръдни притискания и дишане уста в уста, без други проверки.
          Горното касае проверка за наличие на пулс. При последващия контрол на състоянието (т.10 в гореописания алгоритъм) се препоръчва периодична проверка на честотата и качеството, както на пулса, така и на дишането и систематичното им записване.

          Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
          Другите неща на които е нужно да се акцентира в евентуален курс, е обучение за направа на превръзки,имобилизации,носилки,заслони с подръчни материали и при екстремални условия и т.н.....
          В курсовете се акцентира върху много неща, но тези които споменавате са сред основните. С изключение на заслоните при екстремни условия - те също, но в други курсове.
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • #20
            От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

            Я сега, след това огромно , като манна небесна, изобилие от теми-анкети за помощ/оцеляване кажете, как щяхте да спасите младата жена в Габрово от падналото върху нея скеле, ако беше пред очите ви.
            Ето конкретна ситуация, а не имагинерна със стъклена витрина.
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • #21
              От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

              Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
              Я сега, след това огромно , като манна небесна, изобилие от теми-анкети за помощ/оцеляване кажете, как щяхте да спасите младата жена в Габрово от падналото върху нея скеле, ако беше пред очите ви.
              Ето конкретна ситуация, а не имагинерна със стъклена витрина.
              Сега ме хванахте на тясно! Нямам никакво оправдание за некомпетентността си, но признавам - не знаех, че е паднало скеле в гр. Габрово. Явно е имало и пострадали при инцидента в гр. Габрово, а аз не знам нищо за тях. Съжалявам! Ако Вие имате информация по въпроса и мислите, че обсъждането и ще бъде от полза, моля отворете тема на правилното място и задайте въпроса си там. Аз, ако имам какво СМИСЛЕНО да напиша там, ще го направя, ако не мога да Ви отговоря СМИСЛЕНО по-скоро бих си замълчал, но както написа друг колега преди малко, тук има много други участници с опит които също биха Ви отговорили.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #22
                От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                Същото го пише и в книжката, която дават БЧК, когато се явяваш на теория/ 6 часа/ и после решаваш тест.... За водачи на МПС.
                Даже и филмче пускат накрая, преди теста....
                Да, единствения проблем там е, че структурата им е доста голяма и все още на много места курса на практика се води по лично мнение и усмотрение на лектора. Именно поради това, че у нас Първата помощ не се разглежда като отделна, добре регламентирана дисциплина много лектори са с вътрешното убеждение, че щом Земята си се върти в същата посока като преди 30 години, то и всичко което са научили за първата помощ тогава си е същото. Не много отдавна на такъв курс беше казано, че езика се закопчава за бузата с безопасна игла...

                Надявам се да не бъда разбран неправилно - нямам за цел да уронвам авторитета на тези курсове и няма причина за това. Не сме конкуренти, тъй като в Закона за движение по пътищата е еднозначно регламентирано, че курсовете за кандидат шофьори се провеждат от БЧК.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #23
                  От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                  Моля всички да ме извинят за нахлуването, но понеже аз нямам нищо общо нито с Първа помощ, нито с БЧК имам право на независимо мнение. И то е: БЧК експлоатира изкуствено създаден монопол върху организирането на курсове за Първа помощ. Това не е редно и е причина за крайно ниското ниво, съчетано с цена като за сериозен курс. Води се от различни лектори с различни идеологии, понякога противоречащи си и т.н. Редно е, този монопол, да бъде премахнат, защото няма нито една причина за съществуването му и същевременно носи сериозни негативи.

                  Така или иначе съм започнал с писането, ще си позволя и малко коментари. Защото темата е изключително сериозна от една страна, от друга забелязвам едно бъркане на понятия, което довежда до конфликти от неразбиране.

                  Първа помощ и Спешна помощ НЯМАТ НИЩО ОБЩО! Освен това, че често се случва Първата помощ да бъде преди СПЕШНАТА ПОМОЩ!

                  Отнасяйте се сериозно към ПЪРВАТА ПОМОЩ. Тя не е за медицински заведения, оборудвани доктори и прочие медицински персонал работещ в СПЕШНА ПОМОЩ. Тези хора не оказват ПЪРВА ПОМОЩ, а СПЕШНА ПОМОЩ. Първите минути в много случаи определят това дали някой ще живее и ако живее, то как. Най-добре е, всички произшествия, да се случват в градинката пред Пирогов. Понеже не винаги е така, учете Първа помощ.

                  Към колегите доктори. Докторите в голямата си част не разбират от ПЪРВА ПОМОЩ и постоянно я бъркат със СПЕШНА ПОМОЩ. Те могат и постоянно мислят за СПЕШНА ПОМОЩ, което е друго! Лошата новина е, че понякога (всъщност почти винаги) докторите се оказват на произшествието без никаква екипировка, спешна чанта и т.н. В този случай, възможностите им, са много ниски, да не кажа почти нулеви. И куриозното е, че в 80% от случаите, при настъпило произшествие е по-добре да попаднете на добре обучен човек който да окаже ПЪРВА ПОМОЩ отколкото на добре изучен доктор, който с голи ръце почти нищо не може да направи защото постоянно мисли за методи и начини, които в МОМЕНТА НЯМА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПРИЛОЖИ. Многото знания в тази ситуация, ако не са подкрепени от съответната инфраструктура пречат! Не случайно, на бойното поле НИКОГА НЕ ПРИСЪСТВАТ ДОКТОРИ... Те са много далече, в болницата където могат да прилагат други методи. На бойното поле се осъществява само ПЪРВА ПОМОЩ и СПЕШНА ПОМОЩ от ПАРАМЕДИЦИ, не от доктори.

                  И моля който желае да спори, ще му представя ситуация в които ЕКИП на СПЕШНА ПОМОЩ, заедно с пациента си, получи ПЪРВА ПОМОЩ защото бе в пълна невъзможност да реагира по чисто психологични причини...

                  И моля не запълвайте темата с празни приказки, защото може да дойде ден, в който ще Ви потрябва да направите нещо в рамките на секунди, а в главата Ви ще са останали "лакардии" разни...
                  Последно редактирано от Венцислав Петров; 15-03-13, 06:49.
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #24
                    От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                    Не и ако погледнеш резултатите от анкетата .......
                    Резултатите от подобна анкета показват, единствено, колко сме неграмотни и неподготвени за криви ситуации.
                    Не забравяйте, че половината от уцелилите верния отговор са го налучкали случайно.
                    Аз маркирах нещо, само защото няма позиция "Не знам". Ако съм уцелил това прави ли ме компетентен?
                    Бих ви разказал история за наш колега ожилен от оса насред нищото...и как се спаси по случайност защото имаше един подготвен. Само един от 10 джипа.

                    ПП Ако пуснеш още една анкета с въпрос "Сигурни ли сте в отговора си?" ще настане смех.
                    Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                    Към модераторите-А изтрийте го сега.
                    Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                    Коментар


                    • #25
                      От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                      ... Не много отдавна на такъв курс беше казано, че езика се закопчава за бузата с безопасна игла...

                      ...
                      И на мен са ми казвали същото, но не съм ходил на курсове на БЧК.

                      А за това, което каза Венци, че лица с медицинско образование не са могли да окажат първа помощ ми се е случвало и на мен преди много години:
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...54#post2130454
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #26
                        От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                        Курсовете са хубаво нещо, но колко дълго помни човек наученото там. Аз съм взел книжка преди 32 години и даже не си спомням дали съм бил на такъв курс тогава. В последствие съм бил на такива курсове в чужбина и при полагане на изпит ти се издава сертификат, който важи 2 години и след това пак се явяваш на курс и изпит. И тогава разбираш, че за тези две години си забравил доста важни неща, а имайки впредвид че всяка стъпка при първата помощ е важна това може да доведе до лоши последици.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                          Първоначално публикуван от plaskom Преглед на мнение
                          Курсовете са хубаво нещо, но колко дълго помни човек наученото там. Аз съм взел книжка преди 32 години и даже не си спомням дали съм бил на такъв курс тогава. В последствие съм бил на такива курсове в чужбина и при полагане на изпит ти се издава сертификат, който важи 2 години и след това пак се явяваш на курс и изпит. И тогава разбираш, че за тези две години си забравил доста важни неща, а имайки впредвид че всяка стъпка при първата помощ е важна това може да доведе до лоши последици.
                          Зависи колко често се практикува наученото. Ако почти не се практикува, какъвто е обикновено случая със знанията по Първа помощ - 6 месеца. Т.е. ако преди да са изминали 6 месеца посетиш нов курс - това е надграждане на нивото. Ако е след година е поддържане на нивото. Ако е след 2 години е възстановяване на нивото.
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • #28
                            От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                            ...И куриозното е, че в 80% от случаите, при настъпило произшествие е по-добре да попаднете на добре обучен човек който да окаже ПЪРВА ПОМОЩ отколкото на добре изучен доктор, който с голи ръце почти нищо не може да направи защото постоянно мисли за методи и начини, които в МОМЕНТА НЯМА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПРИЛОЖИ...
                            Това твърдение мен ме притесни и ще Ви бъда благодарен за реални примери от живота. Понеже аз като лаик в тази област бих имал доверие на доктор, а не на случаен човек, решил да ми помогне, ако съм пострадал. Все пак докторът следва да знае анатомията на човека в подробности и кое какво би предизвикало като реакция на организма при различни травми.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                              Вижте, ако можете да си изберете кой да Ви помогне ако не дай Бог изпаднете в такава ситуация, изберете си този, на който имате доверие... Всъщност ако сте в състояние да избирате, то мисля не сте в такава ситуация май...

                              Примери много, аз ще Ви дам един простичък... Случва се хора да се задавят с храна... Нещо крайно неприятно, дано на никой не му се случва. Ако в тази ситуация, наблизо имате само една симпатична докторка, специалист по кожни болести да речем, която тежи с дрехите 40 кг., а пациента е 130кг.? Приемаме, че докторката още пази спомени за това как точно се прави техниката Хаймлих, която е най-подходяща за целта... И какво ако помни и цялата анатомия добре... даже и на латински...? Мисля че в подобна ситуация, е по-добре да минава наоколо някой изкарал курса при Сашо, от нашите хора по възможност от по-яките... Ще е определено много по-полезен... На опонентите дето са чели за алтернативите на техниката Хаймлих, ще им препоръчам първо да ги пробват на някой с двойно, над тяхното тегло, после да ми обясняват... ;-)

                              При оказването на Първа помощ в много отношение по-важно е запазването на спокойствие и извършването на няколко прости действия, отколкото задълбоченото познаване на анатомията и знаенето на всичките имена на латински...

                              Аз лично съм оказвал Първа помощ на линейка с лекар, медицинска сестра, шофьор и пациент на центъра на София. Линейката се преобърна при катастрофа и всички те изпаднаха в шок, до неспособност да предприемат каквито и да са адекватни действия. Даже бяха забравили, че имат пациент..., който беше изхвърчал на няколко метра нататък... Ние със Събин оправихме за две, три минути каквото трябваше, чак след това присъстващите полицаи успяха да излязат от шока и да повикат линейки и пожарни... Та не се надявайте толкова на латинският, има много по-важни неща от него при Първа помощ...

                              С това въобще не твърдя, че няма доктори, които да се справят перфектно и да са най-доброто в такава ситуация... Но те са много малко, на фона на останалите... Познавам такива... но ще е по-добре да се пробвате на ТОТО, отколкото да се надявате на точно тяхното присъствие... в такъв момент!
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #30
                                От: Какво бихте направили, ако пред очите ви, колега припадне и остане в безсъзнание?

                                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                                Вижте, ако можете да си изберете кой да Ви помогне ако не дай Бог изпаднете в такава ситуация, изберете си този, на който имате доверие... Всъщност ако сте в състояние да избирате, то мисля не сте в такава ситуация май...

                                Примери много, аз ще Ви дам един простичък... Случва се хора да се задавят с храна... Нещо крайно неприятно, дано на никой не му се случва. Ако в тази ситуация, наблизо имате само една симпатична докторка, специалист по кожни болести да речем, която тежи с дрехите 40 кг., а пациента е 130кг.? Приемаме, че докторката още пази спомени за това как точно се прави техниката Хаймлих, която е най-подходяща за целта... И какво ако помни и цялата анатомия добре... даже и на латински...? Мисля че в подобна ситуация, е по-добре да минава наоколо някой изкарал курса при Сашо, от нашите хора по възможност от по-яките... Ще е определено много по-полезен... На опонентите дето са чели за алтернативите на техниката Хаймлих, ще им препоръчам първо да ги пробват на някой с двойно, над тяхното тегло, после да ми обясняват... ;-)

                                При оказването на Първа помощ в много отношение по-важно е запазването на спокойствие и извършването на няколко прости действия, отколкото задълбоченото познаване на анатомията и знаенето на всичките имена на латински...

                                Аз лично съм оказвал Първа помощ на линейка с лекар, медицинска сестра, шофьор и пациент на центъра на София. Линейката се преобърна при катастрофа и всички те изпаднаха в шок, до неспособност да предприемат каквито и да са адекватни действия. Даже бяха забравили, че имат пациент..., който беше изхвърчал на няколко метра нататък... Ние със Събин оправихме за две, три минути каквото трябваше, чак след това присъстващите полицаи успяха да излязат от шока и да повикат линейки и пожарни... Та не се надявайте толкова на латинският, има много по-важни неща от него при Първа помощ...

                                С това въобще не твърдя, че няма доктори, които да се справят перфектно и да са най-доброто в такава ситуация... Но те са много малко, на фона на останалите... Познавам такива... но ще е по-добре да се пробвате на ТОТО, отколкото да се надявате на точно тяхното присъствие... в такъв момент!
                                Венци, отново с уважение но Хаймлих се прави след три НЕуспешни последователни опити за освобождаване на дихателните пътища чрез серия потупвания по гърба... едва тогава се прави Хаймлих, това според наръчника за Първа Помощ в Англия, изпита ми беше Декември 2012... освен да има две официални доктрини при задавяне, тогава си прав и моля за извинение... За останалото си напълно прав, всеки който може трябва да помогне, колкото и смешно да звучи при "глътнат език" едно време аз се панирах, бях на 17 години и една баба циганка взе да бае на момчето пипна го по челото каза 2-3 "магии" и момчето веднага се оправи, надали магиите пмогнаха или просто му е вдигнала главата и му е изпънала врата, ефекта е, че помогна, а аз тогава и учех медицина, но млади неопитни панирах се...
                                Бъдете живи и здрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X