Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

    Ето я новата тема. Отварям я по предложение на колеги, за да не правим спам в темата за снимки. Напълно съм наясно, че след като дойде "опозицията" темата ще завърши с ключ. Искам да Ви помоля да прочетете внимателно какво пиша и да помислите малко преди да ми се нахвърлите. Това, което ще споделя го разделям в две категории - едната е общоприета и доказана концепция за използване на огнестрелното оръжие в общия случай в страните членки на Алианса в армия, полиция и други служби, другата е моето лично мнение (всеки си има различно вижда, което трябва да бъде уважавано, аз мога да кажа ЗАЩО аджеба моето виждане е такова различно от общоприетото (руското)). Започвам с концепцията на силовите структори за използване на леко стрелково оръжие. тя е приета в "белите" страни и страните членки на алианса. Нещата общо взето стоят така. При използване на огнестрелно оръжие (тук сме на момент ИЗПОЛЗВАНЕ, т.е. прескачаме стъпките поради които сме стигнали до тук) идеята е не просто да "поразим врага" както пише в наставления по които доста от Вас са учили във ВНВОВУ. Целта (врага) трябва да бъде поразен, разбирайте физическа смърт, чрез използване на превъзхождаща го мощ. Това до някъде гарантира успеха. Как се постига това? Първо начина на стрелба. Автоматичен почти никой не ползва вече, не е достатъчно ефективен. По-добрия вариант е бързи дублети. Това е официално използвано в повечето силови структури, да не казвам всички (БА и МВР не ги смятам за актуални). При попадение на два проектила в тялото шока е в пъти по-голям отколкото на един. Шансът за летален изход нараства. За това се практикува. Особено откакто задокеанските "глокаджии" замениха 9х19 с 10мм Ауто и с по-големи калибри. Имам известен опит с Тенеси хайуей патрул, обяснявали са ми на дълго и на широко какви са предимствата на дублета. Естествено не във всяка ситуация се използва, просто е невъзможно. Другият фактор, който е основен и може би по-важният в случая е самият стрелец и неговите възможности. Към настоящият момент, концепцията е такава, че даден стрелец, стреля на такава дистанция на каквато може да вкара два поредни бързи на мястото където иска!!! Не да поразим врага със СВД на 1000 метра. Схващате ли? Където стрелеца иска. Аз с моя Глок мога да избера къде да ударя на 10 метра, не повече (не се смейте), но повече не ми трябва. С АК мога да ги вкарам където искам на 100 метра. Толкова. Повече не ми трябва. С пистолет до 10 метра, с АК до 100. За повече си има картечар, снайперист, гранатометчик, свързочник със станция за повикване на артилерийска поддръжка. Знам,че за повечето от Вас това прозвуча не сериозно, но действителността е така, така са ме учили в школите, които съм завършил, а те са световно признати (без признание от Русия разбира се). Това че можем не значи че трябва. Що да стрелям на 200м с АК като картечаря с ПК на такава дистанция и сляп да е ще разпердушини целта? Както и няма стрелба с една ръка с ПМ на 25 метра, според световните мнения в областта. Това че някой го прави на стрелбището, не значи че ще успее в реална ситуация.

    След като разгледахме от горе от горе концепция от около 3000 страници и си изяснихме западното виждане по въпроса можем да пристъпим към сравнението на оръжията. предлагам да започнем с плюсове и минуси на ПМ, Берета 92 и Глок.

    ПМ

    Плюсове:
    1. малък размер
    2. ниско тегло
    3. малко части и елементи
    4. много надежден, дурако устойчив
    5. ефтин
    6. става за отварачка на бира

    Минуси:
    1. принцип на действие на затвора
    2. мерни прибори
    3. пълнител
    4. къса цев
    5. калибър

    уф ще продължа след малко, малко почивка.
    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

  • #2
    От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

    Прехвърлено от другата тема:
    Кратък коментар за М-ките.
    Сражението от 13 Юли, 2008г. в района на афганистанското село Ванат. Около 200 талибани атакуват военната база с 48 амита и 24 афганистански войници. Загиват 9 американеца, 27 са ранени. С оцелелите разговаря Дъглас Къбисън от Изследователския институт за бойни разработки на армията. Какво казва боеца Ерик Филипс- когато талибаните обкръжават базата, неговата Мка блокира. Друг войник, Крис Маккейг отбелязва, че личната му Мка прегрява приблизително след около половин час след началото на боя. Не успява да я презареди и я хвърля. Филипс се докопва до една лека картечница М249, но скоро и тя предава богодух. С друга ефрейтор Джейсън Богар произвежда около 600 изстрела преди и тя да прегрее. В тая суетня да търсят читаво пушкало загиват техните другари.... Случая далеч не е единствен, просто е един пример от ежедневието. Например след сериозен марш на скок на едно отделение в прахоляците и мизерията 30% от карабините засичат след първия изстрелян пълнител с бойни патрони. Задръжките са заради заклиняване на боеприпасите. Извода на US SOCOM: "остаряла оперативна система сповече недостатъци, отколкото плюсове".
    А защо е така: Конструкцията на затворната рама и газовата тръбичка, я правят много чуствителна не само на прах и пясак, но и към барутния нагар. Често дава засечки ако не е почистена след изстрелването на 2-3 пълнителя. Затворът влиза в затворната рама с минимален луфт и натрупването на малко повече мръсотия или барутни частици му пречат да изминат пълния си ход. Така не може да се осигури захващането на гилзата от изхвъргача, тя заклинява.
    За пробивната сила и устойчивоста на 5,56мм патрон не ми се коментира.
    Сигурно изниква въпроса- сляпи ли са тея от командването на армията на САЩ. Ми не са. Просто Colt Defense (производителя на Мките) е резервирал тлъсти заплати и работни места за повечето излизащи в пенсия и оставка офицери и генерали. Повечето от половината и ръководство са бивши военни. Това им осигурява почти 100% сигурни доставки...
    Виж при спецчастите тоя номер минава по-трудно, щото там прошка няма. Те са се украсили с много по-надежните машинки на Heckler&Koch HK416/HK417. Алтернатива са и SCAR-L/H.
    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

    Коментар


    • #3
      От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

      С ПМ ми са се случвали следните неприятни неща:

      1. Чупене на бойна пружина - 3 пъти и 3-та пъти в Афганистан
      2. Скъсани и раздути гилзи - много пъти
      3. Счупена игла - 2 пъти

      Как може да се подобри ПМ?

      1. Удължаване на тягата
      2. Скъсяване на двете пера на бойната пружина
      3. Смяна на мерните прибори
      4. Смяна на ръкохватката
      5. Смяна на петата на пълнителя
      6. Удобен полимерен кобур


      За Берета 92

      Плюсове:

      1. Голямо тегло (също е и недостатък)
      2. Дълга цев
      3. Сравнително добри мерни прибори за военна употреба
      4. Действието на затвора
      5. Изработката на цевта
      6. Много надеждно оръжие

      Минуси:

      1. Голямо тегло
      2. Голям размер
      3. Висока цена
      4. Предпазителя нещо не е измислен както трябва
      5. Затворната задръжка също куца

      С беретата стрелбата е като детска игра. Много лесна стрелба се води, много е точен, не мърда в ръката.
      If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

      Коментар


      • #4
        От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

        Аз не виждам защо темата ще отива към ключ, ако се слагат компетентни аргументи, опит и доводи, без лични нападки и глупости.
        Сега като се яви и Mad Dog ще стане интересно , жалко че Sibirski го отсвириха...
        На времето и римските легиони са били с невероятна тактика, приложение и ефективност. Но след като Римската империя умира, условията, тактиката и оръжията се променат, то и те отиват в забрава. Оръжейните системи и тактика са доста променяща се величина, не биха могли да се оставят само на база миналото и битуващи митове, легенди и догми.
        Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

        Коментар


        • #5
          От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

          Dagobar прав си. Донякъде. Хем е така, хем не е точно така. Аз съм човек, на който ако може да се случи нещо, то се случва и то баш тогава когато е трябва. Тръгвам за Афганистан, 50 процента от АК-то даде брак още преди заминаването (негодно за стрелба), от ПМ-а също 50% брак, фенерите брак на 100 процента, приборите за нощно виждане на 80 процента. Вярваш ли, че е възможно?

          Как тръгват М-ките и аджеба от къде им идва проблема и в началото имали ли са такива проблеми. Колт решават да влязат в голямата игра и да лапнат големия залък. Правят М-ка, кал 5.56. Пращат си хората във Виетнам с М-ки. Всичко е шест. Пушките стрелят и държат на нагар. Представят се много добре. Обаче почват да идват едни партиди боеприпаси и нещата придобиват обрат. Пушките буквално блокират. Защо? Защото в началото разработват боеприпас, на който барута е много интересен. Е барута си е барут - бездимен, но формата на зрънцата е важна в случая. Ако си спомним учебника по огнева подготовка и темата за вътрешна балистика и по-точно периоди на изстрела ще видим какво става в цевта. Теоретично най-доброто изгаряне трябва да е такова, че налягането да се увеличава равномерно с преместването на проектила по дължината на цевта (тук ще помоля Сибирски да се намеси с диаграмата и обяснения). Т.е. графиката на ускорение и налягане да е експонента (така се казваше нали?) На практика това е невъзможно, но американците се доближават максимално. Зрънцата барут ги правят с формата на револверен барабан. Това предава оптимално изгаряне и налягане, което е функция от него. Но се оказва, че е много скъпо, не е изгодно и ето ти нови партиди боеприпаси. С М-4 и М-16 съм имал доста проблеми (както и с АК). Чувствитени са към нагар от към затвор и газова тръбичка. Тая пружина в приклада дава дефекти и реално оставаш без оръжие. Капачето на затворната рама не е оптималния вариант, дотиквача също, не може да сложиш "на предпазител" ако не си заредил и още куп глупости, но това не го прави лошо оръжие.
          If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

          Коментар


          • #6
            От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

            Ненчев, нито ще ти се смееме, нито си мислим че е несериозно, нито ще ти играеме опозиция.Даже предлагам на колегите първо да те изслушаме, каквото имаш да ни разкажеш, да ти чуем анализите, и чак след това да започваме с коментарите и въпросите.Както е казал Даго - аргументи, опит и доводи, без лични нападки и глупости.За мен твойта информация е полезна, щото знаем - доста често 10 грама опит тежи много повече от неколко кила теория и информация от мрежата.А при тебе опита така като разбирам е поне неколко кила.
            Всеки трети е шести

            Коментар


            • #7
              От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

              В общи линии казах каквото имам да казвам. Дублети, стреляме на такова разстояние, на каквото сме сигурни на 100% че ще ударим и с превъзхождащо целта оръжие. Не съм съгласен с наставленията по огнева подготовка от времето на Джуров и компания. В момента не са актуални. В реалния свят ако се оповаваме на стрелба с ПМ с една ръка на 25 метра и на първо контролно с АК нямаме шанс за живот. Относно оръжията, всеки сам си преценя, аз лично за пустинята предпочитам АК 7,62х39. Има си недостатъци, но могат да бъдат коригирани. Ако съм полицай в САЩ ще ползвам някой Бушмастър на базата на М-4 с възможно най-късата цев. Относно отката. Много хора си мислят, че 7,62х54 (х39 или х51) има по силен откат от 5.56х39 (х45). Може и така да е. За мен е еднакъв. Или не ми прави впечатление и не му обръщам внимание. При правилно прикладване отката не е проблем. С нашите бронежилетки пък се прикладва на бицепс щото министерството ни е купило супер модерни жилетки....и пак отката не влияе на групата.
              If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

              Коментар


              • #8
                От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                Бе и аз тая зима прикладвам на бицепс, ма още не съм сигурен дали от дрехите или щото станах 110 кила дебел, но май е от дрехите.Давай и други сравнения м/у всичко, за което се сетиш.Даже и за готвачите...
                Последно редактирано от Самодържец; 10-03-13, 21:18.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • #9
                  От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                  Много хора са против това български войници да се изпращат на задгранични мисии,но точно в тая тема се вижда големия плюс на мисиите-РЕАЛЕН БОЕН ОПИТ. Интересно ми е какви проблеми си имал с АК.
                  Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                  "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                  Джон Кенеди

                  Коментар


                  • #10
                    От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                    С нашите бронежилетки пък се прикладва на бицепс щото министерството ни е купило супер модерни жилетки....и пак отката не влияе на групата.
                    Разбра ли защо си в разпореждане? Майкъл Конъли в един от романите си написа: "В днешния свят на обратните, жените и цветнокожите, един хетеросексуален бял мъж, трудно ще направи кариера в полицията". А, пропо - отново ми трансформираха длъжността (за трети път), към по-ниска разбира се. Познай защо!
                    Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
                    "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                      Пак ще подхвана една тема за пореден път. Какво не му достига на АК. Мад Дог като се включи и той ще даде интересно инфо. Приклада куца, има къде по-модерни, регулируеми, че и със буза. Ръкохватката също може да се смени. Капака на цевната кутия по някога пада, затова аз при всяка възможност заменям направляващата тръбичка с така от комплекта на кастьор, със зъб, да няма къде да бяга. На АКН планката не е измислена като хората. Слагаш релса за монтаж и мерната ти линия бяга нагоре (това е нормално) но и на ляво, от тук идват 2 корекции при стрелба. Със този монтаж за да се свали капака на цевната кутия трябва да се свали релсата монтирана на планката (същото е и при ПК). Абе недомислена работа. И така любимата ми мерна линия на АК. Вече виждането ми тук е малко нелогично, но аз така мисля. Фабричните мерни прибори могат да се изкормят най-грубо, да се сложи дълга релса като се заменят ложата и полуложата и на тази релса да се монтира един кадърен открит бързомерец с едни кадърни фибро оптични механични мерни прибори на които мерната линия да съвпада с мерната линия на бързомереца. Кеф ти едното кеф ти другото. Няма нужда от демонтаж ако нещо се сбърка, просто преминаваш на механични, и до капака достъпа остава лесен...
                      If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                        С нашите бронежилетки пък се прикладва на бицепс щото министерството ни е купило супер модерни жилетки....и пак отката не влияе на групата.
                        Разбра ли защо си в разпореждане? Майкъл Конъли в един от романите си написа: "В днешния свят на обратните, жените и цветнокожите, един хетеросексуален бял мъж, трудно ще направи кариера в полицията". А, пропо - отново ми трансформираха длъжността (за трети път), към по-ниска разбира се. Познай защо!

                        Нещо не можах да схвана. Струва ти се нереално, че се прикладва на бицепс? Бронежилетките които ползвахме на фирмата Марс Модулни системи модел БСЧ 4 са направени така, че там където трябва да се опре приклада при правилно прикладване, точно там е ръба на плочата дебела 2 сантиметра, айде не точно там , но малко по-навън към рамото. Няма място за приклада!!! за това го слагаш където дойде, на бицепс, на рамо, дето има място. А мястото от тази супер дупер жилетка хич не е много.

                        На АК ми се е чупила по време на стрелба ......мушката. Съвсем сериозно. Необяснимо, но факт. Доста дефект дават и щифтовете и пружината на спусъка и при стрелба спусъка просто пада. Ложата и полуложата греят много, адски много, не можеш да ги пипнеш. За прословутите монтажи на Оптикс Панагюрище да не говорим, гръмнеп 2 пъти и имаш 1 мм луфт, гръмнеш още 1 път и луфта става 2 мм.....В интерес на истината най-много осечки се получават заради кофти пълнители и боеприпаси. Доста често предпазителя е много твърд и иска да се "коригира" със шомпола. Капака на цевната кутия както казах пада. Новите АК на Арсенал с фенера не ги знам как се водят с късата цев пък нямат нищо общо с АК, само името му дето носят. Пак казвам, фаворит за кофти терени ми е АК 7.62х39. Но далеч не е перфектното оръжие.
                        Последно редактирано от The Back Bone; 10-03-13, 21:35.
                        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                          Тези Берети не са ли прекалено сложни?Няколко пъти съм разглобявал и почиствал една F-92 (без да съм стрелял с нея) и ми се струва, че има прекалено много чаркове за военно оръжие.Прекалено много неща, които могат да се замърсят, развалят и т.н.Не че пистолета е основното оръжие при война, но все пак.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                            Колко да са сложни? Аз я харесвам, много. Купих си Глок, щото беретата беше около 1500 а Глок-а само 1000. Иначе май щях да съм с Берета. Надеждна е. И се стреля лесно с нея. Какво повече му трябва на човек?
                            If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Руско бойно леко стрелково оръжие и западните му аналози - плюсове и минуси.

                              Ненчев, давай още. Интересно е!
                              Напълно подкрепям мнението ти за дистанциите 10 м. за пистолет и 100 м. за АК !
                              сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                              dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X