Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на помпа за сондаж.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Избор на помпа за сондаж.

    Здравей Фред, благодаря за отговора малко трудно се справих с руският, но това което разбрах е че трябва промиване със много вода под налягане (имам малко събрана вода 1куб. - това достатъчно ли е?) или да направя промивка със солна киселина? Ако си купя обикновена ротационна помпа ще успее ли да изважда и размитата глина (кал)? Правиха ми еърлифт около 2часа, за целия сондаж (17м) използваха 2 торби бентонит по 25кг. - това много ли е? После само доливаха вода за да разреждат разтвора, защото минавахме през пластове глина и се сгъстяваше. Кой вариант според тебе е най-подходящ да промия допълнително сондажа с подръчни средства: чиста вода и помпа, киселина и помпа или нещо друго което не съм разбрал от руския? Хубав ден.

    Коментар


    • #17
      От: Избор на помпа за сондаж.

      Киселина се използва само при карбонатни скали т.е. варовици. Това е доста рядко срещано така че едва ли сте в тази ситуация. Промиването се прави под високо налягане така че водата да навлезе в пукнатините, размие глината и размърда пясъка и камъчетата или обратното, създава се вакум /вашият случай с еърлифта/ така че да се подпомогне налягането от пласта да избута водата в сондажа. В първият случай са необходими специални съоръжения които уплътняват разстоянието между сондажният лост и стената на сондажа /пакери/ също и помпи с високо налягане /20-30 атм/ явно ги нямате. Еърлифта ми се струва малко 2 часа но вече е късно. Тези 1 куб.м. определено са малко, промиването се прави със сондажната помпа а тя има дебит 100-200 л/мин. Все пак водата се върти в затворен цикъл но въпреки всичко е малко, сондажа трябва да е пълен и да има поне 2-3 куб.м. резерв. Основното е че нямате съоръженията с които да набутате водата в пласта да се осъществи циркулацията. Пък и не е ясно дали наистина е от глинестата кора или просто няма вода в сондажа.

      Във вашата ситуация най-правилното е това което ви каза Славчо - вадите водата в сондажа с кофа и се кръстите пласта да пусне нещо. Ако има вода наблизо може и да го напълните сондажа догоре и да видите какво става. Ако той поеме водата явно в този пласт просто няма вода. Но това след като сте изчерпили водата от сондажа за да не напъхате мръсотията от него в пласта.Така като го описвате май шанса не е голям но тя надеждата умира последна.

      PS Имам един мой бивш студент който в момента предлага продуктите на Baroid. Това е най-известната американска фирма за химикали за промивните течности, включително химикали за разглинизиране на сондажите. Ще се опитам да се свържа с него да даде препоръки и оферта с цени. Мисля че ще е полезно и за доста други случаи не само за този.

      Коментар


      • #18
        От: Избор на помпа за сондаж.

        Благодаря за всички отговори, искам да уточня още нещо. Мога ли да извадя това което е на дъното с помпа? После да докарам съд с вода и с хидрофор да подавам вода в сондажа, а с новата помпа да я връщам обратно. Засега май че това е най-възможната промивка, която мога да направя с подръчните средства, с които разполагам на вилата.

        Коментар


        • #19
          От: Избор на помпа за сондаж.

          Колкото и да не обичам вибрационните потопяеми помпи мога с чиста съвест да препоръчам една такава.
          alnike прежалваш едни 60-120лв според мощността на помпата (ти си прецени възможностите) има руски- Ручеек и китайски - Райдер.
          Пускаш в сондажа и тя ще свърши работата вместо желонката. В случая вибрациите ще са от голяма полза.

          Коментар


          • #20
            От: Избор на помпа за сондаж.

            Можеш, вземи една евтина вибрационна помпа, да не вземеш да скочиш на някоя многостъпална сондажна.

            Коментар


            • #21
              От: Избор на помпа за сондаж.

              Ако използвам вибрационната помпа само за да изчистя тази "вода", а после промия сондажа по гореописаният начин за около час, много ли вредно ще е за сондажа?

              Коментар


              • #22
                От: Избор на помпа за сондаж.

                Първоначално публикуван от alnike Преглед на мнение
                Ако използвам вибрационната помпа само за да изчистя тази "вода", а после промия сондажа по гореописаният начин за около час, много ли вредно ще е за сондажа?
                По-горе съм се повторил с Термо, защото неговият пост не е бил още одобрен, а не че не чета

                Нищо няма да му стане от толкова вибрации. Гледаме да ти е по-лек животът и да не влизаш на по-дълбоко с парите. Издърпай водата и изчакай, ако има приток и стигне пак това ниво - има надежда и може да промиваш. Ако няма приток надеждата е нищожна, но пак можеш да промиеш за всеки случай.

                Коментар


                • #23
                  От: Избор на помпа за сондаж.

                  Това е начина, подкрепям!
                  Вземи евтина руска вибрационна, пусни я и ако влиза вода в сондажа, продължавай - това е най-доброто за ситуацията.
                  Ако не влиза нова вода в сондажа - има един анекдот, че къса пола и още к'во беше с дърпане не стават по-дълги.
                  Опита ми показва, че плитките, скоростно направени сондажи рядко колматират и деглинизациите се обезмислят.
                  Водочерпенето (най-добре с ерлифт, но по-лесно с помпа) активира сондажа. С промивки от външен резервоар най-много да измиеш тръбите и стените на сондажа. За да нагнетиш вода в пласта, трябва да херметизираш и тръбата, и отвора на сондажа.
                  Помпата на 20 см от дъното, на час работа - 10 мин почивка и успех!!!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Избор на помпа за сондаж.

                    Здравевйте на всички, оказах се голям карък - сега вече няма и капка вода в сондажа. Напълно сух! Незнам какво да правя, дали да извикам Geomegik radar да сканират отново (безплатно надявам се) или няма смисъл, и да търся някой друг. Зсега съм изчерпан откъм идей. Ако Ви хрумне нещо пишете, става въпрос за с.Каменик до Дупница. Лека вечер на всички.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Избор на помпа за сондаж.

                      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                      По-горе съм се повторил с Термо, защото неговият пост не е бил още одобрен, а не че не чета
                      Интересно ми е до кога?!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Избор на помпа за сондаж.

                        Още когато разбрах че отгоре е минало през глина и ми стана неприятно. Глината е изолатор което означава че пясъчника под нея няма начин да се подхранва от повърхностните води следователно подхранването трябва да е някъде отстрани, "река" както са ви казали. След като е държало примерно седмица значи пласта е слабопропусклив но все пак пропуска за да се загуби и тази вода. В такава обстановка единствената надежда /и то слаба/ е да се сондира надолу с надеждата че по-надолу под този пласт ще има водоупор /глина или твърда скала/ и там някъде ще се събира вода.

                        Ако искате викайте пак тези гео-магьосници но след като веднъж не са познали не виждам причина този път да познаят. При всички случаи им описвате обстановката и не се съгласявайте да плащате допълнително. Както казаха колеги тук дълбочината на тези методи е до 15м така че едва ли ще могат да кажат по-надолу как е. Говорете със сондьорите, опишете им станалото и ги питайте дали ще се съгласят да удълбочат сондажа примерно още 5-10м. Откровено казано учудвам се как така са ви спуснали колона и сложили филтър без да е имало ясни доказателства че има приток. Прилича ми на дупчене да се вземат парите и бягане. Това удълбочаване ще ви е последната надежда и честно ви казвам че не е голяма.

                        Много важно е дали наоколо при съседите има вода, на какви дълбочини е, с какъв дебит, какви са били скалите през които е минато. Ако са намерили питайте ги как са работели и използвайте същите фирми.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Избор на помпа за сондаж.

                          За съжаление аз съм сам на "баира", няма жива душа около мен. Немога да се консултирам със съседи защото нямам и така няма от кой да черпя информация. Аз съм "пионер" в откриването на вода около мен. Виках трима с багети, единият ми посочи место близо до това в което копахме (но той каза че водата е на 70м.!!!!), другите двама ми посочиха други места (на разстояние едно от друго около 5 м.). Слънчев уикенд на всички.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Избор на помпа за сондаж.

                            Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение

                            Много важно е дали наоколо при съседите има вода, на какви дълбочини е, с какъв дебит, какви са били скалите през които е минато. Ако са намерили питайте ги как са работели и използвайте същите фирми.
                            С това което казва колегата е трябвало да започнеш. Едно малко проучване на съседите в околноста имат ли сондажи, дълбочина и дебит. Колкото повече толкова по добре, след което можеш да си направиш една схемичка на наличните сондажи в околноста и да видиш дали няма да се очертае водоносна жила , която да минава през твоя терен. Откровено не вярвам на сигурността на новите технологии за намиране на вода. Бих предпочел да извикам поне двама различни багетисти за да съпоставя техните заключения. Жалко е , ако сондажа се окаже сух. Още по жалко е ако наистина имате вода , но тя е някъде по настрани от вече направения сондаж. Все пак нищо не пречи да направите горните неща и да се надявате грешката да е само в дълбочината. Желая успех.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Избор на помпа за сондаж.

                              Здравейте, а какво се парви когато нямам от къде да сравня данни (около мене е пусто в диаметър около 1 или 2км. а от там нататъка никой не е бил сонда). Да се върна ли към багетите или отново някакъв научен компютърен метод. Имам нужда от идеи.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Избор на помпа за сондаж.

                                Два варианта - хидрогеолог и багетисти. Първият може да е един, защото те учат на едно и също място, а багетистите поне двама, за да можеш да вземеш средно аритметично.
                                Сериозно, добрият хидрогеолог на база наличните данни може да ти каже има ли смисъл и да очертае някакви контури. Чисто тото е да попаднеш на истински багетист, но той директно посочва мястото и казва дълбочината.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X