Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ръждаем или неръждаем бръснач?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ръждаем или неръждаем бръснач?

    Хвърлете някаква светлина каква е разликата между ръждаемите(http://www.tp-kochmesser.de/dovo-sta...icht-rostfrei/) и неръждаемите(http://www.tp-kochmesser.de/dovo-sta...sser-rostfrei/) бръсначи.Че на мен ми се иска да е неръждаем, но хубавите модели са ръждаеми(поне доколкото си превеждам от немски който никога не съм учил и разчитам на "аналогията" от английския ми).Има разлика в заточването и поддържането, но понеже не съм любител на хладните оръжия никога не ме е интересувало-та дайте малко инфо по въпроса.

    Кажете нещо повече за "дъските" за точене на бръсначи от този вид: http://www.tp-kochmesser.de/dovo-sta...lingen/a-2186/ .

    Аз също ползвам Omega, но крем за бръснене мисля беше италиански(поне така пише на него).От 8 месеца съм с него, но го ползвам заедно с една самобръсначка Ж***т с 3 ножчета и имам останало още едно ново, та смятам докато го изхабя за 2-4 месеца да се науча да се бръсна с бръснач.

    Кажете нещо и за така наречените "подобрители" и най-вече за хром оксид:http://www.amazon.co.uk/100g-Chromiu...d_sim_sbs_lp_2 - в един друг форум прочетох, че този подобрител( с големина 0.3 микрона) е необходим за патиниране на острието което води до по-добро бръснене и по-рядко заточване/хонинговане на камък(ако се използва можело да се хонигова само по 1-2 пъти годишно.Разбира се и бръснача трябва да е качествен .

    Струва ли си да рискувам с покупката на този камък: http://www.amazon.co.uk/Combination-...=IJNYRZND13UXT ?

    И на мен ми омръзна от капиталистическия консумеризъм и все повече се връщам към старите изпитани методи-като се почне от часовниците и се стигне до автомобилите.Сега наред е бръсненето и ще "отрежа" този световноизвестен американски концерн на който му купувам еднодневките.Пък може това и да ми е от ЕГН-то, макар че може би съм по-малък от повече от вас.

  • #2
    От: Бръсначи, точене и въобще използване

    Най грубо разликата между ръждясващи и неръждясващи стомани е в това, че ръждясващите се точат много добре, но ако не се поддържат-ръждясват, Другите са точо обратно-не ръждясват и при пълна липса на грижи, но пък и не се заточват толкова добре. Абе както всяко нещо в живота-разумен компромис. Или избираш едната крайност, кефиш се на качествата и, и не мъркаш за недостатъците защото ги знаеш предварително, и си бил наясно какво купуваш.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Бръсначи, точене и въобще използване

      Колето го е обяснил с няколко думи.Иначе си зависи от производителя и стоманата - има и скъпи неръждаеми.Няма място за сравнение между Кригер,Голд долар и...например Дово.Подложка,дъска или гребло...имам и не може да се сравнява с качествен широк каиш.Това,че по-добре точи са глупости(лично мнение).Хром-оксид имам и ползвам често напоследък.Доволен съм,но това,че няма да ползваш камъни заради него е...мит.Хубав е за сукно или балсов строп,аз обаче не съм имал никога такъв строп.Заточването на камък зависи от много неща.Първо - качеството на бръснача и заточването му,второ - колко твърда и гъста е брадата,колко често се бръсне,изправя ли се бръснача на каиш след бръснене...Нещо важно за мен поне искам да споделя с бъдещите покупатели на каиши.Не гледайте да е Т.И.,Дово или Хенкелс,тоест марката.Сещаме се,нали,че те не са производители на кожи и най-вероятно ги поръчват на някого.По-важно е каква е каке обработена кожата.На-хубавите са от конска кожа.На такъв каиш не се слага паста! Под никакъв предлог! Старите бръснари са слагали костен мозък,сега има вече и костно олио,а и течният парафин е много подходящ.
      Последно редактирано от Bat_Pepo; 22-02-13, 22:00.
      Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
      Най-добрият ром е студеният ром!
      Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

      Коментар


      • #4
        От: Бръсначи, точене и въобще използване

        Да добавя към думите на Бат Пепо още малко. Да, няма никаква зависимост между цена и ръждаеми, неръждаеми... Но пък има значение за бръсненето... Лично аз не намирам никаква причина да се ползват неръждаеми... Първо, неръждаем е условна категория... Няма 100% неръждаема стомана, т.е. изискват се грижи при всички положения... При съответните грижи, то и ръждаемите могат да не получат и петънце в следващите два, три века, тъй че това не е аргумент... Но, каквото и да си говорим, за качеството на бръснене основно значение има размерът на "зърното" на стоманата от която е режещият ръб. Защото колкото и да го точите, както и да го нагласите, един бръснач с едрозърнеста стомана, не може да бръсне гладко и комфортно... Ето точно в това, неръждаемите стомани не могат да се доближат дори, до ръждаемите. Въобще стоманата за бръсначи е цяло изкуство, колкото повече научавам, толкова повече ми става ясно, как в днешни дни е трудно да се направи нещо с качествата на отличните екземпляри от миналото...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          От: Бръсначи, точене и въобще използване

          Здравейте , скоро си купих и аз един бръснач , руски , чисто нов не е използван . Ширината на острието е 17мм , значи е 5/8 размер , нали . Дръжката , беше пластмасова , и затова я смених със орехова . Полирах го и се получи много добре . Още не съм го използвал , мисля първо да поразуча темите добре и тогава да се опитам да се обръсна с него . Просто ми омръзна от гадни съмобръсначки . Иначе , какво ви е мнението за руските остриета . На моя пише само СТ / 3 и отдолу има някакъв знак и 70 ,

          Коментар


          • #6
            От: Бръсначи, точене и въобще използване

            Колеги , понеже вече си имам няколко бръснача , но всичките са от ръждаема стомана , имам известни проблеми с нея . Понеже ги ползвам по рядко , не мога да се бръсна със всичките едновременно , забелязах , че на някой се появяват тъмни петънца и наченки на ръжда , доста бързо . Въпреки , че са полирани , след бръсненето , изчистени със спирт за горене и избърсани и изсушени старателно , пак повечето , започват леко , да проявяват признаци на ръждясване .
            Вие как се справяте със този проблем , мислех си че трябва да се мажат между бръсненетата със тънък слой масло , машинно , или глицерин примерно , за да се създъде защитен слой , против оксидацията .
            Моля да помогнете със съвет във случая , вие как процедирате със ръждаемите си бръсначи . За да избегнете този проблем със петната , ръждясването и корозията , как ги третирате и предпазвате от ръждясване .
            Благодаря ви предварително .

            Коментар


            • #7
              От: Бръсначи, точене и въобще използване

              Първото и най-важно, след бръснене, бръсначът се измива, изчиства и задължително се минава на каиш. Мие се с много топла вода, която бързо се изпарява. А минаването на каиш е за да отстрани и най-малките невидими капчици по режещият ръб. Съхраняват се бръсначите на сухо и в подходяща кутия... В никакъв случай в баня или място с влажност... За предпазване от корозия се използва мазане с масло от чаено дърво. Безвредно е за кожата, не гранясва и е отличен предпазител. Продавам се в много онлайн магазини и е средството с което се поддържат всякакви хладни инструменти, включително самурайски мечове...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                От: Бръсначи, точене и въобще използване

                Масло от чаено дърво се продава и в аптеките.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X