Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бръснарски каиши

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Бръснарски каиши

    http://straightrazorplace.com/stropp...-pictures.html
    Лесна процедура , трудната и тънка , след това е очупването , мойте ги очупвам , всеки ден по 10 15 мин . Нови са не за друго . Иначе , преди ползване , и на най перфектния , кожен колан , трябва май да се разтрие и затопли . Аз моите ги мажа и със минерално масло със течен парафин вътре и стават , меки и пластични .

    Коментар


    • #47
      От: Бръснарски каиши

      Аз ще звъня , във тази фирма , да разпитам и да поръчам кожа . Значи според Уикипедия и Страйт рейзър форум , каишите се правят от Руска кожа , Латиго , Шелл и други кожи , оцветени , и втвърдени / импрегнирани / за повишаване на здравината и водоустойчивостта . Значи хората там имат и чист бланк , естествено дъбен 1 во качество и други такина , обработени кожи . Кажете какво да си поръчам , от там . Дали да е чиста кожа , растително дъбена , или да е като тази Латиго тип. / това латиго е конска кожа ,/ а във фирмата май нямат конска кожа , само обработен бланк по тази технология .Разбрах също , че най добрите каиши ставали от кожата на задните бедра на коня или телето , до задницата , понеже била най жилава и здрава , със най финна текстура .
      Дайте някакви насоки , ако знаете нещо за телешката кожа . Аз ще си направя 2 3 каиша да пробвам със тях как е . Ако пък някой иска и той , заедно със мен да си вземе , да пише .
      Последно редактирано от Rusen pd; 27-05-14, 18:24.

      Коментар


      • #48
        От: Бръснарски каиши

        Да, по принцип като най-добра за бръснарски каиши се сочи конската кожа. За такъв каиш, задължително растително дъбене, няма дилема. Въпросът е да няма дефекти по кожата, че са много неприятни после и неотстраними. Вероятно най-добре ще е първо да се пробва, защото със сигурност има неща които не знаем. Един стар сарач като го питах, само поклати глава и каза: "ааа... такава кожа, няма откъде да намериш днес..."

        Затова една проба ще уточни за какво става въпрос. Имам каиши от няколко фирми, включително и един от най-добрите, така че ще сравним реално...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #49
          От: Бръснарски каиши

          Някой има ли информация за бръснарски кайш , със означение ВОI 1610 .Също са се продавали и като ЕRN 1610= Каиша е със Дръжка и работещата страна на каиша е грапава, кожата е такава грапава . Има и ленена част , но е занитена ,и отгоре и отдолу към дръжката . Дали е добър каиш .
          Също питам ,за Илинойс строп асосиейшън - Чикаго строп 2.5 инча широк , дали са качествени стропове . Някой ползвал ли е от тези видове , или да е чувал нещо за тях .
          Има ли мнения за българските каиши , от едно време - има един Витоша в момента. Изобщо ,дали старите каиши са по качествени от новите , произведени този век. Благодаря ви предварително .
          Намерих , във продажба тук в България , костно масло , или костно олио . За Юзди , седла и други кожени неща , се ползвало , омекотява и подхранва . Някой работил ли е със такова масло . Венци мисля , беше писал за него . На запад е по известно като Nestfoot oil . 500 мл. е към 13 лв .

          Коментар


          • #50
            От: Бръснарски каиши

            За каишите впечатления нямам, но за костното масло да. Всъщност костното масло е може би най-доброто за смазване на бръснарски каиш...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #51
              От: Бръснарски каиши

              Можете ли да ми помогнете , направих някой снимки на всичките ми бръснарски принадлежности - бръсначи , каиши , четки , камъни и т.н. , но при опит за качване , ми дава че файла има някакво приложение . Значи мойте снимки са PNG . Не знам как става ,не разбирам много от компютри . Ако има знаещ , да помага , иначе няма да мога да кача нищо . Благодаря ви предварително .

              Коментар


              • #52
                От: Бръснарски каиши

                Днес ходих до митницата да си взема едни тютюни за лулата , и намерих , магазина на фирма Кожа -бг . Има телешки бланк - гьон 3.5 мм естествен , много гладък и със финна мавия и повърхност , обаче е твърдичък . Цената е 20 лв на килограм . Едно парче 1.30 на 80 см излиза някъде 60 лв .
                Има и други видове кожа , има един вид кожа , точно като на коланите на Дово е гладката част , много леко мъхеста , води се финн дебел набук , телешки . Има и телешки бланк , черен - естествено дъбен на 20 лв. килограма -3мм дебел ,също е много добър и е доста по мек от гьона , но е черен .
                Кожата се продава на цели парчета , не режат . Като има поне 2 , не по точно има 3 вида кожа хубава за направата на колани . Аз последно си направих от този набук , които е като на Дово колана и работи много хубаво аз съм много доволен , направо дава висока острота и мекота на острието .
                Ако се решим , нещо за форумни колани , аз мога, да се наема , да взема кожата , да я нарежа и да я направя . Може и със дървени дръжки да са коланите , може и със халки .
                Ако решим нещо , мисля , че ще станат хубави колани . Лошото е ,че нямаме щампа на форума , за да си станат , като на Стрейт рейзър ,форумните продукти примерно .
                Гьона , е със много финна мавия , от задната страна и също отпред е много гладък и без дефекти , със финни пори . Не е обработван или дъбен с нищо , затова е леко твърд . Определено , когато се очупи , и омекоти , ще стане много добър каиш . Може да се вземе и от единствената фирма вносител , истинско костно олио 500 мл. е опаковката и да се раздели на , колкото човека са желаещи . Така със колана , от гьон ще вземе всеки и по 50 100 мл , олио . Мисля че 50 мл са предостатъчни за смазване и на най голямия колан .
                Коланите може да са по широчки 8 -9 см и по дълги , около метър , както си го решим . Това разбира се е във сферата на предложението . Аз вече има 2 каиша , които работят невероятно , и 3 4 стропа на дъсчици , но при вида на тези хубави кожи не се сдържах , определено .
                Значи цялата интифация със един огромен каиш примерно 3 инча широк и метър дълъг и , със олиото заедно и пътните по куриера , няма да са повече от 16 18 лв . Така го смятам аз .
                Последно редактирано от Rusen pd; 28-06-14, 15:23.

                Коментар


                • #53
                  От: Бръснарски каиши

                  Идеята не е лоша и ентусиазма ти е похвален, но ми се струва, че 1 метър дължина на каиша е много...Мисля, че около 40-50 см. работна повърхност е нормално. За да се убедиш сам закачи нещо с дължина 1 м. хвани другия край и имитирай точене. Така ще установиш колко е оптималната работна повърхност на каиша при която няма да ти се налага да се протягаш или да правиш излишни чупки и пр.

                  От есента на миналата година половината време го прекарвам в командировки на разни места и се справям с кожа една педя - около 25 см. В тази връзка, оглеждам и се чудя къде бих могъл да закача евентуално бръснарски каиш... Е, в хотелска стая или квартира няма такова място, където бих си закачил каиша и няма да треперя, че ще се разпадне или ще се счупи...Принудих се да го застъпвам на пода, за да съм спокоен и това ме отказа да нося каиш. Тези дни ще пусна снимки на една "мултифункционална" кутия, но да я довърша и да реша в кой раздел...
                  Последно редактирано от Сашо; 28-06-14, 22:05.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Бръснарски каиши

                    Значи Саше , аз знам че е много , обаче аз съм 2 метра човек със дълги ръце и обичам големите неща . Само дребни жени харесвам . Значи не е проблем каквито размери ние решим , такива да са .
                    Значи един трик , връв , или ивица кожен ремък и го връзваш на каиша на карабинката и после можеш да го вържеш на почти всичко , или да вържеш връвта на възел ,и възела да затвориш в някое чекмедже и така .
                    И аз почнах със малки коланчета , ама от х- образното движение по лесно се режат . Сега , като си направих един 9 см широк и ела да видиш , как се играе хоро на мегдана - или дето има една народна поговорка , със голям ... каиш лесно се ..... точи , ха ха ха . Много лесно се работи и няма място за грешки и т.н.
                    Значи този широкия го направих от един дебел набук , се води кожата и как точи , значи невероятна острота и мекота дава , няма нищо общо със тея войнишки колани и т.н. Значи ,от моята скромна практика , взех да се убеждавам , че хубавия каиш трябва да е леко , финно грапав . Като набука . Така ми дава по хубави резултати от гладката кожа . Този гьонения , войнишкия сега си точа ножовете на него , ама със як натиск , и страшна работа - агресивна острота дава на ножа , ама бръсначите много лесно , ако сбъркаш в движението и отиваш пак на зеленият оксид . А по меката грапава кожа , дава освен острота , и мекота на ръба . Значи ,като правя проби на косми на ръката ,и като хване косъма и по дължина го цепи някой път , невероятно , по диагонал го реже .А във тая фирма има един такъв бланк , финно грапав , много по финно от тоя моя ,широкия , значи като кафифе , или като плюш е . Води се 3 мм финн телешки набук .
                    Последно редактирано от Rusen pd; 29-06-14, 13:23.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Бръснарски каиши

                      Момчета , намерих , случайно тези дни във един склад тука в Пловдив кожа от кенгуру . Днес ще взема едно парче половин квадрат , за да я пробвам . По чуждите форуми казват , че е най финната кожа за колани , но само пробата ще покаже . Значи кожата е по тънка , около 2 мм , със много финна структура и мавия , самата кожа е съставена от много финни власинки и е много здрава и мека . Като направя един колан , и го пробвам ще пиша допълнително .

                      Коментар


                      • #56
                        От: Бръснарски каиши

                        Здравейте,
                        най после се сдобех с бръснач на Thiers Issard ,но дали ще е готов за бръснене само с паста за заточване и на каиш ?
                        ПП-като го получих/не е нов/,беше почти тъп,след стотина тегления по каиша реже косъм....но дали е достатъчно
                        ПП-нямам белгия

                        Коментар


                        • #57
                          От: Бръснарски каиши

                          Пробвай най-добре. Измиваш си лицето ако не си се къпал преди това, насапунисваш се хубаво и изчакваш 1-2 минути да попие влагата в брадата и включваш бръснача в действие.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Бръснарски каиши

                            Хайде малко да пораздвижим темата . Моето мнение за каишите е че , най ползваната , най полезната , най недооценената и часта р която върши 80 процента от работата на хубавия каиш е ........ Ленената канава тоест ленената част . Във градация , като абразивност е първо лена , конската кожа и накрая чак телешкият бланк . Спокоино може да се избегне дългото махане по каиша в гонене на перфектен ръб , ако се ударят първо 30 40 удара на лена и след това 20 - 30 на кожата.
                            Кожата омекотява финално , но истинската острота и изправяне на острието го прави лена .
                            пак ленените каиши са различни един от друг , както една кожа от друга , но определено човек може да се избръсне перфектно на ленен каиш само , така както и на ленен със кожа след него .
                            пак запазвам правото да кажа , че това си е само и единствено мое мнение / и на много стари кучета , във бръсненето с бръснач /
                            Очаквам мнения по въпроса - от опит , ударих 40 лена и 10 кожа и т.н. Другия път без лен и само кожа и усещането беше малко по различно ама те такова .

                            Коментар


                            • #59
                              От: Бръснарски каиши

                              Естествено всичко е някакъв абразив, включително и лена. Но неговата абразивност е много по-малка от кожата, чиято за типична телешка растително дъбена е от порядъка на 20 000 грит, (съотнесено към японската класификация, да речем съобразно тази на Шаптън камъни). Тук изрично подчертавам, че става въпрос за чист лен, не с нанесена абразивна паста, както обичайно се прави...

                              Идеята за минаване на ленената част е след бръснене, малките подгъвания на режещият ръб да се изправят и да не "драскат" по кожата.
                              Разбира се, напълно е възможно да се кара и само на лен, през войната много хора са си точели бръсначите на парчета брезент, или направо върху крачола на панталона.

                              Ако лена беше по-силно абразивен, щеше много да "заваля" ръба. Много по-мек е и остието потъва повече в него...

                              Аз лично винаги и задължително минавам поне десетина пъти върху лена, след това кожата. Така се пази кожената повърхност качествена и чиста.
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #60
                                От: Бръснарски каиши

                                Не съм сигурен за кожата , че е 20 000 грит , понеже турингийските камъни дето са завършващи са между 14 000 и 18 000 а хром оксида половин микрон го дават 30 000 грит по японската система , както и да е , въпроса е че лена е по мек абразив което дава полиране на острието , също е доказано че конската кожа е много по високо абразивна от телешката поради високото съдържание на микрочастици и структурата си . Сега винаги грапавата част на каиша р мавията е по абразивна от лицевата част . Ленените каиши в миналото са били натопявани във смес от талк и гипс като изсъхнат да стоят по твърди и прави л Също понеже талка е 2 по скалата на МОС твърдост и е мек абразив действа полиращо на острието . Повечето шисти са съставени от талк , като разликата е само във матрицата на камъка .
                                Каиша трябва да е идеално опънат , ако има провисване има опасност от подвиване и затъпяване на острието . Също е доказано , че абразивноста на лена и кожата при висока скорост се повишава 5 до 6 пъти и затова опитните байчета винаги казват че на каиша трябва да се маха бързо и без натиск л
                                Сега бързината си идва естествено със опита и подобряване на техниката на стропинг , иначе се реже каиша или се поврежда бръснача .
                                Повечето хора предпочитат прогресивно стропване тоест имат по няколко каиша , като задължително всеки път тръгват от груб лен , грапавото на кожата или Латиго и свършват на конска кожа или на първокачествен тележки бланк естествен или вариант руска кожа - много финно мъхест налицето на каиша .
                                Всеки каиш оставя различен ръб на бръснача и различно усещане при бръснене . Това трябва да се изпита от опит . Таа е и при завършващите камъни - някой харесват острието от белгийски котикул , повечето хора и аз обичаме турингийски шист , а много хора харесват и на мене също много ми харесва за разлика от белгията ръба от черен арканзас или руският вариант - някоя от техните финни яспиши - Яшми . Сибирска р уралска зелена , техническа , бяла Белоречит или мека черна . Последната се среща и във България под формата на стари камъни комбинирани бяло и черно - бял Белоречит със черна мека яшма .
                                Доста хора ползват всякакви пасти на стропове , на мен така и не ми хареса ръба от паста и минах на финни камъни .
                                Като минимална основа за бръснене , нормално се има отправна точка ръба на бръснача от 8 000 грит камък синтетичен , или от белгийски котикул чрез метода Дилюкот и разреждане на кашата от твърд финн котикул до чиста вода .
                                За каишите лена се води минимума и основата , каиша вършещ 80 процента от работата и след това е кожата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X