Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

    Браво!
    Много се радвам, че така са се развили нещата.
    Не го знаех.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #47
      От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
      Сега те изядоха горозащитниците во главе с Тома Белев.
      Що бре? То това е минало свършило още през 1963 година.
      Не че сега няма сеч по тези места, ама вече нямат нищо общо с железницата от него време.

      Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
      Браво!
      Много се радвам, че така са се развили нещата.
      Не го знаех.
      Питай бре- нали съм дупнишки зет
      Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

      Коментар


      • #48
        От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

        Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
        Що бре? То това е минало свършило още през 1963 година.
        Не че сега няма сеч по тези места, ама вече нямат нищо общо с железницата от него време.
        Имат, имат. Гората си е същата. Транспорта е различен.

        п.с. А гората става все повече, на пук на Томата.
        п.п.с. Искам още 1-2-3- лифта на Банско, и не само там.
        Ама това е за друга тема, сорри!

        Коментар


        • #49
          От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          Имат, имат. Гората си е същата. Транспорта е различен.

          п.с. А гората става все повече, на пук на Томата.
          п.п.с. Искам още 1-2-3- лифта на Банско, и не само там.
          Ама това е за друга тема, сорри!
          Да имат- колко да имат? Става дума за хартиената фабрика на Балабанови в Бараково. Вече и фабриката я няма, както и фамилията Балабанови. На времето си е била легална с концесии. Сега секат и изнасят кой знае къде. Най-вероятно за Гърция. Миналата година ходих да разтъпча Хондата по черните пътища по устието на Илиена река. Сечаха здраво с машини и камиони- промишлено. А уж се води национален парк... Абе мизерия от всякаде.

          Впрочем влакчето освен за превоз на трупи се е ползвало и за пътнически превоз до Рилския манастир. Което вероятно е предопределило и съдбата му и е закрито. Колчем спрат поклонниците да ходят на Манастира.
          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

          Коментар


          • #50
            От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

            Темата е страхотна. Поздравления за автора. Не трябва да се прекъсва връзката между минало, настояще и бъдеще.

            Коментар


            • #51
              От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

              Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
              Впрочем влакчето освен за превоз на трупи се е ползвало и за пътнически превоз до Рилския манастир. Което вероятно е предопределило и съдбата му и е закрито. Колчем спрат поклонниците да ходят на Манастира.
              До манастира ходя поне през 2 години, ако не всяка година. Поне за там ми се струва че би било атракция, особено в почивни дни, и особено лятно време. Поне при последните ми 3-4 ходения паркинга е пълен, включително с автобуси с чужденци всякакви, и това при положение че целенасочено избягвам натоварени дати. Аз с удоволствие бих го опитал, и то повече от веднъж, ако се направи нужната инфраструктура в Рила, състояща се от достатъчно голям паркинг за желаещите близо до евентуалната гара. Там хора постоянно ще има, въпреки, а не заради усилията на тоя или оня да осере всичко, или по-точно да не прави нищо. Например мекиците всяка следваща година са все по-зле, боза поне от 3-4 години няма, не знам и хляба на какво прилича. Виж дрънкулки има всякакви, ама не виждам особено да влечатляват някой.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #52
                От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                До манастира ходя поне през 2 години, ако не всяка година. Поне за там ми се струва че би било атракция, особено в почивни дни, и особено лятно време. Поне при последните ми 3-4 ходения паркинга е пълен, включително с автобуси с чужденци всякакви, и това при положение че целенасочено избягвам натоварени дати. Аз с удоволствие бих го опитал, и то повече от веднъж, ако се направи нужната инфраструктура в Рила, състояща се от достатъчно голям паркинг за желаещите близо до евентуалната гара. Там хора постоянно ще има, въпреки, а не заради усилията на тоя или оня да осере всичко, или по-точно да не прави нищо. Например мекиците всяка следваща година са все по-зле, боза поне от 3-4 години няма, не знам и хляба на какво прилича. Виж дрънкулки има всякакви, ама не виждам особено да влечатляват някой.
                Идеята я имаше. Правеха се инициативни комитети, здружения, впрягаха се хора. Основно бяха се обединили окол възстановяване на линията по трасето гр. Рила до Рилския манастир. И както всичко в тази Държава цялата идея и напани удариха на камък в бюрокрацията и администрацията на същата тази Държава. От транспортно министерство под една или др. форма ясно дадоха да се разбере, че по-скоро свинкя в джамия ще влезне отколкото да се направи нещо по тоя въпрос. Така и си остана и надали някога ще се промени.

                При др. обстоятелства с пари и подкрепа би станало, би било дори насърчено и спомогнато от държавата. Ама не и у нас, а някъде по белия свят. Само за протокола- "издирих" виртуално изчезналите 3 локомотива от БГ, споменати от мен в началото на темата. 2 са в Германия и Австрия, 1 в Норвегия- реставрирани, даже единия е в движение.

                А колко щеше да е красиво да го има пак трасето, каква атракция щеше да е. Щеше...
                Единственото реално, което евентуално би станало е Дон Кихотовеца в лицето на М. Панайотов да възстанови около 200-300 метра от линията в с. Бараково. Ако му стигнат парите, мерака и живота. За да се снабди с няколко от оригиналните релси на линията, човека размени домашните си печки, с които се грееше срещу изровени от циганите траверси и елементи от линията. Локомотива му разрешиха да го премести и реставрира след поне 7 годишно писане на молби и ходене по администрации и оправи.
                Та така.
                Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                Коментар


                • #53
                  От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                  Единият локомотив Били колекционера от Рила го продаде в Германия.Имаше дело срещу него,но корупцията надделя и му се размина.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X