Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

    В Дупница си спомням на депото имаше цяла редица с парни локомотиви. Като дете, ако получех 6ца. в училище, наградата ми беше баща ми да спира там и да се катеря по тях. А отвънка на депото, точно след прелеза в дясно по път 62 за Кюстендил, току на самия портал имаше също парен локомотив. странното е, че си спомням за един в син цвят, който мисля беше по-голям отколкото тези за теснолинейката 600мм. Преди време обаче може и да са го сменили и сега да е с рилски. Хем тва лято минавах сто пъти от там и не се сетих да погледна. Ако видя снимка, бих казал с доста голяма вероятност. Между другото един от главните инициатори за възтановяване на рислаката дековилка беше, ако не се лъжа бившия ЖП шеф от града. А и Сашка Васева също, макар да не ми е ясно нея къв и е случая спрямо железницата.
    Имаше и период в, който бяха осигурили инвеститори. Нещата стигнаха до транспортното министерство и до там. Общо взето се измъкнаха с аргумента, че никой нямал желание да се занимава или да си прави труда да променя цялата инфраструктора по пътя за Рилския манастир.
    Мен ми е интересно къде са зачезнали машините от рилското корито. За една знам, че е в Германия. Ама другите ми се губят.
    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

    Коментар


    • #17
      От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

      Ми, за скрап най-вероятно. Пука му на някой Ганьо за историческата стойност. За съжаление пред олтара на Бог Пари, се забравят всякакви морални задръжки. За възпитанието и културата на стредностатистическия български търгаш, няма да отварям приказка.
      Иначе, пред входа на депото има два локомотива. Вляво е светлосиния дизел, който също е теснолинеен, но вероятно от по-новия стандарт-760мм. Срещу него е локомотивчето, което е абсолютно идентично с немското от снимките. Тендера липсва. Боядисано е зелено.
      Абе, утре ще ходя на вилата и минавам оттам. Ще го снимам.
      Баща ми ми е разказвал с носталгия за "дековилката" до Рилския манастир...
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #18
        От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

        Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
        Не се натъжавай толкова. Ако искаш, все още има къде да се возите на подобно влакче, което минава през най-високата гара на Балканския п-в.
        Благодаря,трябва да намеря време ,интересно.
        Honda CRF 250 X
        Touareg 3.0 TDI

        Коментар


        • #19
          От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

          На времето в депата на гара Вакарел и гара Костенец имаше много парни локомотиви . Поддържаха се в идеално техническо състояние мобилизационна готовност .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #20
            От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

            Парни локомотиви в "работно състояние" имаше на много гари. Голямо открито депо съм виждал на гара Славяново (Т-ще) и на гара Г.Тодоров (Блгр)- там направо блестяха, като за парад. Интересно дали БДЖ ги запази, или "напълниха" някой джоб, докато шефовете на ЖП-то реват, че няма пари.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #21
              От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

              В София имаше доста на гара Подуене, ама определено не поддържани, срещу старите гаражове на такситата. За Дупница вече споменахме.
              Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

              Коментар


              • #22
                От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                Парни локомотиви в "работно състояние" имаше на много гари. Голямо открито депо съм виждал на гара Славяново (Т-ще) и на гара Г.Тодоров (Блгр)- там направо блестяха, като за парад. Интересно дали БДЖ ги запази, или "напълниха" някой джоб, докато шефовете на ЖП-то реват, че няма пари.
                Няма открити или закрити депа. В гара Славяново си гледал парни локомотиви наредени на един от товаро-разтоварните коловози на гарата. Локомотивите които си гледал, ги нарязаха преди повече от 10 години. Както те, така и всички останали все още в Бг са в неработно състояние, бракувани, с невъзстановими поражения вследствие умора на метала и няма смисъл от възстановяването им. На гара Асеново са гарирани доста парни локомотиви от различни серии, също бракувани, без някой да проявява някакъв интерес от тях. В преден пост споменах, че имаме действащи парни локомотиви, но и към тях интереса е почти нулев...говоря за интерес, който би възвърнал инвестициите в тях, под формата на атракционни пътувания. А възстановяването и поддръжката на един такъв локомотив струва стотици хиляди...
                Volkswagen Touareg 7L 3.0 TDI V6 (224Hp)
                O8867З7I78

                Коментар


                • #23
                  От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                  Ето снимки на локомотивчето в Дупница:

                  Синият дизел няма нищо общо с темата. Мислех че и той е теснолинеен, но изглежда с нормално междурелсие.




                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00038.jpg
Прегледи:1
Размер:213.3 КБ
ID:5456767Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00047.jpg
Прегледи:1
Размер:147.4 КБ
ID:5456775Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00046.jpg
Прегледи:1
Размер:164.8 КБ
ID:5456774Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00045.jpg
Прегледи:1
Размер:166.0 КБ
ID:5456773Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00044.jpg
Прегледи:1
Размер:173.1 КБ
ID:5456772Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00043.jpg
Прегледи:1
Размер:161.0 КБ
ID:5456771Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00042.jpg
Прегледи:1
Размер:226.4 КБ
ID:5456770Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00040.jpg
Прегледи:1
Размер:166.1 КБ
ID:5456769Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00039.jpg
Прегледи:1
Размер:132.7 КБ
ID:5456768Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00037.jpg
Прегледи:1
Размер:125.1 КБ
ID:5456766Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00036.jpg
Прегледи:1
Размер:138.2 КБ
ID:5456765Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00035.jpg
Прегледи:1
Размер:154.1 КБ
ID:5456764Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00034.jpg
Прегледи:1
Размер:144.8 КБ
ID:5456763Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00048.jpg
Прегледи:1
Размер:206.4 КБ
ID:5456776
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                    Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                    Ето снимки на локомотивчето в Дупница:
                    Синият дизел няма нищо общо с темата. Мислех че и той е теснолинеен, но изглежда с нормално междурелсие.

                    Благодаря много за снимките!!!
                    Изглежда доста по-запазен отколкото машините при манастира,гр. Рила и Жабокрек. А може и да е Бараковската, тя също беше много читава. А синия дизелак май съм го виждал до някъкво предприятие до Перник минавайки с пътнически влак навремето. Радва стария автентичен български герб.
                    Странно ми е само как и защо е стигнала до Дупница , дано поне там се запази.
                    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                      Брат на дядо ми караше парен локомотив по линията Вакарел - Чукурово . Возил съм се на него като дете беше голям влекач мисля че Круп 18 осен или нещо такова . После мина на дизел 55 серия кара го малко и се пенсионира . Пра дядо ми е бил главен инструктор на парните машини в БДЖ завършил е някога в Германия . Ще потърся снимки из семейния архив . Парните локомотиви се съхраняваха защото в случай на военна обстановка последни ще свършат въглищата .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #26
                        От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                        Интересен разказ на моите родители по темата.
                        Пътническите вагончета са се отоплявали с печки тип "циганска любов" с дърва, естествено. Само по себеси това не е било проблем освен в случаите на обърнали се вагончета. Тогава е имало доста изпогорени и според нашите най-често от чайниците с чай които си били аксесоар с кюмбетата. Често вагончетата изпадали от релсите но при отрицателната скорост това не създавало особени проблеми, просто мъжката част от пътниците слизала и връщала всичко по местата. Голяма веселба според тях.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #27
                          От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                          По време на парната ера нещата са били много тежки за влаковите бригади . Гара Вакарел е най високата гара до Истамбул над 800 метра надморско равнище . Изкачването Побит Камък - Вакарел само една парна машина не е можела да качи влакова композиция и във Вакарел е било помощното депо от където за всеки влак са пращали една или две помощни машини в зависимост от тонажа . На Стария ако му се занимава може да снима старото депо .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #28
                            От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                            Ето и ВЕЦа в гр. Рила, който съм споменал по-горе...
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:qo2ar8pwsyn.jpg
Прегледи:1
Размер:32.9 КБ
ID:5457678
                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                              Ето снимки на 2 парни локомотива на ЦГ-София: единият е на перона:
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:47-05-1.jpg
Прегледи:1
Размер:97.4 КБ
ID:5461320Натиснете снимката за да я уголемите

Име:47-05-2.jpg
Прегледи:1
Размер:130.1 КБ
ID:5461321Натиснете снимката за да я уголемите

Име:47-05-3.jpg
Прегледи:1
Размер:77.9 КБ
ID:5461322Натиснете снимката за да я уголемите

Име:47-05-4.jpg
Прегледи:1
Размер:149.4 КБ
ID:5461323Натиснете снимката за да я уголемите

Име:47-05-5.jpg
Прегледи:1
Размер:108.7 КБ
ID:5461324Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070817.jpg
Прегледи:1
Размер:86.4 КБ
ID:5461325Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070818.jpg
Прегледи:1
Размер:77.3 КБ
ID:5461326Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070821.jpg
Прегледи:1
Размер:123.4 КБ
ID:5461327

                              а другият е в чакалнята на гарата:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070822.jpg
Прегледи:1
Размер:94.2 КБ
ID:5461350Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070827.jpg
Прегледи:1
Размер:160.4 КБ
ID:5461351Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070828.jpg
Прегледи:1
Размер:178.9 КБ
ID:5461352Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070829.jpg
Прегледи:1
Размер:178.5 КБ
ID:5461353Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070831.jpg
Прегледи:1
Размер:138.8 КБ
ID:5461354Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070832.jpg
Прегледи:1
Размер:108.9 КБ
ID:5461355Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070833.jpg
Прегледи:1
Размер:177.2 КБ
ID:5461356Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070840.jpg
Прегледи:1
Размер:121.1 КБ
ID:5461357Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1070842.jpg
Прегледи:1
Размер:139.2 КБ
ID:5461358Натиснете снимката за да я уголемите

Име:вагон-1.jpg
Прегледи:1
Размер:156.1 КБ
ID:5461359Натиснете снимката за да я уголемите

Име:вагон-2.jpg
Прегледи:1
Размер:165.8 КБ
ID:5461360Натиснете снимката за да я уголемите

Име:вагон-3.jpg
Прегледи:1
Размер:149.9 КБ
ID:5461361Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Опис.jpg
Прегледи:1
Размер:117.8 КБ
ID:5461362
                              Прикачени файлове
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар


                              • #30
                                От: Една разходка в миналото- по железопътния път за Рилския манастир

                                Красота!
                                Your conscience is all you can take to your grave.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X