Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Буре за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Буре за ракия

    Улисан в ежедневния снобизъм, пропуснах темата за непреходните ценности.
    Днес отворихме едно 3-годишно буре с гроздова ракия 54*, направено от дъбови дъги и дъна от черница. Питието е станало 50*, тъмно като коняк, а вкусът е леко тежък. Ланското буре беше с дъна от чинар, а ракията беше по-лека. Дядо ми отлежаваше сливова ракия в бурета от круша и цветът й беше като лимон. За вкуса нямам правилно мнение, че бях спортист и пиенето не ми беше приоритет.
    Ако пишещите във форума имат личен опит с материала на буретата за ракия и резултата от отлежаването й, моля да го споделят.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Буре за ракия

    При мене толко време не може да изкара. Моето буре е дъбово и оцветява ракията за около два месеца. Колко ракия беше останала?

    Коментар


    • #3
      От: Буре за ракия

      Да дойда да я пробвам и ще споделя
      Cherokee WJ 4.0L- NP242
      Honda Africa Twin XRV 750

      Коментар


      • #4
        От: Буре за ракия

        Внимавай с времето на отлежаване че като стои повече от3-4 месеца в по-ново буре става ракия с "дървен"привкус!

        Коментар


        • #5
          От: Буре за ракия

          Навремето когато си произвеждах ракия я оставях да стои около 3-4 месеца в черничево буре.Ставаше с цвят на коняк и невероятен вкус .Ракия правих само от грозде ,"американски мискет" и "алжирка".Бурето ми стои но за съжаление последните 10-12 години не съм слагал нищо в него.Ракия имам още малко от време оного.
          не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

          Коментар


          • #6
            От: Буре за ракия

            Дъбът, дава най-хубав цвят на ракията. Салкъмът и смрадликата също. Старите дъбови бурета, оцветяват по-бавно ракията, но не е проблем да стой повече. Новите, обаче, оцветяват бързо, но ракията трябва да се извади на време, защото придобива неприятен аромат, ако се държи повече.
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            0878 23 58 34- Радо

            Коментар


            • #7
              От: Буре за ракия

              Първоначално публикуван от valsodar_rn Преглед на мнение
              Внимавай с времето на отлежаване че като стои повече от3-4 месеца в по-ново буре става ракия с "дървен"привкус!
              +1 Писали сме по едно и също време
              не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

              Коментар


              • #8
                От: Буре за ракия

                Абе ние опит ще споделим, а ти що не вземеш да споделиш от таз благинка та да я оценим по достойнство При мен буретата са от еднороден материал, черничево и дъбови. Нямам комбинирани от два различни материала. За да стане толкова тъмна и тежка ракийката бурето е било ново. Аз си позволявам да държа по-дълго време ракия в буре през което са минали 15-20 пълно-празно. Дори и след това дъбовото си придава леко трапчивият привкус но е по-бледа и не тежка.
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • #9
                  От: Буре за ракия

                  Въх, вие ме втрещихте тотално. И сега като запален лаик, който иска тая година да напълни буренце с ракийка ще почна да задвам глупави въпроси, та да ме прощавате. Защо става това с вкуса? Аз все си мислех, че е като вискито и може да кисне с години, от което да става все по-добре. Явно не е така, но защо? И също така значи по-добре да търся старо буре? Тук един съсед има доста, може и да го спазаря нещо. А дали няма да има гаден вкус ако се е прецакало от седенето? Или ако е имало нещо друго вътре, това има ли как да се разбере? Или най-добре да взимам ново?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Буре за ракия

                    Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                    Въх, вие ме втрещихте тотално. И сега като запален лаик, който иска тая година да напълни буренце с ракийка ще почна да задвам глупави въпроси, та да ме прощавате. Защо става това с вкуса? Аз все си мислех, че е като вискито и може да кисне с години, от което да става все по-добре. Явно не е така, но защо? И също така значи по-добре да търся старо буре? Тук един съсед има доста, може и да го спазаря нещо. А дали няма да има гаден вкус ако се е прецакало от седенето? Или ако е имало нещо друго вътре, това има ли как да се разбере? Или най-добре да взимам ново?
                    И с ракията е така. В старото буре, може да стой с години! Само в новите, придобива този неприятен вкус.

                    П.С.- по-горе, сме писали 3ма, на един път.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Буре за ракия

                      Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                      Въх, вие ме втрещихте тотално. И сега като запален лаик, който иска тая година да напълни буренце с ракийка ще почна да задвам глупави въпроси, та да ме прощавате. Защо става това с вкуса? Аз все си мислех, че е като вискито и може да кисне с години, от което да става все по-добре. Явно не е така, но защо? И също така значи по-добре да търся старо буре? Тук един съсед има доста, може и да го спазаря нещо. А дали няма да има гаден вкус ако се е прецакало от седенето? Или ако е имало нещо друго вътре, това има ли как да се разбере? Или най-добре да взимам ново?
                      По истинските технологии буре за вино се ползва макс 3-три сезона и аут. Буре за ракия-само за това и само за един вид. Не може тази година сливова другата гроздова.
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • #12
                        От: Буре за ракия

                        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                        Буре за ракия-само за това и само за един вид. Не може тази година сливова другата гроздова.
                        Така е. Иначе се сливат ароматите.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Буре за ракия

                          Я да видим дали съм разбрал.
                          Първо - бурето е добре, да не кажа задължително да е ново, щото инак няма как да знам, какво е имало в него.
                          Второ - бурето ще се ползва вечно или дорде е здраво, но в началото за по 2-3 месеца на реколта, че да обръгне, а после все по-дълго и по-дълго.
                          Въпрос, ако горното е така, колко пъти да го ползвам за кратко и с колко да вдигам срока на престой? Има ли начин да правя по 2 реколти в година или друг начин да състаря по-бързо бурето? Аз не съм голям пияч, но мисля ще се намери кой да я изгълта.
                          Въпрос две, явно няма да мога да правя мешана /разни хора слагат и грозде и сливи, какво ли още не/ ракия, щото ще е трудно да я повтарям /а и май ще е гадна/? Аз искам черешова или кайсиева, но при мен има яко сливи... та явно ще е сливова.
                          Kaто цяло ми е голям мерак да отлежавам алкохол

                          Коментар


                          • #14
                            От: Буре за ракия

                            Темата всъщност тръгна от тук. Буретата са различни, защото ги купихме от разни майстори. Първото им "гасене" беше за по 3-6 месеца. Резултатите бяха впечатляващо добри за нас, както и отзивите в БГ и чужбина. По опита с уиски, опитахме да си направим натурална отлежала ракия и сега оценяваме резултата, но мненията не винаги са еднакви.
                            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Буре за ракия

                              Първия път пие много, да знаеш и градуса се вдига.. Иначе съм пил ракия от дъбово буре и вкуса беше уйскен..

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X