Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Буре за ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Буре за ракия

    Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
    В такъв случай, правилното буре е от дъб. Останалите дървесини са грубо казано по- кисели, и са по- подходящи за плодови дестилати.
    Ок , ще го имам в предвид.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #62
      От: Буре за ракия

      Нещо взех да се колебая. Въпреки това вече съм си поръчал дъбово буренце. Но , оня ден си купих френски дъбов чипс , заложих за проба две шишенца и днес като опитах , ами вкуса беше същия като на приятелчето на което опитах ракията отлежала в дъбово буренце. И се зачудих , защо по дяволите да замаскирам хубавия вкус на истинска гроздова ракия с тоя на отлежала в дъбово буре или с дъбов чипс !?Като се замисля , Сунгурларска гроздова отлежала си е бяла , явно не напразно ?

      Ако правиш ракия примерно с много захар , аромата на плода се губи и тогава би имало смисъл да отлежава в буре , но когато си е натурална ракийка.....не съм сигурен вече има ли смисъл .
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • #63
        От: Буре за ракия

        Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
        Нещо взех да се колебая,но когато си е натурална ракийка.....не съм сигурен вече има ли смисъл .
        Натуралната ракия е със вкуса и мириса на плода от който е произведена и е прозрачна,без цвят.Това става ако се спази технологията по ферментация и в съда няма зелен или мухлясал плод.
        Всичко друго е суетня и мераци,в повечето случаи за прикриване на недостатъци.

        P.S. Справка Бургас 63,63 барел.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • #64
          От: Буре за ракия

          Аз си държа ракиите в дъбови бурета , които вече не дават толкова силен дъх и цвят. Така, даже повече ми харесва, ракията стои по-мека, а гроздовият вкус и аромат си се усещат. Ракията преживява в бурето докато дойде ред на следващата - една година, не смесвам партидите никога. Бурето ми е 50л, но събира към 60, като заредя новата ракия източвам между 15 и 20 л ракия и я прехвърлям в стъклена дамаджана, от нея пия докато новата ракия стане за пиене(минават почти два месеца). Така съм затворил цикъла с гроздовата ракия, ако ми хареса наистина много партидата, прехвърлям в друга 10 литрова стъклена дамаджана и я оставам да си отлежава - имам 2 такива вече, една мускатова отделих като ми се роди щерката и на следващата година една от сини сливи.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #65
            От: Буре за ракия

            Хм... Изваряването е началото на процеса все пак
            Отлежаването и т.н. също са важни за промяната на вкуса. А всеки има различен вкус...
            Приятел вече спря да си разрежда ракията - сложил си е пластмасово буренце в антрето и разправя, че минавал с една чашка, гребвал (а ракията му е 2 или 3 преварка малко под 80 градуса, въпреки, че спиртомера потъва изцяло ), минава покрай чешмата, долива малко водичка и сяда на масата Въпрос на вкус (иначе прави хубава ракия, когато я прави 'по технологията')...
            Лично аз съм доволен от буренцето, защото освен визуалния ефект придава леко опушен вкус на рИкията...
            И въобще не става въпрос за силен ароматизатори и т.н... Затова и първите пъти държах ракията малко в бурето - за да не вземе прекалено аромат...
            Сега, след като се 'разработи' - ракията стои доста повече... И има разлика в мекотата при дегустация...
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #66
              От: Буре за ракия

              Имам буре 30л от черница което не е пълнено със ракия от 6-7год. Бурето външно е в добро състояние, като сравнително бързо го закиснах. Има само един отвор отгоре около 25мм. Питането ми е как да го почистя отвътре? Мисля си за сода за бъчви. Дайте съвет.

              Коментар


              • #67
                От: Буре за ракия

                Първоначално публикуван от andrei.petrov Преглед на мнение
                Имам буре 30л от черница което не е пълнено със ракия от 6-7год. Бурето външно е в добро състояние, като сравнително бързо го закиснах. Има само един отвор отгоре около 25мм. Питането ми е как да го почистя отвътре? Мисля си за сода за бъчви. Дайте съвет.
                Само с вода.
                Ако не мирише на нещо, освен ракия!
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • #68
                  От: Буре за ракия

                  Аз ползвам дъбови бурета от 5-6 години вече. Има разлика във вкуса и аромата на ракията според алкохолния градус. С две думи, дестилат с различен градус извлича различни аромати от дървото. Ако искате ракията да е с по-сладникав аромат (с нотки на отлежал коняк примерно) трябва да се остави да отлежава силна ракия - 60 градуса поне. Като цяло е хубаво ракията за отлежаване в буре да не е разредена като за пиене (40-44 градуса), а да е по-силна. След източване от бурето си я разреждате до нужния градус.
                  Ракия от 53 градуса държана в дъбово буре има осезаемо различен аромат от друга, 60-градусова, държана в същото буре.
                  Също така нещо до което стигнах по трудния начин - дъбовите бурета не са подходящи за плодови ракии. Губи се аромата на плода от която са направени. Имам една сливова (от сини сливи) от 2015, която в момента повече прилича на вкус и мирис на коняк. Не че се оплаквам

                  Относно дъбовия чипс. Пробвал съм преди години и с него. Получава се по-добър аромат в сравнение с разни стари майсторлъци като слагане на клечки в бидона или горена захар за цвят Но няма нищо общо с аромата на ракия отлежавала 1 година в дъбово буре. Дървото си дава цял набор аромати, които при чипса вече са извлечени при предишната употреба на дървесината. Чипса обикновено го правят от стари бурета и го препичат за да има по-силен "опушен" привкус. Първото приложение на този чипс, е да овкусява вина, а не концентриран алкохол. Не казвам, че не става. Напротив. Но хубавото дъбово буре е с класи отгоре.
                  И най-вече е важен изходния материал... Ако ракията е "изтървана" при варенето, ако има някакви кофти аромати, нищо не може да я оправи.
                  Последно редактирано от Dobs; 31-10-17, 08:59.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Буре за ракия

                    Така... Днес ми дойде буренцето и много му се радвам . Поне на пръв поглед изглежда майсторски направено , тежко е и от далеч се усеща мириса на дъб ( приятен мирис ).

                    95 левчета ми струваше заедно с доставката ( 10 литра ) , но се надявам да не са били похарчени напразно.
                    Закиснах го с вода , течове няма...
                    Ще постои с водицата 2-3 дни , след това си мисля да го закисна за още толкова време с 20 процентов разтвор от спирт , след това наливам ракията..и ще докладвам.


                    Наздраве на всички !
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • #70
                      От: Буре за ракия

                      колега да ти е честита новата придобивка.
                      ако не е тайна от къде го поръча.
                      може да ми кажеш и на лични
                      поздрави

                      Коментар


                      • #71
                        От: Буре за ракия

                        Благодаря !
                        Буренцето го поръчах от една фирма от с.Врачеш. Писал ти на лични коя точно , да не става реклама тук.
                        Който търси , намира !
                        Човекът е човек, когато е на път !

                        Коментар


                        • #72
                          От: Буре за ракия

                          Ха да ти е честито! И внимавай, че тези малки обеми ако не ги наглеждаш редовно, ще изпият повече от теб.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Буре за ракия

                            Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
                            Ха да ти е честито! И внимавай, че тези малки обеми ако не ги наглеждаш редовно, ще изпият повече от теб.
                            Благодаря !
                            Със сигурност няма да е без надзор , даже ще му досаждам . Снощи го напълних с вода , днес трябваше да му долея около половин литър още , но си го обеснявам , че дървесината не е поела още каквото може.
                            Който търси , намира !
                            Човекът е човек, когато е на път !

                            Коментар


                            • #74
                              От: Буре за ракия

                              На новите бурета разтварям кило сол и разтвора вътре в бурето... Ден, два...След това изплакване и някой ден още с чиста вода.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Буре за ракия

                                Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                                На новите бурета разтварям кило сол и разтвора вътре в бурето... Ден, два...След това изплакване и някой ден още с чиста вода.
                                +1

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X