Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Овцевъдство или агънце-багънце

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Овцевъдство или агънце-багънце

    Здравейте, смятам да се захвана с отглеждане на агнета за месо. Доста четох, но теорията не е практика. На въпроса за месодайните породи имам отговор, но и двете присъстват в доста намален състав в България, така че първо ще стартирам с местни, а после ще се науча да кръстосвам.

    Мястото където смятам да правя овчарник се намира до Катунци, Сандански. Да, знам че там традицията клони към марихуаната, но засега предпочитам този бизнес.
    Ще започна с около 50 овце, в собствена къща и място.

    Интересува ме, някой реално гледа ли овце с цел печалба и дали може да ми се дадат идеи относно помощните финансирания от държавата. Как се регистрирам като земеделски производител, дали трябва да е фирма, дали може да е по-млад от мен, за да може да си помогнем с допълнителни програми, дали има специфични изисквания, които с прочит само на документите не бих уловил.
    Знам, че са малко овцете, но това ще ми е допълнителна дейност, която ще развивам за в бъдеще. Това е минималната бройка, с която да ме регистрира държавата, че съществувам.

    Мисля, че една дискусия няма да е излишна, а и всяка идея ми е добре дошла. Сигурен съм, че аз вече съм с обременено мислене зарди изчетеното, така че свежестта на чуждите идеи не е за изпускане.
    Така, първото агне родило след стартиране на проекта и било то от мъжки пол, най-вероятно публично ще бъде изядено на мегдана.

    Млякото от овцете също ще носи приходи, но целта е агнета за месо, които да се раждат целогодишно.
    Спецификата на района също знам, че е важна, затова помощ за местните породи, които не боледуват толкова е добре дошла.
    Засега толкова, а знам че въпросите сами ще се раждат в периода на дискусията.
    Темата е отворена за всеки, който има допир до овцевъдството, не е моя лично.

  • #2
    От: Овцевъдство или агънце-багънце

    В двора няма да ти разрешат да ги гледаш ако искаш регистрация....


    А и за какво ти е регистрация от държавата не чакай помощ а само пречки.

    Почети малко из Фермер бг.

    И FARMER BG

    Агрорада и други форуми....

    Кое е селото до Катунци?

    Лятото трябва да ги караш високо в Пирин че доле ше изпукат от жега...

    Има още хиляди неща
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

    Коментар


    • #3
      От: Овцевъдство или агънце-багънце

      Кокчо, извинявай, не те познавам. Ама ти гледал ли си някога някакви животни?

      Имам двама познати "Фермери".

      1. Единият не работи нищо, гледа си само стадото. Помага му и синът му (около 30 годишен), но той си работи и редовна работа. На бащата цялото му време е заето със "стоката". Синът също след работа и уикендите няма никакво свободно време (поради което и не е женен). В момента са със 60-70 овце плюс агнетата. Вярно изкарват парици от агнета, но само те си знаят колко са се трепали за тях. Продават млякото и вълната, чат-пат някоя яловица. Да ти кажа . добре че е синът със редовната заплата. Има месеци, в които нямат никакви приходи от стоката. Парите, които изкарват влагат във фуражи, добиване и закупуване на люцерна. Овцете си ги гледат в тяхен двор, и както каза Стария, пари от фондове не взимат, защото изискванията са жестоки.

      2. Втория гледа към 200 овце. Регистриран, във бивш двор на ТКЗС. Има си цигани за овчари (барабар с чааветата), на които плаща заплата. Взиима си от фондовете, но и той не е забогатял. Има толкова много изисквания, че ще те заболи главата. Въпреки, че друг му гледа стоката, той пак си е сред нея. Къде да предотврати кражби, къде да командва циганите. Когато някой го напусне (а това се случва често), той ходи да си пасе овцете, щото те гладни на яслата не седят. Не става само да си стоиш в офиса и друг да ти изкарва парите.

      За миризмата, л@йн@та, колене стригане, ветеринарен лекар и т.н., няма да споменавам. Също има и крадци, зависливци (които да ти натровят добитъка)...

      Хич не е толкова лесно. Аз само гледам отстрани, щото не ми стиска да се захвана с нещо подобно. Нищо не разбирам.
      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • #4
        От: Овцевъдство или агънце-багънце

        Много точно ти е описал картинката bullet_pk ,но все пак ако си решил да се занимаваш това взимаш всички налични документи на ниви постройки и т.н. и отиваш във някой фонд ли бизнес център ли да ти разработят някой друг проект.Избираш кой е най подходящ за теб и започваш и то от 0,така че иска яко настояване и бачкане,трябва да взимаш възможно най-много и всички субсидии които ти се полагат от фондовете,да регистрираш максимално много декари пасища,приведен в подходящ вид.Да следиш всички документи договори,и т.н. да са ти изрядни на 100%,за да не подлежиш на санкции, и захванеш ли се да настояваш докрай както се казва (докато ти се стопят лагерите) че и още толкова,но преди всичко да знаеш,че животното иска 364 дни в годината нон стоп убгрижване.
        А и още нещо да добавя в моментните цени на мляко,месо и вълна срещу моментните цени на фуражи и т.н. остава ти само изгърбването.
        УСПЕХ

        Коментар


        • #5
          От: Овцевъдство или агънце-багънце

          Имам познат който миналата година продаде цялото си стадо кози и отсвири животновъдството. Иначе е голям мераклия, обича животните, с радост и мерак започна тази дейност, но миналата година със сълзи продаде козите, остави само две-за собствена консумация на ярета.
          Не, че целя да те откажа, само показвам, че човек който му харесва да гледа животни се принуди да ги ликвидира. Нищо не пречи да пробваш, даже се радвам, че им а такива хора, но си мисля, че лошия финал е предизвестен.

          И както колегата каза-животните искат ежедневна грижа. Този мой познат имаше доверен човек който живееше при козите, но е трудно да намериш такъв всеотдаен човек, който може да пасе, да изражда при нужда, да дои, да храни и пои, да живее постоянно при стадото и да не те краде.
          Другия вариант е сам да вършиш тези неща, но си мисля, че няма да го направиш. Това означава да забравиш за всякакви отсъствия за повече от ден.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            От: Овцевъдство или агънце-багънце

            Дайте шанс на човека , не го отказвайте . То ясно че ще е трудно , ама няма да е първия . Всичко зависи от района , и дали може да имаш доверен работник (работници ) там.

            Коментар


            • #7
              От: Овцевъдство или агънце-багънце

              Първо както казаха колегите забравяш за това "Знам, че са малко овцете, но това ще ми е допълнителна дейност"
              Няма да те убеждавам обаче има една приказка по нашия край чифчия чорбаджия няма онези зърнопроизводители големите ги остави .

              Не те знам колко си годишен но най-добре според мен да се регистрираш и да кандидатстваш по програмата "Млад фермер" тя е за хора до 40 години. Програмата е за 5 години и макс. 25 000 евро ,от сега да ти кажа не ти ги дават наведнъж и най-често отпускат 7500 или 1500 евро на година обаче одобряват проекти сравнително лесно . За да кандидатстваш трябва да имаш поне една икономическа единица което за овце ще рече 48 майки целта е да ги увеличаваш. Според мен не е добре да кандидатстваш само с овцете засей и някаква култура 10 дка / хем и за фураж/ тя също дава точки.

              Иди в служба земеделие там ще ти изработят БЕЗПЛАТНО план.
              088455338две
              "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
              Джамбазов 2010г..

              Коментар


              • #8
                От: Овцевъдство или агънце-багънце

                Малииии,Кокич в какъв филм влизаш-не е истина,направо.

                Коментар


                • #9
                  От: Овцевъдство или агънце-багънце

                  Сега
                  Да кажа, че е ясно, че овцете няма да се гледат дистанционно. Защо смятате, че всичко трябва да се прави лично. Има кой да ги гледа и това му е било професия на времето.
                  Идеята е следната. Тръгва се с около 10 000 лева първоначален капитал. Мисля да регистрирам приятелката ми, като млад фермер, че на мен докато ми минат документите и ще навърша 40 години. Идеята е за дългосрочен бизнес, който да се подкрепя от първостепенните ми доходи, докато не започне да се самозадоволява.
                  Мисля, че за овцеферма нямаше толкова сериозни изисквания, както за кравеферма, която трябва да е сертифицирана.
                  Идеята е да се работят паралелно и пасища, както и да се засее някаква горичка.
                  Мисля, че ако не се чакат резултати в близките една две години няма да остана разочарован. Целта не е нито изсмукване на еврофондове, нито бързо забогатяване, а развитие на бизнес.
                  1. Близо съм до Гърция, която яде целогодишно агнешко и износа за там не спира.
                  2.Близо съм и до Турция.
                  3. Селото е Петрово, там е топло, няма студена зима, има дълго зелена трева, което намалява разходите.
                  4.Ще се опитам и по програма за развитие на високопланинските райони както и тези за опазване на био разнообразието.
                  5.Наясно съм с това, че живата стока няма почивен ден, заради това и човека който ще започне да гледа първите овце е проверен.
                  6.Мисля, че има шанс, защото цената на храната се повишава, а в тези райони пустеят хиляди декари.
                  7.Някой наясно ли е, че следващите 7 години ЕС ще налива пари само в животновъдство и по-малко в растениевъдство .
                  8.Там има човек, който вече гледа 100 овце и без да е богат видимо се развива. Мога да разчитам на помощ, не финансова, но всяка друга, да.

                  п.п.
                  Живко, благодаря ти. Мисля да опитам това, което си написал. Хубаво е някой да изрази идеите ти писмено, така по-добре чуваш вътрешният си глас четейки.

                  п.п.п.
                  Истината е в дискусията. Всяка критика ми е полезна. Знам, че не изглежда сериозно градско момче да го направи, но........................пашата обича смелите. Най-много да изгубя парите и да се отям на чевермета

                  Коментар


                  • #10
                    От: Овцевъдство или агънце-багънце

                    Първоначално публикуван от kok4o1 Преглед на мнение
                    ... и да се отям на чевермета
                    ЕгоистЪ .Някой път като се видиме ще ти поразкажа малко от мойте патила.Пробвах по твоя път,ама йок.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Овцевъдство или агънце-багънце

                      Първоначално публикуван от gimax Преглед на мнение
                      ЕгоистЪ .Някой път като се видиме ще ти поразкажа малко от мойте патила.Пробвах по твоя път,ама йок.
                      Специално ще дойда да ми разкажеш, защото и негативният опит е много полезен. Мразя да правя вече направени грешки, затова не ме е срам да разпитвам.
                      Поантата на всичко е, че аз пари от там не очаквам първите няколко години, което дава глътка въздух за всеки прохождащ бизнес. Да не пипаш оборотен капитал.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Овцевъдство или агънце-багънце

                        То младия фермер хубаво, но за нея няма прием в момента и не се знае дали изобщо ще има вече ..

                        Иначе по принцип в животновъдството ще влизат все повече пари от еврофондовете, с новия програмен период. Сега в момента дават по около 70лв. на овца/коза по агроекологията , което не е малко, отделно можеш да взимаш пари от пасища .
                        kok4o1 само едно не ми стана стана ясно :
                        "но целта е агнета за месо, които да се раждат целогодишно." ??? аз до колкото имам опит с овцете на дядото на село агнетата не се раждат целогодишно !
                        Така като гледам все повече хора започват да проявяват интерес към животновъдството , даже мисля няма да е зле да направим едно събиране на бъдещите ентусиасти да обменим идеи на пълен стомах
                        gsm - 0899388807

                        Коментар


                        • #13
                          От: Овцевъдство или агънце-багънце

                          Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                          аз до колкото имам опит с овцете на дядото на село агнетата не се раждат целогодишно !
                          В химията е физиката ,както казват някои яки момчета.
                          Последно редактирано от Fraxinus; 12-02-13, 15:52.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Овцевъдство или агънце-багънце

                            Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
                            То младия фермер хубаво, но за нея няма прием в момента и не се знае дали изобщо ще има вече ..

                            Иначе по принцип в животновъдството ще влизат все повече пари от еврофондовете, с новия програмен период. Сега в момента дават по около 70лв. на овца/коза по агроекологията , което не е малко, отделно можеш да взимаш пари от пасища .
                            kok4o1 само едно не ми стана стана ясно :
                            "но целта е агнета за месо, които да се раждат целогодишно." ??? аз до колкото имам опит с овцете на дядото на село агнетата не се раждат целогодишно !
                            Така като гледам все повече хора започват да проявяват интерес към животновъдството , даже мисля няма да е зле да направим едно събиране на бъдещите ентусиасти да обменим идеи на пълен стомах
                            Здравей, породите Мотон шароле и Ил дьо франс могат да раждат по два пъти в годината, но това не е добре, та три пъти на две години е постижимо. След 11-13 раждания и правим чеверме.
                            Моята идея е точно такава. Овце за месо, пасища за сено и може малко лавандула, някоя горичка....все спомагателни бизнеси.
                            За Каракачанската порода овце субсидията даже е над 150 лева на година, ама пък те са дребни, стигат до 40 килограма.
                            Мисля да миксирам породите, в зависимост от това кое се захваща добре там.
                            Първоначално ще купя овце от района на Гоцето, Разлоч и Сандански. После ще се опитвам да им присаждам гени на истински месодайни такива.
                            Мисля, че следващите години бъдещето и парите са в производството на ресурси, а храната е един от тях.
                            Първоначално не смятам да взимам на заем пари, за да видя каква ще е сметката и после вече ще се мисли за разрастване с шут или бавно.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Овцевъдство или агънце-багънце

                              Доколкото знам тая работа не е лесна. За свинеферма,се искат един куп разрешителни от МОСВ вкл. и комплексни разрешителни и ОВОС,предполагам че за този тип ферма към който си се насочил е същия принцип.При това положение мога да ти гарантирам,че началния капитал който си предвидил половината ще ти го глътне държавата,а понеже най-вероятно няма да се справиш сам с комплексните разрешителни в БГ има доколкото знам само 2 фирми,които консултират за тая дейност и ще ти замине и другата половина. Работата е много сложна,но ако решиш да правиш нещо сериозно мисля,че ще мога да ти ударя едно рамо...ако не др. поне с документациите...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X