Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Овцевъдство или агънце-багънце

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Овцевъдство или агънце-багънце

    Кольо, парите за животновъдство по следващият програмен период на ЕС са повече, отколкото тези за растениевъдство. смятам да се възползвам от следващият седем годишен период и да създам бизнеса. После вече всички ще сме равни, но едно е ясно-земеделието в Европа ще се дотира до откат. Една от причините е социална, за да няма миграция към градовете и да не се вдига цената на храната, което води до социални недоволства. Държавната мафия не го е заграбила още, защото изисква реална работа и не е интересно.
    Едно време сме гледали към 12-15 милиона овце, сега са десет пъти по-малко. Турция има спогодба за свободен и улеснен внос на агнета от България и другите и гранични държави. Миналата година по тоя способ минаха към 300-400 000 агнета от Румъния, но с наши ушни марки. Това вече е спряно. Турците искат документ, за агнетата.

    Brazer

    Твоят приятел има ръст от 200-300 % за няколко години. Какво повече може да се иска? Ясно е, че с увеличаване на обема в един момент се стига до изтърване на поводите и прескачане на следващото ниво, когато производството трябва да стане промишлено, не аматьорско. Това значи машини, не хора, значи собствени пасища, собствени ниви и всичко необходимо. Помисли, той е тръгнал с 50 и сега има 300. Това е бизнес 365 дена, ясно е.




    Коментар


    • #32
      От: Овцевъдство или агънце-багънце

      Според мой познат козар, с когото говорех преди време разхода за едно животно /коза/ на година му излиза около 70лв. , това при положение, че не ползва наемен труд !
      Значи за овца разхода трябва да е малко по голям, тъй като тя по трудно намира паша през зимата съответно трябва повече фуражи и сено за нея.
      При положение, че тука идеята е работата да се върши основно с наемен труд, то ми се струва, че минималният брой животни за да бъде рентабилна фермата е поне 100, а оптималния вариант е между 200 - 300бр.
      Иначе идеята има потенциал, ако се направи както трябва

      п.п. виждам, че си по запознат в търговията от мене - турците ярета не щат ли ?
      Последно редактирано от dradonov; 12-02-13, 21:45.
      gsm - 0899388807

      Коментар


      • #33
        От: Овцевъдство или агънце-багънце

        Първоначално публикуван от dradonov Преглед на мнение
        Според мой познат козар, с когото говорех преди време разхода за едно животно /коза/ на година му излиза около 70лв. , това при положение, че не ползва наемен труд !
        Значи за овца разхода трябва да е малко по голям, тъй като тя по трудно намира паша през зимата съответно трябва повече фуражи и сено за нея.
        При положение, че тука идеята е работата да се върши основно с наемен труд, то ми се струва, че минималният брой животни за да бъде рентабилна фермата е поне 100, а оптималния вариант е между 200 - 300бр.
        Иначе идеята има потенциал, ако се направи както трябва
        Моята сметка беше към 100 лева на майка.
        Пробата ще е с 50, ако намеря още пари и 100 ще купя, но първо е реализма.
        100 овце дават около 120-130 агнета. Едно агне се продава на 30кг, което прави между 160-200 лева. Та затова казвам, че се надявам да се самоиздържат до нула. Станат ли нещата, ще удвоя бройките.

        Заради пашата ще ги гледам на юг, за да имам по-дълъг сезон и да не се налага да давам фураж в големи обеми. При добра планировка може достатъчно зелена трева да се събере и прибере за зимата, което да помага храненето в комбинация с фуража и лека паша.
        Знам, че за да започне да има истински пари трябва да са над 300 овцете, но това ще отнеме няколко години. Търпелив съм.

        ......................................................................................
        Интересувам се и от малко практически опит, относно породи, райони и хранения. Също така и всяка помощ с документи и агенции ще ми бъдат от полза.


        За ярешкото нямам информация дали се изнасят със същото темпо, но виж, добра идея, ще проуча.

        Коментар


        • #34
          От: Овцевъдство или агънце-багънце

          Интересно начинание, искрено пожелавам успех и много късмет.

          Понеже и един мой приятел се е записал в разните програми за животновъд (незнам към кои животни спадат червейте и пчелите ама ...), та от него научих, че за напред изискванията за субсидии от ЕС ще трябва кандидатите да имат завършена специалност икономика май беше . Един вид няма да може някой с основно образование (а май и средно) да се допуска да кандидатства за субсидии. Та не е лошо да проучите въпроса, има курсове за тази цел по програми, но си трябва ходене на часове, изпити ... абе училище .
          Не че учението е нещо лошо, винаги може да се научиш на нещо ново, но все пак да го имате предвид.

          Абе то донякъде (това с образованието) е добре, един познат с овце тук в градчето му дадоха така по програма (даже се чудя как се е оправил като го знам колко е просТ) някъде към 40 000лв и ги ..... изпи , или поне голям част от тях. То разни "приятели" му помагаха в пиенето, пък сега остана без пари, май нещо го разследват или там нещо щели да го съдят ... знам ли, ама приятелите му ги няма.

          п.п. отплеснах се.
          Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
          И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
          вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

          Коментар


          • #35
            От: Овцевъдство или агънце-багънце

            Аз не казвам че идеята ти е лоша има много хлеб в тази дейност.Но прекалено внимание обръщаш на помощите и субсидиите.Само ше вметна че за да взимаш субсидии трябва да си изряден от всякъде.Айде с документите ше се оправиш а изискванията за овцете и фермата?Знаеш ли че ако си регистриран не може да гледаш овцете както ние си знаеме в селото или летото на егрек зимата у поятата.Не можело така според евроизискванията трябва да построиш овцеферма по европроект на едикакво си растояние от селото и ток и вода и дрън дрън ярини.Ако изпълниш всичките чиновнически щуротии ше се набуташ такива пари че се обезсмисля хубавата идея.

            За почистване на пасища ако нямаш връзки не знам как ше стане;пример едни приятелчета млади хора имат овце и отиват при кмета да искат пасища а той им казва тука пасища нямаа около селото пустеят хиляди декари и идват едни ябанджии с шредерите и почват да чистат на ред тези хиляди декари и ше вземат едни хубави пари;Значи за нас местните не може а за чуждите връзкари може .Всичко е мошеници от класа тия били свързани с миро мършата (той е министър(и си цакат някъде нагоре и това е .

            Друг пример едно комшийче изчисти 30 декара регистри ра се подаде документи и ушким всичко беше наред и като му преведоха парите вместо полагаемите 30 лева на декар му намериха какви ли не косури и за 30 декара му преведоха общо 18.лева и 60 стотинки


            Не искам да те отказвам но искам приятелски да те предопредя за подводните камъни в тоя бизнес.....


            И сега да минеме към същноста на нещата;Идеята ти е прекрасна има много хляб в тоя бизнес.Допреди няколко години гледахме с дядото овце сега имаме само крави но ако имам10тина хиляди веднага си купувам 50 овчици

            Сега за бройката 50 овце се доят от един човек за един час значи ако са 100 за доенето ти трябва още един човек да помага а се доят до юли по три пъти на ден и юли август по два.Има и вариант да ги свикнеш да ги доиш и с агрегат има такива колеги.

            Сега за храненето Петрово го знам аз имам близък роднина от района та съм обикалял там
            Зимата е мека и може по дълго да пасат и спестяваш от сеното иначе при нас на овца смяташ по 15 бали сено тебе ше ти трябва по малко.Една бала сено е 3---3.50лева.Трябва и зърно да им мелиш и подхранваш кога са бременни иначе близнене йок.Минимум 100 дена по 400 грама смеска абе има една книга Хранене и отглеждане на овце от Николай Тодров там по подробно можеш да научиш.

            Породата трябва да е съобразена с района да са климатизирани най добре местни и да ги подобряваш с хубави кочове.Иначе с овце от друг край рискуваш да почнат боледувания окуцявания и други ядове.

            Като купуваш овце да не забравя да ти кажя трябва да имат ушни марки и да изваждаш превозен билет от животновъден обект номер едикой си до номер;вадиш си номер на животновден обект;иначе по закон следва конфискация и изгаряне в екарисажтова ако ги караш от по далече на малки разтояния може да минеш метър;

            От овца ние доехме без това което ше изцицат агнетата по 80 литра мляко.

            Една идея ;моите приятелчета с овцете носат млекото на една мандра и те им го правят на сирене в кутии...продават го и търсене има.

            От 50 овце 65 агнета да изкараш по 7---8 лева живо вървят на дребно за кланица не знам;

            Що не се замислиш за идеята да гледаш месодайни или техни кръстоски те почти всички близнят отпада доенето и разправията с млекото което е голям масрав.а от второто агне ше изкараш минимум колко от млекото.

            За сега стига толкова ако искаш практически съвети аз съм на 30 километра от София 0888 50 62 21 Тони

            Пием бира
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #36
              От: Овцевъдство или агънце-багънце

              Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
              Що не се замислиш за идеята да гледаш месодайни или техни кръстоски те почти всички близнят отпада доенето и разправията с млекото което е голям масрав.а от второто агне ше изкараш минимум колко от млекото.

              За сега стига толкова ако искаш практически съвети аз съм на 30 километра от София 0888 50 62 21 Тони

              Пием бира
              Бирата си я заслужи и тъкмо тръгва до магазина и прочетох последното изречение.............ех, чукча писател, чукча не читател.
              Местни овце, за месо ще гледам. Това го порварям във всеки пост, ама все съвети за доене ми давате, а никой не вижда че коча сме хванали

              Ще ги ашладисвам с Мотон шароле и Ил дьо франс, но стъпка по стъпка.
              За доенето ще е с доилен апарат. Сено ще си набера сам от моите си пасища, дето мисля да взема под аренда от селото. Аз съм от връзкарите. Вече питах дали може да се вземе под наем и казаха ДА
              Ще намина аз като се затопли малко тия седмици да проверя познанията ти на практика

              Коментар


              • #37
                От: Овцевъдство или агънце-багънце

                Да извинява,Стария,ама те с Кольо,са опозиция на всичко,което се предлага,единият иска да зима субсидий за две телета,а другият иска хем да е арендатор,хем и автомонтьор,това е възможно но трябва организация,която явно на вас колеги ви липсва.Нищо лично колеги,но човека показва че е доста по наясно от вас с нещата!!!...Стария кога овце са се дойли три пъти,това не е коза или крава??? По цял свят овцете се гледат за месо,млякото е допълнителен бонус,най-вече за лична консумация на персонала,макар че у нас и за него има пазар,и то доста добър...А за механично доене на овце....нещо май бъркаме щатите!!!.....Извинявам се за спама в темата на колегата, но някой неща са очевадни!!!!

                Коментар


                • #38
                  От: Овцевъдство или агънце-багънце

                  Първоначално публикуван от pepihm Преглед на мнение
                  Да извинява,Стария,ама те с Кольо,са опозиция на всичко,което се предлага,единият иска да зима субсидий за две телета,а другият иска хем да е арендатор,хем и автомонтьор,това е възможно но трябва организация,която явно на вас колеги ви липсва.Нищо лично колеги,но човека показва че е доста по наясно от вас с нещата!!!...Стария кога овце са се дойли три пъти,това не е коза или крава??? По цял свят овцете се гледат за месо,млякото е допълнителен бонус,най-вече за лична консумация на персонала,макар че у нас и за него има пазар,и то доста добър...А за механично доене на овце....нещо май бъркаме щатите!!!.....Извинявам се за спама в темата на колегата, но някой неща са очевадни!!!!
                  Бре чОвече ако бех висшист това щеше да ми е дипломната работа...


                  Кога овце са се дояли по три пъти ----ми при нас на село бре...

                  На жутите павета се доят други животни...на високи токчета....

                  На какво растояние си се доближавал до овца щото аз съм доил и издърпвал раждащи се агнета

                  С най добри чуства не искам да те обидя ела да видиш как живея и тогава пиши ....

                  В момента чакам да се роди теленце ако искаш ела да го издърпаме заедно......



                  А за механично доене на овце неам думи за невежеството и тука се доят така на много места питай ше ти кажат....
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • #39
                    От: Овцевъдство или агънце-багънце

                    Би ми било интересно, ако някой има практически опит с отглеждането на овце и кози в промишлен вариант. Това да ги гледаш на село за собствена храна е различно. Аз също съм доил овца, но не ми действа възбуждащо. Млякото ще е само бонус и то това, което агнетата не изсучат, защото майчината храна ги кара да растат по-бързо, отколкото само на добавки.
                    Целта не ми е да злоупотребя със субсидии, но би било глупаво като ги има, да не се опитам да ги взема.
                    Говорил съм с хора, които гледат над 200 крави за месо. Казаха, че животните като приход-разход са на нула, но на края на годината като вземат субсидиите и това им е печалбата. Не е малко.
                    Говорим за промишлено производство, инак месото аз сам си го внасям ако е за мен

                    Коментар


                    • #40
                      От: Овцевъдство или агънце-багънце

                      От неколко години мой приятел кръстосва местна порода с френските изгъзици-нищо не става, няма да останеш доволен, не се полуЧава желаното. ИнаЧе само ил дьо франс или мутон шароле са много добри месодайни породи-барзо растат . . . , но това животно овЧар не може да го пасе, бяга като дива коза и лудо като магаре, май генетиЧно му е заложено на това говедо електро пастир.
                      Последно редактирано от derhunter; 14-02-13, 17:04.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Овцевъдство или агънце-багънце

                        Първоначално публикуван от slavitruck Преглед на мнение
                        от неколко години мой приятел крастосва местна порода с френските изгазаци-нищо не става, няма да останеш доволен, не се полу4ава желаното, ина4е само ил дйо франс или мутон шароле са много добри месодайни породи-барзо растат . . . , но това животно ов4ар не може да го пасе= бяга като дива коза и лудо като магаре, май генети4но му е заложено на тожа говедо електро пастир
                        Това също го има като идея. Оградени пасища с ел пастир. Ще са със смяна на местата за паша и със соларни батерии. Кучетата и пастира ще са за контрол и охрана. Със седмична смяна на терените. 150км пастир е 1000 лева. Това са между 20 и 40 декара заградено.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Овцевъдство или агънце-багънце

                          Личи си че си запознат, но първо уреди терена за паша, уреди арендата че ще се намери и друг мераклия, за пусти субсидий почти не остана свободен терен било пасище или друго.
                          Последно редактирано от derhunter; 14-02-13, 19:53.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Овцевъдство или агънце-багънце

                            Изчетох темата от игла до конец. Кокич ако идваш на двудневния хард както и си заявил радвам се че ще се запознаем лично даже и подарък съм ти приготвил за новото ти начинание ТУНИНГ НА ОВЦАТА щото ми писна да се расправям с разни гуми лебетки джанти и прочие .То и Старото може да дойде на един хвърлей място е .Ида вметна в темата че в едно стадо от 60...70 животни овце за цвят се гледат и 6..7 кози и задължително и едно магаре самарджия .А защо ли ? като дойдеш шати расправям.
                            Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

                            Коментар


                            • #44
                              От: Овцевъдство или агънце-багънце

                              Първоначално публикуван от kok4o1 Преглед на мнение
                              ... 150 км пастир е 1000 лева. Това са между 20 и 40 декара заградено.
                              Това ти ли го сметна или някои ти го каза? По колко реда жици го смятате или го градите и отгоре?
                              Защото некои горски със 150 км тел могат да заградят има-нема 1 400 000 декара...
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар


                              • #45
                                От: Овцевъдство или агънце-багънце

                                kok4o1
                                Там около вашия край има ли кланица дето да ги изкупува тези агнета ?
                                gsm - 0899388807

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X