Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Nikon D5200 - обсъждане.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Nikon D5200 - обсъждане.

    Накратко - да, но с условието че го наричам грешно.

    Байер решетка наричам всъщност Нискочестотния оптически филтър (AA filter, от Anti Aliasing filter), който е един вид изчислен физически "замътнител" който се слага пред матрицата.

    Свикнал съм да му викам Байер решетка понеже двата в повечето случаи са интегрирани, и понеже нискочестотния филтър е необходим при употребата на Байер решетка (която пък е необходим филтър при повечето видове матрици, или поне до скоро беше).


    Употребата на АА филтър леко понижава рязкостта, но предотвратява или поне забавя появата на т.нар. Моаре (от френското Moire, вид тафта ако не се лъжа), което на български май пак се казва моаре, и което е вълнообразния оптически ефект който се появява когато два десена се наложат един върху друг.

    Във фотографията се появява основно при снимане на еднообразна повърхност със ситен повтарящ се детайл, примерно платове и подобни, когато големината на тези детайли започне да съвпада с големината на пикселите (или да е тяхно кратно, не помня точно кое беше).

    Премахването му в обработващи програми е от трудно до невъзмножно.

    Основната битка на производителите през годините беше намаляването на този филтър до възможно най-ниска степен за повече рязкост, успоредно избягвайки появата на моаре с всевъзможни трикове.

    Различния АА филтър е една от основните причини различни модели апарати с една и съща матрица да дават съвсем различни резултати. Пример за това са Олимпус Е-600/620 и Е-30 сравнени с Е-5. И трите са уж с една и съща матрица, но на Е-5цата АА филтъра е по-"тънък", съпроводено с по-мощна електроника и други алгоритми, и оптическите резултати са красноречиви.

    Появата на новите поколения матрици с все повече пиксели съчетано с все по-мощната електроника позволяват или премахването му, или почти премахването му. Някои модели се продават и във вариант с намален АА филтър като горепосочения Пентакс, както и никон Д800 (варианта му Д800Е).

    В 99% от слуачите обаче новите апарати хвалещи се с пълна липса на АА филтър всъщност запазват някакъв вид филтриране, просто вече филтрират по отделно и с по-малки загуби.

    Отделно в Щатите истинското физическо премахване на АА филтрите от съществуващи апарати е цъфтящ бизнес. Просто не трябва да снимаш мокет и платове с тях


    Ето един красноречив пример за моаре, оригинала в ляво, резултата в дясно :




    В общи линии - има ли надлъжни ивици, повтарящи се детайли стил мозайка и подобни - става страшно.
    Последно редактирано от Goblin; 21-02-13, 18:05.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #17
      От: Nikon D5200 - обсъждане.

      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      ...Отделно в Щатите физическото премахване на АА филтрите от съществуващи апарати е цъфтящ бизнес. Просто не трябва да снимаш мокет и платове с тях
      Имаш ли представа, как мога да махна тези АА - филтри от мойте Олимпуси 4/3.
      Така и така вече не ги ползвам. .
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #18
        От: Nikon D5200 - обсъждане.

        Той е хардуерен филтър, не мож го махнА...

        Коментар


        • #19
          От: Nikon D5200 - обсъждане.

          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
          Имаш ли представа, как мога да махна тези АА - филтри от мойте Олимпуси 4/3.
          Така и така вече не ги ползвам. .
          Имам, но не те съветвам по идеологически причини

          Знам че имаш да връщаш на Олимпус за вини минали, сегашни и бъдещи, но ще спечелиш много малко, с риск да ги превърнеш в преспапиета на всяка стъпка.

          - АА филтъра е едно цяло с филтъра за видимия спектър.

          - Като минимум вероятно ще загубиш ултразвуковото прахопочистване. То работи чрез създаване на вибрации в една пластина. Често не може да се сложи обратно като сложиш нов филтър.

          - А нов филтър слагаш понеже не можеш просто да махнеш оригиналния. Трябва да го смениш с друг филтър с еднакви размери. Иначе ще ти избяга всякакъв фокус. Този филтър по принцип се поръчва, хората най-често си поръчват пълноспектърен за инфрачервена фотография. Но струва едни пари... Другия вариант е да си поръчаш в оптически магазин, но не знам какви са им възможностите. Отделно - проблем ще е ако дава отражения. Та - не можеш просто да го смениш с парче стъкло.

          - Ти май беше с Е-300, там матрицата май е вертикална или поне образа май стигаше до нея след едни перипетии през едни огледала, та не знам разглобяването дали ще е като на друг апарат.

          Та така. Направи добро, подари го. За конверсия си намери някой м43 апарат, без огледало са и промяната е относително по-лесна.

          Иначе разглабянето на някои модели го има ТУК, ТУК и ТУК, но не е пълно.

          Пълно разглабяне и замяна на Е-1 в прикачения документ.My IR-converted Olympus E-1.pdf
          Последно редактирано от Goblin; 17-10-13, 21:08.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #20
            От: Nikon D5200 - обсъждане.

            Благодаря !
            Останаха ми два Е-410.
            Не мисля да ги продавам.
            Е510 го продадох за 200 лева, заедно с двата китови обектива и резервна батерия и 16G карта на един колега от форума, така че ....
            Ако имаш линк на някоя фотоработилница из Европа, където правят въпросната замяна - моля публикувай.

            В Олимпуса, не харесвам сенките. Изключително малко нюанси в тъмното.
            Ако корегираш - бяло небе .
            Последно редактирано от Nik Nikolov; 21-02-13, 19:04.
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #21
              От: Nikon D5200 - обсъждане.

              Пази си ги и двата, весели апаратчета са.

              За сенките и бялото - да, но снимай винаги по едно ORF копие (аз снимам винаги на RAW + Jpeg). Едно че от него могат да се изтеглят много повече детайли, друго че с годините програмите стават все по умни.

              В общи линии - да пазиш RAW файл е като да оставиш вино за отлежаване. С годините става по-хубаво, понеже програмите поумняват и могат да извлекат повече и повече, а по някое време ще станат достатъчно умни да интерполират липсващото.

              Отделно - направи една "проблема" снимка в RAW + Jpeg, и прекарай ORF-a през читава програма. Ще се учудиш. Или ако имаш снимки които не те радват в raw формат - пусни ги да си поиграем.

              Чудеса няма да станат, но ще се учудиш колко сносни неща могат да излязат.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #22
                От: Nikon D5200 - обсъждане.

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                Междувременно - ето и списък на CMOS матриците при огледално рефлексните апарати на Никон:

                Матрици произведени от Сони (вероятно с емблема Sony, модел NC8xxxxx):

                - D2x, D90(D5000), D7000, D800, D600

                Матрици произведени от Renesas (вероятно с емблема Nikon, модел IMXxxx):

                - D3, D700, D3s, D3100, D3200, D4

                Toshiba 5105 (HEZ1):

                - D5200 (за сега).
                А някой да има инфо D5100 с кой производител матрица е...Като наследник на d5000,логично ли е и той със матрица на Сони или...
                Загледал съм се по модела и то като за начало в комплект с обектив 18-105мм,а в последствие ще добавям и други обективи според нуждите си!
                Знам,че вероятно този модел не е баш това на което трябва да се спра,ама за сега финансиите които мога да отделя/и то със зор/ от семейния бюджет са за този модел!
                Поздрави!
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #23
                  От: Nikon D5200 - обсъждане.

                  Колегата Verter - снима с такъв Nikon D5100 .
                  А той има едни от най-хубавите снимки във форума.
                  Апарата си е много готин, ама ние тук се гевезим като маниаци HiFi - сти.
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #24
                    От: Nikon D5200 - обсъждане.

                    М/у другото - вече в БГ има и D7100 - пак е без АА филтър, цената я мярнах около 2 к в лева... Но тепърва ще чета за него - доста е "пресен".
                    Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
                    Grand Cherokee 3.0

                    Коментар


                    • #25
                      От: Nikon D5200 - обсъждане.

                      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                      А някой да има инфо D5100 с кой производител матрица е...Като наследник на d5000,логично ли е и той със матрица на Сони или...
                      ............................. . .......................
                      Някой има:
                      http://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_D5100

                      Само не мога да разбера тоя Гугъл за какво го ползвате освен да търсите голи каки?
                      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                      Коментар


                      • #26
                        От: Nikon D5200 - обсъждане.

                        Стига бе, аз снимам с дядото на всички тия никони... D100... Вече пердето се ебава, чат пат вади негатив, диапозитив и каквото се сетиш... Но мога да направя чудесна снимка... ако има кфо да се снима . To си е нагласа, дебнене, желание... гонене на светлина и снимки... тялото е последната грижа, а ги правят вече за слепи да могат да снимат. Залягайте на обективи, те си остават с годините, телата се сменят. Имах механичен никор 50 на 30 години и още ме е яд, че го продадох... а и не беше 1.2 даже...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Nikon D5200 - обсъждане.

                          Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                          Някой има:
                          http://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_D5100

                          Само не мога да разбера тоя Гугъл за какво го ползвате освен да търсите голи каки?
                          Благодаря...явно ще имам късмет да си взема поносим за моя бюджет фотоапарат с хубава матрица
                          П.П.а в интерес на истината...голите каки не искат търсене в нета...те просто извират дори на страниците на детските игри и филмчета
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Nikon D5200 - обсъждане.

                            Първоначално публикуван от a26 Преглед на мнение
                            М/у другото - вече в БГ има и D7100 - пак е без АА филтър, цената я мярнах около 2 к в лева... Но тепърва ще чета за него - доста е "пресен".
                            Официалното му излизане на пазара е през март.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #29
                              От: Nikon D5200 - обсъждане.

                              Ами днес гледах, че в единия от двата големи магазина вече има цена и комплект. А и dpreview са пуснали обзор. А иначе изцяло съм съгласен с това, че стъклата са в пъти по-важни и ценни от тялото... Преди няколко месеца си взех ръчнофокусен 50мм на 1.7 и о чудо - портретите почнаха да стават както искам Да не говорим, че след като с един приятел си спретнахме студио по няколко часа съм стоял и съм гледал снимките - не вярвах, че моя апарат може да прави такива...
                              Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
                              Grand Cherokee 3.0

                              Коментар


                              • #30
                                От: Nikon D5200 - обсъждане.

                                МММ - Даа !
                                http://chsvimg.nikon.com/lineup/dslr...e/img_01_l.jpg

                                от тук:
                                http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d7100/sample.htm
                                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X