Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Къщата 2

    За дивата круша не знам ама на село всичките стари диреци в оборите са от акация и нямат рязане!

    Коментар


    • #32
      От: Къщата 2

      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
      Не е точно така. В миналото дърветата за греди и колони за къща са ги секли, когато ги намерят в горите, а са ги използвали когато потрябват за нова къща, понякога след 10-ки години. Най-ценени са били тези от дива круша, че не гният дори и в мазите. Имам предвид греди над 30/30 см. За четвърт век работа по горите, аз такива диви круши дори не съм виждал.
      Подът на II етаж на ловната ми хижа е дълъг 5 метра, направен от 7 греди 30/20 см от дъб, наредени на каменни стени, дебели по 40 см. Нищо не ги яде. Толкова е масивен, че и танк да се качи, няма даже да скръцне.
      п.п. Основите са от камък, дебели 80 см, като камъните са от два реда: вътрешен и външен, но отделните камъни във всеки ред се разминават и заклинват в зида. Всички са споени с хоросан.
      Така е. За 10-на години процесите са завършили и слепването няма смисъл.

      Дай някоя снимка. Ем интересно, ем полезно...

      Коментар


      • #33
        От: Къщата 2

        Старите - стари. Днес просто физически няма такъв материал (не и на смислени цени), мен затова ме е яд, че от старите греди на тази (а и от къщата на Стеф) нищо няма да се ползва. Ако можеше да се намерят дъбови греди 20х15, по шест метра, разсъжденията за "биндура" - да кажем - щяха да са безпредметни и той би бил само свидетел. Особено като се има предвид, че това е самоносеща/паянтова конструкция и дюшемето също има функцията си. Инак аз съм заобиколен от къщи масово на по двеста и петдесет години (има и някоя друга по-стари), тези на по сто и петдесет минават за нови.
        А лепенето на пакети си е "законна" технология, ма за други цели (няма грешка приложена за инвентар за кофраж примерно - и не само). А "колегата" просто бърка понятията.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #34
          От: Къщата 2

          Да, да, да, наистина се оформя интересна тема!
          Относно вида на материала, в предната тема Стеф малко е икономисал информацията която, смятам че е от същественно значение.
          По нашия край-Габровския,старите къщи са правени предимно със Бук.Носещите греди са предимно от Дъб.Поне по мое скромно наблюдение.
          Спомена се и Акация-препоръчва се за колове за огради. Хората са ползвали такъв материал какъвто им е бил по близо в гората.
          На моята къща мартаците на покрива са от бук и за около 60-70 години са задоволително изядени от дървоядите-без никакви химии.
          Аз няма да си купя дъб защото е доста скъп.Трудно се суши, трудно се работи и е доста тежък.Вярно че е най доброто но аз не съм от тях....!
          Смятам че със съвременните химии на импрегниране може да се получат добри резултати и със черния бор.
          Да споделя само защо се спрях на метода на лепенето. Мисля че е доста по здраво и аз имам достъп до машини.Лепенето ще подсигуря със стоманени винтове за дърво и дано се получи.Еми имаше и скептицизъм ама квото е казал Господ!
          Смятам да си поръчам полу сух чамов материал на талпи с размер 14/6.
          След рендосването-калиброване на дъските ще излезе чисто 11/13 залепена греда която мога да я намаля на 10/12 ако искам.
          Този размер ме устройва за всичко-колони,носещи че и по покрива.Ако ми хартисат мога да ги сцепя и за грубия таван-на дъски за шипки абе навред.
          Второто нещо което е че по този начин мога да налепя дъска до дъска и да направя дълги греди каквито ми трябват-в случая 7 метра.
          Относно подпирането на "куприята" смятам да сложа една дебела подпора с абак-моя е здрав(моя е здрав-оригиналния ) ама не ме кефи.
          Предната ще е сигурно с 3 или 4 които ще смятам да са лицето на майстора.

          П.П.Много ще ми е важно импрегнирането.Дайте идеи !!!
          Автоклава отпада,София далече .
          Последно редактирано от Петьо Джартов; 27-01-13, 22:12.

          Коментар


          • #35
            От: Къщата 2

            За 7метровите греди хубаво е да се направят с клинозъбно снаждане.
            За импрегнирането, аз съм за автоклава. Не е толкова скъпо.

            Коментар


            • #36
              От: Къщата 2

              Замислих се какво си писал за лепенето. Най-правилно е взима се едно бичме, разцепваш го на 5 дъски(в твоя случай), втората и четвъртата се завъртат на 180гр. по надлъжната ос и тогава се слепват. Ако смяташ да ги правиш от несортирани дъски...пак става, но губиш част от качествата на слепените греди. При желание за по-дълъг размер от наличните дъски - клинозъбно снаждане и схема на слепване(идеалния случай).

              Коментар


              • #37
                От: Къщата 2

                Накратко и от мен. И аз съмчувал за използването на крушата, само че за направа на клинове с които са застопорявали кръстатите и други сглобки, вместо с пирони. Получават се един вид дървени, конусни пасове, и били вечни.
                За основния ти гредоредтия 14см височина, която смяташ да намалиш дори на 13 ми малеят за чам, ако и слепен. Заложи на 16см. Пък таванния гредоред си го парви и от 13, ако искаш.
                Въобще туй със слепването, на полеви условия, много ме притеснява. То и затова мойта основна греда я набих с десетки стоманени винтове. Виж, ако ако беше изпълнено в заводски у-я, щях да съм по-спокоен. Не знам ти с какви условия ще разполагаш, но ще ти трябват преси, или поне стеги. Ще блокираш някой цех, за неопределено време, ако мислиш да го правиш в цех. Челна шведска сглобка, забрави да направиш без специалната за целта фреза. Не знам дали да не заложиш на по-простия и изпитан вариант с цели греди. Само основната я направи съставна и мераклийската.
                Щом няма да ползваш автоклав, тръгваш с мойте дилеми и мъки по защита на дървото. Еднозначни отговори няма, освен автоклав. Но и мене транспортирането ме спря. И нещо друго за автоклавите. Не знам с каква точно химия работят, и до колко прахоляка който ще хвърчи после докато обработваме дървото, няма да ни трови?

                Коментар


                • #38
                  От: Къщата 2

                  Ситуацията е нееднозначна. Подходите са принципни и водят следствия от принципите си - представляват си цели, закономерно подредени технолигии.
                  Като се използва подходящият материал (подходящ за съответният принцип) няма нужда от нарочни мерки за импрегнация, защита от био-агенти и пр. и пр. Това явно няма начин да се реализира.
                  Като се ползва "чам" с неясен произход, друг "какъвто има" лепени греди и т. н. - следва цялата последваща процедура. Химии, импрегнации, защити, обработки всякакви - стават неизбежни.

                  Като цяло, четейки и двете теми, почвам да се замислям за смисъла. Като ще се реставрира - се реставрира. И двете сгради не подлежат, нито имат съществена стойност за това.
                  Ако се прави реплика - нека е реплика. Отклоненията (за едната напреднала в реализацията, за другата още като идеи) напрактика съществено променят нещата, до степен това понятие (реплика) да е несъстоятелно.
                  Като ще е имитация (никакъв отрицателен смисъл не вкарвам) - да е имитация. И тук вече стои въпросът за смисъла от тези комбинирани "синтетични" технологии. В края на краищата, няма ли да е по-просто, евтино и изобщо рационално - да се построи сграда по тривиалната стереотипна технология (масивна скелетна конструкция) и търсеният ефект да се постигне по начина, по който така и така вървят нещата - повърхностно визуално наподобяване. И материали, и майстори, и конструктори, и архитекти - за такава цел са несравнимо по-достъпни, евтини и надеждни.
                  Всичко това е вече несъществено по отношение начинанието на Стеф, но по отношение къщата предмет на тази тема - точно сега е момента да се реши.
                  Петьо (не се познаваме лично, та извинявай, ако обръщението ти звучи неуместно фамилиарно), с впечатление съм, че не си в състояние да се справиш съвсем сам (подобно на Стеф).
                  Архитект, който да ти нарисува схематично Традиционна Българска Планинска Къща - не е невъзможно да намериш. Конструктор, който да ти я проектира, обаче - надали. Не става въпрос за масовата дървена конструкция на "текезарски" сеновал, а именно автентична планинска къща. Последните няколко, които (например аз) познавам, вече отдавна са пенсионери от НИПК, а един-двама са и покойници. Стигнал си до каменните зидове и уверен съм, вече сам си наясно с проблема, който представлява майстор на суха каменна зидария, която при това да е същински конструктивен елемент, а не декоративна имитация - предстоят ти следващите...
                  Та мисълта ми е: "Брой до десет"... Сега е момента.
                  Последно редактирано от davc; 28-01-13, 17:54.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Къщата 2

                    Това че съм надраскал на един лист някакаква скица а не на компютър не означава нищо.
                    Това че нямам диплома за конструктор на дървени къщи не означава нищо.
                    Това че имам две ръце които не са ми навряни в задника също не означава нищо.
                    Обаче това че имам приятели-грамотни готови да ми помогнат означава много!

                    Реставрация дрън,дрън.
                    Дай да ходя в гората и да дялкам греди с тесавицата ,дано знаете какво е тесавица,след като някой е измислил гатери и всички машини.
                    Аз искам да си направя една къщурка,прилично скъпа и прилично практична и прилично красива.Че да мяза на къща от преди 200 години ми е.....
                    Понеже усещам че се опитвате да ми внушите нещо аз съм пас.Найстина не съм пипнал още нищо,обаче няма да се откажа.

                    П.П. Каквото и да направя аз ще си го гледам! Мерси за насърчаването !

                    Коментар


                    • #40
                      От: Къщата 2

                      Скачаш... И си имаш правото - а вероятно и аз не мога да изразя правилно, това което искам да кажа.
                      Компютърът е последна грижа.
                      Само не разбрах това многоточие: Да мяза на къща отпреди 200 години -ти е през оная работа -или това ти е желанието?
                      Щото ако стойността ти е основният мотив, то най-евтино е стандартното изпълнение - вервай ми братче.
                      За реставрация изобщо не може да става въпрос - и в двата случая - вие просто не разполагате с обект на такава.
                      Реплика - е постижимо, но ти съвсем не правиш това (засега, по идея).
                      Имитацията е една степен по-скъпа от тривиалната стандартна, но по евтина и от двата други варианта.
                      Това искам да ти кажа (ако и сега успях де). И по този въпрос ти предлагам да броиш до десет.
                      А ясена си го направи на дюшеме, ако ти остане - може и мебели. Той така, или иначе, точно за това е много по подходящ.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Къщата 2

                        Сега казвам последно и край .
                        Искам да имам няколко важни за живота неща в моята бъдеща къща.
                        1.Да имам покрив над главата че,има сняг и дъжд.
                        2.Да имам Маза, да си държа ракията,щото обичам да си я пия студена.
                        3.Да имам камина че, да ми е топло че, и да си пека мръвки като ми се ядат.
                        4.Да има баня да мога да се окъпя че, се цапам много, щото карам мотор по Балкана!
                        5.Да имам къде да спя като ми се доспи.
                        6.Да си имам веранда.
                        7.Да имам приятели с който да си пия ракията че,ми е скучно сам.

                        А какво си мисли някой си дето може само да дрънка че, да се прави на интересен ми е през оная работа!
                        Мога да имам респект към Стеф защото има резултат на лице !!
                        Абе не може да се прави дете на "Мегданя" !

                        От Осена са се правили "старките" на каруците и гърбицата над камината.

                        Стига вече че, го обърнахме на ГОВОРИЛНЯ !!!
                        Последно редактирано от Петьо Джартов; 28-01-13, 21:38. Причина: доп

                        Коментар


                        • #42
                          От: Къщата 2

                          офф
                          Петьо, имам да правя един навес 7х5м.(зимна градина) зад къщата. Ако ти попаднат читави дървета и дърводелци, дай ги насам като свършат при тебе..


                          ПП Не прави веранда. Имаш двор. Не е панелка.
                          Аз направих веранда 35кв. по инерция и после се усетих, че съм се преееее.....
                          Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                          Към модераторите-А изтрийте го сега.
                          Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                          Коментар


                          • #43
                            От: Къщата 2

                            Здрасти Петьо. Следя темата постоянно и ще помагам доколкото мога. Имаме допирни точки, баща ми е Габровец и къщата ми е в Троянско. Сега конкретно по т.3 "Да имам камина че, да ми е топло че, и да си пека мръвки като ми се ядат". При мен камината се създаде по този начин:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12.jpg
Прегледи:1
Размер:148.6 КБ
ID:5448445Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13.jpg
Прегледи:1
Размер:165.3 КБ
ID:5448446Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15.jpg
Прегледи:1
Размер:198.4 КБ
ID:5448447Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01 027.jpg
Прегледи:1
Размер:156.4 КБ
ID:5448448Материалите са камъни, огнеупорни тухли, единични тухли, две много стари дъбови греди за декорация, желание и късмет. Ако ти харесва мога да кача още снимки с по-подробни описания.
                            LJ73, 2L-T, BFG-MT 32-11.5-15, Superwinch OX-24V,фланци 30 мм, ЕТ-10,Окачване без произход.
                            E23,E36,E46,E39,E61.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Къщата 2

                              Отговарям на DAVC, с препратка към другата тема, която реших да пусна във форума на "Направи сам". Надявам се да не изпитвате някакъв особен вид ревност заради това, че пиша и другаде!
                              Там темата ми е озаглавена точно "Реплика на стара Балканска къща" . А защо е така съм обяснил във встъпителните постове. Иначе темата почти се припокрива с тази.
                              http://www.napravisam.bg/forum/viewt...p?f=47&t=39631

                              Коментар


                              • #45
                                От: Къщата 2

                                Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                                офф
                                Петьо, имам да правя един навес 7х5м.(зимна градина) зад къщата. Ако ти попаднат читави дървета и дърводелци, дай ги насам като свършат при тебе..


                                ПП Не прави веранда. Имаш двор. Не е панелка.
                                Аз направих веранда 35кв. по инерция и после се усетих, че съм се преееее.....
                                Ето ти човека:http://m-vasilev.com/
                                Много свестен майстор и много качественно работи.Малко са бавни ама ,много изпипват нещата.И винаги има компромиси в цените,е в рамките на нормалното.
                                За материал имаме връзки и сега е момента.

                                Верандата дали не може да се направи с някакви подвижни остъкления(кепенци) и да се ползва в студеното.Наистина е голяма загуба на пространство,особенно в моя случай .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X