Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата 2

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Къщата 2

    Понеже съм бързоляк и не обичам да се протакат много нещата ,бях решил вчера да отивам със бригада да разчистя и да съборим всички останки от къщъта,но уви времето не беше на моето мнение.Днес обаче пак мокро,снежно и студено но това не ми пречи да понахвърлям на един лист някой сметки.
    Понеже аз съм решил да се придържам към оригинала на къщурката а той за голям късмет е почти същия като на Стеф-"къщата".
    Няма никакви трудности относно съставяне на носещата конструкция,понеже са пълен аналог.Малко по малък.
    Това е груба скица която утре ще бъде начертана на компа.Важни са ми размерите.Какво да се поръчва.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00001.jpg
Прегледи:1
Размер:101.5 КБ
ID:5447641

    1.Зидове-син
    2.Основна носеща греда 7 метра 18/20 -осен лепени талпи.-червено
    3.Паралелна носеща греда 7 метра 14/14 осен лепени талпи-червено
    4.Предни напречни греди 15 бр.3 метра 12/12 лепен сух чам-кафяво
    5.Задни напречни греди 15 бр.4 метра 12/12 лепен сух чам-кафяво

    За основните греди съм се спрял на "осен", понеже го имам и е сух.Ще бъде залепен на 5 пласта в зависимост от рендосването му.
    Предполагам че ще стане поне 20 см но може и повече.Това естественно ще се извърши в дърводелска работилница със щрайхмуст-дик.
    Напречните греди ще ги купя на готови талпи-полу сухи 6/12 и след залепяне са 12/12.Най много да отпадне половин см.при рендосването.Това ще го направя за да се застраховам против усукване и цепене.Рзбира се след няколко месеца естественно сушене.Това лепене ще ми оскъпи нещата обаче ,смятам и не само аз че, е доста по сигурно .За сух ДЪБ пари няма !!!

    На първо време искам да ми дадете съвет от къде бих могъл да си купя лепило, по на едро, на по добра цена.
    При нас в Габрово всичко е доста по скъпо и няма много избор.
    Благодаря Наздраве!!!

    Коментар


    • #17
      От: Къщата 2

      Мога да ти помогна с качествено лепило,изпробвано многократно включително и за лепене на греди.Цената е около 5,50лв за литър лепилото е немско наливно.
      Последно редактирано от iancho75; 27-01-13, 15:10.

      Коментар


      • #18
        От: Къщата 2

        А! Не знаех, че вече има такава тема! Бравос! Радвам се че и аз има влияние за това. Работи и пиши! Колкото сме пвече, толкова по-добре! Вече дори го приемам като някаква кауза. Дай Боже още хора да имат възможност и желание да тръгнат по този път!
        Аз тръгнах и от теми като тази:
        Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
        Ако случайно вече снимките и не се виждат, защото е много стара ето:Снимките

        Да, добре си тръгнал с плановете.
        За зидовете, не си мисли че моя начин беше "лесния" и без големи усилия. Всичко е пренареждано на ръка. По-скоро беше единствения възможен за мен начин, защото кой да ти се занимава със суха зидария.
        Дано не ти се налага да разтуряш зидовете, но ако имаш съмнения в тях, го направи. и пази камъните, всеки камък може да ти е от полза. Гледам местото не е много равно, я някоя тераска ще се наложи, я нещо друго. Аз вече до такава степен съм се изчекнал, че като пътувам по пътя към село, кото видя някой по квадратосан свлечен камък, спирам и го взимам ако имам място Сега напролет ще има нов "урожай". Че външния ми дувар започна да пада, непредвидено перо. Но то с тия знемарени имоти, си е като реставрацията на стара кола. Трябва да я разчастиш напълно и да започнеш на чисто.
        За сега, единственото което мога да ти дам като съвет, е да повторя - не бързай! Има толкова много неща които трябва да се премислят. Нека отмине първоначалната ти еуфория, и след това стъпка по стъпка, напред.

        Коментар


        • #19
          От: Къщата 2

          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
          За зидовете, не си мисли че моя начин беше "лесния" и без големи усилия. Всичко е пренареждано на ръка. По-скоро беше единствения възможен за мен начин, защото кой да ти се занимава със суха зидария.
          .
          На пръв поглед изглеждат доста здрави.Основните зидове де.Тея дни ако даде време ще ги видя.
          Аз имам до сами къщата друго помещение което не съм включвал за сега в проекта.Било е помещение за животни.
          Неговите зидове са малко кофти но мисля в процеса на работа да ги оправя по твоя начин-естественно и на тях отделна конструкция .Но то е 2/3 метра.
          Оф искам само да разчистя по скоро !!!

          Коментар


          • #20
            От: Къщата 2

            А има ли вариант, да се използват някои от старите греди, които са здрави?
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #21
              От: Къщата 2

              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
              А има ли вариант, да се използват някои от старите греди, които са здрави?
              За мен само за дърва.
              За майстори като Стеф ще му хванат веднага дикиш.
              Не мога да се занимавам.То напасване,мерене кроене.Ако има мераклии веднага подарявам,квото си харесат!!!

              Коментар


              • #22
                От: Къщата 2

                Стига човече! Не съм никакъв майстор. Ще вземе да се обиди някой истински майстор, че гледай кво става тогава.
                Старите греди, ако има нещо не много червиво, може да си го оставиш за да го сложиш впоследствие за акцент някъде.
                То и аз така си мислех, и отделих нещо, но всичко е толкова червиво, че една по една отиват в печката... на байото с който бачкаме.
                Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                Не мога да се занимавам.То напасване,мерене кроене.
                Явно не си представяш какво напасване падна с буковия материал, десетки пъти вдигане и сваляне на вяка греда която ще има някакъв вид сглобка. Може би си мислиш че всико ще стане като по американските и немските филми, макар че вероятно ще работиш с чам. Идва материала, перваш му фалаца и готово
                Не се притеснявай, нарочно пиша така, че да ти поохладя ентусиазма и после да ти е по-леко

                Сега пак прегледах снимките ти. Ако тръгнеш да презиждаш основата, непременно помисли и за някаква външна влагоизолация. По тоя скат ще ти набива яко влага. Може и леко да я разшириш в такъв случай. Стълбата, надявам се ще я коригириш, да не е така стръмна, като корабна сълба. Въобще може да помислиш, дали да не е на друго място. Примерно странично, хем ще я скъсиш заради ската, хем наклона ще намалиш, а подхода към нея, може да направиш с каменни стъпала. Един вид двойна стълба, с площадка за смяна на посоката, ако ме разбираш.
                Друго, оная синята греда (закачалка) с дървените куки да не вземеш да я бастисаш! Също и портичката. Абе всичко що е автентияно и става за нещо го запази, обков панти, пирони ако щеш. Въобще как стои въпроса с аниките по имота, останало ли е нещо?
                Последно редактирано от ctef; 27-01-13, 17:34.

                Коментар


                • #23
                  От: Къщата 2

                  Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                  Стига човече!...
                  Друго, оная синята греда (закачалка) с дървените куки да не вземеш да я бастисаш! Също и портичката. Абе всичко що е автентияно и става за нещо го запази, обков панти, пирони ако щеш. Въобще как стои въпроса с аниките по имота, останало ли е нещо?
                  Около старата ми ловна хижа има 20-тина къщи с каменни покриви, изоставени преди повече от половин век. В тях все-още се търкалят разни автентични битови предмети. Напр. аз си купих от един стар съсед старовремско буре от ракия, което за нищо не става, за 20 лв., изгнило колело от каруца и други красоти "боклуци", но спрях, че вече ме мислят за луд.
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • #24
                    От: Къщата 2

                    Много кофти, че нищо от стария материал не става. Осена, ако е ясен - е много добър материал, чак не е за тази работа, ма нЕма лошо "да се усеща изобилието" . Не знам с какви количества разполагаш, ма гледай да ти хартише и за дюшемета/паркети евентуално. Лично на мен, тази работа с лепените греди много не ми харесва. Това си е мое мнение, не го налагам - споделям (това за "модернистите" с дипляните ). От една страна, автентичността отива по дяволите, от друга - това е много здрава конструкция (теоретично, по-здрава от монолитна греда със същото сечение), но всичките и качества са функция от тези на лепилото. А върху състоянието на синтетични полимери, при давност от няколко десетилетия - просто нямаме наблюдения (а доколкото ги имаме, хич не са обнадеждаващи). Както и да е, този въпрос е решен.
                    За скицата. По този начин, по който си конфигурирал гредореда, има много голямо натоварване върху централната/осева греда (реално - повече отколкото върху каменните зидове). На това разстояние, трябва да я подпреш на колони, поне на две места. Нещо по което може да помислиш. - Сложи две надлъжни греди, като може да са и с по-малко сечение. Напречните греди, да се снаждат последователно, веднъж върху едната, веднъж върху другата. Друго, което можеш да направиш, за да облекчиш "биндура", е да приплатнеш напречните греди в участък от около метър, като ги прихванеш и стегнеш с болтове.
                    Голям ентусиаст си - днес да "ръгаш чушки в боба", мен едва ме изкараха до парка (сто метра)

                    пп
                    Тая "синя закачалка" се казва водник (изговаря се воднИк). Намира се в помещението (груб аналог на съвременната ни кухня, но не съвсем) с огнището-"оджак", помещението се казва "вкъщи" (точно така - слято). На водника се окачат съдовете (менци) с водата ползвана в домакинството.
                    Последно редактирано от davc; 27-01-13, 18:53.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Къщата 2

                      Значи, тия дървени куки, в къщата в Елена ги има набити и на много места по гредите от таванния гредоред, освен че има и водник. По тях си закачат кошници, торби, сушат билки. Така го заварихме след бабата която е живяла там. Аз си взех една от куките за мостра.

                      Споменахте колела от каруца . Преди седмица ходихме с един колега до Долна Секирна да си вземе кукерските чанове и метнахме и едно колело от каруца за насам. Ама не не ми го даде. За мен останаха няколко стомни и лимонадени шишета.

                      Иначе за гредите, то наистина ако централната е само една, ще трябва да се подпре. А и две да са, при 6м, не виждам как няма да провиснат. И за слепването им, за да спи спокойно, задължително да си ги осигури с болтове, при това надомно изпълнение.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Къщата 2

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        ... Лично на мен, тази работа с лепените греди много не ми харесва. Това си е мое мнение, не го налагам - споделям (това за "модернистите" с дипляните ). От една страна, автентичността отива по дяволите, от друга - това е много здрава конструкция (теоретично, по-здрава от монолитна греда със същото сечение), но всичките и качества са функция от тези на лепилото. А върху състоянието на синтетични полимери, при давност от няколко десетилетия - просто нямаме наблюдения (а доколкото ги имаме, хич не са обнадеждаващи)...
                        Според мен не ти е много ясен този въпрос.
                        Лепенето е основно с цел предотвратяване измятане от вътрешни напрежения. Особено за колони е силно препоръчително.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Къщата 2

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          ...това за "модернистите" с дипляните ...
                          Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                          Според мен...
                          Ма пък съм бетер Ванга - Ей...

                          пп
                          Да си наеме ли голя-яма фирма (от петима души с кафеджийките) и тя да му даде ...гаранция
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Къщата 2

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            Ма пък съм бетер Ванга - Ей...

                            пп
                            Да си наеме ли голя-яма фирма (от петима души с кафеджийките) и тя да му даде ...гаранция
                            Се ми е тая какъв си. Твое право си е да изказваш по всички въпроси.

                            А мое право е да обърна внимание когато смятам, че то по скоро вреди.

                            Хората не са глупави, сами ще си преценят...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Къщата 2

                              Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                              Според мен не ти е много ясен този въпрос.
                              Лепенето е основно с цел предотвратяване измятане от вътрешни напрежения. Особено за колони е силно препоръчително.
                              Не е точно така. В миналото дърветата за греди и колони за къща са ги секли, когато ги намерят в горите, а са ги използвали когато потрябват за нова къща, понякога след 10-ки години. Най-ценени са били тези от дива круша, че не гният дори и в мазите. Имам предвид греди над 30/30 см. За четвърт век работа по горите, аз такива диви круши дори не съм виждал.
                              Подът на II етаж на ловната ми хижа е дълъг 5 метра, направен от 7 греди 30/20 см от дъб, наредени на каменни стени, дебели по 40 см. Нищо не ги яде. Толкова е масивен, че и танк да се качи, няма даже да скръцне.
                              п.п. Основите са от камък, дебели 80 см, като камъните са от два реда: вътрешен и външен, но отделните камъни във всеки ред се разминават и заклинват в зида. Всички са споени с хоросан.
                              Последно редактирано от trapper; 27-01-13, 20:38. Причина: п.п.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар


                              • #30
                                От: Къщата 2

                                Не разваляйте хубавата тема с мерене на...атрибути.
                                Your conscience is all you can take to your grave.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X