Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Болгар ТК-80

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Болгар ТК-80

    За акумулатора-винаги важи правилото-колкото по-голям-толкова по-добре.
    Та ако имаш пари-слагай и 180 ампера, не е много.

    Това "око" е само един обикновен нивомер с огледалце, сложен в най-обикновен оловно-киселинен акумулатор. Не му обръщай много внимание.
    Провери си нивото на електролита, ако е ниско-долей, с дейонизирана вода(купува се от магазините за акумулатори, не от бензиностанция), и ако генератора и регулатора са наред-можеш да караш с този докато се предаде. После-нов, по-голямшък...

    Не вързвай друг акумулатор успоредно с този. Сигурен начин да скапеш и двата.
    Има теми в съответния раздел-намери ги и чети. Определено има какво да се научи от тях за акумулаторите.

    Честито за трактора де.
    За какво ще го ползвате? И аз имам мерак за едно МТЗ, за обработките на почвата, ама от разходи по джипа и ходене по състезания-все не мога да заделя някой лев за трактор
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #32
      От: Болгар ТК-80

      Имам акумулатор с такова "око" но при мен свети зелено ако всичко е наред и сиво ако е за зареждане ,иначе си е най-обикновен акумолатор.За трактор както казват колегите е малък на моя болгар е 180А ,а за паленето Болгара пали и при -10 без проблем.Внимавай с тези старт спрейове по-добре затисни въздушния филтър с ръка при палене(за зимата става въпрос).
      Винаги се оглеждайте наляво и надясно , когато пресичате на червено.

      Коментар


      • #33
        От: Болгар ТК-80

        По обратен ред малко ама... НИКАКВИ СТАРТ СПРЕЙОВЕ. Виждал съм скъсан колянов вал на СК-5 от такъв спрей! Иначе той си има клапа на всмукателният колектор. По ръководство тя се използва гасене на двигателя. За палене в ръководството пише само да се изчака да загрее факелното подгряване да се подаде пълна газ и след това да се задвижи стартера (цитирам по спомен, но смисълът е същият).
        Кольо, трактора ще се използва за 120дка земя. Ще му помага ЮМЗ то зад него, което излиза в пенсия с възможност за почасова работа А иначе миналата седмица за да си начешем крастата пуснахме 2 плуга в двора... е кво да ти кажа 80те коня са си 80 коня. Въпреки че няма грам гума си оре спокойно с четворката на 25 см дълбочина. Ще го гледаме откъм ремонти как ще се представи ЮМЗ то покрай дисковата брана на 2 години беше за съединител пък за дреболиите от сорта на тръби маркучи, гарнитури и т. н. не ги споменавам въобще.
        П.П. В документите пише Болгар ТК-80, а знам че тези тенекии са МТЗ така че по-запознатите да се изкажат ако могат.
        Кольо Динев

        Коментар


        • #34
          От: Болгар ТК-80

          Няма нужда да затиска с ръка при положение,че стоят всички чарколяци на колектора.Има си клапа където се опъва от кабината.

          Коментар


          • #35
            От: Болгар ТК-80

            МТЗ-80 си е,имам два такива,набор 71 и 74,голяма злоба имат,държеливи са и нямат нищо общо със ведрарското недуразумение тк-80.Със редукторният стартер,при нормална температура(16-20гр)пали успешно и със 55А акумолатор.И двата са пенсионери,но съм ги заредил със 100А/ч,нямат грижи със паленето.Аварийната клапа за изгасяне,най-вече се използва при палене при ниски температури,издърпва се до край и се стартира,след някой друг оборот на коляновият вал,мотора започва да върти по-бързо,със подаване на газ и отпускане на клапата,двигателя пали по-лесно,добре е редуктора да е във неутрално положение за да не върти и маслото в ск.Съдинителят не се натиска за да няма допълнително съпротивление,ако клапата не държи,остава вариянта да се запуши входа на филтъра със длан,като постепенно се отпушва като набере обороти,за целта обаче трябват двама.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • #36
              От: Болгар ТК-80

              Благодаря ти за съветите! Особено това за за съединителя и редуктора не се бях сещал. Винаги съм палил всичко просто с натиснат съединител. Е добре то тогава всъщност не се ли върти маслото в редуктора, въпреки че е на неутрално положение?
              Кольо Динев

              Коментар


              • #37
                От: Болгар ТК-80

                Честито!
                Карал съм такава машина.Рядко създава проблеми.
                Това си е чисто МТЗ-80 руска изработка.И както каза колегата много по-издържано от ТК-80.

                Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                Е добре то тогава всъщност не се ли върти маслото в редуктора, въпреки че е на неутрално положение?
                Не не се върти маслото по проста причина,че движението се предава само до муфата която зацепва двата вала и няма предаване на движение в междината и скоростната кутия.Има движение само на силоотводния вал,но то няма как да бъде изключено поради това,че движението за него се взема от кожуха на притискателния диск.
                Устройство за първоначално палене се води електрофакелно.Реотанова свещ и подаване на гориво върху нея за да се подадат пари в смукателния тръбопровод.Всичко това рядко работи както трябва по ред причини.

                Коментар


                • #38
                  От: Болгар ТК-80

                  Ясно! Благодаря за пояснениео!
                  Кольо Динев

                  Коментар


                  • #39
                    От: Болгар ТК-80

                    Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                    ... ЮМЗ то покрай дисковата брана на 2 години беше за съединител
                    Съединителят изкарва безкрайно много и на двата, ако се пази както е правилно. Тръгване с дискова брана го убива за нула време - предполагам така е станало с ЮМЗ-то, така ще е и с МТЗ/ТК. Не коментирам неправилно регулиран съединител, некачествен и т.н. - говоря за нормални части и поддръжка и значението на експлоатацията.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Болгар ТК-80

                      Не знам по принцип винаги сме се стремили да пускаме дисковата брана в движение, но я ще се скъса болт на някой палец я нещо друго. Не говоря за самият феродов диск.Той е сменян последно преди може би 5-6 години в комплект с всичко по съединителя. Просто доста често аварира въпросният агрегат. Даже последните две години преди всеки работен ден отделяхме по 15 минути за преглед на съединителя, случайно нещо да не ни издъни.
                      Поздрави!
                      Кольо Динев

                      Коментар


                      • #41
                        От: Болгар ТК-80

                        E, нещо е неработело, ясно. За феродовия говорех.
                        Останалото би трябвало да е преглед на палците през някой месец работа (стотици часове) и регулиране на свободния ход.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Болгар ТК-80

                          Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                          Не знам по принцип винаги сме се стремили да пускаме дисковата брана в движение, но я ще се скъса болт на някой палец я нещо друго. Не говоря за самият феродов диск.Той е сменян последно преди може би 5-6 години в комплект с всичко по съединителя. Просто доста често аварира въпросният агрегат. Даже последните две години преди всеки работен ден отделяхме по 15 минути за преглед на съединителя, случайно нещо да не ни издъни.
                          Поздрави!

                          ЮМЗ-то е сакат кон на тема съединител,узориш ли го,ще пробуксува(схемата със линийката за дълбочината на маховика на старите текезари,дори да е изпълнена,почти не върши работа),МТЗ-то е друга работа,вадил съм диск при ремонт от едната страна на ламарина,не буксуса и си върви(нямам обяснение но е факт).Обслужването се свежда до гресиране на аксиалният лагер веднъж за сезона и осигуряването на луфт между палците и аксиалният лагер,бетон е на тема съединител.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Болгар ТК-80

                            Събота малко ми се наложи да се позанимавам с трактора. Трябваше да се транспортира една сеялка. Реших да му проверя зареждането. оказа се че не работи... На изключен двигател 12,62, на тихи обороти-12,65 на средни 12,8 а на високи е около 12,85. В кабината като пусна фаровете ампермерът отчита на минус, а когато са изключени и настъпя гаста почти докрай съвсем леко се отклонява към плюса. Слбоча в слагам снимка на релето, което разбрах вече че може би е оригиналното. При повече време ще се позадълбоча в литературата. А иначе ако не използвам фаровете успява да зарежда достатъчно, понеже през деня не знам дали му се събра 90 мин. работа, а го палих поне 10 пъти+ студеният старт.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20130324_111411.jpg
Прегледи:1
Размер:145.5 КБ
ID:5465180
                            Последно редактирано от racer92; 25-03-13, 22:25.
                            Кольо Динев

                            Коментар


                            • #44
                              От: Болгар ТК-80

                              Колега я вдигни снимка и на генератора за да може по-точно да се разбере.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Болгар ТК-80

                                От жигула е. Нямам снимка в момента.
                                Кольо Динев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X