Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Настройка на кодировки CTCSS и DCS

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Настройка на кодировки CTCSS и DCS

    Здравейте, неможах да открия някъде да е обяснено точно как става, затова реших да попитам.
    Конкретно става дума да се закодират две станции wouxun на някой PMR или на радиолюбителска честота, така че да се чуват само те, без другите да ги чуват.
    На коя станция какво се задава.Има за receive и transmit задаване.
    Също така като се връзвам да кажем към някоя моторолка ако е кодирана за даден ctcss, на моята станция какво къде трябва да напиша.
    Аз си бях извадил кодировките на съответни марки станции, понеже се оказа че има леко разминаване на номерата на кодировките между марките.
    Също така ми е интересно разликата между двете кодировки и има ли значение дали е DCS Positive или DCS Negative
    Надявам се темата да е полезна и за други потребители и радиолюбители
    LZ1BNV Nissan Terrano II 2.7 tdi 98г

  • #2
    От: Настройка на кодировки CTCSS и DCS

    Незнам как да си настроиш тази станция която имаш,но по принцип ситеесес и дцс и другите са вид кодировка с която можеш да постигнеш това че, ако две твои станции имат примерно ситиесес еднакъв то едната и другата ще чуват само тогава когато носещия сигнал има (е съпроводен)тази кодировка,това не значи че теб няма да те чуват други ! За да не те чуват други си има скрамлери има такива отместени на носещата има и истински ама ми е трудно за обясняване като пиша !В зависимост от вида на станцията можеш да предаваш с един ситиесес и да приемаш с друг !Предимството да имаш кодировка е да си водиш твоя кореспонденция и ако някой иска да ти говори ,то той няма да използва същия ситиесес и при теб няма да ти отвори скулоча !Също си защитен от смущения ....поне няма да ги чуваш, когато няма птт със ситиесес отсреща !До колкото знам няма разлика в кодировките,има разлика в обозначенията н ададения производител,примерно кенууд може и да бъркам марката дават че примерно 123 е кодировка и отговаря на ситиесес 82.5 примерно !Незнам при теб какъв е случая !От опит знам и избягвам да ползвам кодировки,макар че понякога се налага !

    Всъщност май за тази номерация става въпрос !

    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=213
    Последно редактирано от Roninn; 15-01-13, 22:37. Причина: добавя линк !
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #3
      От: Настройка на кодировки CTCSS и DCS

      Благодаря за отговора.Разясниха ми се няколкото въпроса.
      При кодировката се приказва в групата, като всички на тази честота чуват, но само кодираните могат да говорят.
      Само не разбрах, например ако отсрещната моторола има кодировка ctcss да кажем 136.5 Hz, аз и на приемане и на предаване ли трябва да задам такава кодировка?
      Точно за обозначенията написах по горе, понеже пишат номер на подканал, обаче от къде да се знае на кое отговаря.
      LZ1BNV Nissan Terrano II 2.7 tdi 98г

      Коментар


      • #4
        От: Настройка на кодировки CTCSS и DCS

        На приемане дали ще имаш или нямаш ,ще чуваш,ако искаш да чуваш само моторолата сложи си и ти,за да те чуе моторолата на предаване трябва да имаш същия 136.5
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #5
          От: Настройка на кодировки CTCSS и DCS

          Значи и на приемане и на предаване да сложа кодировката.
          Благодаря за информацията и тези дни ще пробвам.
          От друга страна пък като се замисля при положение, че се ползва да кажем пмр 5 и е кодиран, пак се чува в околията и така канала остава зает.В този ред на мисли 8 пмр обхвата са малко за София.То кранисти, по строежи, този онзи си говори.
          LZ1BNV Nissan Terrano II 2.7 tdi 98г

          Коментар


          • #6
            От: Настройка на кодировки CTCSS и DCS

            Колеги,имам проблем с Кобрата.
            Купих едни 6 броя преди около 2г. и преди 10 дни още едни 5бр.(Кобра975).Проблема ми е следния,не мога по никой начин да ги свържа помежду им.Старата група се чуват между тях,както и новите помежду си,но станция от старите със станция от новите НЕ!
            само на 8 канал (ctcss00/dcs00) като че,ли отвреме на време се чуват.Направо ми скъсаха нервите,на последния лов с 15 човека егати какафонията,егати и чудото.
            Направил съм на всичките следните настройки: channel 2 (ctcss:22 / dcs:11) като въобще нямам идея дали е правилно.
            Дайте съвет,моля за помощ!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X