Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бюджетна брадва Husqvarna

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бюджетна брадва Husqvarna

    Привет, фенове на остриетата! От доста време се чудя с какво да заменя комбинираната "съветско - китайска" брадвичка, която возя в джипа /без снимка от естетични съображения/.След консултации и дълго ровене по форуми,и със съображение за сменяемост, решението е това - малка брадва на Husqvarna.


    Малко данни:
    глава - 600гр., режещ ръб - грубо сведен и заточен, предстои подобрение;
    дръжка - 37см., от Хикория, добре оформена и удобна, предстои импрегниране;
    кожено калъфче на острието - всичкото това за 35лв.!
    Сигурно е, че Husqvarna не правят брадви, а ги поръчват. Допреди 2 - 3 г. са поръчвали на Ветерлингс, за сегашното производство не намирам данни. Има мнения, че производството е на Хулт Брукс, още повече, че имат идентичен модел, но щампата в/у главата си е на Хултафорс. Ясно е, че брадвата няма качеството на продуктите на Грансфорс Брукс, но и цената е в пъти по - малка. Преобладават мнения, че старото производство/идентично с малкия модел на Ветерлингс/ е по - качетвено и надеждно, но нямам поглед за сравнение.
    Ето ги двете производства/отдолу е старото/:

    Както по - горе посочих, режещия ръб не ме кефи:

    Предстои обработка със заточващи пособия, конвексиране, за да се получи ето това:

    След подобренията следват тестове и споделяне на резултатите. Дано съм бил полезен!
    "Make love, not war!"

  • #2
    От: Бюджетна брадва Husqvarna

    Ако напишеш и от къде я купи/може и на лични/ цена няма да имаш..........
    driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

    Коментар


    • #3
      От: Бюджетна брадва Husqvarna

      От магазин на Хускварна разбира се, освен ако самият не е дистрибутор - тогава от склада на Хускварна.

      ПП. Искаш ли?
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Бюджетна брадва Husqvarna

        Е, че се ползват разни "сечива" в медицината - ползват се, но чак пък да ги дистрибутират - едва ли! А брадви пък - съвсем.
        dok-торе, честита придобивка! Ще чакам да се похвалиш и на живо с нея и да я видим в действие.
        Поздрави!
        Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
        First impression is not always true. Get inspired.
        Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
        Reading is sooo boring, unlike writing!

        Коментар


        • #5
          От: Бюджетна брадва Husqvarna

          Отговори на въпроси/реплика на съждения/ по реда включване:
          -да, брадвите се намират във фирмените магазини на марката, посочена в темата - малко уточнение, не във всички, напр. в Северозападна България ги няма/не е за чудене/, тази я намерих и поръчах от В. Търново;
          - не, Майсторе, не съм дистрибутор, особено пък на секири, професионално съм ангажиран с по - финни инструменти!!!, похвалих се със нова придобивка;
          - благодаря, Сашо, на поредния излет собственоръчно ще насека "сухи дърве" за скарата, само да я тунинговам/брадвата де/ дотогава.
          П.п. само да споделя - тази Хикория не ще да пие течен парафин, четвърти час чакам да попие първата ръка. Поздрави!
          "Make love, not war!"

          Коментар


          • #6
            От: Бюджетна брадва Husqvarna

            Още малко по темата - трудно привеждам секирата във вид, какъвто искам! ЗА 2 денонощия дървото пое едва 2 ръце течен парафин, днес предстои баня с топло ленено масло, и дотук. Цветът му обаче не мръдна/а ми се искаше малко да потъмнее/, замислям се за някакъв байц.
            За стоманата - не знам това "ново" производство колко е по - калпаво от старото, но изключително трудно се полира, водната шкурка се пързаля като по стъкло! За сравнение брадвата на Top Master/китаец/ се полира и конвексира за 20 мин. Старанието продължава.
            "Make love, not war!"

            Коментар


            • #7
              От: Бюджетна брадва Husqvarna

              Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
              Още малко по темата - трудно привеждам секирата във вид, какъвто искам! ЗА 2 денонощия дървото пое едва 2 ръце течен парафин, днес предстои баня с топло ленено масло, и дотук. Цветът му обаче не мръдна/а ми се искаше малко да потъмнее/, замислям се за някакъв байц.
              За стоманата - не знам това "ново" производство колко е по - калпаво от старото, но изключително трудно се полира, водната шкурка се пързаля като по стъкло! За сравнение брадвата на Top Master/китаец/ се полира и конвексира за 20 мин. Старанието продължава.
              Честито, и аз трябва да се сдобия с една.
              Относно байца - незнам дали ще стане щом вече си минал с парафина. Най-добре се обработва като смесиш по равни части - пчелен восък + ленено масло + минерален (боров) терпентин. Така смесения бъркоч го стапяш на водна баня и накисваш детайла, може и да поври час време. Ако нямаш такова количесто от въпросните вещества може да разтошиш на водна баня, да намажеш по дръжката и после със сешоар/пистолет за горещ въздух(внимавай-с температурата) да обдухаш дръвцето. Така 3-4 пъти като чакаш да попие, обдухваш и пак мажеш с бъркоча. След това след няколко дни покритието е готово. Така обработено дърво става 100 % водоустойчиво.

              Поздрави !
              п.п. Коженият предпазител с брадвата ли върви ?

              Коментар


              • #8
                От: Бюджетна брадва Husqvarna

                Благодаря за съвета, тази Хикория е много опако дърво - след всяка ръка течен парафин стоя на парното почти денонощие, и пак не попи изцяло. Най - вероятно няма да пробвам с байц, нямам никакъв опит. Ще довърша с горещо ленено масло, и ще се съсредоточа в/у острието.
                Да, магазините си ги предлагат с коженото калъфче, което м/у другото е изработено много мераклийски. Поздрави!
                "Make love, not war!"

                Коментар


                • #9
                  От: Бюджетна брадва Husqvarna

                  Коженият предпазител си е с брадвата, а острието е заточено така на всички ( цялата партида ) явно не напразно - за по-лесно цепене.
                  Хикорията е водоотблъскваща сама по себе си, защото дървесината е много плътна, освен това е много твърда и жилава. Няма нужда от допълнителна , освен заводската, обработка.
                  подаръци за мъже от FACOM
                  промоция на читави инструменти

                  и на хоби такива

                  тел. О879 Ч8Ч 2З5

                  Коментар


                  • #10
                    От: Бюджетна брадва Husqvarna

                    Много добър избор, колега... Работил съм с такава брадва, ами нямаше сравнение, с тази, която седи в Ладата/незнайна марка, модел/, хем дръжката е удобна, без проблем сечеш "клек" с две брадви... Много ми хареса, трябва да се сдобия и аз с една в близките месеци....
                    За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                    Honda Dominator 650
                    088ЧЧ93979-->Борис
                    0878956Ч38-->Борис

                    Коментар


                    • #11
                      От: Бюджетна брадва Husqvarna

                      Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                      ...а острието е заточено така на всички ( цялата партида ) явно не напразно - за по-лесно цепене.
                      Тази брадва, поради размерите и формата на главата,а и на дръжката, не е за цепене, а по - скоро за сечене. И като такава, освен "топорния" ъгъл на скоса, трябва /според мен/ да има всички атрибути на добре режещо острие. Затова ще полирам и конвексирам режещия ръб така както съм показал в първия си пост.
                      "Make love, not war!"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Бюджетна брадва Husqvarna

                        Понеже не е типична цепачка, а трябва да играе и такава. Между другото, хамерикосите пишат, че това острие почти не се поддава на полиране.
                        подаръци за мъже от FACOM
                        промоция на читави инструменти

                        и на хоби такива

                        тел. О879 Ч8Ч 2З5

                        Коментар


                        • #13
                          От: Бюджетна брадва Husqvarna

                          Ами аз ще се постарая, поне на режещия ръб, пък ако не се получи добре, ще си призная!
                          М/у другото, на доста места чета, че американските брадви, освен по - големия ъгъл на заточване, масово са закалявани на 54 - 5 HRC, докато скадинавските /като тази/ са на 58 HRC. Ще пада търкане!
                          "Make love, not war!"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Бюджетна брадва Husqvarna

                            Успех и чакаме снимки !
                            подаръци за мъже от FACOM
                            промоция на читави инструменти

                            и на хоби такива

                            тел. О879 Ч8Ч 2З5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Бюджетна брадва Husqvarna

                              Ето и как реже фабрично заточеното И острие:
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0735.jpg
Прегледи:2
Размер:42.2 КБ
ID:5444570
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X