Обява

Свий
Няма добавени обяви.

APRS

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: APRS

    Nick, точно в тази ситуация, аз виждам един основен проблем.
    Ако нямате радио връзка, как UPI качва координатите си до APRS.fi ? Нали му трябва връзка до някой APRS Gate ?
    Ако няма връза до APRS Gate, неможе ли директно да изпращате координатите си през GSM мрежата, така и така ги получавате през нея.
    Дефакто същият ефект може да се получи с всеки един Smartphone и някакъв tracking application който да качва към APRS.fi
    One Planet, One Internet!
    We Are All Connected!

    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

    Коментар


    • #17
      От: APRS

      Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
      Nick, точно в тази ситуация, аз виждам един основен проблем.
      Ако нямате радио връзка, как UPI качва координатите си до APRS.fi ? Нали му трябва връзка до някой APRS Gate ?
      Ако няма връза до APRS Gate, неможе ли директно да изпращате координатите си през GSM мрежата, така и така ги получавате през нея.
      Дефакто същият ефект може да се получи с всеки един Smartphone и някакъв tracking application който да качва към APRS.fi
      Може двамата да нямат радио връзка, но това не означава, че един от двамата (или по-точно UPI, в случая), няма връзка с някой Гейт. Две различни неща са. GSM мрежата в случая, няма нищо общо.А и се гледа да се избягва.
      LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

      Коментар


      • #18
        От: APRS

        Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
        ....Дефакто същият ефект може да се получи с всеки един Smartphone и някакъв tracking application който да качва към APRS.fi
        Това последното го изпробвахме при погасяване на пожара в Рила, над село Говедарци.
        Жоро / Тримата / - LZ1GYG -предаваше координати през смартфона си до APRS.fi - получи се много добре.
        Което като цяло означава, че ако пуснем APRS, SPOT и смартфона, ще имаме триплиране на връзката.
        По някой път при висока гора в ждрело, SPOT също не може да установи връзка.

        Като цяло стратегията ни за в бъдеще включва изграждане на мобилен рипитър, евентуално APRS Gate, както и Wi-Fi Gate.
        Всичко това, накачулено на един джип. При наличие на акция, този комуникационен джип има за задача, да се изкачи до оптимално висок връх, с видимост към всички места на бедствието и да го играе рипитър, ретланслатор до други рипитри, както и Wi-Fi bridge по възможност.
        Такъв случай имахме в пожара на Рила, над Рилски Манастир. Пожара се развиваше едновременно по няколко била на планината, между които нямаше пряка чуваемост с ръчните станции. Според мен подобен мобилен рипитър, трябва да е от тип "Папагал", за да можеш да оцениш нивото си на свързване, когато си в някаква падина с преносима станция.
        Но има и други мнения, различни от това .
        Също така няма да е лошо, ако мобилният APRS гейт, може да визуализира положението на всеки един джип върху екран , в комуникационната машина.
        Така ще се получи пълна представа, кой джип къде е и срещу какво се бори .
        Ама това не ни е по силите все още. Което не значи, че не се оглеждаме за някой грамотен колега, да изпълни подобна задача..
        Последно редактирано от Nik Nikolov; 31-01-13, 15:11.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #19
          От: APRS

          Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
          В България има кой да ви направи тракери и то на добри цени в реномирана фирма - за да не е реклама мога да ви отговоря на лично.
          Относно максончето и алана - това са си направо тракер и гейт За кое ти трябва кварц?
          Максончето е на кварцове - 4 канално токи.
          LZ1OAL

          Коментар


          • #20
            От: APRS

            Явно не съм съвсем на ти с концепцията за която става дума тук. Ясно е че една дърта щайга на долния банд е варианта, но си мислех, че нещата са по-напреднали и е възможно да се случват както това става в другата ми станцийка с APRS - VX8D. Там можеш да си плямпаш на който си искаш банд и отвреме навреме APRS-а си праща пакета. И ти пак си говориш Е ... верно за някаква част от секундата чуваш прискърцването на модема ама не е болка.
            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

            Коментар


            • #21
              От: APRS

              Ето акцията над Говедарци.

              LZ1GYG е със смартфон - синя линия.
              LZ1XLX e с APRS - зелена линия.

              Движили сме се с един час разлика и сме изпълнявали различни задачи.


              По това време ни навигираха от София - допълнително по GSM, но може и през рипитърната мрежа.
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #22
                От: APRS

                Ето как изглежда една друга акция над Подгумер.

                LZ1UPI - син, LZ1XLX -зелен.
                Характерно тук е, че е много по-близо до София и доста повече APRS гейтове ни локират.
                Затова и количеството на отчетните точки е по-голямо. София прозира през дима на снимката.

                Не през цялото време сме се движели заедно, но аз успявах да открия UPI в плетеницата от пътища.
                Последно редактирано от Nik Nikolov; 31-01-13, 15:39.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #23
                  От: APRS

                  APRS, вграден в преносима радиостанция е много хубаво.
                  Не бях се сетил, че може да има. Вероятно е скъпо ?
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #24
                    От: APRS

                    Например:
                    http://www.hamradio.com/detail.cfm?pid=H0-010366
                    Георги Гатев

                    Коментар


                    • #25
                      От: APRS

                      Да същата, но на тази снимка не е показан GPS модула. Иначе с него изглежда така:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vx8-fgps2.jpg
Прегледи:1
Размер:365.7 КБ
ID:5449028

                      APRS-а работи и без FGPS модула, но трябва да си задаваш координатите ръчно в менюто. Има доста APRS глезотии. Примерно показва на дисплея списъка на други APRS станции, които е чула, датата и часа на пакета му и с вградения компас ти показва в коя посока се намират и на какво разстояние са.
                      Последно редактирано от elbgt; 31-01-13, 16:43.
                      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                      Коментар


                      • #26
                        От: APRS

                        Случайно попаднах на това програмче APRSDruid.
                        Тук един испанец показва как го е подкарал да работи с Quansheng TG-UV2


                        Някой разгадава ли схемата на кабелчето?
                        One Planet, One Internet!
                        We Are All Connected!

                        Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

                        Коментар


                        • #27
                          От: APRS

                          Аз я имам програмката. Има настройка за изпращане на пакетите AFSK през говорител/микрофон. Успешно съм пращал пакети ръчно през радиото. На видеото се използва VOX функцията на китайчето, и при генериране на пакета от аудиото на телефона радиото се включва на предаване и го праща. Не се бях сетил за тази възможност. Интересно ми е обаче за какво е обратната връзка от радиото към микрофона на телефона. Може би програмката следи дали е свободен канала, преди да изпрати пакет. Иначе схемката е ясна - електролит 4.7 микрофарада, Р1 33 килоома, Р2 1 килоом, и Р3 потенциометър 10 килоома. Предполагам схемата е за сваляне на нивото на сигнала към микрофонния вход на телефона. Мисля да пробвам на първо време без тази обратна връзка, че телефончето ми е скъпо и не ми се рискува.
                          LZ1OAL

                          Коментар


                          • #28
                            От: APRS

                            Цитат : ".....Като цяло стратегията ни за в бъдеще включва изграждане на мобилен рипитър, евентуално APRS Gate, както и Wi-Fi Gate.
                            Всичко това, накачулено на един джип. При наличие на акция, този комуникационен джип има за задача, да се изкачи до оптимално висок връх, с видимост към всички места на бедствието и да го играе рипитър, ретланслатор до други рипитри, както и Wi-Fi bridge по възможност.
                            Такъв случай имахме в пожара на Рила, над Рилски Манастир. Пожара се развиваше едновременно по няколко била на планината, между които нямаше пряка чуваемост с ръчните станции. Според мен подобен мобилен рипитър, трябва да е от тип "Папагал", за да можеш да оцениш нивото си на свързване, когато си в някаква падина с преносима станция.
                            Но има и други мнения, различни от това .
                            Също така няма да е лошо, ако мобилният APRS гейт, може да визуализира положението на всеки един джип върху екран , в комуникационната машина.
                            Така ще се получи пълна представа, кой джип къде е и срещу какво се бори .
                            Ама това не ни е по силите все още. Което не значи, че не се оглеждаме за някой грамотен колега, да изпълни подобна задача.. "

                            Към Ник Николов

                            Ето Ви един полезен линк за оборудване на комукационен автомобил:

                            http://savu.uz/rus/razrabotki/djeyra...bote_gotov.mgr

                            Имам някакви бегли спомени и за български разработки по въпроса на завода в Самоков, а също така и на Електрон Прогрес.
                            Последно редактирано от ukw_kj; 31-01-13, 21:45. Причина: допълване

                            Коментар


                            • #29
                              От: APRS

                              Floyd, входа от радиото към телефона служи, за да слушаш други гейтове и тракери и да разбереш кой-къде е спрямо теб, както и да ги препредаваш ако решиш...
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар


                              • #30
                                От: APRS

                                Упи ... а модулче за китайка и стандартен 232 ... и ЕнМеА протокол има ли кой да направи?
                                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X