Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко въпроса за сондажите?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко въпроса за сондажите?

    Здравейте, в събота ще ми водят човек,който да огледа на вилата да ми направи сондаж.Във връзка с това искам да съм подготвен и има няколко неща,които ме притесняват.Започвам с описанието:
    1.Вилата е в В.З Ярема около София - около 1300м н.в. - почвата незная каква е .
    2.Двора имам кладенец около 4м. - той захранва къщата с вода.
    3.Лятото беше почти пресъхнал,а пък и не се е ползвал.Демек не съм сигурен дали,ако го бях източил после щеше да има нещо.
    Искам:
    1. Сондаж,който да ми реши проблема с водата за битови нужди (целогодишно). Лятото смятам и да поливам двор около 500кв/м. т,е има ли предпочитан метод за моите нужди,който да настоявам да се ползва или каквото ми предложат?
    2.Има ли значение по кое време на годината ще се направи сондажа? (Това най ме притеснява) Т,е ако сега направим 10м. сондаж и излезе вода,лятото възможно ли е да се хвана за палците ?
    3. Обяви ли са ми цена 110лв/м с вкл. тръба някаква си подложка (незнам какво е) филтър и някаква помпа,която щяла 24ч. да работи докато пречистела водата (това изобщо незнам важно ли е и за какво ми го промотират)
    4.Какво мога да искам допълнително да се направи,за да не ми замръзва водата зимата? Смята да прекарам нови тръби до къщата като ги вкопая в земята и им сложа изолажия,а самия сондаж трябва ли да защитя с нещо?
    Това е за сега което се сещам.. благодяря предварително и поздрави!

  • #2
    От: Няколко въпроса за сондажите?

    Тъй като и на мен ми предстои сондаж се абонирахза темата.
    От четене имам някакво мнение единствено по т. 3, което не значи, че е првилно...Както аз си го представям от прочетеното, след сондажа се спускат тръби, а на дъното се насипва баластра или филц, което играе ролята на филтър. Пмпата работи известен период от време, за да направи нещо като езеро на дъното на сондажа, което се явява своеобразен резервоар. Промотират я, защото при първоначалното теглене на вода твърдите частици не са се утаили и има засмукване на песъчинки и пр., което води до интензивно износване на помпата. Има зависимост - дълбочината на сондажа и вида на помпата. До определена дълбочина може да се използва помпа на повърхността, след тази дълбочина трябва помпата да се спуска в сондажа...
    Тук във видинско се практикува да се изкопае шахта с дълбочина около 2 м. и от там надолу тръгват тръбите, но това е в района около р. Дунав. На места просто се набива тръба 2 цола и се полива...В моят случай водата е на 22-24 м. което определено усложнява и оскъпява проекта...
    Горното е мое мнение без никакви доказателства и практика, просто до това стигнах след четене и разпитване...

    Коментар


    • #3
      От: Няколко въпроса за сондажите?

      И аз се абонирам, защото вече работя активно по въпроса.

      Чудя се fnqkhhhzzz защо не поработиш по наличния кладенец, а направо се насочваш към нов сондаж?

      Коментар


      • #4
        От: Няколко въпроса за сондажите?

        По кое време ще направиш сондажа не е с голямо значение .Повече ме претисняват метрите .
        Защо не направиш проучване около тебе ?Съседите какви сондажи или кладенци имат ,на каква дълбочина и колко вода помпят ,и дали през годината се променя дебита или по просто свършва ли водата лятото примерно(ако не си направил това проучване де ) .
        Цената е добра ! Вече какви обсадни тръби влкючва не е ясно като дебелина ,диаметър и тн. По-добре да дадеш някой лев отгоре за по качественни обсадни тръби,може да ги спазариш отделно от услугата. Помпата е добра идея добре ти я промотират не се отказвай от промоцията .
        Водата в сондажа не би трябвало да замръзне.Ако направиш сервизна шахта върху сондажа дълбока 1,5-2м ,където ще бъдат ВиК съединенията няма да имаш грижи със замръзването .Защитата е тази шахта сложи капак и катинар .

        Коментар


        • #5
          От: Няколко въпроса за сондажите?

          Водата в сондажа няма да замръзне и ако тръбите към къщата са на по-дълбоко от 0.5 м даже и без изолация няма да имаш проблеми. Но ако сондажа е по-дълбок от 10 м ще трябва да се пусне потопяема помпа, което значи че ще трябва и хидрофор на повърхноста който да ти поддържа постоянно налягане в водопроводната мрежа. Ще трябва да си монтираш и механичен филтър и евентуално ултра виолетова лампа за пречистване на водата. Аз съм го направил всичко това в шахта дълбока 0.5 м и изолирана с вата, а капака със стериопор, но е по-добре ако е по-дълбока. Носил съм вода за изследване в ХЕИ и след пречистването е годна даже за пиене.

          Коментар


          • #6
            От: Няколко въпроса за сондажите?

            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
            И аз се абонирам, защото вече работя активно по въпроса.

            Чудя се fnqkhhhzzz защо не поработиш по наличния кладенец, а направо се насочваш към нов сондаж?
            Ами защото нищо не отбирам от тая работа,но ако е възможно да се направи,може и това да направя. Само,че кладенеца е в най-високата част на двора,чудя се дали от тази гледна точка е одачно?

            Защо не направиш проучване около тебе ?Съседите какви сондажи или кладенци имат ,на каква дълбочина и колко вода помпят ,и дали през годината се променя дебита или по просто свършва ли водата лятото примерно(ако не си направил това проучване де )
            Проучването ми е слабо,общо взето всички се оплакват от недостиг на вода лятото.Там цялата вилна зона е с денивелация,аз съм в най-ниската част срещу гората и само при мен лятото беше пълен кладенеца. В момента горе е пусто и няма как да проуча по-подробно за сондажите,знам само че един съсед има по-нагоре който познавам бегло,но освен сонда си е направил и някакв резервоар ... и това ми говори че... нещата не са много розови

            Коментар


            • #7
              От: Няколко въпроса за сондажите?

              Според мен по евтино ще ти излезе да изчистиш и удалбочиш съществуващия кладенец,другия вариант да удариш сондата в самия кладенец пак пестиш от метрите.
              ОФA ДБ 2.5тдс 97г, ЗИЛ450506,тел.0899751844

              Коментар


              • #8
                От: Няколко въпроса за сондажите?

                Абонамент
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  От: Няколко въпроса за сондажите?

                  Каквото и да правиш,гледай размера на тръбите в сондажа да е повече от 110мм.Избора на помпа след това е по-голям!
                  088пет722пет99
                  http://www.hydropompi.com/

                  Коментар


                  • #10
                    От: Няколко въпроса за сондажите?

                    Първоначално публикуван от fnqkhhhzzz Преглед на мнение
                    Ами защото нищо не отбирам от тая работа,но ако е възможно да се направи,може и това да направя. Само,че кладенеца е в най-високата част на двора,чудя се дали от тази гледна точка е одачно?
                    Кладенецът не случайно е изкопан там, човекът с багетите така е казал. Колко ти е денивелацията на двора - сигурно метър или два. Не става дума ти да влезеш вътре, както си намерил хора за сондаж, така ще намериш и за тази работа.
                    Не че имам нещо против сондажите, и аз в момента правя, но обичам да ползвам и наличните ресурси

                    Коментар


                    • #11
                      От: Няколко въпроса за сондажите?

                      Колега сондаж на 10 метра,,,? оставаш само с една 10 метрова дупка.

                      Щом говорим за вилна зона, явно там няма канализация! А от там идва въпроса за качеството на водата при 10-я метър.
                      Според мен добър вариант е да се направи "ер лифт" на кладенеца или с други думи продухване на кладенеца.
                      Луд не се мори,само се поти...и охлажда с бира 0884480846

                      Коментар


                      • #12
                        От: Няколко въпроса за сондажите?

                        Приятелю не се притеснявай че на всички и свършва водата и че и твоита може да свършва.Аз отдавна търся този дето я произвежда и немога даго открия.До 10м герани са рискови според ХЕИ.Водата се изследва на всеки сезон за да бъдеш сигурен в годността и.При сондирането или копането на герани залога е голям а изхода е неясен--от опит.Ако намериш производителя на вода ми се обади---ще бъда благодарен.Моето мнение за твоя случай е;герана ти е плитък и опитай даго изчистиш дори и на ръка и ако може копни до водоупор--ако не е направен от предния изпълнител;пусни едно бибо и ще се ориентираш на къде стоят нещата.Според мен да ли сега ще правиш сондажа или герана не е от значение защото ако се влияе от дъждовете..........смятай.Успех.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Няколко въпроса за сондажите?

                          Първоначално публикуван от Пламен Ковачев (zaiko1234) Преглед на мнение
                          Колега сондаж на 10 метра,,,? оставаш само с една 10 метрова дупка.

                          Щом говорим за вилна зона, явно там няма канализация! А от там идва въпроса за качеството на водата при 10-я метър.
                          Според мен добър вариант е да се направи "ер лифт" на кладенеца или с други думи продухване на кладенеца.
                          Канализацията е на 20м. от мене,но доколкото разбрах от тия които са вързани към нея положението е плачевно. Все нови къщи са и те обмислят варианти за сонда
                          Приятелю не се притеснявай че на всички и свършва водата и че и твоита може да свършва.Аз отдавна търся този дето я произвежда и немога даго открия.До 10м герани са рискови според ХЕИ.Водата се изследва на всеки сезон за да бъдеш сигурен в годността
                          Добре, това е много важно да се знае,колко метра тогава е препоръчително? Ясно,е че вода може и на 2 метра да излезне,технически колко метра биха били достатъчни,ако има вода и на плитко?

                          В този смисъл,преди да купувам това къще гледах една виличка на Щъркелово гнездо... там на пича сондата му беше 50 метра. В крайна сметка,ако трябва и до там ще го докарам

                          Коментар


                          • #14
                            От: Няколко въпроса за сондажите?

                            Такова чудо дистанционно някой да ти каже на колко метра ще ти излезе водата дори Ванга не го можеше. Безсмислени са такива въпроси не си губете времето своето и на хората. Може по аналогия с околните сондажи да се каже но има известен риск. Може да се повика хидрогеолог но става съвсем кървава и мътна. Няма начин - вика се сондата, прекръствате се и дупчите докато излезе. Може да излезе на 10м а може и на 50м да не излезе, зависи от конкретният случай и околната обстановка.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Няколко въпроса за сондажите?

                              Никъде не съм питал на колко метра ще ми излезне вода. Питам нещо съвсем друго. Искам да знам,както каза колегата,че според ХЕИ 10м са малка дълбочина за чистота на водата,то има ли техническо предписание за дълбочината на сондажа,който е приет да кажем за стандарт или нещо такова. Т,е да регулира,че дори и на 1м. да имаш вода,да е редно по предписание да се направят 15 метра,за да е сигурно,че водата е чиста,или че ще има постоянен дебит и т.н.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X