Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко въпроса за сондажите?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Няколко въпроса за сондажите?

    Честито ! Сега си горд собственник на сондажи . Дай снимки да видим!

    Коментар


    • #62
      От: Няколко въпроса за сондажите?

      И аз бих разгледал снимки с благодарност.
      Па ако може и някое обяснение за алтернативното ползване термопомпа/напояване - как ще го осъществиш ?
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #63
        От: Няколко въпроса за сондажите?

        Ами всъщност няма все още нищо особено за снимане, същото като на снимката от първата страница на темата - дупка, и на два метра от повърхността е водното ниво. Единият стигна до 6 м. и ключът не ми даде да продължа надолу. Всички опити водят до разширяване, а не до удълбочаване, а другият "лесно" стигна до 10 м. и спрях, защото не предвиждам да пускам потопяема помпа, а да дърпам отгоре с мембранна. Сега текат експерименти с дърпане от единия, за да видя как се отразява на нивото на втория и обратно. С едното и ги промивам от глината, защото наоколо са пластове пясък и глина. Имаше и доста пирит, който ми изкара акъла, като започна да жълтете и лъска в кофите. Не попаднах на нито един камък, късметлия, защото всичко беше труд на ръка. Идеята е или да дърпам от двата за термопомпата, или да дърпам от долния по течението и да връщам в горния, ако си влияят един на друг с нивата, т.е. да използвам разстоянието между тях за топлообменник. Засега се спирам на идеята да дърпам и от двата в изолиран междинен резервоар 1 кубик, на който ще помагат и два вакуумни колектора на покрива, когато е възможно. Водата излиза на 13.8 градуса от земята, което е повече от добре за целта.

        Коментар


        • #64
          От: Няколко въпроса за сондажите?

          Много топло ва


          ако дупнеш надолу да не рипнеш у некой топъл извор
          К мирной жизни не пригоден.
          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

          Коментар


          • #65
            От: Няколко въпроса за сондажите?

            Абе като я върти тая вода от единият в другия сондаж да не затопли подпочвените води.Четох някъде из нета за Швейцария мисля че беше с тези термо помпи подгрели подпочвените води.

            Коментар


            • #66
              От: Няколко въпроса за сондажите?

              В неговия случай ще ги охлади. На него не му пука много от тая работа, ако не почне да му замръзва топлообменникът.

              Коментар


              • #67
                От: Няколко въпроса за сондажите?

                При тези в Швейцария случаят е друг - те по цяло лято складират топлина от слънчеви колектори в огромен обем земна маса в дълбочина, а после през зимата я ползват през серпентините обратно за директно отопление първо, а като спадне температурата през термопомпи.

                Коментар


                • #68
                  От: Няколко въпроса за сондажите?

                  Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                  Ами всъщност няма все още нищо особено за снимане, същото като на снимката от първата страница на темата - дупка, и на два метра от повърхността е водното ниво. Единият стигна до 6 м. и ключът не ми даде да продължа надолу. Всички опити водят до разширяване, а не до удълбочаване, а другият "лесно" стигна до 10 м. и спрях, защото не предвиждам да пускам потопяема помпа, а да дърпам отгоре с мембранна. Сега текат експерименти с дърпане от единия, за да видя как се отразява на нивото на втория и обратно. С едното и ги промивам от глината, защото наоколо са пластове пясък и глина. Имаше и доста пирит, който ми изкара акъла, като започна да жълтете и лъска в кофите. Не попаднах на нито един камък, късметлия, защото всичко беше труд на ръка. Идеята е или да дърпам от двата за термопомпата, или да дърпам от долния по течението и да връщам в горния, ако си влияят един на друг с нивата, т.е. да използвам разстоянието между тях за топлообменник. Засега се спирам на идеята да дърпам и от двата в изолиран междинен резервоар 1 кубик, на който ще помагат и два вакуумни колектора на покрива, когато е възможно. Водата излиза на 13.8 градуса от земята, което е повече от добре за целта.
                  Жалко че не си уцелил златния нанос А ще имаш ли достатъчно дебит да захраниш термопомпата и не мислиш ли че дълбочината ти е малко за да се потдържа течпературата на земния слой,от който взимаш водата ?

                  Коментар


                  • #69
                    От: Няколко въпроса за сондажите?

                    Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
                    Жалко че не си уцелил златния нанос А ще имаш ли достатъчно дебит да захраниш термопомпата и не мислиш ли че дълбочината ти е малко за да се потдържа течпературата на земния слой,от който взимаш водата ?
                    Ами опитвах да се придържам към тази диаграма


                    Тук не е отразена зависимостта към температурата, където си мисля, че съм в плюс.
                    Освен това термопомпата ми е от типа on/off, не е инверторна, та се надявам в паузите помпите да наваксат в буферния резервоар.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Няколко въпроса за сондажите?

                      Помпата вече работи

                      http://vbox7.com/play:2e4bf78b2b

                      Сега полека ще започна да оборудвам и термопомпата.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Няколко въпроса за сондажите?

                        Тази 'графика' предполагам е от сайта на Теогок (грешката е вярна) но аз бих те посъветвал да подсигуриш по-голям дебит.
                        Сондажите са много близо един до друг за да ги ползваш за подаващ и реинжективен.
                        Каква площ мислиш да отопляваш с каква инсталация и колко киловата термопомпа ти трябва?

                        Коментар


                        • #72
                          От: Няколко въпроса за сондажите?

                          Мисля си че е с много ниска КПД тази мембранна помпа.Щом е горе,значи водното ниво ти е над линията на вакуумният срив,тоест можеш центробежна да сложиш. Не се сещам довод в полза на мембранна помпа на повърхността ?

                          Коментар


                          • #73
                            От: Няколко въпроса за сондажите?

                            Първоначално публикуван от Термо Преглед на мнение
                            Тази 'графика' предполагам е от сайта на Теогок (грешката е вярна) но аз бих те посъветвал да подсигуриш по-голям дебит.
                            Сондажите са много близо един до друг за да ги ползваш за подаващ и реинжективен.
                            Каква площ мислиш да отопляваш с каква инсталация и колко киловата термопомпа ти трябва?
                            Не помня откъде беше графиката, имам я само като информативна. Пряко сили стигам до 15 литра на минута, повече нямаа. Ще дърпам и от двата сондажа, иначе не стига.
                            Ще отоплявам 4 стаи с обща площ 80 м2. Искаше ми се подово, но отдолу е гредоред и дюшеме, така че ще ползвам налични алуминиеви радиатори, като ще увелича с още 1/3 броя на ребрата.
                            За термопомпата само не се смей, но ще ползвам два излезли от употреба прозоречни климатика Самсунг по 9000BTU. Почти нови са, съвсем малко работиха, преди да ги сменя с инверторни. Та така...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Няколко въпроса за сондажите?

                              Първоначално публикуван от To6o Преглед на мнение
                              Мисля си че е с много ниска КПД тази мембранна помпа.Щом е горе,значи водното ниво ти е над линията на вакуумният срив,тоест можеш центробежна да сложиш. Не се сещам довод в полза на мембранна помпа на повърхността ?
                              Не знам, мисля си, че центробежна помпа, поставена в условия на границата на смукателната височина, ще има още по-ниско КПД. Тези с ежектора нали с това са известни - ниска ефективност. Освен това дебитът е мъничък за центробежна.
                              Тази си баца много добре, само че този редуктор ме подлудява Правотоков мотор, за да мога да му регулирам оборотите и зъбен редуктор с прави зъби. В резултат шумът не е чак толкова силен, но зверски досаден. Направо го изхвърлих и сложих мотор от Перла + ремъчната предавка. Сега е тихо, но не мога да регулирам дебита, та се наложи да сложа вакуумен пресостат. Помпата тъгва на -0.4 бара и спира на -0.7. При спряна помпа държи -0.2 - точно колкото е водното ниво. Демек вакууммерът ми играе и нивомер

                              Коментар


                              • #75
                                От: Няколко въпроса за сондажите?

                                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                                ще ползвам два излезли от употреба прозоречни климатика Самсунг по 9000BTU. Почти нови са, съвсем малко работиха, преди да ги сменя с инверторни. Та така...
                                Я разкажи, как я мислиш работата с топлообменниците?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X