Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Монолог жены пожарного погибшего, на тушении Чернобыльской АЭС.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Монолог жены пожарного погибшего, на тушении Чернобыльской АЭС.

    http://katoga.livejournal.com/2743668.html

    Читать больно, но надо.

  • #2
    От: Монолог жены пожарного погибшего, на тушении Чернобыльской АЭС.

    Тежка история...
    Спасибо Сибирски!
    Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

    0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

    Коментар


    • #3
      От: Монолог жены пожарного погибшего, на тушении Чернобыльской АЭС.



      28-я годовщина...

      Коментар


      • #4
        От: Монолог жены пожарного погибшего, на тушении Чернобыльской АЭС.

        Да, като че ли вчера беше...
        Четейки за този случай (а и други техногенни катастрофи) винаги ме е изпълвал яд срещу безхаберието, техническата неподготвеност и безразсъдност...
        Да експериментираш с апаратура от която не разбираш в достатъчна степен си е чиста глупост и безхаберие...
        Тук на 27-ми се шумеше че станало нещо, а мисля че бе 29 Април когато учителя ни о НВО в училище - о.з. полковник (ветеран от войната), ни извика с още няколко приятеля, връчи ни радиометър и ни пусна да 'ослушаме' района на училището, продуктите в стола и т.н....
        След това ни освободи от училище (само нас четиримата), за да обиколим още 2 или 3 училища...
        Спомням си, че локвите в двора бяха с повишен фон. Имаше някакъв лук или салати (забравил съм вече какъв точно зеленчук беше) които също бяха с повишен фон - за мое учудване докато кажем - изхвърлиха всичко.
        Друго 'горещо' място бяха парцалите/тривки на входа на училището и пред стаите - изхвърлиха ги и тях...
        Тогава ни бе смешно - все пак оттървахме училище за 2-3 дни. Пък и се чувствахме горди, че мнението ни за дадено 'горещо' място се приемаше доста сериозно.
        Да, след толкова време се замислям - а къде бяха професионалистите в това дело - военните, които би трябвало да вършат тази работа, а не ние - учениците... Но все пак свалям шапка на Полковника - не съм чул из други градове да е имало такава акция...
        А относно самата катастрофа - доста пъти съм чел и препрочитал информацията (и официалния доклад, и неофициални мнения на участници в събитията)... Кофти проектиран реактор (с положителен коефициент на реактивност в дадено положение на прътите при спускането им), неграмотно управление (вадене на повече пръти от разрешените), и прекалена самоувереност от 'началството' - ръчно изключване на защити и помпи, с което съвсем ограничават възможностите си за реакция...
        Да почиват в мир невинните жертви....
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: Монолог жены пожарного погибшего, на тушении Чернобыльской АЭС.

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          ... Да, след толкова време се замислям - а къде бяха професионалистите в това дело - военните, които би трябвало да вършат тази работа, а не ние - учениците... Но все пак свалям шапка на Полковника - не съм чул из други градове да е имало такава акция ...
          Професионалистите си бяха на мястото и в армията бяха взели мерки. Само че "отгоре" не са позволили информацията и мерките да се разпространят към цялото население.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: Монолог жены пожарного погибшего, на тушении Чернобыльской АЭС.

            Бях войник на гранична застава. Оборудвана с някакъв стационарен дозиметър или каквото е било там. Седеше винаги изключен. Обадиха се от щаба да го включим и да премерим радиационния фон. Щом го пуснахме, се разпищя аларма за радиационна опасност и стрелките забиха в червения сектор. Старшината хафторитетно изключи уреда и вика по телефона на щабния ЗОМП-аджия: "Другарю майор, нащо нещо е счупено, пищи та се къса ?" А онзи му се развика да го включим пак и да му докладваме цифрите, които показва. По сръбската ТВ вечерта вече приказваха разпалено. Власите не си прибраха марулите, зеленчуците, черешите... Караха цяло лято на туршия и ракия, а ние се подухме да ядем необраните плодове и се смеехме на бабите, викащи: "Нидьей ба, баби, радияцияяя ?!!"
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X