Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скъсан менискус ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Скъсан менискус ?

    На запад ги слагат тези импланти от 7-8 години ,и има резултати ,че около 80 процента се оказват успешни .Но във времето не се знае ,колко ще издържат .В България и други ортопеди слагат импланти ,не само Тони Георгиев .

    Коментар


    • От: Скъсан менискус ?

      Мдаа, значи и аз за същите импланти съм го питал.
      Порових из нета за тях. Но от това което научих, ми се струва, че част от менискуса трябва да е оцеляла, и той от своя страна да започне да регенерира новата тъкан по импланта. При мене за съжаление, менискус вече липсва.
      Интересна техника доктора приложи на "съкилийника ми" 45годишен. При него имало силно увредена хрущялна ставна повърхност. За да възбуди процес на регенериране на хвущял, с нещо като шило и чукче, направил множество, да го кажем по нашему, центрови отвори по повърхността. А за да се съхрани веществото което ставата ще започне да отделя, остави операцията без дренаж. Разбира се болките в началото бяха големи, наложи се пункция преди изписването. Но на контролния преглед човекът вече беше в по-добро състояние от мене, а в началото беше обратното.
      Относно доктора, лоша дума за него не мога да кажа. Имам му доверие, завършил е в чужбина и вече 30 години практикува в Пирогов.

      Коментар


      • От: Скъсан менискус ?

        Днеска бях при доктора .Цената на актифит импланта е 5 000 лева .Отделно се плащат конците и други такси към болницата ,грубо казано стъпва около 6 хилядарки .Здравната каса не покрива нищо .

        Коментар


        • От: Скъсан менискус ?

          Бях позабравил за темата.
          Благодяря за информацията. Не са малко пари, но нали казват здарве цена няма.
          Само че от това което чета и разбирам, май трябва да има останала здрава част от менискуса, и импланта да се добави към нея.
          Ако не греша.
          А при мене менискус вече няма.
          Към днешна дата, вече ходя и на работа при това с колело.
          Коляното обаче непрекъснато напомня за себ си. Има усещане като за някаква стегнатост.
          Особенно при вдигане на тежест от 10кила нагоре.
          Сякаш се натоварва здравия менискус.
          А какво ли щеше да е еко бях с 15-20 килца по-тежък. Сега съм само 75, а съм висок 190!!!

          Коментар


          • От: Скъсан менискус ?

            Мен ми сложиха вече имплант актифит .Прав си ,че трябва външната стена на менискуса ,която е добре кръвоснабдена да е здрава. За нея се зашива имплант .Но при мен беше наложително ,защото съм млад и с времето ставата ще се износи ,започва да се развиват артрозни процеси и т.н. Съветвам те да избягваш тежки натоварвания ,може да се консултираш и за инжекции с хиалоронова киселина .А дори и да се износи и да почнат болки ,винаги може да се сложи изкуствена става ,която кара по 15—20 години .

            Коментар


            • От: Скъсан менискус ?

              Здравейте! И аз имам скъсан менискус, след всички лекари, които обиколих, си трябва операция, но въпросът ми е друг. Има ли рискове преди извършване на операцията, при не много тежко натоварване, да се влошат нещата. Като цяло почти няма болка при мен, скъсването е 4 мм, на моменти има дискомфорт и трудно качвам и слизам по стълби, но общо взето не е тежко положението.

              Коментар


              • От: Скъсан менискус ?

                Скоро никой не се е оплаквал от менискусни проблеми, е време е аз да споделя. След последният лов на фазан , по време на който пропаднах с левият крак в една дупка ме споходиха следният проблем. При ходене след около 500м. започва болка в лявата част на подбедрицата, която се усилва и след време от средата на коляното имам чувството, че ще се откъсне и започвам буквално да си влача крака. Изпитвам силна болка при вдигане на крака. Не мога да се кача в колата. Това се случи преди близо два месеца. Във времето разстоянието става все по малко. Сега не мога да мина и 100м. и болката е ужасна. Трябва да спра да почина около 15-20 минути и пак около 100м., но всеки път все по малко и по малко. Чувствам болка по външната страна на крака от глезена до таза, но тази в коляното е нетърпима. Направих си миналата седмица ЯМР и ми казаха, че са ми скъсани и двата менискуса и имам вода в ставата. Сега започва търсенето на добър оператор за да изпълни интервенция, която да облекчи болките ми. Аз се движа много и това ме влудява. Моля за напътствия!
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • От: Скъсан менискус ?

                  Д-р Харалампиев, хирургиите в Пловдив.
                  Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                  Коментар


                  • От: Скъсан менискус ?

                    Моя го прави екипа на доктор Тони Димитров от ВМИ. При мен беше "разпарцален" в задната си част ,но не скъсан. Та само изкараха парченцата. Ако си правиш операция ...то след нея трябва да си промениш живота ако не искаш пак да лягаш... Сваляш тегло...първо ...и без товар на гърба...Лова само за разходка....наблизо Аз направо спрях ....сега съм добре но свалих кг....и не се товаря с тежки преходи ....
                    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                    Коментар


                    • От: Скъсан менискус ?

                      Д-р Шидеров в ,,Еврохоспиталс " в Пловдив . Аз си правих операция при д-р Хубенов в София , но само връзка , менискуса го остави .
                      Като съвет - консултация с повече лекари преди крайното решение .
                      Направих си операция , за да мога да играя футбол и да ходя спокойно на лов .

                      Коментар


                      • От: Скъсан менискус ?

                        Имам и на двата крака,2004г мисля беше ,началото на януари.
                        София, Св.Анна, понеделник ме приеха с два смлени менискуса,вторник операции...петък изписан, събота и неделя лов.... Патерици не съм ползвал, рехабилитация също... само инат и воля

                        Коментар


                        • От: Скъсан менискус ?

                          През 2002г. ми оперира менискуса Д-р Хубенов в клиниката на проф Шойлев. След това имаше доста ходене по мъките, защото си беше оставил ръцете. През 2004г. Д-Р Шидеров ме оперира. Тогава той работеше в Хирургиите на Пещерско шосе в Пловдив. Ползвах патерици известно време и след това доста щадене на коляното. Окончателно коляното ми мина след около 9 месеца. Тогава бях на 27 год. Колкото по-възрастен сте, толкова по бавно-възстановяване. Преди операция, задължително на магнитен резонанс и поне консултация с двама доктори. От опита си по операционните маси и престои в болниците, където съм се лекувал, знам, че има ли интервенция, след това организмът не е същият. Вече е поосакатен, колкото и успешна и брилянтна да е операцията. Това все пак ми го каза доктор, който ме е оперирал. Така, че след операция - имайте едно наум.

                          Коментар


                          • В клиника Шойлев,оперират само специалисти вече.менискус ,ставни връзки само с артроскопия и си движиш след операцията още .Първия ден само с един дренаж ,на втория ден го свалят и пак движиш ,след махането на конците заповча раздвижване .На 2рия ден те изписват ако всичко е наред.Операцията за менискус е с една дупка,за ставни връзки ,ако е по сложна до 4-5 отвора,не разрези и шевове .
                            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                            Коментар


                            • От 5 дена и аз съм в клуба на видялите отблизо артроскопия на коляно заради многократно късан менискус.Още нямам епикриза , само устно мнение от ортопеда. Тръгнах си около 5 часа след интервенцията, не болеше много.Болката дойде по-късно и на следващият ден. Към момента указания само за контрашпиц на ходилото и вдигане на крака на 45гр. за натоварване на бедреният мускул от ортопеда набързо.Нямаше указания от рехабилитатор. Придвижвам се вкъщи с патерици и толкоз. Не смея да си помисля за преодоляване на стъпала все още, не се чувствам стабилен с патериците , за първи път ги ползвам. Доколкото забелязвам , се очертават да го кажа две основни "школи" по въпроса с възстановяването-от ходене на лов след няколко дни ,до специални програми с кинезитерапевти , басейни, специални уреди и прочее.
                              С оглед на професионалните и личните ми занимания със строителство, много сходни с тези на колегата ctef и ЕГН-то, ми е необходимо възможно най-пълно функционално възстановяване на коляното.Не възнамерявам да работя само на бюро, искам отново да мога да зидам тежки камъни, да клякам свободно и уверено, и т.н.Тези дейности ги изпълнявах до последно ,с една много добра регулируема с ластици наколенка .
                              Та , питането е ако някой минал по този път , разполага с рехабилитационна програма по въпроса и/или личен опит , да сподели.

                              Коментар


                              • gy6ter
                                gy6ter коментира
                                Редактиране на коментар
                                Ми добре дошъл .Аз ти препоръчвам школата с рехабилитация ,басейни и т.н. . За програма не я помня ,а и аз ходих един месец при рехабилитатори .Моята операция беше за възстановяване на коленни връзка и патерици никога не съм носил .Ходенето и качването на стъпала започна от следващия ден след операцията,сам си ходих на поликлиниката да ми бият инжекции .Махане на конци на втората седмица ,един месец рехабилитация и си ходих абсолютно нормално .От колеги минали през операция на менискус знам ,че ходят един месец с патерици(има доктори които не препоръчват патерици) ,че по-рано от три месеца не се препоръчва натоварване на коляното и то след като си възтановил движението в пълен обем и мускулите .Басейна е полезен за самото раздвижване без да натоварва коляното ,а фитнеса за възстановяване на бедрения и не само мускул .Моето коляно го натоварих на шестия месец (футбол) и веднага се поду ,после още три месеца почивка и започнах да играя отново.Сега играя по четири ,пет пъти седмично . Пожелавам търпение и успешно възстановяване .

                            • Благодаря ти. От прочетеното и като разгледах схема на коляно , разбирам че при връзки и менискус , не е сходна ситуацията. Със сигурност при менискус и да искаш , не можеш да си ползваш пострадалият крак за стъпване някакво време/ като изключим героичното напускане на болницата под влияние все още на упойката/, та щеш нещеш ползваш патерици.И да , самите ортопеди не са единодушни по въпроса с двете школи.В болницата където се запознах с артроскопа, всъщност нямат рехабилитация , и ми се искаше споделяне на "менискусни" впечатления при рехабилитация.

                              Коментар


                              • ctef
                                ctef коментира
                                Редактиране на коментар
                                Ами поздрави!
                                Знаеш какво съм писал по въпроса.
                                Най-важното след операцията е да не си докараш насила някое усложнение, което да ти забави възстановяването. Както се получи при мене.
                                Щади крака няколко дена. После всичко си идва на мястото.
                                Аз вече натоварвам крака и с работа и със спорт, но винаги имам едно усещане в коляното, което ме кара да внимавам.
                                Тичането не е много за препоръчване, защото има ударно натоварване, а амортисьора вече го няма

                                Дописвам. Не става ясно кърпен ли е, или е махнат меникуса, и дали двустранно?
                                Последно редактирано от ctef; 22-12-20, 17:20.

                              • gy6ter
                                gy6ter коментира
                                Редактиране на коментар
                                Идеята ми беше ,че трябва да го пазиш и както пише ctef да щадиш крака ,за да няма усложнения .Ще разпитам в сегашните ми групи за някой с операция от менискус за повече информация за възстановяването и рехабилитационна програма .

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X