Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скъсан менискус ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Скъсан менискус ?

    Здравейте, понеже утре ще ходя на преглед поради съмнения за скъсан менискус, искам да задам няколко въпроса.

    Общо взето травмата стана преди 3 дни докато бягах, поради неравността на терена (типичен софийски тротоар). При напълно изпънато положение на крака и то при средно бързо бягане петата ми срещна повърхността на земята преди да се свие коляното и в резултат на това чух или усетих изпукване в коленната става. Удара беше доста силен но болка не усетих и дори продължих да тичам още малко. После незнам защо не сложих лед веднага, ходих насам натам през деня и вечерта намазах коляното с волтарен, увих го с найлон и сложих лед. Вече бях започнал да усещам лека болка. Слагането на леда усили болката по време на компреса, но после се облекчи. На другия ден слагах лед 3-4 пъти, носих наколенки и ограничавах движението максимално. На третия ден се движих куцайки, не толкова от болка а с цел да не товаря крака. Усещах болка основно като слагах компрес от лед или след малко по-продължително движение (например отиване и връщане от кварталния магазин). Според лекар, с който се консултирах по телефона, ако е скъсан менискуса съм щял да усещам болка, да щрака постоянно коляното и т.н., но не това прочетох из повечето статии в интернет. Днес е 4-тия ден и крака все още не е в час - при определени движения припуква. Не ме боли много и не изглежда подут, но ако се опитам да го изпъна напълно докато съм седнал прищраква нещо под капачката или някъде там. Днес правих и леки разтягания но като цяло не мога да преценя дали крака ми е нестабилен или просто накуцвам инстинктивно за да го предпазя. Като цяло е проблемна пълната екстензия на крака - незнам дали поради психологически или биомеханични причини. Болка се появява от време на време, като най-силно се усеща при повдигнат нагоре крак с наложен компрес от лед. Визуално не се виждат синини или други белези на изкълчване.

    Страннито е в случая, че нямаше усукване при сгънато коляно а удар в петата при изпънато такова, но предполагам има много начини човек да се прецака. Надявам се някой да изкаже компетентно мнение, че не знам дали и утре ще може да ме приеме спортния лекар при който ще ходя.
    Александър

  • #2
    От: Скъсан менискус ?

    Има си доктори за това. Къде ще ходиш на преглед?
    По мой опит имаш проблем със ставните връзки.
    Поздрави и бързо оздравяване!
    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
    Drag Grand Canyon Daily
    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
    LZ1JYM

    Коментар


    • #3
      От: Скъсан менискус ?

      Един спортен доктор, лекува маса футболни отбори, би трябвало да знае за какво става дума, предполагам ще върти и изпъва коляното и други подобни хватки за установяване на проблема.
      Ама понеже си имам лекар в семейството, малко се притеснявам, та затова и питам. Знам, че форумите не са място за диагнози, но все пак не е лошо да се чуят едно или две мнения.
      Аз като цяло си имам проблеми с коленете, подозирам поради слаби квадрицепси и глутеуси и лоша техника на бягане и ходене, които иж се опитвах да разреша, но взе че стана този сакатлък. Иначе това същото ми се случи преди 1-2 месеца докато пресичах набързо по една мокра пешеходна пътека - хлъзнах се и захантих с петата, пак с десния крак в хиперекстензия. Само че тогава беше по-слабо изпукването и не му обърнах чак толкова голямо внимание.
      Като цяло са ми "халтави" капачките на коленете, може и това да е допринесло.
      Александър

      Коментар


      • #4
        От: Скъсан менискус ?

        Спокойно, нямаш скъсан менискус, не ми стана ясно много, но вероятно си разтегнал нещо. Ако имаш нещо скъсано няма да можеш да стъпиш на кракът си. Докато си загрял не усещаш болка, но когато тялото започне да изстива започва да се усеща. Лед не слагай, няма смисъл. Идеята на леда е веднага след травмата да се охлади мястото, да се свият кръвоносните съдове и да не се допусне оток. И това докато се вземат мерки от лекар. С друго не помага. Наколенка слагай само когато се движиш, иначе е безполезна, даже вреди. Еле пък да си легнеш с нея. Иди утре и виж доктора какво ще ти каже. Може и с друг да се консултираш контролно. Успешно възстановяване!
        Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

        Коментар


        • #5
          От: Скъсан менискус ?

          Да ти кажа при мен беше скъсан менискус без да се надува коляното. Цял месец ходих по нагревки мазах се . Болеше ме само след по продължителна разходка.Накрая ортопеда - каза според мен менискуса е скъсан. За всеки случай направих и ЯМР. Най накрая със снимката отидох при хирурга / с негов приятел и мой /, той ме качи на едно легло стисна ми коляното и каза - за кога съм те записал -т.е. операция.Та моя непрофисионален съвет е.

          Опитен ортопед - преглед . ЯМР и при двама хирурзи с него. И чак тогава решавай . Може и някоя връзка да се е прецакала.Но ЯМР ще покаже къде ще отиде.
          only 4 x 4,sim AWD

          Коментар


          • #6
            От: Скъсан менискус ?

            Първоначално публикуван от didogen Преглед на мнение
            Спокойно, нямаш скъсан менискус, не ми стана ясно много...............
            Дано да си прав. И аз така си мислях, докато не започна да прищраква днеска коляното при определени движения. Иначе ето това стана : Натиснете снимката за да я уголемите

Име:c23.jpg
Прегледи:1
Размер:32.0 КБ
ID:5440432 В това последното положение крака нещо стана, някаква неравност или нещо друго ме накара да изгубя равновесие за момент и крака се изпъна напълно, а земята се оказа по-близо отколкото изглеждаше (вълнообразен тротоар) - оттам удара, усетих нещо като тъп удар, припукване в коляното. Дано да го сваря утре доктора, после ще отида и при още някой ако трябва да потвърди и започвам внимателно с възстановяването и да се връщам колкото се може по-бързо към спорта. Стискайте палци да няма рязане, че после никога не е същото.
            Александър

            Коментар


            • #7
              От: Скъсан менискус ?

              Мисля че тук ще намериш полезна информация - дано не ти се наложи да се възползваш от нея ...
              Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
              Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

              0885372997 - Дани

              Коментар


              • #8
                От: Скъсан менискус ?

                Я не го шашкайте от сега, утре доктора ще каже. Предполагам си преразгънал коляното. Трябва да е изпукало отзад или зад капачката, и сега да те наболява около капачката, по скоро под нея.
                Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                Коментар


                • #9
                  От: Скъсан менискус ?

                  Благодаря! Дано, ама доколкото се познавам, надали ...
                  П.П. Дидо, щом пиша тема значи вече съм се ошашал
                  Александър

                  Коментар


                  • #10
                    От: Скъсан менискус ?

                    Необходим ти е ортопед, а не спортен лекар, каквото и да означава това понятие.

                    Ако ти се наложи магнитно-резонансно изследване се обади.
                    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                    LZ1EMS

                    Коментар


                    • #11
                      http://ehealthmd.com/acl-tears/diagnosing-acl-tear

                      Ей такова е станало, да се надяваме частично.

                      Доктор Михаил Илиев мисля да посетя, и аз не знам каква му е специалността точно, поради което и жаргонното 'спортен лекар'. Според мен е един от добрите, но знам ли.

                      Благодаря за предложението за ЯМР, знам колко е скъпо и ефективно това изследване, ще пиша ако се наложи на лично.
                      Александър

                      Коментар


                      • #12
                        От: Скъсан менискус ?

                        ЯМР си направи задължително,без значение какво ти казват лекарите!Там ще се види всичко,и дано е по-малкият дявол.
                        Не ме питай защо ти го препоръчвам това,всичко е изтрадано с мъка....

                        п.с ЯМР преди се поемаше от здравната каса,сега не знам как е

                        поздрави

                        Коментар


                        • #13
                          От: Скъсан менискус ?

                          Колега !
                          К'ви карти, к'ъв боб ?!
                          Ако искаш да ти е студено, облечи се по-леко, няма нужда от лед !

                          Виждам, че още си на линия,
                          мятай се в колата и отиди до ИСУЛ или "Пирогов", което ти е по-близо,
                          и тогава може да обсъдим проблема по същество !

                          Самолечението не води до нищо добро !

                          P.S. Видях, че вече си излязъл от Форума, та едва ли си ми видял поста в момента,
                          но ти препоръчвам преди секви "спортни" доктори да минеш през обикновен рутиниран ортопед.
                          Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 03-01-13, 00:58. Причина: P.S.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #14
                            Според спортния лекар няма скъсвания на менискуса или коленните връзки, но за сметка на това има износване на ставния хрущял под капачката. Засега ми казаха да продължа с ледотерапията и да мажа със загряващ гел сутрин. Ще трябва доста да заздравя краката ако искам да нямам проблеми за в бъдеще. За всеки случай мисля да се консултирам и с ортопед.
                            Александър

                            Коментар


                            • #15
                              От: Скъсан менискус ?

                              Като ти бие инжекция и те прати при неговия "добър приятел" в Токуда,от който ако успееш да избягаш с 200км/ч от носилката,че има навика всички които му пратят да са "спешни" пиши тук да те пратя при истински лекар. И аз ходих при Мишо едно време.. и съм меко казано разочарован,добре че се усетих на време иначе щяха за нищо да ми направят операция за херния и то двустранна братче... да не говорим че инжекциите които поставя можеш да си ги купиш от аптеката за 2 кинта,а той взимаше по 50... както и да е ... в интерес на истината кабинета му се пукаше по шевовете от хора (много от тях възрастни),които очевидно бяха доволни от него... и го гледаха като месия,но все пак имай едно на ум... независимо какво ще ти каже се консултирай с др. лекар.. ще ти препоръчам ако искаш ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X