Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въоръжение на българската армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Въоръжение на българската армия

    Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
    Имаш ли идея какъв е бил камуфлажа / разцветките преди 90та.?
    Вероятно имаш предвид за техника?
    Първите "шарени", които съм виждал, бяха камиони. Свързочни станции, "Молотовки" и "Джугани" (ГАЗ 63 и ЗиЛ 157). Без кафяво и охра, по-тъмно и по-светло зелено (може би и три нюанса). Някъде '81-2-ра.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Въоръжение на българската армия

      Все около годините около нашия Щит ще да е било... Ученик, 82-3 година в нашето поделение /Свищов/ видях някаква нашарена машина, пак по това време ходехме на някаква "маршова песен" във военното училище в Търново, там пак бяха наредили техника, имаше и нацапани. И какво значи камуфлаж? Цветът основен го знаем всички какъв беше, според обстановката /предполага се че хората които вземат решенията са ги учили тея работи/ войската грабва четките и почва със сиво и зелено светло/тъмно или да плеска кал и да лепи клонки и тревички. Мрежи имаше навсякъде и не знам от кога... Мии, само на наша територия сме уж, знаем си природата - ако е паднал сняг? Зимният камуфлаж при нас ще трябва да е различен, и т.н. Помня ги и белите халати, дето ги споменахме в другата тема, имаше ги при нас.

      Коментар


      • От: Въоръжение на българската армия

        Аз под камуфлаж разбирам някаква унифицирана и стандартизирана цветова схема за дадена армия и техниката и. Това дето са цапали с баданарката когато, където и както им падне е малко дилетантско, па макар и вероятно да е вършело до някъде работа. Намирам го по-скоро за временно и извънредно решение в името на това да има нещо подобно. Виж, с клонки и подръчни матеряли си е изкуство. Ама предполагам, че заради това са измислили цветовите петна с боя, за да не занимават войската по 1-2 часа да правят ТНТМ и то когато времето в бойна обстановка е кът.
        Според мен с мрежи е доста ефективно, тъй като придава 3D-обем и размазване на реалния силует на машините.
        Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

        Коментар


        • От: Въоръжение на българската армия

          Дилетантско ли!? Не е ли водеща каква ти е околната обстановка, що стандарти и унификации... Ся в НАТО явно така са го решили... Не ща стандарти, искам да ми е умен командира и късметлия. Чел ли си например през ПСВ какви лъжливи позиции и какви маскировки са правили и какво надлъгване е било. Ами в Москва, 41-а? Сгради боядисани като площади и реки, реките покрити с платна отгоре приличат на поляни с кравички и т.н. и т.н.
          Униформи камуфлажни по мое време е имало доста, от офицерите съм чувал че за цялото БНА, но тъй или иначе шаяка беше още повече..

          Коментар


          • От: Въоръжение на българската армия

            Има такива маскировка с постни бои и сега. Нарича се сезонна маскировка. И да, на някои може да им се струва дилетантска, ама е разбираемо...
            HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

            Коментар


            • От: Въоръжение на българската армия

              Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
              Ха, значи е граничарски този, на Вътрешни войски ни даваха същите адски неудобни гащеризони в далечната вече1986-та, но нали и ние бяхме МВР, ясно
              Имаше го и при нас това нещо. Ние го наричахме жабарник. Сатава въпрос за 1996г УЦ на парашутната бригада .
              RAV 4
              F650GS

              Коментар


              • От: Въоръжение на българската армия

                Аз под дилетантско разбирам това:

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3rdsz8na.jpg
Прегледи:1
Размер:84.7 КБ
ID:5808904 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:c485vsil.jpg
Прегледи:1
Размер:107.3 КБ
ID:5808905 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kr3ra8wm.jpg
Прегледи:1
Размер:69.3 КБ
ID:5808906

                До колко това е ефективно и има смисъл от него, оставам с резерви.
                Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                Коментар


                • От: Въоръжение на българската армия

                  Резерви може да имаш и дали въобще е дилетантско може да кажеш, ако си наясно с оклната среда на място и въобще обстоятелствата около конкретната снимка. По същий начин оттук /зад компютъра/ може да се смеем на пружините от легла заварени по танковете или надуваемите макети на съответната военна технка дето чат пат излизат по "смешните" теми.

                  Коментар


                  • От: Въоръжение на българската армия

                    Ето кадри от ''ЩИТ''-а, ясно и цветно се виждат ВДЧ униформите, т.нар маскировъчни халати (що така, а не гащеризони, не знам-и по наше време така ги наричаха), а така също и УАЗ в камуфлаж. Приятно гледане:
                    https://www.youtube.com/watch?v=XfPM0RxvnWY
                    А, маскировката, определено не е просто произволно нанесени петна... Имах за кратко достъп до офицерски наръчници за служебно ползване с камуфлажите на ''вражеските'' страни, а също и такива с образци на правилно и неправилно полагане на разпетновката. Но, като цяло по мое време, масово се използваха маскировъчни мрежи. Само веднъж видях такъв в случая за който споменах, но определено не беше същия, като на кадрите по-горе. А, видеото ще кача и в автомобилите на служба, определено е по темата...

                    Коментар


                    • От: Въоръжение на българската армия

                      Отново камуфлаж, СРБ и доста action:
                      https://www.youtube.com/watch?v=0wz5CbA7Zms

                      Коментар


                      • От: Въоръжение на българската армия

                        Центурионе, бях ти обещал в другата тема /Стари автомобили...../ една снимка с камуфлаж.
                        Първо за фотото. Както наборът каза - беше сложно. Един пич от наште се прибра пролетта от отпуск и вкара една Смена 8. Единствен апарат в ротата, двама-трима знаехме в началото. Снимахме се веднъж няколко апапи – работна група на едни траверси, втори път с камуфлажа и трети път на уволнението го извади и вече снимките ги правехме в поделението - пред корпуса на ротата.
                        86-7 година си изкарахме с щатните дрехи за БНА тогава - шаяк и лятната каквато-такава. Постоянно вървяха слухове че ще има нови униформи, ама карахме със старата. Гащеризоните ги изяснихме- с качулки, светли, с точки и петна, обличаха се върху дрехите направо, имаше за всички и седяха при старшината. Десетина пъти съм обличал такъв... Имахме и бели, два три пъти сме взимали на занятие, като го играем на добри и лоши, но не помня аз дали съм обличал...
                        И сега - баш за камуфлажите - долнище и горнище с ватирана подплата, сваляема, не помня протекторите какви бяха, кафяво на яката, както са снимките напред. Нямаше строга форма на носене, обличал съм десетина пъти - всякак - с/без подплата на голо или върху лятна/зимна униформа, горнището запасано в долнището и стегнато или отгоре свободно. Беше ми удобно, но не съм го носел ежедневно с месеци, за да имам конкретно мнение, като за шаяка например. В нашта трета рота в оръжейната имаше комплекти за един взвод, значи долу-горе двайсе и няколко - за обстановки разни и за зор заман, иначе на склад имаше за всички.
                        Два-три месеца преди уволняка някой предложи да си направим снимки с тоя камуфлаж. Изключено беше това да стане в казармата затова поставихме нещата на научна основа. Една неделя следобед, аз дежурен по рота - нагласих три мешки с дрехи, отцепих района по всички известни ми правила и десетина стари войници от втори и трети взвод прескочихме оградата. Някои бяхме с униформи, някои по анцуг и тениска. Някои се обадиха да изкарам едната Драгунка или поне някоя сгъвайка, ама аз бях решил - никви издънки докрая. в последния момент бетонирах заверата - вкарах за фотосесията взводния на трети взвод, фазан от Панагюрище дето покрай нас и той беше почнал да вика Уво..Прескочихме, навлякохме ги, нащракахме си няколко снимки за спомен и айде обратно по живо, по здраво..
                        IvanIvanoviНатиснете снимката за да я уголемите

Име:tati snimka.jpg
Прегледи:1
Размер:159.3 КБ
ID:5809078, това е паркчето на МТУ-то, западно от нас.

                        П.п. Уе-уее. Сега анализирвам по монитора... сички гледат льошо, само аз, ъъ таковата... ... харабия.
                        Последно редактирано от jordanov sv; 17-02-19, 09:54.

                        Коментар


                        • IvanIvanovi
                          IvanIvanovi коментира
                          Редактиране на коментар
                          ти кой си от всичките?

                      • От: Въоръжение на българската армия

                        Леле, много съм изкуфял, никой не ми е познат, само тоз в средата горе смътно
                        ей ни 5-мата кучкари по същото време с въшкарниците

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:N Pazar 2.jpg
Прегледи:1
Размер:99.9 КБ
ID:5809080
                        ________________________________________________
                        Subaru OUTBACK 2,5
                        Hyundai TUCSON 2.0

                        Коментар


                        • От: Въоръжение на българската армия

                          Ми то щото сме замаскирани По средата е Бунов, добро момче. До него- Марински, фазана. Едната снимка съм я надписал отзад - края на август е било. Един месец преди Увото на "студентите".
                          На вашта снимка, тоя горе вдясно фейсбука ли си гледа
                          И с тия брезички около вас, направо казвай че сте някъде на учения из Съюза

                          Коментар


                          • От: Въоръжение на българската армия

                            Пред време се разговорих с един елемент и го питах къде е служил. Отговора беше: "секретни войски". Имали ли сме такъв вид войски- "секретни войски"? Каква е била функцията им, предназначението и локацията? Или е някъв елемент на народно творчество или нарицателно на разговорен език като например за Вътрешни Войски?
                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • От: Въоръжение на българската армия

                              Ти майтапиш ли се!
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X