Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въоръжение на българската армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Въоръжение на българската армия

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    А случаят със Сърбия беше малко по-специфичен - удариха не въоръжените й сили, а инфраструктурни обекти, осигуряващи електро- и водоснабдяването, с което засегнаха цивилното население и Сърбия клекна. Ама какво става, ако противникът е по-"аморфен" (ИДИЛ, талибаните и т.п.)?!?
    Не съм съвсем съгласен.Разрушенията на инфраструктурата на Югославия(въпреки , че бяха много сериозни) не могат да се сравняват с разрушенията в Германия през ВСВ(например).Личното ми мнение е , че сърбите се пречупиха психически(държавното ръководство).Наложи им се да се бият сами срещу целия свят без подкрепа от никъде(и Русия и Китай тогава бяха далеч от велики сили и се намесваха единствено с размахване на пръст) и в едни момент осъзнаха , че каузата е предварително загубена-просто се предадоха.В тоя ред на мисли ако бяха издържали още месец , за пореден път щеше да се докаже твоята теза , че авиацията НЕ Е основен , а спомагателен род сили.
    Последно редактирано от ЕМО; 08-09-15, 21:34.
    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
    Джон Кенеди

    Коментар


    • От: Въоръжение на българската армия

      Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
      Не съм съвсем съгласен.Разрушенията на инфраструктурата на Югославия(въпреки , че бяха много сериозни) не могат да се сравняват с разрушенията в Германия през ВСВ(например).Личното ми мнение е , че сърбите се пречупиха психически(държавното ръководство).Наложи им се да се бият сами срещу целия свят без подкрепа от никъде(и Русия и Китай тогава бяха далеч от велики сили и се намесваха единствено с размахване на пръст) и в едни момент осъзнаха , че каузата е предварително загубена-просто се предадоха.В тоя ред на мисли ако бяха издържали още месец , за пореден път щеше да се докаже твоята теза , че авиацията НЕ Е основен , а спомагателен род сили.
      Всъщност в този ред на мисли - американците (всъщност цели 11 държави от НАТО) можеха да ги бомбят не още един месец ,а още година, две или пет - без проблем (видно от други многогодишни бомбения...) - в пъти повече от колкото могат да устискат сърбите. И да - именно поради тази причина сърбите развяха бельото, защото знаеха, че годината не е 1944, а 1999-та и този път са сами срещу всички. И именно по тази логика, ако тези 11 държави от НАТО бяха започнали сухопътна операция - нещата щяха да се развият по същия начин за сърбите, че и по-зле като загуби на жива сила, техника и инфраструктура (и най-вече - под формата на напълно истинска военна окупация).

      Останалите самоуспокоителни простотии писани по-напред в темата не смятам да коментирам...

      Коментар


      • От: Въоръжение на българската армия

        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
        Всъщност в този ред на мисли - американците (всъщност цели 11 държави от НАТО) можеха да ги бомбят не още един месец ,а още година, две или пет - без проблем (видно от други многогодишни бомбения...)...
        Ами всъщност не можеха,защото в "западните демокрации" освен военния се следи и политическия аспект(сиреч общественото мнение) и в един момент възниква въпроса "за чий ги хвърляме тия пари там , като файда(победа) няма" и става така , че или трябва да влезеш със сухопътни или да спреш хвърчилата(точно преди сърбите да се откажат имаше много сериозна офанзива от различни кръгове за провеждане на сухопътна операция).Така или иначе сърбите са единствения пример при който война е спечелена единствено и само с авиация и то не защото по принцип това е възможно , ами защото много бързо клекнаха поради ред причини.То всъщност от там тръгна разговора-става ли адже ба само с авиация-ами НЕ не става.

        ПП.Това

        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
        И именно по тази логика, ако тези 11 държави от НАТО бяха започнали сухопътна операция - нещата щяха да се развият по същия начин за сърбите, че и по-зле като загуби на жива сила, техника и инфраструктура (и най-вече - под формата на напълно истинска военна окупация).
        е абсолютно вярно и се чудя защо изобщо се хванаха на хорото , като резултата беше ясен още предварително.Явно са имали излишни пари за харчене,бойци за пушечно месо,достойнство за мачкане или и аз не знам какво...
        Последно редактирано от ЕМО; 08-09-15, 23:56.
        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
        Джон Кенеди

        Коментар


        • От: Въоръжение на българската армия

          Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
          амуджите от ИД превзеха територия два пъти колкото България без кьорав самолет за поддръжка...,
          Историята с ИД не е детайлно отразявана в медиите, какво точно става,как и защо не е баш изяснено публично. Афганистанският епос също няма еднозначен отговор какво точно се целеше там, така че не може да коментираме дали е постигнато или не.

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          А случаят със Сърбия беше малко по-специфичен - удариха не въоръжените й сили, а инфраструктурни обекти
          Ама какво става, ако противникът е по-"аморфен" (ИДИЛ, талибаните и т.п.)?!?
          Сърбия е пример че бойните действия вече не се водят на "фронт" и тенденцията е да се ползва минимално количество персонал.

          Аморфния противник - зависи. Косово започна като аморфен противник, но се отдели благодарение не на своята бойна мощ, а на международното влияние. Англичаните имаха проблем с ИРА до момента в който почна да се прокарва антитерористичното законодателство, и ирландците спряха да бомбят. Талибаните виреят на място където няма държава която да им се противопоставя, а местното население са си полу-талибани по начало. ИД тръгна от Ирак, по време когато също нямаше много държава, и вирее на територия, където има доста подкрепа за своята идеология от страна на местното население. Има ли някъде точни данни какво точно е ИД? Няма...

          Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
          Така или иначе сърбите са единствения пример при който война е спечелена единствено и само с авиация

          имаш ли примери за друг вид спечелена война, от последните 20г?

          Като член на НАТО, не виждам България от какво точно ще трябва да се брани сама.

          Коментар


          • От: Въоръжение на българската армия

            Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
            Англичаните имаха проблем с ИРА до момента в който почна да се прокарва антитерористичното законодателство, и ирландците спряха да бомбят.
            Там проблема го решиха до някъде с наливане на страшно много пари и даване на някаква относителна самостоятелност . И то само за момента ИРА си съществува но е обявила нещо като примирие .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Въоръжение на българската армия

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Там проблема го решиха до някъде с наливане на страшно много пари и даване на някаква относителна самостоятелност . И то само за момента ИРА си съществува но е обявила нещо като примирие .
              ИРА да беше само една ИРА а не амнайсет хиляди издънки на оригиналната организация (често колещи се помежду си) - с мед да я намажеш.

              Но от по-големите и по-активните и клонове в частност паплачта която узурпира името на истинската ИРА в края на 60-те - примирието е налице и е резултат на реални мирни преговори и на един-два други детайла.

              Пари не знам какви са се наливали, но успешното раздвижване на преговорите странно съвпадна с едно съвсем реално секване на парите от държави като Иран и Либия на които упражнението по отглеждане на питомни европейски терористчета започна да се връзва скъпо, Семтекса чичко Кадаиф престана да го раздава като бадемово масло, чехите пък престанаха да го продават на всеки желаещ, че почнаха и да го маркират... А след 11ти септември - и с едно съвсем реално секване на парите от американските ирландци, понеже със затягането на антитерористичните закони парите от рекета в бостънските барове станаха бая по-трудни за прехвърляне.
              Последно редактирано от Goblin; 09-09-15, 05:25.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • От: Въоръжение на българската армия

                Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                Като член на НАТО, не виждам България от какво точно ще трябва да се брани сама.
                Като член на СИВ, България имаше най-въоръжената армия в източния блок, след тази на СССР (и една от най-въоръжените в света като брой железа на глава от населението - в пика сме стигнали до близо 800 000 единици автоматично нарезно оръжие, 5000 танка, близо 3000 артилерийски системи, близо 1 000 000 човека мобилизационен резерв обучен на полу-професионално ниво и т.н.) въпреки, че не трябваше да се браним сами (сами макс. 48 часа).

                В момента НАТО тепърва изгражда т.нар "Сили за бързо реагиране" (и то в Европа, където това би трябвало да е най-лесно), които трябва да могат да се дислоцират, разгърнат и реагират в тези времеви рамки - 48 часа (говорим си за само 40 000 щика - 3 пъти по-малко само от "Одеския военен окръг" едно време....). България трябва да е в състояние, да се брани сама поне в този времеви диапазон (всъщност в пъти повече, ако искаме да останем на картата). Защо?! Ами защото пак сме "на първия ред в цирка" (направо сме си по средата на арената)...

                ОК - нека армията ни да е 25 000 човека, но нека тази армия да бъде адекватна на ситуацията в момента (и в следващите 30+ години). Разбирай като - ясно е, че не можем да нападнем и победим никой наоколо, но можем да заседнем в гърлото на всеки! Иначе наистина няма смисъл (да не се бърка с "няма нужда).
                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 09-09-15, 07:16.

                Коментар


                • От: Въоръжение на българската армия

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  ИРА да беше само една ИРА а не амнайсет хиляди издънки на оригиналната организация (често колещи се помежду си) - с мед да я намажеш.

                  Но от по-големите и по-активните и клонове в частност паплачта която узурпира името на истинската ИРА в края на 60-те - примирието е налице и е резултат на реални мирни преговори и на един-два други детайла.

                  Пари не знам какви са се наливали, но успешното раздвижване на преговорите странно съвпадна с едно съвсем реално секване на парите от държави като Иран и Либия на които упражнението по отглеждане на питомни европейски терористчета започна да се връзва скъпо, Семтекса чичко Кадаиф престана да го раздава като бадемово масло, чехите пък престанаха да го продават на всеки желаещ, че почнаха и да го маркират... А след 11ти септември - и с едно съвсем реално секване на парите от американските ирландци, понеже със затягането на антитерористичните закони парите от рекета в бостънските барове станаха бая по-трудни за прехвърляне.
                  Не е като да нямаше и разклонения на ИРА аз си спомням че имаше едно радикално крило което се беше кръстило ИРА истинска и те си водеха паралелно борба с другата ИРА . Сега всеки що годе кадърен химик може да забърка експлозиви стига да има подходящи суровини та семтекса вече не е само чешки .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Въоръжение на българската армия

                    Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                    ...имаш ли примери за друг вид спечелена война, от последните 20г? ...
                    Абе,човек,ти сериозно ли?!? Кажи ми ти една война от последните 25год която да е минала без сухопътни-първата в залива,първата в Кавказ,втората в залива,втората в Кавказ,Афганистан....къде точно? В Босна пехота го играеха босненските мюсюлмани+цялата паплач довлякла се от Близкия изток(бившите афгански муджахидини), в Косово шиптърите,в Сирия свободната опозиция...Къде освен в Югославия се мина единствено с въздушни удари? Винаги е било някаква комбинация от въздушни и пехота-може да не са били от една и съща националност , но винаги са присъствали и двата компонента!
                    Последно редактирано от Goblin; 10-09-15, 04:00. Причина: Ама верно - толкова ли е жалко та да го добавиш час след първоначалния вариант ?
                    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                    Джон Кенеди

                    Коментар


                    • От: Въоръжение на българската армия

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11202902_1046967565315865_4881121775460509280_o.jpg
Прегледи:1
Размер:44.5 КБ
ID:5680201
                      Това май са всичките ни бойни самолети на една снимка.

                      Коментар


                      • От: Въоръжение на българската армия

                        Първоначално публикуван от Luftwaffe93 Преглед на мнение
                        Това май са всичките ни бойни самолети на една снимка.
                        Това лято на Шабла пускаха и Л-39...
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • От: Въоръжение на българската армия

                          Да попитам? Су-тата къде са дислоцирани? Колко действащи авиобази имаме в момента освен Граф Игнатиево?
                          Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                          Коментар


                          • От: Въоръжение на българската армия

                            Доколкото знам Су-25 са на Безмер.А не знам колко са останали действащи.
                            Последно редактирано от Маркони; 11-09-15, 15:35.
                            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                            0887/осемпет 66 4осем

                            Коментар


                            • От: Въоръжение на българската армия

                              Безмер Су-25, Графа МиГ-21( отива си тая година, така пише) и МиГ-29, Крумово вертолетите и транспортните на Враждебна.

                              Коментар


                              • От: Въоръжение на българската армия

                                Вертолетите още трябва да са в Крумово . Там навремето са преместили хеликоптерния полк от Пловдив . То след като приземиха трайно МИ 24 едва ли са останали много летящи хеликоптери от другите типове . Новите дето ги купиха са по скоро машини за разходка на ВИП персони в ясно и слънчево време .
                                Последно редактирано от sek.1; 11-09-15, 18:54.
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X