Страница 4 от 4 ПървиПърви 1 2 3 4
Резултати 61 до 78 от 78

Тема: Лепило върху рана ?

Място
    София
    Публикации
    658
    Точки (при гласуване)
    13

По подразбиране От: Лепило върху рана ?

С малко закъснение, вчера успях да поръчам една опаковка 25 бр. каноколит Б. Произведен е 04.03.2013 така, че според спецификацията има цяла година годност (да не се налага да го ползваме де).
    Днес пристигна и съм очарован от двойната опаковка една тубичка в която седи лепилцето и една външна пластмасова епруветка която пази тубичката. Ако някой иска да казва щото вече повече от половината замина по аптечките на колегите.
    Lyubomir T. Marchev / LZ1DUV
    A POS
    0885600200
    За момента пасажер

Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    0

Наистина лепилото се използва за затваряне на рани и дава добри резултати, особено от гледна точка на естетиката на белега. Има обаче един сериозен проблем - не всички рани са показани за първично затваряне, било чрез шев или лепило. Дълбоки и тесни рани, такива с кръвни съсиреци, джобове, непреустановено кървене, силно замърсени рани, увреждания на тъканите в раневите ръбове и т.н са често противопоказания .Затварянето на кожата при тези условия създава задръжка на секрети, които са среда за развитието на бактерии, а освен това и анаеробна среда - идеални условия за една тежка инфекция Диабет, алкохолизъм и всякакви болести, състояния и лечения, които нарушават работата на имунната система също повишават риска от усложнения. Някои рани се затварят на по-късен етап след определено лечение и последваща хирургична обработка. Често се налага определен вид дренаж и антибиотична терапия. Всяка рана се шие или лепи едва след като е добре обработена и оценена. Други рани въобще не бива да се затварят по този начин. Да не пропусна и риска от тетанус и нуждата от профилактика. Усложненията при неравилно третиране на рана могат да бъдат от възпаление през нагнояване до флегмон, газова гангрена, сепсис...Последиците могат да стигнат до нужда от по-разширена обработка, нужда от ампутация на крайник, до обезобразяване и дори смърт. Защо казах всичко това - определено НЕ за да преподам някакъв "урок" по лечение на рани, а за да обясня нагледно, че не е шега работа или поле за експерименти. При обилно кървене приоритет е кръвоспирането. Почистване на раната се извършва обилно с кислородна вода и йодасепт. Една рана, която е обработена с антисептик и превързана е по-малко опасна от неправилно затворената, тъй като нечистотиите все пак имат възможност да се дренират през нея. Накратко - полезно е да се приложат някакви умения и знания в лечение на раните, но има неща, които трябва да се правят единствено от професионалисти, особено лепене или шиене на рани!

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

Съвременното решение на безшевно затваряне на добре почистени, без кървене и малки-до 3-4 сантиметра на дължина и дълбочина максимум до базалния слой на подкожието е СТЕРИСТРИП. Има всички предимства и нито един от недостатъците на цианоакрилатните лепила.

Публикации
    7,259
    Точки (при гласуване)
    0

Само че тези лепенки на 3М Стери Стрип по аптеките ги няма от има-няма една година

Публикации
    373
    Точки (при гласуване)
    12

Във Варна ги има в Медилинк на ул.Брегалница

Публикации
    7,259
    Точки (при гласуване)
    0

Виж им срок на годността, аз днеска така за малко не се изръсих с 4 лева и 20 стотинки за едната, ама добре че им погледнах срок на годността - важи до 01.2012...

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

Хм, не знаех че са толкова дефицитни напоследък... обаче на такива с минал срок на годност или съхранявани на топло / разбирай санитарни чанти по полето/ съм им помагал с по една капчица каноколит в краищата ))

Публикации
    7,259
    Точки (при гласуване)
    0

Много лоша идея ми се струва.

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

Но работи, а и е същото лепило като за върху рани все пак, само че не се поставя директно върху раната. Лично аз ползвам в момента proximate plus MD на етикон-никакви лепила и грижи за съхранение, цена около 30 лева.

http://www.ethicon.com/healthcare-pr...ate-fixed-head

Публикации
    7,259
    Точки (при гласуване)
    0

Това нещо направо слага скоби, нали?

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

Да, много е удобно. Не става обаче за лицето, там само стеристрипки, след спиране на кървенето

Публикации
    7,259
    Точки (при гласуване)
    0

За лицето съм в час, аз съм от белязаните... Вулнус Склопетариум.

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

Е, ако е склопетариум-стрипки не помагат....

Публикации
    7,259
    Точки (при гласуване)
    0

Ами да, с пресажданията на парчето от реброто ми и кожа сам знаеш откъде и така нататък... С неуспял опит да бъде маскирано като косметичен белег.

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

Е, и аз съм „произвел„ няколко такива белега, но пък так, където се случват такива неща важното е да се спаси живот и да се запази функционалност...за останалото няма време. Както и да е, темата май беше за повърхностните рани ))

Публикации
    7,259
    Точки (при гласуване)
    0

Които на практика в полевите условия се затварят сами без никаква външна намеса.

Място
    София
    Публикации
    473
    Точки (при гласуване)
    7

За щастие на всички, ама нали трябва и да сме красиви

Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    0

Аз продължавам с контрата Някои теми не трябва да бъдат популяризирани за широката аудитория, защото това ще доведе до грешки и неприятни последици за някои. Всяко затваряне на рана може да бъде рисково без преценка, по-горем съм обяснил защо смятам така. Колегата е напълно прав за всичко, но все пак... правилните антисептици и превръзка са метода, който носи най - малък риск, прилаган от неспециалисти. По-добре белег, отколкото затворена рана с джобче, замърсена, с чуждо тяло, хематом и т.н. Тогава в най- малкото, което може да пострада е естетиката Методи има много и са приложими, но си имат и противопоказания, независимо колко е плитка раната

Страница 4 от 4 ПървиПърви 1 2 3 4

Сходни теми

1. топлопровосдимо лепило
    От veskov във форум Горива, смазочни материали, течности и химия
    Отговори: 4
    Последно мнение: 30-11-12, 11:27
  2. Лепило за неръждавейка
    От travelling във форум Стомани, материали, характеристики
    Отговори: 5
    Последно мнение: 16-04-09, 12:47
  3. Търся полиестерно лепило.
    От Стефан във форум Архив